علت یکسره کارکردن یخچال سامسونگ تشخیص و عیب‌یابی

علت یکسره کارکردن یخچال سامسونگ، موارد متعددی را شامل می‌شود که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. فراموش نکنید که یکسره کار کردن یخچال، مشکلی است که شاید روزی به سراغ شما نیز بیاید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب کاربردی ما را از دست ندهید.

یخچال سامسونگ و علت یکسره کارکردن آن

سامسونگ، برند مطرحی است که سال‌ها در زمینه طراحی و تولید لوازم خانگی فعالیت دارد و نام تولیدات آن با کیفیت و زیبایی گره خورده است. یخچال سامسونگ، نمونه بارز از لوازم خانگی سامسونگ است که با انتخاب آن، سالیان سال از خرید یخچال جدید بی‌نیاز خواهید شد.

اما یخچال سامسونگ، به عنوان یک وسیله سخت کوش که قرار است سال‌ها شبانه روز کار کند، گاه با اختلال در عملکرد رو به رو می‌شود و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند؛ این مشکلات، همیشه هم جدی نیست و گاه با راه حل‌های ساده می‌توان از پس آن برآمد.

یکی از مشکلات رایجی که شاید شما هم با آن آشنا باشید، یکسره کار کردن است. همانطور که می‌دانید موتور یخچال به عنوان قلب تپنده این سیستم کاربردی، به صورت اتوماتیک کار می‌کند. اگر دقت کنید، زمان کارکرد آن ۴۵ دقیقه است و پس از طی این زمان، یخچال ۱۵ دقیقه استراحت خواهد کرد. (در حالت استراحت، صدایی از آن به گوش نمی‌رسد.) اگر یخچال دائماً کار کند و صدای آن قطع نشود، احتمالاً مشکلی دارد که حتماً باید توسط تعمیرکاران با تجربه بررسی و رفع گردد.

ایرادات کمپرسور، علت یکسره کارکردن یخچال سامسونگ

می‌دانیم که وظیفه اصلی موتور یخچال سامسونگ، سرد کردن یخچال است. کمپرسور، هوایی که داخل لوله‌ها است، سرد کرده و آن را در قسمت‌های مختلف از یخچال به جریان می‌اندازد. وقتی متوجه می‌شوید که یخچال سامسونگ به صورت یکسره کار می‌کند، اولین چیزی که باید چک کنید، موتور یا همان کمپرسور یخچال است.

در صورتی که عملکرد موتور دچار مشکل شود، گازی که درون آن است، به سرما تبدیل نخواهد شد؛ در واقع سنسورهای یخچال، نمی‌توانند دما را تشخیص دهند و متعاقباً یخچال به دمایی که تنظیم شده نخواهد رسید. نتیجه آن است که پیام قطع برق به ترموستات یا اتومات کننده ارسال نمی‌شود و یخچال پیوسته کار می‌کند.

چنانچه علت یکسره کارکردن یخچال سامسونگ، خرابی موتور باشد، حتماً باید از تعمیرکاران مجرب برای رفع مشکل کمک گرفت؛ به ویژه اگر از عمر یخچال بیش از ۱۰ سال گذشته باشد.

با اختلال در سنسور ترموستات، یخچال یکسره کار خواهد کرد

همانطور که می‌دانید یخچال‌های سامسونگ، قابلیت تنظیم دما دارند. وقتی یخچال، روی دمای خاصی تنظیم می‌شود، دستوری به سنسورهای ترموستات ارسال می‌گردد که وقتی به دمای تنظیم شده رسید، جریان برق خنک کننده قطع شود. چنانچه سنسور تشخیص دمای ترموستات خراب شود و عملکرد آن مختل گردد، دما را تشخیص نداده و جریان برق را قطع نخواهد کرد.

اگر در این وضعیت به کارکرد یخچال دقت کنید، متوجه می‌شوید که سیستم از نظر خنک‌کنندگی به درستی کار می‌کند اما ایرادات سنسور ترموستات، مانع از تشخیص درست دما خواهد شد. در نتیجه یخچال به صورت یکسره کار می‌کند و مواد غذایی گاهاً دچار یخ زدگی می‌شوند.

کارکردن مداوم یخچال سامسونگ و ارتباط آن با خرابی دیفراست

وقتی از دیفراست یخچال سامسونگ صحبت می‌کنیم منظورمان مجموعه قطعاتی است که شامل اواپراتور، ترموفیوز، فن، المنت، ترمودیسک و سنسور می‌شود. خرابی هر یک از این قطعات، مساوی است با اختلال در عملکرد دیفراست. توجه داشته باشید که گاه علت یکسره کارکردن یخچال سامسونگ، آسیب دیدگی دیفراست می‌باشد.

بگذارید مثالی بزنیم. فرض کنید المنت یا همان هیتر یخچال سامسونگ، خراب شده و به درستی کار نمی‌کند. در این مواقع، یخ‌ها به دستی آب نشده و سطح اواپراتور با یخ، اشباع می‌گردد. در نتیجه سرمای یخچال کاهش یافته و دستوری برای توقف موتور صادر نخواهد شد. به همین دلیل است که شما می‌بینید کمپرسور مدت طولانی کار می‌کند. (هدف از آن رسیدن به دمای تنظیم شده است.)

تشخیص علت یکسره کارکردن یخچال سامسونگ با بررسی جایخی و فن یخچال

کمپرسور وظیفه تولید سرما را بر عهده دارد و گردش این سرما در تمام بخش‌های یخچال بر عهده فن است. اگر فن به درستی کار نکند، نباید انتظار داشت که گردش سرما به درستی انجام شود. شاید شما نیز یخچال‌هایی را دیده‌اید که صدای بسیار زیادی دارند؛ خرابی فن‌ها عامل اصلی این صدای ناهنجار است. اما تاثیر خرابی فن، فقط در ایجاد صدای نامناسب نیست؛ بلکه ایرادات فن، موجب کارکرد یکسره یخچال سامسونگ خواهد شد.

اگر دقت کرده باشید، یخچال‌های قدیمی، فریزرهای کوچکی دارند که در بالای یخچال قرار گرفته است. وقتی درب جایخی به درستی بسته نشود، سرما از آن خارج شده و مواد غذایی که در بخش‌های پایینی قرار گرفته اند، یخ می‌زنند. در این حالت، یخچال برای رسیدن به دمایی که تنظیم شده، مجبور است یکسره کار کند.

چرا نباید غذای گرم در یخچال قرار دهیم؟

زمانی می‌توانید از یخچال انتظار درست کارکردن داشته باشید که آن را در محیط مناسبی (از نظر دما) قرار دهید. بی‌دلیل نیست که کارشناسان همواره توصیه می‌کنند که یخچال سامسونگ در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد و دمای آشپزخانه‌ای که در آن جای می‌گیرد، چندان بالا نباشد؛ چرا که این صورت، یخچال باید به مدت طولانی‌تری کار کند تا به دمای تنظیم شده برسد و در نتیجه دیرتر اتومات خواهد کرد.

یکی از راه‌های موثری که با عمل به آن می‌توانید مانع از کارکرد یکسره یخچال شوید، این است که درب یخچال را دائماً باز و بسته نکنید. همچنین غذای داغی که هنوز خنک نشده را درون یخچال قرار ندهید و شرایطی ایجاد نکنید که سیستم برای رسیدن به دمای مناسب، مجبور باشد پیوسته کار کند.

آنچه از خالی شدن گاز یخچال و نشتی باید بدانید

گفتیم وظیفه موتور یا کمپرسور یخچال، سرد کردن است. این فرایند با استفاده از گازی موجود در یخچال صورت می‌پذیرد. پر واضح است که سرمای ایجاد شده توسط فن و لوله‌های کندانسور در فضای یخچال جریان خواهد یافت. اما در نبود گاز و یا با وجود نشتی آن، آیا باز هم می‌توان انتظار داشت که یخچال به خوبی کار کند؟ قطعاً خیر. راه حلی که به ذهن می‌رسد، شارژ کردن گاز یخچال است که بر تنظیم کارکرد این سیستم تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

از کجا بفهمیم یخچال یکسره کار میکند

وقتی لوله‌های کندانسور تمیز نیست

کندانسور، در قسمت پشتی یخچال قرار گرفته و در نزدیکی کمپرسور است. تمیز بودن لوله‌های کندانسور، بر عملکرد صحیح یخچال تاثیرات مثبتی خواهد داشت. وقتی لوله‌های کندانسور کثیف باشد، گاز خنک کننده‌ای که داخل لوله‌ها است، به درستی جریان پیدا نمی‌کند و دمای یکپارچه در سطح یخچال مبادله نخواهد شد؛ در واقع اگر لوله‌های کندانسور تمیز نباشد، یخچال می‌بایست مدت طولانی کار کند تا در نهایت به دمای تنظیم شده برسد. بدین ترتیب سنسور ترموستات، سرما را به موقع تشخیص نداده و فرمان توقف سرماسازی را ارسال نخواهد کرد.

با چک کردن لاستیک اطراف یخچال، مانع از کارکردن یکسره آن شوید

شاید شما هم به وفور دیده باشید که درب یخچال به صورت کامل بسته نمی‌شود و کمی باز می‌ماند. اما دلیل این موضوع چه بوده و ارتباط آن به یکسره کار کردن یخچال چیست؟ قبل از هرچیز باید بدانید که لاستیک اطراف درب یخچال، به دلایل مختلف با خطر پاره شدن و پوسیدگی مواجه است و هر آن ممکن است کنده شود. وقتی درب یخچال به درستی بسته نشده و به عبارت بهتر کیپ نشود، دمای محیط به درون آن وارد شده و سیستم برای رسیدن به دمای تنظیم شده، مجبور است یکسره کار کند.

اگر متوجه شدید که یخچال بدون خاموشی در حال کار کردن است، حتماً لاستیک اطراف آن را چک کنید و اگر لاستیک آسیب دیده و با وجود آن، درب به درستی بسته نمی‌شود، نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید.

تعمیر یخچال تهران

نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ

جمع‌بندی

یکسره کار کردن یخچال سامسونگ، مسئله‌ای است که باید به صورت جدی به آن توجه شود. در غیر این صورت سلامت یخچال به خطر می‌افتد. با مطالعه آنچه در این مقاله گفته شد، با برخی دلایل یکسره کار کردن یخچال آشنا شدید. برخی از این عوامل، به دست خود شما نیز رفع می‌گردد؛ البته به شرط آنکه روش‌های برطرف کردن مشکل یکسره کار کردن را بیاموزید. اما اگر مشکل جدی‌تر از این حرف‌ها باشد، تنها راه کمک گرفتن از تعمیرکاران ماهر است.

درخواست تعمیرات

جهت تعمیر و یا مشوره تعمیر یخچال، از طریق وب سایت آراسرویس به آدرس araservice.co  ثبت نمایید،

دکمه بازگشت به بالا