مراحل اجرای سقف شیروانی فلزی

آموزش نصب و اجرای سقف شیروانی فلزی بیشتر مورد توجه افرادی‌ست که خانه‌شان را در مناطق شمالی کشور ساخته‌اند، زیرا عموماً در اقلیم‌هایی که باران و برف میهمان همیشگی است، نیاز به سازه سقف شیروانی به دلیل مقاومت بالای آن دربرابر رطوبت و پوسیدگی، و همچنین کارآمدی آن در جمع‌آوری و تخلیه‌ی آب بارش‌ها، بیشتر احساس می‌شود.

سقف شیروانی | شیروان

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی

نصب و اجرای سقف شیروانی فلزی نیاز به مهارت و تجربه‌ی بالا، آشنایی با انواع سقف شیروانی فلزی و اطلاع از جزئیات و آیین‌نامه‌های این کار دارد

مرحله اول: نحوه آهن کشی سقف شیروانی و زیرسازی

زیرسازی، تیرریزی یا آهن‌کشی اولین و مهم‌ترین مرحله در اجرای سقف شیروانی فلزی است که آموزش نصب سقف شیروانی فلزی با آن آغاز می‌شود. این مرحله از اجرای شیروانی فلزی که از طریق پروفیل‌های فلزی، چوبی یا حتی کلاف انجام می‌شود، تضمین‌کننده‌ی دوام و استحکام سقف شیروانی دربرابر سنگینی بار برف یا وزش باد و طوفان خواهد بود و به همین دلیل نحوه آهن کشی سقف شیروانی از حساسیت بالایی برخوردار است. این‌که برای اجرای این مرحله بهتر است از چه مصالحی استفاده شود، به میزان شیب سقف شیروانی فلزی بستگی دارد که براساس محل ساخت شیروانی ساده و کاربری سازه تعیین می‌شود. کمترین زاویه‌ی شیب سقف شیروانی 15 و بیشترین آن 70 درجه می‌باشد، اما به‌طور کلی، بر طبق نظر متخصصان، شیب 32 درجه بهترین میزان شیب است.

در نحوه آهن کشی سقف شیروانی بهتر است از پروفیل‌های فلزی با فاصله‌های استاندارد 70 تا 80 سانتی‌متر استفاده کرد. پس از آن نیز ورق‌های شیروانی مستقیماً روی بخش‌های افقی مربوط به شاه‌تیرها یا ستون‌ها نصب می‌شوند که به خرپای پشت‌بام متصل‌اند. درنهایت شما می‌توانید نصب را از لبه‌ی خارجی و بیرونی شروع کنید.

مرحله دوم: برش و آماده‌سازی ورق شیروانی

پس از انجام زیرسازی و قوطی‌کشی سقف، ورق‌های شیروانی برش داده می‌شوند. این ورق‌ها از لحاظ جنس، رنگ و شکل ظاهری دارای تنوع بالایی هستند و دست پیمانکار در انتخاب و استفاده از هرکدام آن‌ها باز است. برای برش ورق‌های شیروانی که دومین گام در اجرای شیروانی فلزی است، می‌توان از وسایلی مانند قیچی، سنگ فرز و اره گردبر استفاده کرد. سرعت برش ورق با سنگ فرز نسبت‌به بقیه‌ی ابزارها بالاتر است، اما استفاده از قیچی در برش و آماده‌سازی ورق کاربرد بیشتری دارد که به دلیل ایمن و دقیق‌تر بودن آن در به‌دست آوردن اندازه‌هاست.

گذشته از این‌ها، برای این‌که بتوان ورق‌ها را به زیرسازی اجرای سقف شیروانی متصل کرد، نیاز است که لبه‌های آن‌ها را با استفاده از مته سوراخ کنید تا فضای کافی برای بستن پیچ‌ها فراهم شود. فاصله‌ی سوراخ‌های ایجادشده باید حداقل 15.3 سانتی‌متر باشد.

مرحله سوم: نصب ورق

مرحله‌ی سوم از اجرای سقف شیروانی، نصب ورق‌های شیروانی است که به‌صورت افقی برروی شاه‌تیرهای سقف قرار گرفته‌اند. در ابتدا برای جلوگیری از افتادن این ورق‌ها باید آن‌ها را به‌طور موقت و با پلاستیک بست؛ به‌گونه‌ای که فاصله‌ی بین دو ورق به‌اندازه‌ی 5.5 سانتی‌متر اورلپ داشته باشد و روی هم قرار بگیرد تا از نفوذ هر چیزی جلوگیری شود. پس از آن به سفت کردن لبه‌ی بیرونی ورق‌ها با به‌کارگیری پیچ‌هایی به طول 5.2 تا 10 سانتی‌متر می‌رسیم. در این مرحله بهتر است از واشرهایی از جنس پلی‌کربنات استفاده شود که علاوه‌بر تأمین استحکام موردنیاز، عایق نیز هستند.

پس از اتمام اجرای سقف شیروانی فلزی در یک سمت ، باید ورق‌های سمت دیگر آن را نصب کنید و میان دو سمت سقف یک کلاهک سقف شیروانی قرار بدهید. نصب ناودان شیروانی برای خروج آب‌های جمع‌شده برروی سقف نیز ضروری است، زیرا بدون آن، آب‌ها به‌آسانی خارج و به زمین منتقل نمی‌شوند.

بهترین مصالح برای اجرای سقف شیروانی

سقف شیروانی | شیروان

برای اجرای سقف شیروانی، علاوه‌ بر مصالح اصلی، به مواد و مصالح مکمل و فرعی دیگری نیز نیاز است. برای نمونه جهت جلوگیری از نفوذ هرگونه عامل خارجی، باید انتهای هر بخش به‌خوبی با نوار چوب و پلاستیک بسته شود. اگر سقف شما دو شیب موازی با هم دارد، باید از یک کلاهک سقف شیروانی بزرگ برای اتصال دو بخش استفاده شود. همچنین برای اجرای سقف شیروانی شما می‌توانید از فلزاتی مانند ورق‌ گالوانیزه و البته ورق رنگی استفاده کنید. ضمن این‌که در برخی موارد نیز از چوب‌هایی ورقه‌ای به نام OSB استفاده می‌شود. برای استعلام قیمت ورق گالوانیزه کلیک کنید.

با این‌همه، پیشنهاد ما و بسیاری از متخصصان و کارشناسان این حوزه برای ساخت سقف شیروانی، استفاده از متریال فلزی و به‌خصوص ورق گالوانیزه برای ساخت انواع سقف شیروانی فلزی است که به دلیل استحکام و مقاومت بیشتر در برابر برودت و شدت وزش باد، گزینه‌ی بهتری به‌حساب می‌آید. ساختار مستحکم‌تر این مصالح فلزی تضمین‌کننده‌ی ایمنی بیشتر سقف شیروانی خواهد بود.

نحوه اجرای سقف‌ شیروانی با ورق گالوانیزه

حالا که به مواردی ازجمله نحوه آهن کشی سقف شیروانی یا نحوه تیرریزی سقف شیروانی اشاره کردیم و گفتیم که با وجود تنوع مصالح، بهتر است از مواد فلزی استفاده شود، بد نیست تا کمی هم به نحوه اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه بپردازیم که از پراستفاده‌ترین ورق‌ها در اجرای سقف شیروانی است.

اجرای سقف شیروانی با استفاده از ورق گالوانیزه با برش طولی آن‌ها آغاز می‌شود؛ این ورق‌ها نباید کمتر از 10 متر باشند. همین‌طور برای برش می‌توانید از سنگ فرز، اره گردبر یا قیچی‌های مخصوص استفاده کنید. پس از انجام برش‌های موردنظر مطابق اندازه و محدوده‌ی سقف، لازم است منفذهای دایره‌شکلی روی لبه‌های ورق‌های گالوانیزه ایجاد شوند. این منفذها گاهی به‌صورت سرخود روی این ورق‌ها موجود هستند، اما درصورت نبود آن‌ها، کافی‌ست تا از مته‌ای 5 میلی‌متری برای ایجادشان استفاده کنید. دقت داشته باشید که لازم است فاصله‌ی‌ سوراخ‌های ابتدایی و انتهایی حتماً بین 15.3 تا 20.4 سانتی‌متر باشد.

حالا در این مرحله از اجرای سقف شیروانی نوبت به مرحله‌ی نصب پانل‌ها می‌رسد. در این مرحله، باید ورق‌ها را به‌صورت مستقیم روی قسمت افقی هر شاه‌تیر یا ستونِ متصل‌شده به خرپا مستقر کنید. سپس از روی لبه‌ی بیرونی ورق گالوانیزه سقف شیروانی شروع به نصب کنید و انتهای هر قسمت را حتماً با نوارهای چوب یا پلاستیک ببندید. این کار موجب می‌شود که ورق‌های گالوانیزه و ساخت سقف شیروانی شما کامل‌تر شود و از ورود گردوخاک، باران و … جلوگیری به‌عمل آید.

عوامل مؤثر بر هزینه‌ی تمام‌شده‌ی اجرای سقف شیروانی

درطی آموزش نصب سقف شیروانی فلزی از مصالح مختلفی، همچون قوطی پروفیل، ورق‌های گالوانیزه یا رنگی و کلاهک سقف شیروانی نام بردیم و گفتیم که هرچه شیب سقف کمتر و تعداد بَرهای آن بیشتر باشد، استفاده از این مصالح بیشتر می‌شود‌. این مورد یکی از عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌ی تمام‌شده‌ی اجرای سقف شیروانی است.

به‌علاوه همه‌روزه شاهد نوساناتی در بازار ارز و آهن‌آلات هستیم که نمی‌توان تأثیر آن‌ها بر قیمت این متریال‌ها را نادیده گرفت. در کنار این‌ها، ورق گالوانیزه به‌عنوان پرکاربردترین ورق در ساخت شیروانی فلزی دارای اندازه‌ها و وزن‌های گوناگونی‌ست و توسط برندهای مختلفی با بهای متفاوت عرضه می‌شود. استخدام نیروی کار ماهر و مجرب نیز مورد دیگری‌ست که میزان هزینه‌ی پیمانکار برای اجرای شیروانی را تعیین می‌کند.

انواع سقف شیروانی فلزی از لحاظ روش ساخت

در برخی از استان‌های کشور میزان چشمگیر باران و برف موجب می‌شود که سقف‌ها مواجهه‌ بیشتری با رطوبت داشته باشند. به همین دلیل، در چنین مناطقی، شیروانی فلزی جایگزینِ انواع سقفهای شیروانی مسطح شده و اجرای سقف شیروانی به دغدغه‌ی اصلی پیمانکاران تبدیل می‌شود تا با این کار، علاوه‌ بر استانداردسازی، جلوی برخی از صدماتی را بگیرند که از عمر سازه می‌کاهند. انواع سقف شیروانی فلزی بسیار متنوع بوده و حتی با مصالح متفاوتی ساخته می‌شود، اما به‌طور کلی آن را از لحاظ شکل ظاهری به سه نوع دسته‌بندی می‌کنند که عبارت‌اند از:

  •  تک بر
  • چهار بر
  • چند بر

تفاوت این سه نوع سقف شیروانی در نحوه‌ی قرارگیری پانل‌ها و زاویه‌ی آن‌ها نسبت‌به یکدیگر است که شکل کلی سقف را می‌سازند. به‌علاوه هرکدام از این سقف‌ها نسبت ‌به دیگری مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اما آنچه در ابتدای امر باید بدانید این است که هرچقدر تعداد بَرهای شیروانی فلزی بیشتر باشد، هزینه‌ی اجرای شیروانی بیشتر می‌شود. برای نمونه، پانل‌ها با شیب‌های ملایم قیمتشان بالاتر است، زیرا تعداد بیشتری پانل و مواد مخصوص در ساخت و اجرای شیروانی فلزی ساده استفاده می‌شود.

مزایای سقف‌ شیروانی فلزی تک بر

قبل از توضیح در مورد آموزش نصب شیروانی و یادگیری این‌که چگونه سقف شیروانی بسازیم، لازم است درباره‌ انواع سقف شیروانی فلزی اطلاعاتی داشته باشیم. خوب است بدانیم که سقف‌ شیروانی فلزی تک بر به‌آسانی و با تعداد کمی نیروی کار اجرا می‌شود. از طرفی، در مقایسه با سایر سقف‌ها، به هزینه و مصالح کمتری نیاز دارد. از دیگر مزایای سقف شیروانی فلزی تک بر این است که هرچه تندتر بودن شیب آن موجب سریع‌تر تخیله شدن برف و باران و درنتیجه افزایش طول‌عمر سقف شیروانی می‌شود.

مزایای سقف‌ شیروانی فلزی چند بر

سقف شیروانی فلزی چند بر نسبت‌به نمونه‌های دیگر استحکام و مقاومت بیشتری دربرابر باد و طوفان و بارش سنگین برف دارد. از دیگر مزایای سقف شیروانی فلزی چند بر این است که رطوبت روی سطح آن با سرعت بیشتری دراثر وزش باد خشک می‌شود و به‌زودی ردی از بارش باران برروی این سقف شیروانی نمی‌ماند.

مزایای سقف‌ شیروانی فلزی چهاربر

اگر سازه‌ی شما یک واحد پیوسته است، پیشنهاد ما ساخت شیروانی ساده خواهد بود، اما درصورتی‌که می‌خواهید بخش‌های بیشتری به ساختمان اضافه کنید، سقف شیروانی فلزی چهار بر کاربردی‌تر و مناسب‌تر است. برای مثال شما می‌توانید برای گاراژ و پارکینگ خودروی خود که قرار است در کنار ساختمان قرار بگیرد، از سقف پیوسته مدل اجرای شیروانی فلزی چند بر استفاده کنید.

انواع سقف شیروانی فلزی از لحاظ ظاهر

برای ساخت شیروانی ساده انواع مختلفی از شیروانی وجود دارد و شما در بین این مدل های مختلف باید مورد مورد نظر خود را انتخاب کنید. انواع سقف شیروانی فلزی موجود از لحاظ ظاهر شامل موارد زیر است:

1- سقف شیروانی ذوزنقه‌ای:

این نوع سقف دارای طرحی ذوزنقه ای در عرض خود می باشد. ویژگی ساخت شیروانی ساده ذوزنقه ای مقاومت بالای آن در برابر فشار است.

2- سقف شیروانی جنوا:

این نوع سقف شبیه به نوع پالرمو است اما مقاومت بیشتری دارد و از لحاظ شکل ظاهری شطرنجی دیده می شود.

3- سقف شیروانی پرچین:

اگر به دنبال ساخت شیروانی ساده فلزی هستید پرچین گزینه خوبی برای شماست. مقاومت در برابر زلزله و نصب اسان از ویژگی های این نوع سقف شیروانی فلزی است.

4- سقف شیروانی کرکره‌ای یا سینوسی:

این نوع سقف بسیار پر کاربرد بوده و ظاهر آن شبیه به نمودار سینوسی است. اجرای شیروانی فلزی سینوسی در برخی از کشورها بسیار متداول است.

5-سقف شیروانی پالرمو:

سقف شیروانی پالرمو یکی از انواع سقفهای شیروانی است که شباهت زیادی به سقف های سفالی سنتی دارد. ساخت شیروانی ساده پالرمو زیبایی خاصی به خانه شما می بخشد.

6- سقف شیروانی سنگ ریزه

این نوع سقف یکی دیگر از انواع سقفهای شیروانی است که به دلیل استفاده از یک لایه خارجی اکریلیک زیبایی خیره کننده ای دارد که باعث کمتر نشستن گرد و خاک بر روی سطح شیروانی نیز می شود.

بررسی مزایای سقف شیروانی فلزی

تا اینجای کار آموزش نصب سقف شیروانی فلزی و نحوه اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه را به‌پایان بردیم. حالا قصد داریم به مزایای سازه سقف شیروانی و اجرای سقف شیروانی بپردازیم.

انواع سقف شیروانی فلزی نسبت‌به دیگر سقف‌ها مقرون‌به‌صرفه‌ترند و برای خریدار قیمت تمام‌شده‌ کمتری دارند. با وجود این صرفه‌ اقتصادی، سقف شیروانی از مقاومت بالایی دربرابر زنگ‌زدگی، فشار و پوسیدگی برخوردار است. از لحاظ زیبایی‌شناسی نیز سقف شیروانی فلزی باعث افزایش کیفیت نمای خانه می‌شود، زیرا ورق‌های شیروانی شکل ظاهری و رنگ‌های متنوع و جذابی دارند.

افزون بر این موارد، اجرای شیروانی فلزی با این‌که نکات مهم و جزئی زیادی دارد، نسبت‌به دیگر سقف‌ها ساده‌تر است و زمان کمتری می‌برد. به‌علاوه از آن ‌جایی که سقف خانه در برخورد با آب و رطوبت قرار دارد، باید از طول عمر و کیفیت بالایی برخوردار باشد که از این لحاظ سازه سقف شیروانی و انواع سقف شیروانی فلزی بسیار کمک‌کننده و مناسب‌اند. این سقف‌ها در مقایسه با سایر سقف‌های شیب‌دار وزن کمی دارند و با هدایت درست برف و باران به خارج از ساختمان، نیازی به برف‌روبی نیز ندارند.

بررسی معایب سقف شیروانی فلزی

همان‌طور که گفتیم اجرای سقف شیروانی فلزی آسان است. سقف شیروانی فلزی در کشورهای اروپایی نیز جزو بهترین سقف‌ها برای ساختمان‌های مسکونی شناخته می‌شود. با این حال ضروری است که در کنار مزایای سقف شیروانی فلزی، به معایب آن نیز اشاره کنیم. ادامه‌ی این مطلب بر ذکر معایب سقف شیروانی متمرکز است.

معایب سقف شیروانی فلزی شامل ضعف دربرابر شرایط خاص آب‌وهوایی، طوفان و باد است. درصورتی‌که در منطقه‌ی محل زندگی شما خبری از باد شدید نیست، نگران این مورد نباشید. همچنین اگر در زمان اجرای سقف شیروانی فلزی از آیین‌نامه‌های اجرایی کشور پیروی نشود، قطعاً در آینده با مشکلاتی همچون چکه کردن سقف، نفوذ رطوبت و … مواجه می‌شوید. در نتیجه، حتی با وجود حصول اطمینان، باید به‌صورت دوره‌ای نیز به بررسی صحت نصب، سلامت سقف و اجزای سقف شیروانی فلزی خود بپردازید.

دکمه بازگشت به بالا