اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

انواع روش های پاکسازی مواد ارایشی از پوست

پاکسازی پوست صورت، باعث میشود تا غدد چربی کنترل شده و کمتر از هر زمان دیگری جوش های سر سیاه را داشته باشیم. در این مطلب به مفهوم کلی پاکسازی پوست صورت و معرفی انواع روش های پاکسازی پوست صورت می پردازیم، همراه ما باشید.

پاکسازی پوست به چه معناست؟

پوست صورت انسان ذاتا چرب بوده و همواره در حال تولید چربی است. این چربی از پوست صورت در مقابل نور آفتاب محافظت می کند. در نهایت این پوشش دهی توسط چربی باعث می شود تا آب زیر پوست تبخیر نشود و خشکی هم رخ ندهد. اما تجمع بیش از حد چربی ها در زیر پوست باعث ایجاد جوش سر سیاه نیز می شود. صورت اینجا به کار می آید. در اصل با پاکسازی دوره ای پوست صورت شما پوستی سالم، زیبا، درخشان و عاری از هر گونه آلودگی خواهید داشت. در نتیجه با انجام این کار مواد مفید مغذی پوست در صورت شما باقی مانده و مواد مضر از پوست صورت شما پاک می شود.

چرا باید پاکسازی پوست صورت انجام داد؟

غدد چربی موجود در پوست مسئول ترشح چربی هستند. خروج این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می‌شوند صورت می‌گیرد و منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده و سلول‌های مرده، ذرات گرد و غبار موجود در سطح پوست را حل می‌کنند. گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و منجر به مسدود شدن مجرای خروجی سبوم یا چربی می‌‌شود و در نتیجه پوست کدر شده و شفافیت و شادابی خود را از دست می‌دهد. برای اصلاح این مشکل پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده‌های مناسب بسیار مفید است. همچنین باید از مصرف بیش از حد ترکیبات دارای چربی بالا و ژل شستشوی صورت و مواد آرایشی روی پوست پرهیز کرد. استفاده از پاکسازی عمیق پوست و لایه‌برداری مؤثر است. همچنین با استفاده از اسکراب‌های مناسب با نوع پوست سطح پوست کمی ماساژ داده خواهد شد.

اهمیت پاکسازی پوست صورت در چیست؟

یکی از عوامل مهم در سلامت پوست صورت انجام روتین پاکسازی پوست صورت است. شناخت نوع پوست مهم ترین مرحله در مراقبت از پوست است زیرا استفاده از ژل بهداشتی بانوان که برای نوع پوست شما مناسب نیستند می تواند آکنه، خشکی یا سایر مشکلات پوستی را بدتر کند. داشتن برنامه روزانه مراقبت از پوست به حفظ سلامت کلی پوست، شادابی و بهبود مشکلات پوست کمک می کند. با افزایش سن و گذر زمان، پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن آسیب های ناشی از رژیم غذایی ناسالم، استرس و هوای آلوده را نشان می دهد. با پاکسازی پوست آلودگی های موجود به صورت جوش های سرسیاه، جوش، تورم و لک از بین رفته و پوستی سالم و شاداب به دست می آید.

استفاده از پاک ‌کننده مناسب یکی از تاثیرگذارترین روش هایی که ‌میتوانید برای مراقبت از پوست خود آن را انجام دهید، تمیز نگه‌داشتن پوست است. برای این منظور شما باید از یک پاک‌ کننده معتبر و مرغوب مناسب با نوع پوستتان استفاده کنید. با استفاده از پاک ‌کننده، صورت خود را با حرکات دورانی ماساژ دهید. پس از آن، صورت را خود را بشویید. شما همچنین می‌توانید از روغن استفاده کنید. برای پوست‌های معمولی تا خشک، استفاده از روغن زیتون یا روغن نارگیل بهترین گزینه است. همچنین برای پوست‌های حساس و چرب، غالبا استفاده از روغن جوجوبا توصیه ‌می‌شود. اگر پوست چربی دارید، باید با استفاده از پاک‌کننده مناسب، چربی پوست خود را کنترل کنید.

لایه برداری پوست لایه ‌برداری، یک روش عالی برای پاکسازی پوست و روشن‌شدن آن محسوب ‌می‌شود. با انجام لایه ‌برداری، سلول‌های مرده‌ای که در لایه خارجی پوست وجود دارند از بین خواهند رفت. در این روش از یک‌سری محصولات موثر مراقبت پوست استفاده ‌می‌شود که با استفاده از آن ‌می‌توان بهتر و عمیق‌تر به پوست نفوذ کرد و پوست را بهتر تمیز کرد. برای استفاده از روش لایه‌برداری شما ‌می‌توانید از اسکراب صورت نیز استفاده کنید. برای استفاده از اسکراب، مقداری از آن را برداشته و با حرکات دورانی روی صورت خود ماساژ دهید. در این شرایط توجه داشته باشید که فشار زیادی وارد نکنید، زیرا ممکن است پوست شما آسیب ببیند.

بخور پوست صورت تقریبا تما‌می ‌افراد با بخور پوست صورت و تاثیرات آن آشنایی دارند. بخور پوست صورت ‌می‌تواند به حذف سموم آن و پاکسازی عمیق پوست کمک کند. این کار به‌طرز ‌فوق‌العاده‌ای جوش های سرسیاه و سرسفید پوست را از بین می‌برد و با هیدراته کردن پوست، از خشکی آن جلوگیری می‌کند. برای انجام بخور پوست ‌می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. اما حتی اگر این دستگاه را نداشته باشید، ‌میتوانید یک ظرف را از آب پر کرده و آب را گرم کنید. پس از اینکه آب به جوش آمد صورت خود را جلوی آن قرار داده و با یک حوله بپوشانید. برای بخور صورت ‌می‌توانید از اسانس‌هایی مانند اسطوخودوس، بابونه، کندر و… استفاده کنید.

استفاده از ماسک‌های صورت ماسک صورت باعث تغذیه پوست شده و به شفافیت آن کمک ‌می‌کند. همچنین ماسک صورت به نرم‌ شدن و درخشندگی پوست کمک می‌کند. برای استفاده از ماسک صورت غالبا توصیه ‌می‌شود که به نوع پوست خود دقت کرده و ماسکی را خریداری کنید که مناسب با نوع پوستتان است. از طرفی، شما ‌میتوانید از ماسک‌های خانگی صورت اعم از ماسک عسل، جوش ‌شیرین، آبلیمو و… استفاده کنید و آن را خودتان در خانه تهیه کنید. سپس کافی است ماسک مورد نظر خود را برای مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. سپس صورت خود را با آب ولرم شسته و با حوله تمیز خشک کنید.

استفاده از تونر صورت با استفاده از تونر، ph پوست متعادل ‌می‌شود. تونرها طراوت‌بخش هستند و غالبا ‌می‌توانند منافذ باز پوست را ببندند. شما ‌می‌توانید تونر را با انگشت خود روی صورت ماساژ دهید یا آن را به‌ صورت مستقیم روی صورت اسپری کنید. تونر‌ها همچنین پوست صورت شما را هیدراته نگه ‌می‌دارند. برای استفاده از تونر تنها کافی است یک نوع مرغوب و مناسب با پوست خود را خریداری کنید. حتی شما ‌می‌توانید در خانه با ترکیب آب، گلاب و خیار یک تونر بی‌نظیر خانگی تهیه کرده و آن را روی صورت خود اسپری کنید.

استفاده از ‌مرطوب ‌کننده اکثر افراد با ‌مرطوب ‌کننده‌ها آشنا هستند و اهمیت استفاده از آن‌ را ‌می دانند. در واقع، استفاده از ‌مرطوب‌کننده برای سلامت پوست بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل استفاده از آن بسیار توصیه ‌می‌شود. ‌مرطوب ‌کننده باید متناسب با نوع پوست انتخاب شود. برخی افراد تصور ‌می‌کنند که استفاده از ‌مرطوب‌ کننده باعث ایجاد چربی غیر مفید روی پوست می‌شود؛ در صورتی که اینگونه نیست. اگر شما برای یک مدت طولانی از ‌مرطوب‌کننده استفاده نکنید، پوست شما بیشتر چرب خواهد شد. اگر دارید، استفاده از ‌مرطوب‌کننده‌های و لوسیون‌های غلیظ برای شما به شدت توصیه ‌می‌شود. همچنین اگر پوست چرب یا مختلط دارید، ‌می‌توانید از ‌مرطوب‌کننده‌هایی که بر پایه آب یا ژل هستند استفاده کنید.

فیشیال پوست فیشیال پوست، در اغلب موارد به‌عنوان بهترین روش کلینیکی برای تغذیه و مراقبت از پوست شناخته ‌می‌شود که تاثیرات فوق‌العاده‌ای به همراه دارد. این روش معمولا در کلینیک‌ها و تحت‌نظارت دکتر پوست انجام ‌می‌شود. در روش فیشیال پوست صورت به‌طور کامل از آلودگی‌ها و چربی ها تمیز شده و باکتری های روی پوست نیز از بین ‌می‌روند. این روش به افزایش رطوبت پوست کمک کرده و باعث تسریع گردش خون و افزایش مواد مغذی ضروری پوست ‌می‌شود. در اغلب موارد، در روش پاکسازی با فیشال مراحل زیر دنبال ‌می‌شوند:

  • ماساژ پوست: معمولا در ابتدا برای فیشال پوست، با استفاده از روغن‌های موثری مانند روغن آرامش‌بخش اسطوخودوس، پوست صورت و حتی پوست گردن به‌صورت تخصصی ماساژ داده ‌می‌شوند.
  • پاکسازی: در این مرحله، از محصولات ویتابلا و مواد مغذی مناسب با نوع پوست، برای تمیز کردن پوست استفاده ‌می‌شود. ممکن است در این مرحله نیز در کنار استفاده از برخی محصولات موثر، ماساژ پوست نیز انجام شود.
  • لایه برداری پوست: در این مرحله، از لایه‌بردارهای ملایم و مناسب نوع پوست برای حذف لایه مرده پوست و حذف آلودگی های پوستی استفاده ‌می‌شود. همچنین ممکن است در برخی مواد از اسکراب صورت برای لایه‌برداری استفاده شود.
  • بخور صورت: در برخی کلینیک‌ها، پس از انجام لایه‌برداری برای باز شدن منافذ پوست، بخور صورت انجام خواهد شد که معمولا در این مرحله، به مدت 10 تا 20 دقیقه پوست صورت بخور داده ‌می‌شود.
  • خروج ضایعات پوستی: پس از بخور پوست، متخصص کلینیک با تبحر و مهارت کافی، ناخالصی های پوست در لایه بیرونی را با استفاده از لوازم مناسب از بین ‌می‌برد.‌در این‌صورت آکنه‌ها، جوش‌های سرسیاه و سرسفید در این مرحله از روی پوست حذف خواهند شد.

در انتها، در برخی کلینک‌ها از لیزر ملایم استفاده ‌می‌شود. حتی ممکن است در برخی کلینیک‌ها از ماسک صورت یا پیلینگ‌های شیمیایی برای پاکسازی موثرتر صورت استفاده شود یا ممکن است یک حوله سرد روی پوست گذاشته شود تا منافذ پوست بسته شوند. در واقع مرحله انتهایی پاکسازی پوست در روش فیشال کاملا به نوع پوست، خواسته شما و کلینیک زیبایی بستگی دارد که همانطور که گفته شد این مرحله ‌می‌تواند در هر کلینیک متفاوت از کلینیک دیگر انجام شود.

کلام آخر

برای اینکه پوستی سالم و زیبا داشته باشیم بهتر است از پاکسازی پوست صورت استفاده نماییم. پاکسازی پوست صورت این امکان را به شما می دهد تا با روش های بسیار ساده پوستی زیبا و سالم را داشته و لذت ببرید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا