برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

در مورد قارچ گانودرما

قارچ گانودرما یک نوع قارچ است که می تواند با استفاده از مواد زائد، مانند ضایعات چوب و ضایعات کشاورزی، کشت شود این نوع قارچ که گفته می شود از چین آمده، مانعی برای سلامتی ندارد. نه تنها مصرف خوراکی قارچ گانودرما مشکلی ندارد بلکه دارای تنوع مواد مغذی بوده و برای بدن خوب است.

 1. جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی

سرطان می تواند به سرعت به بدن آسیب برساند و موجب مرگ شود. سلول های سرطانی می توانند به سرعت رشد کنند و را که وارد بدن می شوند را بخورند اما در مقایسه با مواد مغذی دیگر، مواد مغذی در قارچ گانودرما توسط سلول های سرطانی خورده نمی شوند و همچنین می توانند به جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی از ریشه کمک کنند.

 1. پیش گیری از تومور

علاوه بر سلول های سرطانی، محتویات قارچ گانودرما می تواند به کشتن سلول های بدخیم تومور که به بدن حمله می کنند، کمک کند.

 1. گردش خون

قارچ گانودرما دارای انواع مواد معدنی و همچنین مواد مغذی است که می تواند به گردش خون کمک کند. به این ترتیب، جریان خون می تواند صاف باشد و از بیماری های ناشی از جریان خون ناپایدار جلوگیری کند

 1. از بین بردن چربی بدن

اگرچه قارچ گانودرما حاوی چربی است اما مقدار چربی در قارچ گانودرما باعث آسیب بدن نمی شود. قارچ گانودرما نیز می تواند به از بین بردن رسوبات چربی زیر پوست کمک کند که باعث ظهور می شود.

 1. ترمیم آسیب سلول

سلول های بدن می توانند آسیب دیده باشند. مصرف این قارچ گانودرما روشی است که می تواند برای ترمیم سلول های آسیب دیده بدن انجام شود همچنین برخی از فواید قارچ های دیگر وجود دارد که می تواند به ترمیم سلول های آسیب دیده کمک کند.

 1. درمان بیماری های قلبی

با جریان خون، خون می تواند به تمام اندام های بدن وارد شود و به راحتی به قلب جریان پیدا کند با جریان روان خون به قلب، قلب قادر به زنده ماندن و محافظت از بیماری های قلبی مختلف خواهد بود.

 1. باز سازی سلول ها

علاوه بر کمک به ترمیم سلول های آسیب دیده، مواد مغذی در برگ های گانودرما می تواند به بازسازی سلول های آسیب دیده کمک کند. بنابراین سلول های بدن همیشه به خاطر بازسازی سلولی که توسط مواد مغذی در قارچ گانودرما انجام می شود، تجدید خواهند شد.

 1. درمان اسید اوریک

ارزش غذایی در قارچ گانودرما می تواند به کاهش سطح اسید در بدن کمک کند. این یکی از چندین فواید بسیار خوب قارچ گانودرما است.

 1. غلبه بر آسم

می تواند با فعالیت تداخل داشته باشد و همچنین درد در سینه را ایجاد کند. مصرف قارچ گانودرما می تواند به کاهش آسم به منظور جلوگیری از هر گونه بیماری دیگر کمک کند.

 1. پیش گیری از

یکی از سوالات شما کاربران از بخش سلامت در مورد خواص قارچ گاندورما برای دیابت بود که باید گفت قارچ گانودرما شاخص گلیسمیک پایینی دارد و نیز حاوی گلوکز نیست بنابراین مشکلی ندارد که فرد مبتلا به دیابت آن را مصرف کند. با مصرف قارچ گانودرما، مقدار قند می تواند به گونه ای کاهش یابد.

اگرچه هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما مصرف قارچ گانودرما می تواند برای درمان میگرن مورد استفاده قرار گیرد. نه تنها با داروهای شیمیایی بلکه با قارچ گانودرما میگرن نیز می تواند به وسیله مواد طبیعی درمان شود.

 1. غلبه بر درد مفاصل

محتوی مواد معدنی موجود در قارچ گانودرما می تواند درد مفاصل را درمان کند خواص ضد التهابی قارچ گانودرما می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه مفاصل کمک کند.

 1. افزایش سیستم ایمنی

مصرف قارچ گانودرما می تواند به افزایش سیستم ایمنی کمک کند.

 1. بدن سالم

مصرف قارچ گانودرما نیز می تواند به حفظ تناسب و طراوت بدن کمک کند. با بدن متناسب، سلامتی بهبود خواهد یافت و فعالیت می تواند بدون هیچ مشکلی آسان تر انجام شود.

سرفه می تواند ناشی از هوای آلوده و یا مصرف بیش از حد چربی باشد. سرفه، معمولا با به راحتی درمان می شود یکی از این گیاهان برای غلبه بر قارچ گانودرما است.

 1. غلبه بر سکته

به دلیل انسداد مجاری خون در ناحیه مغز رخ می دهد که می تواند باعث بی حرکت شدن برخی از قسمت های بدن شود. غلبه بر سکته با بازشدن کانال مجرای خون انجام می شود. یکی از فواید قارچ گانودرما این است که می تواند به روان شدن جریان خون در مغز و درمان کمک کند.

 1. غلبه بر

قارچ گانودرما می تواند به تسکین سردرد کمک کند. با مصرف مواد طبیعی مانند قارچ گانودرما سردرد درمان می شود.

 1. کاهش تعریق

عرق کردن در حقیقت یک نشانه خوب از عملکرد کلیه ها است، عرق مواد زائد را از طریق منافذ پوست دفع کند با این حال عرق ریختن بیش از حد می تواند ظاهر را به هم بزند، به خصوص وقتی با افراد زیادی در جمع هستید برای کاهش عرق کردن، برخی از مردم از دئودورانت استفاده می کنند یک راه دیگر مصرف قارچ گانودرما است محتوای قارچ گانودرما می تواند به کاهش تولید عرق اضافی در پوست کمک کند.

هنگامی که در معرض آسیب قرار می گیرید، خون جاری می شود خونی که بیرون می آید به تدریج متوقف می شود تا به طور مداوم بیرون نیاید. مصرف قارچ گانودرما می تواند به لخته شدن خون کمک کند، پس وقتی زخمی ایجاد می شود مقدار زیادی خون هدر نمی رود.

 1. حفظ سلامتی استخوان

قارچ گانودرما همانند شیر کلسیم دارد کلسیم موجود در این قارچ گانودرما به حفظ و جلوگیری از آسیب استخوان که می تواند موجب بیماری استخوان شود، کمک کند.

 1. کمک به حفظ پ هاش خون

قارچ گانودرما می تواند به تنظیم پ هاش خون کمک کند.

 1. حفظ بهداشت دهان و دندان

علاوه بر حفظ سلامت استخوان، کلسیم در قارچ گانودرما نیز می تواند به حفظ دندان های سالم کمک کند. فسفر در قارچ گانودرما نیز می تواند به فرآیند کانی سازی در دندان کمک کند تا سلامت دندان حفظ شود.

 1. تعادل مایعات بدن

کمبود مایعات در بدن می تواند باعث شود که بدن ضعیف شود برای کمک به تعادل مایعات بدن نیز مواد موجود در قارچ گانودرما مفید است.

 1. کمک به توزیع مواد مغذی در سراسر بدن

هم چنین مصرف قارچ گانودرما نیز می تواند به توزیع مواد مغذی در بدن کمک کند. با کمک سدیم در قارچ گانودرما، مواد مغذی که وارد بدن می شوند را می توان بخوبی دریافت کرد.

 1. کمک به درمان بیخوابی

در قارچ گانودرما می تواند به غلبه بر کمک کند. بنابراین خواب می تواند راحت تر و آسوده باشد.

 1. کمک به درمان التهاب

قارچ گانودرما خواص ضد التهابی دارد که می تواند بر التهاب که در ناحیه شکم رخ می دهد غلبه کند.

 1. حمایت از عملکرد مغز

مغز به عنوان یک اندام برای کنترل تمام فعالیت های بدن باید همیشه سالم بماند. مقدار کربوهیدرات در قارچ گانودرما می تواند به حفظ سلامت مغز و حمایت از عملکرد مغز کمک کند.

 1. بهبود سلامت ماهیچه

مقدار پروتئین در قارچ گانودرما برای بدن بسیار مقوی است و نه تنها می تواند انرژی بدن را تامین کند اما محتوای پروتئین موجود در قارچ گانودرما نیز می تواند به حفظ سلامت ماهیچه کمک کند.

 1. درمان در دستگاه گوارش

مصرف قارچ گانودرما نه تنها می تواند التهاب را تسکین دهد بلکه بر برخی از مشکلات موجود در بدن غلبه می کند.

 1. کمک به کاهش

استرس می تواند به خاطر حس رخ دهد و با مصرف قارچ گانودرما درمان و کاهش یابد، چون مقدار کربوهیدرات در قارچ گانودرما نه تنها می تواند سلامت مغز را حفظ کند، بلکه می تواند به کاهش استرس کمک کند.

 1. به حفظ زیبایی در دوران پیری کمک می کند

آیا می خواهید وقی پا به سن می گذارید زیبا باشید؟ پس قارچ گانودرما می تواند به شما کمک کند. پیری امروز به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است، به خصوص به این دلیل که نمی توان آن را متوقف کرد اما قارچ گانودرما می تواند با محتوای موجود به ما کمک کند.

مواد موجود می تواند به کاهش انحطاط بافت، پیری و ضعف کمک کند همه اینها به توانایی های آنتی اکسیدان و رادیکال آزاد آن بستگی دارد.

 1. کمک به تمرکز بیشتر و حافظه بهتر

همانطور که پیر می شویم، بسیاری ازعضو های بدن آسیب می بینند و به طور عمده، عملکرد مغزو به یاد آوردن چیزها سخت تر می شود.

اما، عملکرد مغز می تواند از طریق رژیم غذایی مناسب بهبود یابد. با کمک کمی از آنتی اکسیدان ها، که قارچ گانودرما پر از آن است، می توانیم انحطاط مغزی را آهسته کنیم.

مطالعات نشان می دهند که قارچ گانودرما اقدامات ضد التهابی ویژه ای دارد که می تواند به حفاظت از اعصاب و نورون ها از التهاب کمک کند. این قارچ به قدری قوی است که می تواند به توقف مشکلات حافظه کمک کند.

این نه تنها برای افراد مسن مفید است بلکه می تواند به کسانی که با مه مغز مبارزه می کنند نیز کمک کند.

 1. کاهش خطر اختلالات عصبی

توانایی قارچ گانودرما برای افزایش عملکرد مغز با توان آن در کاهش خطر اختلالات عصبی مرتبط است.

به طور خلاصه، می تواند به حفاظت از مغز و سیستم عصبی در برابر کمک کند.

مطالعه نشان داد که نه تنها می تواند برای کاهش رشد شناختی موثر باشد، بلکه می تواند برای مبارزه با دیگر اختلالات عصبی مانند اختلال کم توجهی یا به کار رود.

 1. بهبود وضعیت سلامت روانی و اختلالات روحی

از آنجا که به حفاظت از سیستم عصبی کمک می کند، تعجبی ندارد که می تواند کارها ی بزرگی برای بیماری های روانی و اختلالات روحی انجام دهد.

این به آن معنی است که می تواند به کاهش استرس کمک کرده و به کاهش ، و اختلالات روحی کمک کند.

این به این دلیل است که محافظت از آنتی اکسیدان در برابر التهاب اعصاب می تواند حالت روحی شما را بهبود بخشد.

همانطور که پا به سن می گذارید نیاز به مراقبت از قلب خود دارید قارچ گانودرما می تواند به این جنبه از سلامتی نیز کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که این قارچ دارویی سنتی می تواند به طور طبیعی به کاهش کمک کند.

ترکیب آن با ورزش و رژیم غذایی مناسب واستفاده طولانی مدت می تواند سلامتی قلب کمک کند.

 1. محافظت از کبد و کلیه ها

نه تنها به مغز، اعصاب و قلب ما کمک می کند آنها هم چنین از کبد و کلیه ها محافظت می کنند.

خواص قارچ گانودرما برای پوست | خواص قارچ گانودرما در طب سنتی

برای مبارزه با بیماری کبدچرب به اندازه کافی قدرتمند است. علاوه بر آن، هم چنین می تواند فوایدی برای بهبود سلامت کبد و کمک به فرآیندهای طبیعی سم زدایی بدن داشته باشد.

سندرم خستگی مزمن، یک اختلال ناتوان کننده ای است در حالی که تمام مدت احساس خستگی می کنید. این احساس با استراحت درمان نمی شود و توضیح پزشکی برای آن وجود ندارد اما مصرف این قارچ برای اینگونه افراد توصیه می شود

قارچ گانودرما برای مهار تجمع اسید لاکتیک در خون و شتاب بخشیدن به اسیدلاکتیک نشان داده شده است. اسید لاکتیک یک محصول جانبی متابولیک است که بدن شما در طی ورزش تولید می کند.

اگر اسید لاکتیک بیش از حد در خون شما ایجاد شود، می تواند باعث درد عضلانی، سوزش، و تنفس سریع شود.

اگر بعد از مدت طولانی فعالیت ورزش شدید را شروع کرده اید احتمالا لاکتیک را تجربه کرده اید.

ممکن است در جلوگیری از عوارض جانبی که می تواند ورزش شدید همراه داشته باشد، کمک کنند.

فواید دیگر قارچ گانودرما :

علائم بیماری بزرگ را کاهش می دهد، کاهش تومورهای غیرسرطانی در راست روده و مقعد درمان شریان های مسدود شده، درمان مسمومیت، درمان زخم و تب خال تناسلی، ویروس پاپیلوم انسانی را در دهان کاهش می دهد، درمان ، درمان ب، درمان عفونت های ویروسی، درمان اچ آی وی، درمان

مضرات مصرف قارچ گانودرما :

بسیاری از عوارض جانبی قارچ ها در بدن به دلیل تحقیقات محدود در بدن انسان ها ناشناخته باقی می مانند. چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم بررسی مطالعات نشان داد که قارچ ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کند، اما آن ها را به عنوان اولین واکنش به سرطان توصیه نمی کنند. برخی از افراد عوارض جانبی را گزارش کردند که شامل:

سایر اثرات جانبی بالقوه عبارتند از:

 • تهوع
 • بیخوابی
 • اسهال مزمن
 • مسمومیت کبد
 • ، گلو و بینی
 • خون دماغ
 • مدفوع خونی

مقدار مصرف قارچ گانودرما :

مقدار مناسب عصاره قارچ و یا پودرآن به طور گسترده ای بسته به نوع قارچی که یک فرد از آن استفاده می کند، می تواند متفاوت باشد. مهم است که برچسب روی بسته ی محصول را برای مقدار توصیه شده چک کنید.

پیش از مصرف یک مکمل قارچ، فرد باید با پزشک صحبت کند. مکمل ها می توانند با داروهای دیگر تداخل داشته باشند، و به طور بالقوه باعث تاثیرات زیان آور شوند و برخی بیماری ها را بدتر کنند. یک پزشک ممکن است قادر باشد درمان های جایگزین را توصیه کند.

روش مصرف :

بهتر است بدانید که این نوع قارچ به علت داشتن طعم تلخ و نامطبوع در تهیه غذا و به صورت خام مصرف نمی شود و بهترین روش مصرف قارچ گانودرما به صورت چای و دمنوش است. گفتنی است در طب سنتی چینی قارچ گاندورما را به صورت کامل خشک و سپس به قطعات کوچک خرد کرده و از آن برای تهیه سوپ، و استفاده می کنند.

خطرات قارچ گانودرما :

قبل از این که قارچ را مصرف کنید، خطرات و ملاحظات متعددی وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید.

مکمل ها ممکن است مانع انعقاد خون یا ضد انسداد شوند تا موثرتر واقع شوند، که خطر خونریزی را افزایش می دهد. بنابراین، افرادی که جراحی دارند و افراد مبتلا به اختلالات خونریزی نباید قارچ بخورند.

این مکمل ها نیز ممکن است فشار خون را کاهش دهند. افرادی که در حال حاضر فشار خون پایین دارند یا داروهای فشار خون مصرف می کنند ازمصرف قارچ گانودرما اجتناب کنید.

این توصیه همچنین در مورد کسانی صدق می کند که سرکوب سیستم ایمنی را در نظر می گیرند، چون مکمل قارچ ممکن اسدکتر بیز در طب شرقی از گیاهان و قارچ‌های مختلفی استفاده می‌شود. در این بین، قارچ گانودرما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. قارچ گانودرما خواص فراوانی برای سلامتی دارد. ازجمله خواص می‌توان به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با سرطان‌ها اشاره کرد. البته برخی معتقدند این قارچ برای سلامتی ضررهایی نیز دارد. در این مطلب به بررسی خواص قارچ گانودرما و عوارض احتمالی مصرف آن می‌پردازیم.

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما (رِی‌شی یا جان‌افزا) نوعی قارچ است که در مناطق گرم و مرطوب آسیا می‌روید.
این قارچ هزاران سال است که عضو ثابت طب شرقی است. با اینکه بیشتر افراد این قارچ را به‌شکل تازه مصرف می‌کنند، ولی مصرف اَشکال دیگر آن به شکل پودر یا عصاره‌ٔ محتوی مولکول‌های خاص نیز رایج است.

این قارچ ۴۰۰ جزء زیست‌فعال دارد که خواصش از آنها نشئت می‌گیرد. تأثیر مصرف اَشکال مختلف قارچ گانودرما در مطالعات مختلف انسانی و جانوری مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از خواص این قارچ در این مطالعات مشخص شده‌اند و برای اثبات قطعی برخی دیگر از خواص آن به مطالعات بیشتری نیاز است.

خواص قارچ گانودرما

۱. تقویت دستگاه ایمنی

یکی از مهمترین خواص قارچ گانودرما، تقویت دستگاه ایمنی است. درحالی‌که برخی جزئیات هنوز قطعی نیستند، مطالعات درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که قارچ گانودرما می‌تواند بر ژن‌های گلبول‌های سفید خون تأثیر بگذارد.

گلبول‌های سفید خون نقش مهمی در دستگاه ایمنی برعهده دارند. علاوه ‌بر ‌این برخی مطالعات نشان داده‌اند که برخی از اشکال قارچ گانودرما ممکن است مسیر التهاب را در گلبول‌های سفید خون تغییر بدهد.
تحقیقات در بیماران سرطانی نشان داده که برخی مولکول‌های یافت‌شده در قارچ گانودرما می‌توانند فعالیت یک نوع از گلبول‌های سفید به نام «سلول‌های کُشنده‌ٔ طبیعی» را افزایش بدهند.

این سلول‌ها می‌توانند با عفونت‌ها و سرطان‌ها در بدن بجنگند. یک مطالعه‌ٔ دیگر نشان داده قارچ گانودرما می‌تواند تعداد برخی از انواع گلبول‌های سفید خون (لنفوسیت‌ها) را در مبتلایان به سرطان روده‌ٔ بزرگ افزایش بدهد.

بیشتر خواص قارچ گانودرما در افرادی مشاهده شده که به بیماری مبتلا هستند. بااین‌حال برخی شواهد از خواص این قارچ برای افراد سالم نیز حکایت دارد.
در یک مطالعه این قارچ توانست عملکرد لنفوسیت‌ها را در مبارزه با عفونت‌ها و سرطان‌‌ها در ورزشکارانی که در معرض شرایط استرس‌زا هستند، بهبود بدهد.

قارچ گانودرما محتوی ترکیبات آلی است که تأثیرشان در تقویت سلول‌های دستگاه ایمنی و افزایش سلامت دستگاه ایمنی به اثبات رسیده است.
همچنین این قارچ توانست رشد ۵ قارچ بیماری‌زای مختلف را تا ۵۸٪ کاهش بدهد.

مصرف قارچ گانودرما همراه با آنتی‌بیوتیک‌ها توانست فعالیت ضدمیکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها را افزایش بدهد. عصاره‌ٔ قارچ گانودرما می‌تواند زمان بهبود زخم‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش بدهد. همچنین عصاره‌ٔ قارچ گانودرما فعالیت ضدمالاریایی دارد و همزمان می‌تواند از بروز آسیب به کبد جلوگیری کند.
البته مطالعات دیگری در بزرگسالان سالم انجام گرفته که هیچ بهبودی را در عملکرد دستگاه ایمنی یا التهابات پس از ۴ هفته مصرف عصاره‌ی این قارچ نشان نمی‌دهد. درمجموع مشخص است قارچ گانودرما بر گلبول‌های سفید و عملکرد دستگاه ایمنی تأثیر می‌گذارد.

بااین‌حال برای مشخص‌شدن میزان این تأثیر به مطالعات بیشتری نیاز است.

۲. خواص ضدسرطان

بسیاری از افراد این قارچ را به‌خاطر خواص ضدسرطانی‌اش مصرف می‌کنند.
قارچ گانودرما در پیشگیری و بهبود برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه و سرطان پروستات مؤثر است.
این ویژگی از طریق کاهش التهابات و جلوگیری از رشد تومورها انجام می‌گیرد.

در یک مطالعه بر روی ۴۰۰۰ زن مبتلا به سرطان پستان که درمان شده بودند، ۵۹٪ از آنان از قارچ گانودرما استفاده می‌کردند. علاوه‌براین در چند مطالعه‌ی درون کشتگاهی مشاهده شد قارچ گانودرما می‌تواند موجب مرگ سلول‌های سرطانی بشود.
بااین‌حال نتایج این مطالعات در برخی موارد در میان انسان‌ها و جانوران تفاوت داشت. از قارچ گانودرما می‌توان در درمان سرطان خون نیز استفاده کرد.

قارچ گانودرما می‌تواند خستگی، افسردگی و اضطراب را در مبتلایان به سرطان پستان و کسانی که آن را درمان کرده‌اند، بهبود بدهد. قارچ گانودرما بر روی هورمون تستوسترون تأثیراتی دارد.
از این‌رو مطالعه‌ای صورت گرفت تا تأثیر این قارچ بر روی سرطان پروستات مشخص بشود.
در ابتدا مطالعات بر روی یک مورد نشان داد که این قارچ می‌تواند به درمان سرطان پروستات کمک بکند. ولی در مطالعات گسترده‌تر بعدی نتیجه‌‌ی مشابهی مشاهده نشد.

همچنین مطالعاتی بر روی قارچ گانودرما انجام گرفت تا تأثیر احتمالی آن در درمان سرطان روده‌ٔ بزرگ مورد بررسی قرار بگیرد. برخی مطالعات نشان داد درمان یک ساله با قارچ گانودرما می‌تواند تعداد و اندازه‌ٔ تومورها را در روده‌ٔ بزرگ کاهش بدهد.
علاوه‌براین نتایج حاصل از چندین مطالعه نشان می‌دهد این قارچ می‌تواند بر بیماران سرطانی تأثیر مثبتی داشته باشد. این فواید از طریق افزایش فعالیت گلبول‌های سفید خون است که در مبارزه با سرطان و بهبودکیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان مؤثر است.

با این‌حال پژوهشگران توضیح داده‌‌اند که قارچ گانودرما باید همراه با درمان‌های معمول مصرف بشود و نباید این قارچ را جایگزین درمان‌های رایج کرد.
البته بسیاری از مطالعات از تأثیر قارچ گانودرما بر سرطان کیفیت بالایی ندارند و به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

۳. مبارزه با خستگی و افسردگی

شاید تأثیر قارچ گانودرما در تقویت دستگاه ایمنی آن‌قدر موردتأکید قرار گرفته شده که باعث غفلت ما از سایر خواص آن شده است.
این در حالی است که قارچ گانودرما خواص دیگری نیز دارد. ازجملهٔ این خواص می‌توان به کاهش خستگی و افسردگی و درنتیجه بهبود کیفیت زندگی اشاره کرد.

در یک مطالعه تأثیر قارچ گانودرما بر روی ۱۳۲ فرد مبتلا به ضعف اعصاب بررسی شد.
ضعف اعصاب با درد، گیجی، سردرد و حساسیت همراه است. پژوهشگران دریافتند در اثر مصرف ۸ هفته‌ای مکمل قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش یافته و افراد بیشتر احساس تندرستی می‌کنند.

مطالعه‌‌ٔ دیگری بر روی ۴۸ زن مبتلا به سرطان پستان که درمان‌ شده بودند، نشان داد در اثر مصرف ۴ هفته‌ای پودر قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش و کیفیت زندگی‌شان بهبود یافت.
همچنین این افراد کمتر دچار اضطراب و افسردگی شدند. همچنین در مطالعه‌ٔ دیگری مصرف قارچ گانودرما همراه با روند درمان توانست عوارضی مانند خستگی و افسردگی را در این زنان بهبود بدهد.
درحالی‌که برخی خواص قارچ گانودرما برای بیماران به اثبات رسیده، هنوز خواص این قارچ برای افراد سالم به‌طور دقیق مشخص نشده است.

۴. سلامت قلب

یک عصاره از پروتئین‌های موجود در قارچ گانودرما توانست فشار خون موش‌های مبتلا به فشار خون بالا را تا مدت ۸ ساعت کاهش بدهد.

همچنین قارچ گانودرما می‌تواند از آسیب به سلول‌های دیواره‌ٔ رگ‌های خونی بکاهد.
قارچ گانودرما می‌تواند کلسترول و مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی کاهش بدهد. یک مطالعه‌ٔ ۱۲ هفته‌ای بر روی ۲۶ فرد نشان داد قارچ گانودرما می‌تواند کلسترول خوب را افزایش و تری‌گلیسرید را کاهش بدهد.

اگرچه برخی تحقیقات دیگر در بزرگسالان سالم هیچ بهبودی را در سطح کلسترول و تری‌گلیسرید افراد نشان نداد. به‌عنوان مثال در یک مطالعه پژوهشگران مشاهده کردند مصرف قارچ گانودرما برای بیش از ۱۶ هفته هیچ بهبودی را در کلسترول نشان نداد.
با تمام این تفاسیر به مطالعات بیشتری برای بررسی تأثیر مصرف قارچ گانودرما و سلامت قلب نیاز است.

۵. کنترل قند خون

برخی مطالعات نشان داده‌اند مولکول‌های قارچ گانودرما می‌توانند قند خون را در جانوران کاهش بدهند.

برخی مطالعات اولیه در انسان نیز نتایج مشابهی را نشان می‌دهند.
بااین‌حال بیشتر مطالعات خلاف این یافته‌ها را نشان می‌دهند. بعد از ارزیابی صدها شرکت‌کننده، پژوهشگران هیچ بهبودی را در قند خون ناشتای شرکت‌کنندگان مشاهده نکردند.

نتایج حاصل از مطالعات متناقض هستند. در برخی موارد قارچ گانودرما توانست قند خون را پایین بیاورد و در برخی موارد تأثیر خاصی نداشت. در این زمینه نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.

۶. خاصیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش التهابات

برخی مطالعات از تأثیر قارچ گانودرما در کاهش التهابات در بیماری روماتیسم، آسم و کاهش التهابات غشایی که چشم و پلک را می‌پوشاند، حکایت دارند.

۱۴ روز مصرف قارچ گانودرما توانست شاخص‌های ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی را بهبود دهد و از خون در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت بکند.
پژوهشگران همین عامل را دلیل استفاده‌ از قارچ گانودرما به‌عنوان داروی ضدالتهاب در طب سنتی آفریقایی و چینی می‌دانند. انواع مختلفی از عصاره‌های قارچ گانودرما توانستند از خود خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی نشان دهند و برای درمان بیماری‌های مرتبط با التهابات مفید باشند.

آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که می‌توانند از آسیب به سلول‌ها جلوگیری کنند. به‌خاطر همین ویژگی مصرف غذاها و مکمل‌های با خاصیت آنتی‌اکسیدانی طرفداران بیشتری پیدا کرده است.
بسیاری معتقدند قارچ گانودرما خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد. با این‌حال چندین مطالعه تغییری را در سطح ۲ آنزیم آنتی‌اکسیدانی مهم خون پس از مصرف ۴ تا ۱۲ هفته‌ای قارچ گانودرما نشان نداد.

۷. بهبود آلرژی

براساس مطالعات عصاره‌ٔ قارچ گانودرما می‌تواند هر ۴ نوع واکنش آلرژیک را مهار کند یا کاهش بدهد.

قارچ گانودرما برای درمان بیماری‌های مختلفی ازجمله برونشیت مزمن استفاده می‌شود.
زیرا می‌تواند هیستامین را کاهش بدهد. مطالعات نشان می‌دهند ترکیبات موجود در قارچ گانودرما با موفقیت مانع از تولید هیستامین از ماست‌سل‌ها (از سلول‌های طبیعی مغزاستخوان که به تعداد زیاد در بافت پیوندی یافت می‌شوند) شدند و همزمان به ثبات این سلول‌ها کمک می‌کنند.

۸. محافظت از دستگاه گوارش

قارچ گانودرما می‌تواند از بروز زخم معده و سایر قسمت‌های دستگاه گوارشی جلوگیری بکند.

۹. کلیه و کبد

بیمار مبتلا به پروتئینوری که از نشانه‌های بیماری های کلیوی است، شروع به مصرف قارچ گانودرما کردند.
پروتئینوری همه‌ٔ آنها پس از مدتی بهبود یافت و دستگاه ایمنی‌شان دوباره تنظیم شد. قارچ گانودرما توانست از موش‌ها در برابر آسیب کبدی ناشی از مصرف متوسط روزانه‌‌ٔ الکل محافظت بکند.

در حیوانات آلوده به مالاریا قارچ گانودرما توانست همزمان از آسیب‌های کبد و عفونت بالقوه‌ٔ مالاریا جلوگیری بکند.

۱۰. محافظت از ساختار اعصاب

قارچ گانودرما توانست عملکرد مغز را در موش‌های مصرف‌کننده‌ٔ الکل بهبود بدهد. این ویژگی از طریق افزایش تأمین انرژی مغز و کاهش پیام‌رسان‌های عصبی بازدارنده اتفاق افتاد. قارچ گانودرما خاصیت ضدتشنج دارد. این قارچ از TNF-آلفا و IL-۱ می‌کاهد که از سیتوکین‌های مؤثر در بروز  هستند.

۱۱. کمک به خوابیدن

متخصصین طب سنتی ژاپنی و چینی به‌خاطر خاصیت خواب‌آور قارچ گانودرما آن را برای درمان بی‌خوابی تجویز می‌کنند.

مقدار مصرف

برخلاف برخی غذاها و مکمل‌ها، میزان مصرف قارچ گانودرما به شکل مصرفی آن بستگی دارد. بیشترین مقدار مصرفی برای زمانی است که فرد بخواهد خود قارچ را مصرف بکند. در این موارد فرد می‌تواند بین ۲۵ تا ۱۰۰ گرم قارچ گانودرما در روز مصرف بکند.

این مقدار برای عصاره‌ٔ خشک‌شده‌‌ٔ آن باید تقریبا یک‌دهم قارچ گانودرمای تازه باشد. به‌عنوان مثال افرادی که ۵۰ گرم قارچ گانودرمای تازه مصرف می‌کنند باید تقریبا ۵ گرم از عصاره‌ٔ قارچ گانودرما را استفاده بکنند.
مقدار مصرفی عصاره‌ٔ قارچ از بین ۱٫۵ تا ۹ گرم در روز متغیر است. علاوه‌ بر این برخی مکمل‌ها ممکن است فقط محتوی بخش خاصی از این قارچ باشند که در این صورت باید مقدار مصرفی پایین‌تر هم بیاید.

خطرها و عوارض احتمالی قارچ گانودرما

باوجود شهرت خوب قارچ گانودرما برخی افراد سلامت آن را زیر سؤال می‌برند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند کسانی که به‌مدت ۴ ماه از قارچ گانودرما استفاده می‌کنند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض بروز عوارض هستند.
بااین‌حال این تأثیرات خفیف بوده و به‌صورت افزایش اندک احتمال ناراحتی معده و مشکلات گوارشی بروز می‌کند. همچنین هیچ تأثیر منفی‌ای بر سلامت کبد گزارش نشده است.

همچنین یک تحقیق دیگر نشان داد مصرف ۴ هفته‌ای عصاره‌ٔ قارچ گانودرما هیچ تأثیر مخربی بر سلامت کلیه و کبد ندارد. برخلاف این گزارش‌ها، مشکلات جدی کبدی در ۲ مورد از مطالعات گزارش شده است. هردوی این افراد در گذشته با مصرف قارچ گانودرمای تازه دچار عوارض نشده بودند.
اما با تغییر مصرف آن به شکل عصاره‌ٔ پودرشده، دچار برخی عوارض جانبی‌ شدند.

قابل توجه است که بسیاری از مطالعات بر روی قارچ گانودرما اطلاعاتی راجع به سلامت یا عوارض آن را به همراه ندارند.

بنابراین در این زمینه اطلاعات محدودی در دست است. در برخی موارد نادر نیز قارچ گانودرما با تقویت دستگاه ایمنی موجب بدترشدن وضعیت مبتلایان به بیماری‌های خودایمنی شد.
درمجموع برخی افراد باید قارچ گانودرما را با احتیاط بیشتری مصرف بکنند. این دسته شامل زنان باردار یا شیرده، افراد دارای اختلالات خونی، افرادی که می‌خواهند عمل جراحی داشته باشند و افراد با فشار خون پایین می‌شود.قهوه گانودرما لاته دکتر بیز چه خواصی دارد؟

سخن آخر

قارچ گانودرما یک قارچ معروف در طب شرقی است. قارچ گانودرما می‌تواند دستگاه ایمنی را با تقویت گلبول‌های سفید خون تقویت بکند.
همچنین این قارچ می‌تواند اندازه و تعداد تومورها را در برخی سرطان‌ها کاهش و کیفیت زندگی را در برخی مبتلایان به سرطان بهبود بدهد.

بیشتر مطالعات انسانی نشان داده‌اند که این قارچ نمی‌تواند کلسترول، قند خون و آنتی‌اکسیدان‌ها را بهبود بدهد. اما قارچ گانودرما می‌تواند در برخی موارد در بهبود خستگی و افسردگی مؤثر باشد.برای اطلاع از قیمت قهوه فوری هات چاکلت دکتر بیز کلیک کنید.

تعریف دیگری از قارچ گانودرما و خواص آن :

قارچ گانودرما چیست قارچ گانودرما یک قارچ قهوه ای رنگ است که دارای ساقه بلند و نازک است جلوگیری از سرطان, کاهش اضطراب, مبارزه با آرتریت روماتوئید, سلامت کبد, درمان سرطان, درمان بی خوابی, درمان دیابت تعدادی از خواص گانودرما می باشد قارچ گانودرما به عنوان قارچ شناخته شده از نظر تاریخی و باستانی، دارای سابقه طولانی بیش از 4000سال به ویژه در مشرق زمین است.

این قارج در میان اقوام و ملل مختلف به عنوان سمبلی از بخت و اقبال و طالع خوش، صحت و سلامت عمر، توان و نیرو، حیات و جاودانگی مطرح بوده است.
در برخی از فرهنگ ها نیز از این قارچ به عنوان جادوگری افسانه ای که توان درمان امراض گوناگون را دارد یاد شده است. اسنادی در اختیار است که نشان می دهد از زمان پادشاهان سلسله یوآن در چین در 1300 سال قبل از میلاد مسیح، تصاویر این قارچ به عنوان سمبل حیات جادوانه در نقاشی ها، حکاکی ها، نقوش فرش و تابلوها، جواهرات و لوازم آرایشی و تزئینی زنان، ظروف عطر و بسیاری آثار هنری دیگر مورد استفاده قرار گرفنه است. این قارچ بدلیل خواص درمانی متعدد به عنوان بهترین قارچ دارویی در جهان لقب گرفته است. قارچ گانودرما توسط کشورهای آسیایی چون چین، ژاپن و کره به دنیا معرفی شد. قارچ گانودرما لوسیدوم یکی از قارچهای بسیار ارزشمند جهان بوده که دارای کلاهک به رنگ های قرمز، قرمز مایل به قهوهای و زرد روشن یافت شده است. قهوه ی ماسالا چه خواصی دارد؟

این قارچ به منظور اهداف دارویی در کشورهای خاور دور خصوصأ ژاپن، چین وکره استفاده میگردد. شایان توجه است که تولید جهانی قارچها ی خوراکی غالبا به چینی ها اختصاص داشته که حجمی بالغ بر %64 کل تولید را شامل می شود.
چینی ها هم بصورت تولید کننده مهم و هم بصورت مصرف کننده مهم هر دو نوع قارچ دارویی و خوراکی در آمده اند. گذشته از این، چین بزرگترین تولید کننده قارچ دارویی غیر خوراکی می باشد.

روی هم رفته، آمار تولید جهانی قارچ های خوراکی و دارویی در سال 1997 به حدود 106 ??? 6 تن با ارزشی معادل 14 میلیون دلار آمریکا افزایش یافته است.

این قارچ در طبیعت کمیاب بوده جمع آوری آن از طبیعت جهت استفاده تجاری کافی نمیباشد، لذا تولید آن توسط متخصصین توصیه شده است.
از 20سال گذشته تحقیقات جدی روی خواص دارویی آن در دنیا شروع شده است. نام محلی این قارچ در چین، لینگ زی؛ در ژاپن، رشی و در کره، یونگ زهی می باشد.

چینی ها معتقدند که این قارچ نماد زندگی شاد، شانس، سلامتی و طول عمر و حتی جاودانگی است. این قارچ در طب سنتی جهت درمان بی خوابی، تنگی نفس، تقویت حافظه، بیماری های کلیه و کبد، ورم مفاصل، آسم مورد استفاده قرار می گیرد. گانودرما دارای مواد فعال بیولوژیک مانند انواع استرول ها، پروتیین ها، پلی ساکارید ها، تری ترپنوئید ها و ملانین می باشد که پلی ساکارید ها و تری ترپنوئیدهای آن به علت دارا بودن خاصیت ضد سرطانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند.

اسپور این قارچ نیز علاوه بر اندام بارده و میسلیوم دارای ترکیبات فعال با خاصیت درمانی می باشد. طی چند دهه اخیر تحقیقات فراوانی برروی اثرات درمانی و شناسایی ترکیبات شیمیایی این قارچ دارویی ارزشمند در جهان صورت گرفته است.

در این مقاله مروری به بررسی آخرین یافته های محققین در مورد اثرات بیولوژیک و دارویی این قارچ پرداخته و ترکیبات گزارش شده از آن را معرفی می نماییم.

ت اثربخشی آن ها را خنثی کند.

همچنین زنانی که باردار یا شیرده هستند نباید این قارچ ها را مصرف کنند.

افراد باید به دقت اثرات جانبی خطرناک را قبل از امتحان کردن قارچ در نظر بگیرند.

 

محتوای این مطلب پنهان
1 جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی
دکمه بازگشت به بالا