رایج ترین مشکلات خودرو

اگر کمی تجربه در رانندگی داشته باشید احتمالاً تابه‌حال با چند مورد از معمول ترین ایراد فنی در خودروها مواجه شده‌اید. گاهی برای رفع این ایرادها لازم نیست حتماً به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید یا با امداد خودرو مشهد تماس بگیرید، حتی زمان زیادی هم بری رفع آنها بگذارید. البته در بعضی موارد هم مشکل یا ایراد فنی که به وجود آمده نیاز به تعمیر و بررسی توسط یک فرد باتجربه و آگاه دارد.

درهرصورت، برای اینکه بتوانید تشخیص دهید آیا این مشکل از آن دسته مشکل‌‌هایی است که به‌راحتی رفع می‌شود یا نیاز به مداخله تعمیرکار دارد، لازم است اطلاعات اولیه درباره این مشکلات را داشت باشید. این مطلب از قرار است آشنایی کاملی درباره معمول ترین ایراد فنی در خودروها به شما بدهد که بسیار کمک‌کننده هم خواهد بود. همراه ما باشید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیارتان بگذاریم.

روشن نشدن خودرو

اجازه دهید این راهنما را از معمول‌ترین مشکل و ایرادی که ممکن است حداقل یک‌بار هم که شده با آن روبه‌رو شده باشید آغاز کنیم. به نظر شما چرا پیش می‌آید که خودرو روشن نمی‌شود؟ شایع‌ترین دلیلی که برای این اتفاق می‌توان گفت ضعف باتری است. عمر مفید باتری بین ۵ تا ۶ سال یا ۱۰۰ هزار کیلومتر است.

سخت استارت خوردن خودرو و خوابیدن باتری بعد از یکی دو روز احتمالاً بیشترین دلیلی است که باعث ضعف باتری و روشن نشدن خودرو شود. اگر این ضعف در باتری تا حدی باشد که با تقویت آن رفع نشود و نیاز به تعویض باشد، بهترین کار این است که کار را به کاردان بسپارید و از یک متخصص کمک بگیرد. تعویض باتری توسط کسی که تخصص و مهارت کافی را ندارد باعث ایجاد مشکل در بخش‌های دیگری هم می‌شود. همچنین هنگام تعویض، بهتر است از صحت عملکرد دینام هم مطمئن شد.

لرزش در فرمان خودرو

مشکلات زیادی می‌تواند باعث بروز و ایجاد مشکل در فرمان و لرزش آن شوند. بعضی از این موارد ساده و کم‌هزینه است و بعضی از آنها پرهزینه و سخت است. اما اصلی‌ترین دلیلی که هنگام مواجهه با لرزش در فرمان خودرو با آن مواجه می‌شوید، یاتاقان زدن چرخ‌ها یا ایراد در سیستم تعلیق یا بالانس نبودن تایرها است. رفع این مشکل را باید به دست مکانیک بسپارید.

لاستیک‌های صاف از رایج ترین ایراد فنی در خودروها

این طبیعی است که هر لاستیکی که برای خودرو خود استفاده می‌کنید، بعد از مدتی و با سررسیدن عمر مفید آن، دچار ساییدگی و صیقلی شدن بشود. اما وقتی زودتر از زمان معمول متوجه ساییدگی و صاف شدن لاستیک‌ها می‌شوید، این نتیجه یک ایراد فنی در خودرو است. عدم تنظیم فرمان را می‌توان اصلی‌ترین دلیل صاف شدن لاستیک‌ها دانست. بعد از رفع ایراد فرمان بهترین راه برای افزایش طول عمر لاستیک‌ها تعویض چرخشی آن است.

خاموش شدن سریع راهنمای خودرو

اگر با این مشکل روبه‌رو شدید که راهنمای خودرو بیشتر از زمان عادی خاموش می‌شود و سرعت خاموش شدن آن به دوبرابر افزایش پیدا کرده، نشان از سوختن یکی از چراغ‌های خودرو است. این ایراد از جمله مشکلاتی است که باید هرچه سریع‌تر برای رفع کردن آن اقدام کنید و خودرو را تحویل تعمیرکار متخصص بدهید.

جیغ ناشی از فشردن پدال ترمز

لنت‌های ترمز عمر محدودی دارند اگر وقت زیادی از زمان تعویض آنها بگذرد صدای جیغ ناشی از فشردن پدال ترمز خبر از خراب‌شدن لنت‌ها می‌دهد. تعویض نکردن به‌موقع لنت‌های ترمز از آن دسته ایراداتی است که به‌هیچ‌وجه نباید با سهل‌انگاری با آن برخورد کرد. اگر در تعویض آن تعلل شود، هم آسیب و هزینه بیشتری برای خودرو دارد و هم جان راننده و سرنشینان را به خطر می‌اندازد.

افزایش مصرف سوخت خودرو

دلایل زیادی را برای افزایش مصرف سوخت می‌توان گفت که اغلب جدی هم نیستند اما به‌هرحال نباید نادیده گرفته شوند. یکی از این دلایل افزایش وزن خودرو است؛ مطمئن شوید بار اضافی در خودرو ندارید که باعث افزایش وزن و مصرف سوخت شده باشد. تجهیزات اضافی مثل باربند روی سقف خودرو هم تأثیر منفی روی ضریب درگ و ویژگی‌های آیرودینامیک خودرو می‌گذارد. باربندها روی سقف باعث می‌شوند مقاومت در برابر هوا ایجاد شود و این مقاومت درنهایت سوخت خودرو را بیشتر می‌کند. عوامل دیگری مثل باد تایرها، فیلتر هوا و شمع‌ها از دلایل دیگری برای افزایش مصرف سوخت است.

ریپ‌زدن خودرو

عوامل ریپ‌زدن یا اصطلاحاً خفه کردن خودرو متعدد است. کثیف‌ بودن فیلتر سوخت، انژکتور و معیوب بودن شمع‌ها و وایرها از مهم‌ترین عامل ایجاد ریپ زدن خودرو است. ایراد در خط مکش هوای پیشرانه هم یکی دیگر از عواملی است که باعث خفه کردن خوردو می‌شود. اگر با چنین مشکلاتی به راندن خودرو ادامه دهید احتمالاً مشکلات خطرناکی سلامتی سرنشینان را تهدید نخواهد کرد اما بی‌توجهی به آنها و ادامه پیداکردن این مشکل بدون شک یک خطر جدی را ایجاد می‌کند. پس عاقلانه‌ترین کار این است که چنین مشکل‌‌‌هایی را نادیده نگیرید و هرچه سریع‌تر این مشکلات را رفع کنید.

روشن شدن هشدار پیشرانه

روشن شدن هشدار پیشرانه یکی از مشکلات شایعی است که در بیشتر خودروهای مدرن وجود دارد و بیش از ۲۰۰ ایراد فنی می‌تواند عامل این مشکل شوند. از کاهش سطح روغن پیشرانه (روغن‌موتور) گرفته تا مشکلات اساسی و پیچیده می‌تواند عامل این اتفاق باشد. بهترین کار این است که برای تشخیص دقیق و رفع ایراد سریع‌تر به متخصص مراجعه کنید.

داغ کردن موتور

داغ کردن موتور یا پیشرانه از جمله اتفاق‌هایی است که به‌ندرت رخ می‌دهد اما غیرقابل‌کنترل هم نیست. اکثر خودروهای مدرن، سیستم خنک‌کنندگی پیچیده‌ای دارند که دمای مایع، جریان و دیگر قطعات را بررسی می‌کند و از داغ کردن پیشرانه موتور جلوگیری می‌کنند.

بااین‌حال، اگر با چنین ایرادی مواجه شدید بررسی مایع خنک‌کننده و تعویض واتر پمپ قبل از خرابی کامل موتور، دو مورد از آسان‌ترین روش‌هایی است که برای کاهش احتمال داغ شدن پیشرانه خودرو می‌توان انجام داد. اگر با انجام این دو کار به نتیجه نرسیدید هم وقت آن رسیده تا در سریع‌ترین زمان سراغ یک مکانیک باتجربه و حرفه‌ای بروید که کار خطرناک و تهدیدکننده نشود!

جمع‌بندی

معمول ترین ایراد فنی در خودروها را در این مطلب از مجله رینگو مرور کردیم. خودرو هم مثل همه وسایل و دستگاه‌‌هایی که از آنها استفاده می‌کنیم نیاز به مراقبت و کنترل دائمی دارد. مخصوصاً اینکه هر مشکلی در خودرو می‌تواند به قسمت‌های دیگر آن آسیب برساند و تبدیل به یک تهدید بزرگ برای جان و سلامت سرنشینان و راننده شود. ما در رینگو همراه و هم‌پای شما هستیم تا بهترین قطعات و باکیفیت‌ترین محصولات را برای جایگزینی با قطده مشکل متداول در اتومبیل

با این‌که اتومبیل به غذا و اکسیژن نیاز ندارد، امّا شبیه به یک موجود زنده رفتار می‌کند. قسمت‌های مختلف مثل بدن انسان آسیب پذیراند. به مرور زمان و با فرسایش اتومبیل، مشکلات آن دیده می‌شود. البته گاهی اوقات بعد از ثبت نام و دریافت اتومبیل تازه نیز، این ایرادات قابل روئیت است. آشنایی اولیه با اساسی‌ترین مشکلات اتومبیل برای پیدا کردن منشا آن، بسیار مهم است. ما در این مقاله به بررسی رایج‌ترین مشکلات فنی خودرو که هر راننده باید بداند پرداخته‌ایم.

 

دکمه بازگشت به بالا