برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

سوزش پوست سر نشانه چیست

درد پوست سر اغلب بسیار آزاردهنده و گاهی نگران‌کننده است. برای بعضی از افراد، علائم درد پوست سر می‌تواند آنقدر شدید باشد، که حتی نتوانند امور روزانه خود را انجام دهند. خوشبختانه در بیشتر موارد علل درد پوست سر خوش‌خیم بوده و به راحتی یا کمک محصولات بيز قابل درمان است. درد ریشه مو و پوست سر می‌تواند ناشی از عفونت فولیکول‌ها، جوش‌ پوستی یا حتی فشاری باشد که مدل بستن مو به پوست سر وارد می‌کند. اما علت‌های دیگری هم برای این عارضه وجود دارد، که در ادامه با جزییات برایتان توضیح می‌دهیم. در ضمن در اینجا به شما می‌گوییم که راه درمان درد ریشه مو چیست و به همه سوالات شما در این رابطه پاسخ می‌دهیم.

نشانه‌های درد ریشه مو چیست؟

علائم همراه با درد پوست سر که بسیار رایج است، عبارتند از:

 • گرم یا داغ بودن پوست سر
 • پوسته پوسته شدن پوست سر
 • خارش و التهاب در پوست سر
 • دردی که منتشر می‌شود و مثلا از پوست سر تا صورت، فک، گردن یا شانه‌ها پیش می‌رود

درد ریشه مو چه علتی دارد؟

در بیشتر موارد درد پوست سر را می‌توان به دلایلی نسبت داد، که فشار یا کشش مستقیم بر روی پوست سر وارد می‌کند. با این حال، دلایل پزشکی برای اثرگذاری بر اعصاب و رگ‌های خونی پوست سر هم وجود دارد. به هر حال شایع‌ترین دلایل درد ریشه مو و پوست سر به شرح زیر است:

اعصاب

بیماری‌های اعصاب مانند سردرد و نورالژی تریژمینال یکی از دلایل درد کف سر است. نورالژی تریژمینال یک بیماری عصبی است که بر حواس صورت شما تاثیر می‌گذارد. این بیماری می‌تواند باعث درد پوست سر و دردی شود که به سایر قسمت‌های سر مانند فک، دندان‌ها و لب‌ها نفوذ می‌کند. اعصاب همچنین می‌توانند تحت تأثیر ویروس‌های خاصی قرار گیرند، که منجر به درد پوست سر می‌شود.

بیماری‌های خودایمنی

بعضی از بیماری‌های خودایمنی می‌توانند باعث التهاب رگ‌های خونی در سر شده و ایجاد درد کنند. آرتریت گیجگاهی نمونه‌ای از این بیماری‌ها است.

بیماری‌های پوستی

بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا شوره می‌توانند باعث التهاب پوست سر شوند. این التهاب می‌تواند باعث خارش، حساسیت و درد در ریشه مو شود.

آفتاب سوختگی

یک روز طولانی بیرون از منزل و در معرض نور مستقیم خورشید، می‌تواند نه تنها بدن بلکه پوست سر را هم دچار آفتاب سوختگی کند.این جاست که ما می توانیم با آگاهی از  قیمت کرم پودر اصل و خرید این محصول آفتاب سوختگی پوست خود را بهبود ببخشیم .علائم سوختگی پوست سر می‌تواند بسیار شبیه به علائم آفتاب سوختگی در بدن باشد. درد و حساسیت هم دقیقا از همین علائم است.

تنش

مدل موهایی مانند دم اسبی یا بافت محکم می‌تواند باعث کشیدگی و تنش در پوست سر شده و ایجاد درد و ناراحتی کند.

تروما

هر موقعیتی که به موجب آن پوست سر شما ضربه خورده یا بریده شود، می‌تواند منجر به درد طولانی مدت پوست سر شود. در این شرایط ممکن است علائم بعد از مدتی بروز پیدا کند.

آبسه پوست سر

آبسه یک توده پر از عفونت است که درست در زیر لایه سطحی پوست ایجاد می‌شود. این بیماری در اثر نفوذ باکتری‌ها به زیر پوست از طریق یک بریدگی یا خراش کوچک، و تکثیر آن‌ها ایجاد می‌شود. عوارض این شرایط شامل: ایجاد توده چرکی، تب، لرز و بدن درد و همچنین درد ریشه مو است.

سلولیت

سلولیت یک عفونت باکتریایی است که در لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند. این بیماری می‌تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، اما بیشتر در ساق پا و صورت شایع است. اگر باکتری استافیلوکوک از طریق بریدگی، خراش یا عفونت پوستی موجود مانند اگزما وارد پوست شود، سلولیت قطعا بدن را درگیر می‌کند. از جمله عوارض این بیماری، درد پوست سر است.

اگزما

درماتیت آتوپیک که اگزما، درماتیت و اگزمای آتوپیک هم نامیده می‌شود، یک بیماری مزمن پوستی همراه با بثورات خارش‌دار است. این بیماری ناشی از یک نقص ژنتیکی است که بر توانایی پوست برای محافظت از خود در برابر باکتری‌ها تاثیر می‌گذارد. از جمله عوارض این بیماری می‌توان به درد در ریشه مو اشاره کرد.

آیا درد ریشه مو بیماری است؟

خیر؛ درد ریشه مو به خودی خود یک بیماری نیست. این درد در واقع عارضه‌ای است که ممکن است در اثر بیماری‌های دیگر یا حتی عادات و رفتارهای غلط ایجاد شود.

راه درمان درد ریشه مو در خانه چیست؟

اگر می‌خواهید درد ریشه مو را در خانه برطرف کنید، باید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

1. مشکل را شناسایی و درمان کنید

اولین قدم در رفع این مشکل، شناسایی علت آن است. خوب فکر کنید تا بفهمید کدامیک از دلایلی که نام بردیم، عامل درد ریشه موهای شما است. سپس تصمیم بگیرید که چگونه باید از شر این عامل راحت شوید.

2. در مقابل خاراندن مقاومت کنید

اگر علائمی مانند پوسته پوسته شدن یا خارش همراه با درد پوست سر دارید، در مقابل میل به خاراندن مقاومت کنید. ممکن است به نظر برسد که خاراندن باعث تسکین درد می‌شود، اما در دراز مدت این کار می‌تواند التهاب را تشدید و درد پوست سر را بدتر کند.

3. استرس خود را کنترل کنید

به هر عامل استرس‌زا در زندگی خود که ممکن است به سردرد کمک کند، توجه داشته باشید. راهی برای کنترل این عوامل و استرس خود پیدا کنید.

4. مدل موهای راحت‌تر را امتحان کنید

مدل موهایی مانند دم اسبی یا بافت که باعث کشش پوست سر می‌شود را کنار بگذارید. سعی کنید به موها و پوست سرتان استراحت دهید.

5. از پوست سر خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

در روزهایی که در معرض نور خورشید قرار دارید، ترکیبی از آب و آب آلوئه ورا را روی پوست سر خود اسپری کنید.

6. به پزشک مراجعه کنید

چنانچه هیچ کدام از دلایل نام برده را به عنوان عامل درد خود شناسایی نکردید، و هیچکدام از توصیه‌های بالا به درمان این درد کمک نکرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر درد شما روز به روز بیشتر شد و علائم دیگری نیز پیدا کردید، شک نکنید که باید با یک پزشک قابل اعتماد مشورت کنید.

سوالات متداول درباره درد ریشه مو

1. چرا پوست سر من در بارداری درد می‌کند؟

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تغییراتی هم در پوست سر می‌شود. این تغییرات می‌تواند پوست را خشک و حساس یا چرب و مستعد آکنه کند. این تغییرات همچنین شرایطی مانند اگزما یا درماتیت سبورئیک را تشدید می‌کند. همچنین سردرد و میگرن رایج در بارداری می‌تواند باعث ایجاد درد ریشه مو شود.

2. آیا درد پوست سر ناشی از حالت بستن آن است؟

پایه هر یک از فولیکول‌های مو حاوی رشته‌های عصبی است. خم کردن موها این رشته‌های عصبی را تحریک کرده و به شما احساس درد در ریشه مو را القا می‌کند. بستن موها به صورت دم اسبی باعث تحریک رشته‌های عصبی می‌شود. هرچه دم اسبی شما سفت‌تر یا سنگین‌تر باشد، فشار بیشتری بر روی رشته‌های عصبی وارد می‌شود. در این شرایط سیگنال‌هایی به مغز شما منتقل می‌شود، که احساس درد و ناراحتی به شما می‌دهد.

سردرد در بسیاری از انواع مختلف وجود دارد، از جمله درد خفیف، درد تیز و شدید، درد تپنده، و سوزش ناشی از درد.احساس سوزش بسیار منحصر به فرد و مرتبط با سردردهای خوشه ای است با این حال، های سینوسی به علت سوزش در برخی از افراد مشهور هستند.

در ادامه بخش سلامت خواهیم گفت که سوزش می تواند در پشت سر، پشت چشم ها، اطراف سینوس ها و در بخش های دیگر سر احساس شود. تمرکز این مقاله در سوزش است، آنچه باعث ایجاد احساس سوزش می شود و چیزی که عناصر این درد را ایجاد می کند. همچنین به استراتژی های درمانی برای سوزش سر و نحوه کنار آمدن با سوزش سر در زندگی روزمره نیز می پردازد.

چه چیزی موجب سوزش سر می شود؟

 • سردردهای تجمعی، یک شکل بسیار جدی از سردرد هستند که در یک طرف سر رخ می دهند و به چرخه در می آیند.
 • افرادی که از سردرد خوشه ای رنج می برند، درد و رنجی که احساس می کنند، سوزش است. این نوع احساس سوزش در یک طرف سر و پشت یک چشم قرار می گیرد.
 • فشار باعث ایجاد احساس سوزش می شود.
 • هم چنین یک مشکل که به عنوان نورالایزای گوش شناخته می شود، اعصابی را تحت تاثیر قرار می دهد که از نخاع به پوست سر گسترش یافته و ممکن است که احساس سوزش در مغز را ایجاد کند.

علت سوزش سر و نحوه درمان آن

اگر چه هیچ چیز در سر واقعا نمی سوزد، اما این احساس می تواند از التهاب در مسیرهای سینوسی رخ دهد که پشت گونه ها، پیشانی و بینی وجود دارد و این بهترین راه برای توصیف نوع دردی است که احساس می کند سر آتش گرفته است.احساس سوزش، اغلب ثابت است و بدون درمان مناسب به سرعت از بین می رود.همچنین ممکن است یک نشانه از مشکل پزشکی جدی تری باشد، مانندً تومور.

توصیه هایی برای پیش گیری از سوزش سر:

با اینکه نمی توان از سردرد پیش گیری کرد، اما بسیاری از آن ها می توانند با اجتناب از محرک های شناخته شده و حفظ سلامت کلی، خوب شوند و بهبود یابند.

اگر در یک فرد سردردهای خوشه ای تشخیص داده شود، توصیه می شود که از مشروبات الکلی، بوهای شیمیایی قوی، سیگار کشیدن و ورزش شدید اجتناب کند. برای جلوگیری از سوزش سر، لازم است از ابتلا به سینوزیت جلوگیری بکنید، که منجر به این نوع می شوند.

عوامل خطر سوزش در سر

درمان هایی برای سوزش سر:

همانند استراتژی های پیش گیری، درمان سوزش سر براساس آنچه باعث وقوع آن ها می شود متفاوت است.

 • ونکوییش یک داروی ضد سردرد است که می تواند سوزش مرتبط با انواع مختلف سردرد را کاهش دهد.
 • هم چنین ممکن است سر و گردن برای تسکین تنش و گذاشتن پک داغ روی این مناطق نیز به سوزش سر کمک کند.
 • داروهای ضد التهاب ممکن است برای کاهش درد سوزش نیز توصیه شوند.

سوزش سر چگونه درمان می شود؟

راه حل های طبیعی برای رفع سوزش سر، عبارتند از:

امتحان کردن یک مشت ، غذاهای تند با پودر فلفل، استفاده از سرم لاکچری کوین و انجام تمرینات کششی ساده.

یک چیز مشترک مانند سینوزیت می تواند باعث سوزش در سرتان شود. اگر گرفتگی، ناراحتی صورت، ضعف، تب و فشار گوش داخلی را تجربه کرده اید، ممکن است عفونت سینوسی داشته باشید.

– در طول سردرد، درد معمولاً در اطراف بخش جلویی مغز قرار می گیرد و بر روی صورت امتداد می یابد.

– احساس سوزش و یا درد ناشی از التهاب مجاری سینوسی که پشت بینی، گونه ها و پیشانی جریان دارد، ایجاد می شود.

– شما ممکن است متوجه شده باشید که اگر به سرعت خم شوید، میزان دردتان بیشتر می شود و احتمالاً صبح ها پس از این که مخاط در سینوس ها جمع می شود، احساس بدی خواهید داشت.

– برخی اشکال از باکتری ها هستند و یک دوز مصرفی از ها ممکن است به پاک سازی عفونت کمک کنند.

4. خارش پوست سر ناشی از چیست؟

پوست سر ممکن است به دلایل مختلفی خارش داشته باشد. شایع‌ترین دلیل این عارضه شوره سر است. شوره سر زمانی رخ می‌دهد که بدن شما به دلیل رشد بیش از حد مخمر روی پوست سر، واکنش التهابی ایجاد می‌کند و باعث خارش و پوسته پوسته شدن آن می‌شود. سایر علل شایع  عبارتند از: ، کچلی ناشی از عفونت کرم حلقوی، شپش و حساسیت به مواد شیمیایی مانند رنگ موی جدید.

 

دکمه بازگشت به بالا