برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

انواع لنت ترمز خودرو

لنت ترمز ماشین مثل بسیاری از دیگر محصولات صنعتی دنیا به مرور زمان دچار تحولات بسیاری شده است. همزمان با پیشرفت تکنولوژی و تعیین استانداردهای جدید در مقوله‌ی ایمنی و یا مسائل زیست‌محیطی، لنت‌ها تغییرات بسیاری داشته‌اند. در این مقاله به تشریح انواع لنت ترمز می‌پردازیم تا با مدل‌های مختلف و ویژگی‌های آنها بیش‌ازپیش آشنا شوید. اولین چیزی بعد از انتخاب یک قطعه به ذهن ما میرسد این است که از کدام فروشگاه لوازم یدکی کیا خریداری کنیم؟

انواع لنت ترمز خودرو | معرفی و بررسی انواع مختلف لنت ترمز ماشین موجود در بازار

انواع لنت ترمز در خودروها

۱- لنت ترمزهای دیسکی

– لنت ترمزهای دارای آزبست

لنت ترمزها با مواد مختلفی ساخته می‌شوند. در ابتدا و در سال‌های دورتر بخش عمده‌ای از این مواد آزبست بود. لنت‌های آزبستی یک نوع خاص از محسوب نمی‌شود و آزبست ممکن است در هر دسته‌ای وجود داشته باشد؛ اما به دلیل اهمیت این ماده آن را به صورت جداگانه قرار دادیم تا هرکجا که اسم لنت آزبستی را شنیدید از آن دور شوید.

آزبست گیرایی خوبی داشت و موجب توقف خودرو می‌شد. اما پس از آزمایشات مختلفی که شرکت‌های زیست‌محیطی معتبر دنیا انجام دادند به این نکته پی بردند که آزبست دارای مواد سمی و سرطان‌زا است؛ ضمن اینکه ذرات معلق تولید شده در این لنت‌ها نانومتری بودند و بدون آنکه دیده شوند در هوا پخش می‌شدند.

ذرات آزبست که مثل سوزن‌های غیرقابل مشاهده در هوا پخش می‌شوند در ریه‌ها فرو می‌رود و این شروعی است برای بروز مشکلات مختلف ریوی و سایر تاثیرات منفی بر حوزه‌ی سلامتی انسان.

– لنت ترمز نیمه فلزی

به این لنت‌ها که لنت‌های کم فلز، نیمه متالیک یا نیمه زینتری نیز می‌گویند محصولاتی هستند که از ترکیب مواد سایشی تولید شده‌اند. در این لنت‌ها بجز سایر مواد اصطکاکی که فرمولاسیون مخفی شرکت‌هاست، مقداری هم فلز به کار رفته است.

این لنت‌ها گیرایی خوبی دارند ولی در تولید سروصدا و یا ایجاد بوی ترمز بی‌عیب نیستند. پس از مدتی استفاده از این مدل لنت ترمز صدای آن را خواهید شنید. امروزه این لنت‌ها چندان مورد استقبال نیستند و در کشورهای پیشرفته استفاده نمی‌شوند.

– لنت ترمز فلزی

در بررسی انواع لنت ترمز باید به مدل تمام فلزی یا زینتری اشاره کرد. این مدل از لنت‌ها گیرایی بسیاری عالی دارند. اما به دلیل وجود فلز زیاد در آنها احتمال ایجاد سروصدا بسیار زیاد است. همچنین در آب‌وهواهای مختف عملکرد یکسانی ندارند و در محیط‌های مرطوب و یا خیلی خشک کارایی آنها دچار تغییر می‌شود.

با این حال برای برخی از مدل‌های مسابقه‌ای و یا موتورسیکلت‌ها از لنت فلزی استفاده می‌کنند تا بتوانند سرعت وسیله‌ی نقلیه را به صورت ناگهانی کاهش دهند. این لنت‌ها با توجه به فلزی بودن در صورت گرم‌شدن عملکرد بهتری پیدا می‌کنند؛ اما اگر گرما از حدی بیشتر شود عملکرد آنها به صورت ناگهانی کاهش می‌یابد. همچنین به دلیل آلاینده بودن و داشتن مواد سمی که در نتیجه‌ی اصطکاک در هوا پخش می‌شوند، استفاده از آنها در کشورهای پیشرفته مرسوم نیست.

– لنت ترمز اورگانیک

لنت‌های اورگانیک همانطور که از نام آنها مشخص است دوستدار محیط زیست هستند. مواد به‌کاررفته در تولید این لنت‌ها همگی طبیعی هستند و ضرری برای محیط‌زیست ندارند؛ با این حال استفاده از آنها چندان مورد استقبال قرار نگرفت؛ چرا که عمرشان خیلی زود تمام می‌شود و نیاز به تعویض دارند.

همچنین در شرایط مختلف جوی نیز عملکرد آنها دچار تغییر می‌گردد. اگر جزو رانندگانی باشید که در مسیرهای شهری تردد می‌کنند این لنت دوام چندانی برای شما نخواهد داشت و باید خیلی زود دوباره به سراغ تعویض‌کار لنت بروید.

– لنت ترمز سرامیکی، تکنولوژی درخشان

در بررسی انواع به مدل لنت‌های سرامیکی می‌رسیم. محصولی که نتیجه‌ی آخرین تکنولوژی و دانش دنیا است. امروزه تمام کشورهای پیشرفته مثل امریکا و ژاپن و خودروسازان مطرح دنیا به استفاده از این مدل لنت ترمز روی آورده‌اند. اما دلیل این امر چیست؟

لنت‌های سرامیکی از مواد طبیعی ساخته شده‌اند و دارای ذرات سمی نیستند. آزمایشات مختلف در مراکز معتبر بین‌المللی نشان داده که این لنت‌ها در شرایط مختلف آب‌وهوایی عملکرد یکسان دارند و دچار افت کیفیت نمی‌شوند. لنت سرامیکی هرچه گرمتر می‌شود گیرایی بهتری پیدا می‌کند و ایمنی بالاتری را رقم می‌زند.

ترکیب موادی که برای مدل سرامیکی اختراع شده یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های آن است. شاید جالب باشد که بدانید طول عمر این لنت‌ها چند برابر سایر مدل‌هاست و در ترافیک شهری یا حتی ترمزهای ناگهانی در جاده‌ها دوام بالایی دارند.

لنت سرامیکی به دلیل محسنات ذکر شده در بالا، امروز مورد استفاده‌ی برندهایی مثل بنز، بی ام و، تویوتا و تقریبا تمام شرکت‌های خودروسازی مطرح دنیاست. لنت سرامیکی خیال آنها را بابت توقف وسایل نقلیه‌ی تولیدی‌شان، ایمنی سرنشینان و همچنین اخذ مجوزهای محیط‌زیستی راحت کرده است.

۲- لنت ترمز کفشکی

این مدل لنت بیشتر در سال‌های گذشته استفاده می‌شد. شاید اگر پیکان‌های قدیم یا حتبه طور کلّی به چند دسته­ ی مختلف تقسیم می­شوند. این لنت­ها از نظر تکنولوژی استفاده شده برای ساخت با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین، انواع مختلف لنت ترمز تفاوت­هایی را در موادّ اوّلیّه­ی مصرف شده برای ساخت لنت ترمز و میزان عمر مفید لنت ترمز با یکدیگر دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع و کاربرد­های آن­ها آشنا کنیم.ترمز­های سرامیکی یک از انواع لنت ترمز محسوب می­شوند

لنت ترمز چیست و انواع لنت ترمز چه تفاوت­هایی با یکدیگر دارند؟

پیش از وارد شدن به مبحث انواع لنت ترمز لازم است تا با این قطعه از خودرو آشنا شوید. لنت ترمز وظیفه­ی ایجاد اصطکاک در سیستم ترمز اتومبیل را بر عهده دارد و از این طریق به کنترل سرعت اتومبیل و یا متوقّف کردن آن کمک می­کند. لنت­های ترمز معمولاً از موادّی با ضریب اصطکاک بالا ساخته می­شوند تا بتوانند وظیفه­ی خود را به درستی انجام دهند.

همچنین، جنس ترمز اتومبیل باید به گونه­ای باشد تا در دماهای بالا دچار خوردگی و اصطلاک نشود و باید بتواند در تمامی‌بازه­های دمایی وظیفه­ی خود را به درستی انجام دهد. اصطکاک ایجاد شده در انواع مختلف لنت ترمز بین لنت ترمز و دیسک و یا کاسه­ی ترمز ایجاد می­شود و عمل ترمز گرفتن موجب سایش و ایجاد اصطکاک بین این دو قطعه می­گردد. در گذشته انواع لنت ترمز را با استفاده از موادّی همچون آزبست تولید می­کردند.

صنعت تولید لنت­های ترمز برای سالیان طولانی از این مادّه برای ساخت انواع لنت ترمز استفاده می­کرد تا این­که دانشمندان کشف کردند که استفاده از آزبست در ساخت لنت ترمز موجب ابتلای انسان به سرطان­های مختلف از جمله سرطان ریه می­شود و پس از ممنوعیت استفاده از این مادّه در ساخت انواع مختلف لنت ترمز، موادّ دیگری جایگزین آن شدند تا از بروز این مشکل جلوگیری کنند.

معمولاً موادّ به کار رفته در ساخت انواع لنت ترمز بر اساس موقعیّت­های مختلف انتخاب می­شوند و این مسئله به شرایطی همچون : نوع کارکرد خودرو و نیازمند بودن به استفاده از ترمز در موقعیّت­های مختلف وابسته است. به طور کلّی، انواع لنت ترمز بر اساس موادّ به کار رفته در ساخت آن­ها به ۳ دسته­ ی کلّی ارگانیکی، سرامیکی و نیمه فلزّی دسته بندی می­شوند. در این مقاله قصد داریم تا این موارد را به شما عزیزان معرّفی کنیم.ترمز­های سرامیکی بالا­ترین قیمت را در میان انواع لنت ترمز به خود اختصاص داده­اند

انواع لنت ترمز کدامند؟

لنت ترمز ارگانیک

منظور از لنت ترمز ارگانیک همان لنت­های ترمز بدون آزبست هستند که از موادّی به غیر از آزبست در ساخت آن­ها استفاده می­شود. این دسته از انواع لنت ترمز به دلیل موادّ استفاده شده در ساخت آن­ها صدای کمی‌را در حین استفاده تولید می­نمایند. این گروه از انواع لنت­ ترمز به دلیل جنس خاصّ خود در دما­های پایین عملکرد بهتری را از خود نشان می­دهند و ممکن است که در دما­های بالا دچار آسیب شوند.

یکی از معایب این گونه از ترمزها این است که ممکن است در دما­های بالا بوی بدی را از خود آزاد کند که این امر اصلاً خوش آیند به نظر نمی­رسد. به طور کلّی، انتخاب این نوع لنت­ها از میان انواع لنت ترمز در مواقعی که نیاز به استفاده­ی مداوم از ترمز را دارید توصیه نمی­گردد.

زیرا استفاده از ترمز موجب داغ شدن لنت­ها می­شود و در این صورت ممکن است که ترمز بعد از گذشت مدّتی دیگر کارایی لازم را نداشته باشد و راننده را در مواقع ضروری با مشکل مواجه کند.

لنت ترمز سرامیکی

این نوع از انواع مختلف لنت ترمز مزیّت­های لنت­های ترمز ارگانیک همچون بی صدا بودن را دارا می­باشد ولی در عین حال معایب آن دسته از لنت­ها را دارا نیست. انتخاب این نوع از لنت ترمز از میان انواع لنت ترمز به شما این امکان را می­دهد که در شرایط جوّی و آب و هوایی مختلف بهترین عملکرد را از آن­ها مشاهده کنید.

همچنین، عواملی همچون تغییرات دمایی و استفاده­ی مداوم از ترمز بر روی کیفیّت این دسته از لنت­ها نسبت به انواع دیگر لنت ترمز تأثیر کم­تری دارد و شما می­توانید با اطمینان بیشتری این نوع از لنت را از میان انواع مختلف لنت ترمز انتخاب کنید. تنها ایرادی که این دسته از لنت­ها دارا می­با­شند این مورد است که این لنت­ها بالاترین قیمت را از میان انواع لنت ترمز دارا می­باشند و همین امر باعث شده است تا استفاده از آن­ها محدود گردد.

امروزه از ترکیبات مختلفی در کنار سرامیک برای ساخت انواع لنت ترمز سرامیکی استفاده می­شود تا علاوه بر کاهش قیمت این نوع از لنت­ها، کیفیّت عملکردی آن­ها را نیز بالا­تر ببرند.در ساخت ترمز­های نیمه فلزّی از فلزّات مختلف در کنار موادّ دیگری برای ساخت این ترمز­ها استفاده شده است

 

دکمه بازگشت به بالا