ویژگی های استخر استاندارد و قطعات باکیفیت

انواع استخر

استخرها به دو نوع زمینی و سرپوشیده تقسیم می شوند. استخرهای ساخته شده روی زمین ارزان ترین و آسان ترین نوع هستند. برای ساخت استخر از کیت های پیش ساخته و یا از لوازم و تجهیزات استخر استفاده می شود و برای نصب آنها به متخصص نیاز است. اما استخرهای سرپوشیده از بتن، فایبرگلاس یا وینیل ساخته شده اند.

مراحل ساخت استخر

اخذ پروانه ساختمانی

برای ساخت استخر در خانه یا خانه خود، قبل از شروع باید مجوز ساخت را دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ساختمان اداری مناسب بروید .

 • مدیر ساختمان علاوه بر صدور مجوز ساخت استخر باید مشخصات دقیق استخر را نیز توضیح دهد .
 • حتما قبل از شروع ساخت و ساز محله را بررسی کنید، زیرا همسایه ها به شما اجازه ساخت و ساز در برخی مناطق را نمی دهند .
 • در برخی مناطق، شهرداری باید به شما مجوز جداگانه ای برای برق از استخر بدهد، بنابراین به مجوز دیگری نیاز خواهید داشت .

مکان مناسب برای ساخت استخر در خانه را انتخاب کنید

بهترین مکان برای برنامه ریزی برای استخر شنا، استخرهایی است که معمولاً در باغ ها یا خانه ها ساخته می شوند. اگر فضای کافی داشته باشید، می توانید عملکرد بهتری داشته باشید .

 • به دقت در مورد فضایی که در آن استخر خود را می سازید فکر کنید، زیرا ممکن است لازم باشد مواردی را در طول فرآیند ساخت استخر اضافه و حذف کنید که این امر به هزینه پروژه استخر شما می افزاید .
 • اندازه استخر شما به محل استخر بستگی دارد .
 • مکان مناسب برای ساخت استخر در خانه را انتخاب کنید

طراحی استخر

به طراحی استخر خود فکر کنید، آیا می خواهید استخر شما گرد باشد یا مستطیل؟ عمق و ارتفاع آن چقدر است؟ تعداد ورودی ها و خروجی ها را تعیین کنید. اینها فقط برخی از برنامه های هدف گذاری رایج هستند که می توانید برای شروع از آنها استفاده کنید .

استخرهای خانگی دارای اندازه استاندارد هستند. به خاطر داشته باشید که هرچه طراحی استخر پیچیده تر باشد، هزینه ساخت استخر بیشتر خواهد بود . در طراحی استخرها میتوان از فیلتر شنی استخر نیز استفاده کرد.

قرار دادن استخر در بتن

معمولا پایه های استخرها در 3 سطح اجرا می شوند. فقط یک ماده بتن، فایبرگلاس یا وینیل برای همه این سطوح استفاده می شود. در بین این مواد، بتن قوی ترین و بادوام ترین استحکام را به استخر شما می دهد، البته باید در نظر داشته باشید که بتن گرانتر از مواد دیگر است. اگر استخر بیرون از خانه قرار دارد، بتن بهترین گزینه است. قالب های استخر فایبر گلاس آماده است، پس از خرید می توانید به راحتی قالب را قرار دهید. این نوع آرایه علاوه بر مقرون به صرفه بودن، ماندگاری خوبی نیز دارد .

از یک لایه وینیل برای ساخت یک استخر شنا کم هزینه استفاده کنید

درزهای وینیل استخر بزرگ، صاف و متناسب با خطوط استخر طراحی شده اند. این لایه ها بهترین انتخاب برای تکمیل فرآیند ساخت استخر خانگی هستند. تنها عیب استفاده از وینیل سایش آن بر روی بتن و فایبرگلاس است.

یکی از معایب پوشش وینیل ظاهر شدن حباب، چین و چروک و پوسیدگی است. آنها می توانند در ظاهر استخر مشکل ایجاد کنند، بنابراین باید به طور منظم تنظیم شوند .

با لایه ای از وینیل یک استخر ارزان بسازید

یک حرفه ای استخدام کنید

پیمانکار حرفه ای استخر قدم دیگری است که باید بردارید. قبل از شروع همکاری، مطمئن شوید که اسناد معتبر و تجربه حرفه ای دارید .

 • حتما نظرات مشتریان قبلی که با این هنرمند کار کرده اند را بخوانید .

ویدئوی زیر برای معرفی کلی فرآیند ساخت استخر است. در زیر تمامی مراحل و هزینه های ساخت استخر، ساخت استخر خانگی و ساخت جکوزی و سونا به صورت کامل شرح داده شده است. در نهایت یک پی دی اف همراه با تمامی مراحل ساخت کل اسمبلی قرار داده شده است که در صورت نیاز می توانید آن را دانلود کنید .

محل

پس از عقد قرارداد با پیمانکار برای شروع ساخت استخر , خاکبرداری در محل انتخابی شما آغاز می شود .

حفاری مهمترین بخش در ساخت باغ یا استخر خانه است زیرا نصب صحیح اجزای خریداری شده به نمایش صحیح منطقه بستگی دارد .

حفاری ها

پس از کندن زمین، بی نظمی ها باید برطرف شوند. این کار معمولاً با ریخته گری شن و ماسه و شستشو انجام می شود .

 • روش های مختلفی برای تسطیح و تسطیح زمین وجود دارد. انتخاب هر روش بستگی به نوع استخر شما دارد.
 1. شکل دهی دیوار با تکیه گاه فولادی

پس از عملیات خاکبرداری و درجه بندی زمین، دیواره های حوض باید تشکیل شود. برای این کار، قاب های دیوار باید با کمک میله های تقویت کننده فلزی و تخته های چوبی ساخته شوند.

 • صاف بودن کف استخر کمتر از صافی دیوارها اهمیت ندارد.

برای نصب و راه اندازی سیستم های گردش خون و فیلتر آب باید یک لوله کش استخدام کنید .

در این مرحله باید تمامی امکانات و تجهیزات مکانیکی مورد نیاز برای ساخت استخر را فراهم کنید. برای آشنایی بیشتر با این لوازم جانبی و انتخاب صحیح می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید .

برقی شدن استخر

قبل از انجام مراحل پوشش استخر، یک برقکار باید جریان الکتریکی را برای راه اندازی سیستم فیلتر و سایر اجزای روشنایی زیر آب هدایت کند. انجام این کار به افراد متخصص نیاز دارد، زیرا کوچکترین نقص در سیستم برق می تواند خطرناک باشد.

1- پرکردن کف و دیواره های استخر با بتن

پس از انجام کلیه مراحل لوله کشی و برق کاری …. استخر آماده مرحله سنگفرش بتنی می باشد. در هنگام ریختن بتن، سطح آن باید به طور مرتب صاف شود. اگر عمق استخر شما متفاوت است، باید زاویه شیب آن را از سمتی به سمت دیگر بررسی کنید.

کف و دیواره های استخر را با بتن پر کنید

 1. پر کردن وان فایبرگلاس نیاز به تجربه حرفه ای دارد

بیشتر استخرهای فایبرگلاس ساختاری یکپارچه دارند. اگر قصد دارید از فایبرگلاس آماده استفاده کنید، قالب تمام شده باید در جایی که لازم است قرار داده شود و سپس دور آن را با بتن پر کنید .

3- پوشاندن حمام وینیل با یک لایه انعطاف پذیر

لایه پس از ریختن پایه بتن باید به مدت دو روز آن را خشک کرد تا به درستی نصب شود. این روکش به صورت ورقه ای تقسیم شده و سطح داخلی استخر را می پوشاند .

 • قبل از نصب، تمام اجزای خارجی داخل استخر، مانند وسایل روشنایی، باید بریده شوند .
 • همچنین امکان نصب سایدینگ وینیل توسط خودتان وجود دارد، اما بهتر است از افراد حرفه ای استفاده کنید .

4- استخر را پر کنید

پس از انجام کلیه مراحل ساخت، کافی است استخر را با آب پر کنید .

 • می توانید از شلنگ شهری برای پر کردن استخر استفاده کنید، اما این می تواند تا 24 ساعت طول بکشد. کامیون های آب می توانند جایگزین خوبی باشند.
 • هنگام پرکردن استخر حتما لوله ها را چک کنید تا در صورت وجود مشکل پیمانکار قبل از استفاده آنها را برطرف کند .

5- استفاده از مواد شیمیایی مورد نیاز آب در استخر

برای بررسی PH آب استخر در صورت عدم نمایش عدد صحیح می توانید از کلر استفاده کنید

ارزان ترین راه برای ساخت استخر چیست؟

یکی از بهترین راه ها برای ساخت یک استخر ارزان ، استفاده از استخر وینیل است. البته، ساخت یک استخر شنای وینیل به این معنی نیست که سبک همیشه ارزان است.

آیا امکان داشتن استخر سرپوشیده در منزل وجود دارد؟

ساخت استخر سرپوشیده در هر خانه ای با فضای کافی امکان پذیر است. از هر سه روش می توان برای ساخت استخر خانگی استفاده کرد: سرایداری، فایبرگلاس یا وینیل .

قیمت ساخت استخر سرپوشیده

هزینه ساخت استخر سرپوشیده نیز به میزان مواد و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر بستگی دارد . برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ساخت استخر شنا می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید .

ساخت استخر چقدر طول می کشد؟

زمان تقریبی برای ساخت استخر معمولا 8 تا 12 ساعت است هفته است، پس از انجام تمامی مراحل طراحی، فونداسیون و بسته بندی می توانید از استخر لذت ببرید .

نکات ساخت استخر

 1. به طراحی مینیمالیستی استخر فکر کنید امکاناتی را که برای ساختن استخر خانگی نیاز دارید به حداقل برسانید. اگرچه دیوارهای سنگی و فضای داخلی استخر عالی به نظر می رسند، اما می توانند قیمت بالایی داشته باشند.
 2. عدم وجود استخر طبیعی بدون عمق تنها به یک حفاری ساده نیاز دارد . در نتیجه هیچ هزینه اضافی وجود نخواهد داشت. همچنین تمیز کردن آن راحت تر است.
 3. فرم های جعبه بهترین انتخاب هستند. برای ساخت یک استخر ارزان می توانید از اشکال جعبه های آماده استفاده کنید . نکته مهمی که در خرید این نوع استخر باید به آن توجه کرد مخزن فسفات است. اگر استخر آماده شده دارای مخزن فسفات نباشد، نمی تواند جلبک ها را تغذیه کند .
 4. از استفاده زیاد از تجهیزات خودداری کنید ممکن است فکر کنید لوله های ورودی و خروجی ظاهر استخر شما را خراب کرده است. اما اینطور نیست، وقتی لوله ها بیرون استخر هستند، فضای بیشتری برای استفاده دارید. اما اگر ظاهر اهمیت بیشتری دارد می توانید از مخازنی که در آب قرار می گیرند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این مخازن باید ضد آب باشند .
 5. عمق زیادی ایجاد نکنید. اگرچه برای پایداری استخرها به عمق کمی نیاز داریم، اما توصیه می کنیم این عمق از 1.8 متر بیشتر نباشد . زیرا هر چه این عدد بیشتر باشد، دیوارها به آرماتور بیشتری نیاز دارند .
 6. از دیوارهای بتنی پیش ساخته استفاده نکنید، اگر می خواهید عمق کمی برای استخر خود داشته باشید می توانید وسط استخر را برای این کار انتخاب کنید. در این مکان می توانید از کیسه های شن یا کیسه سنگ استفاده کنید .

برای ساخت استخر چه تجهیزاتی لازم است؟

مهم نیست که چه نوع استخری دارید، تجهیزات و سیستم استخرهای سرپوشیده و روباز دقیقاً یکسان است. در زیر به معرفی هر یک از این سیستم ها می پردازیم .

جریان آب

آب جاری در استخر برای رفع آلودگی نیاز به سیستم فیلتر دارد. آب از طریق یک یا چند جریان اصلی در پایین حوض و چندین خروجی در بالای حوض فیلتر می شود. بقایای سبد فیلتر کاملاً جمع شده و به شما کمک می کند استخری تمیز داشته باشید .

پمپ ها و فیلترها

برای محافظت از استخر در برابر جلبک ها و آلاینده های مضر، هنگام ساخت استخر باید از فیلتر استفاده شود . البته باید بدانید که آیا سیستم شما فیلتر ندارد یا خیر .

پمپ

پمپ قلب سیستم استخر است. موتور الکتریکی موجود در پمپ، پروانه را در داخل محفظه می چرخاند و آب را از طریق کانال های مختلف تخلیه می کند. هنگامی که آب از طریق یک چاه مکنده به داخل کشیده می شود، از قسمت مرطوب پمپ حوض عبور می کند. انتهای پمپ شامل محفظه فیلتر، سبد فیلتر، حلقه فیلتر، دیفیوزر، پروانه و مهر و موم شفت می باشد. آب از پمپ عبور می کند و از پمپ به فیلتر خارج می شود .

تصفیه کننده

در طول فرآیند فیلتراسیون، آب از طریق لوله ورودی فیلتر به توزیع مخزن هدایت می شود. وقتی نیروی جاذبه آب را به سمت پایین می کشد، بسته به نوع فیلتری که استفاده می کنید، این ذرات را می مکد: ماسه، خاک دیاتومه یا چیز دیگری. فشار وارد شده به ورودی و خروجی فیلتر به شما می گوید که فیلتر در حال حاضر با چه میزان انسداد مواجه است. اگر فشار زیاد است، حتما فیلتر را تمیز کنید .

تعادل آب در استخر

اگرچه سیستم فیلتراسیون می تواند آب استخر را تصفیه کند، اما نمی تواند با وضعیت شیمیایی آب تداخل داشته باشد، تعادل شیمیایی استخر نه تنها برای آب استخر بلکه برای تجهیزات و سیستم های استخر نیز ضروری است. اگر آب استخر تصفیه نشود، می تواند مکان بسیار خوبی برای رشد باکتری های عامل بیماری باشد.

از کلر استفاده کنید

کلر یکی از رایج ترین مواد ضدعفونی کننده است. هنگامی که کلر به آب اضافه می شود، واکنش نشان می دهد و مواد شیمیایی دیگری تولید می کند. کلر معمولاً به صورت پودر یا قرص تهیه می شود. معمولاً این ماده باید پس از فرآیند فیلتراسیون به آب اضافه شود .

در نظر داشته باشید که کلر باید با تغذیه کننده شیمیایی به آب اضافه شود، در غیر این صورت به طور یکنواخت در آب استخر پخش نمی شود. یکی از مزایای کلر ناپایداری آن است. واکنش کلر با آب یک واکنش هیپوکلری است. این واکنش با نور خورشید از بین می رود .

اگر برای تصفیه استخر در اصفهان نیاز به کمک و مشاوره داشتید کارشناسان ما اماده ارائه مشاوره میباشند.

گرمایش استخر

هیچ کس شنا کردن در یک استخر کثیف یا سرد را دوست ندارد. بخاری استخر یکی از پرطرفدارترین تجهیزات در سال های اخیر می باشد. راه های مختلفی برای گرم کردن استخر وجود دارد، از جمله: بخاری، پمپ حرارتی، تخت یا پنل خورشیدی. بسیاری از افراد از ترکیبی از این سیستم های گرمایشی برای دستیابی به حداکثر پتانسیل گرمایی با کمترین مقدار انرژی استفاده می کنند .

انواع سیستم گرمایش استخر

پمپ های حرارتی

پمپ های حرارتی استخر یکی از بهترین گزینه های سازگار با محیط زیست برای گرمایش استخر است. استفاده از پمپ های حرارتی می تواند تاثیر قابل توجهی بر هزینه های جاری ساخت استخر داشته باشد. البته کارایی این پمپ ها بستگی زیادی به زمان دارد.

پمپ های حرارتی با استخراج گرما از هوای بیرون، افزایش گرما توسط کمپرسور و سپس تامین گرما آب کار می کنند. اگر هوا زیر 45 درجه باشد، پمپ حرارتی کار نمی کند. بنابراین، بر اساس میانگین محل سکونت، باید تصمیم بگیرید که آیا می توانید از این سیستم استفاده کنید یا خیر .

بخاری های گازی

بخاری های گازی شعله هایی روی اجاق گاز ایجاد می کنند که مبدل حرارتی فلزی را گرم می کند . هنگامی که آب حوض از فیلتر عبور می کند، در نهایت به بخاری می رسد. گاز در ناحیه احتراق می سوزد و در حین عبور آب را گرم می کند. با گذشت زمان، آب در استخر به گردش در می آید و تا دمای ثابت گرم می شود.

طول عمر تجهیزات استخر

طول عمر هر تجهیزات استخری با هر استخر دیگری متفاوت است. این عمر به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله مکان، تعداد استفاده از هر سیستم، و مقدار مواد شیمیایی موجود در آب شما .

تعمیر پله های منتهی به استخر

اگرچه تعمیرات استخر معمول نیست، کف یا سایر قسمت های استخر ممکن است در طول عمر خود آسیب ببیند . تعمیر یک قطعه ترک خورده یک فرآیند بسیار ساده است و می تواند به تنهایی انجام شود .

تجهیزات تعمیر پله استخر

 • حوله یا سشوار برای خشک شدن کامل (در هنگام استفاده از برق مراقب نزدیکی آب باشید.)
 • چاقو یا بتونه برای چاقو
 • چند سنگ گرد
 • 100 سمباده گران قیمت
 • کیت تعمیر فایبرگلاس
 • ماسک فیلتر
 • رنگ اپوکسی یا رنگ سفارشی
 • غلتک ها را برای مناطق بزرگتر رنگ کنید

مرحله اول

حذف آب: برای تعمیر پایه استخر باید محیط کاملا تمیز و خشک باشد. برای انجام این کار، آب موجود در استخر را به حداقل سطحی که قرار است تعمیر شود، تخلیه کنید. اگر قصد حذف کامل آستر استخر را ندارید، نیازی به تخلیه کامل آب نیست.

مرحله دوم

تعیین نوع شکستگی: تعیین نوع شکستگی و شکستگی به شما کمک می کند تا میزان آسیب و تعمیراتی که باید در این ناحیه انجام شود را ارزیابی کنید .

مرحله سوم

محیط را تمیز و آماده کنید :

1 ) ابتدا ناحیه ای را که می خواهید ترمیم کنید با حوله یا سشوار خشک کنید.

2 ) از یک تیغ یا خمیر دندان برای پاک کردن هر چیز دیگری روی سطح استفاده کنید.

3 ) برای جدا کردن قسمت ترک خورده از یک سنگ نورد استفاده کنید .

4 ) قسمت های ترک خورده را با سمباده بمالید تا پشم شیشه صاف شود.

5 ) ناحیه ای که روی آن کار کرده اید را بشویید .

مرحله چهارم

از کیت تعمیر فایبرگلاس استفاده کنید : دستورالعمل های کیتی که استفاده می کنید به نوع کیت تعمیری که خریداری می کنید بستگی دارد. قبل از شروع به کار حتما دستورالعمل پشت محصول را مطالعه کنید تا در حین تعمیر و بعد از آن دچار مشکل نشوید .

مرحله پنجم

صاف کردن: هنگامی که فرآیند تعمیر فایبرگلاس به پایان رسید، ناحیه تعمیر شده را با سمباده ساده صاف کنید. به یاد داشته باشید که در طول عمل از ماسک فیلتر استفاده کنید .

مرحله ششم

رنگ آمیزی مجدد: پس از سنباده زدن، محل را تمیز کرده و دوباره با حوله خشک کنید تا کثیفی و رطوبت از بین برود . با استفاده از غلتک رنگ، رنگ اپوکسی را به طور مساوی با قلم مو بپوشانید. هنگامی که اولین لایه کاملاً خشک شد، می توانید دوباره رنگ کنید . وقتی لایه دوم خشک شد، استخر را به سرعت یخ زدایی کنید .

هزینه تعمیر استخر

هزینه تعمیر استخر بستگی به مراحل انجام شده برای شستشو، تعمیر و استفاده از استخرهای جدید دارد.

مراحل تعمیر استخر

تعمیر و نگهداری استخر شنا بسیار سخت است و نیاز به مراقبت جدی به خصوص در تابستان و روزهای گرم سال دارد. اما اگر به طور منظم از خود مراقبت کنید، می توانید از میزان آسیب جلوگیری کنید.

آب حوض ممکن است هر از گاهی کدر شود. این می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله: هوا، جلبک در استخر، سیستم فیلتراسیون، مواد شیمیایی و خورشید. برای حل این مشکل باید چندین آزمایش آب انجام شود. استفاده از دستگاه تصفیه آب استخر می تواند ذرات ریز را به توده های بزرگتر برای جذب توسط فیلتر تبدیل کند. همچنین می توانید از قلم مو برای ایجاد موج در آب در حوض استفاده کنید تا ذرات را به سمت پایین و بالا حرکت دهید .

سیستم فبلت خود را قبل از وحشت و جستجوی نشتی بررسی کنید. نشتی استخر ممکن است به دلیل معیوب بودن پمپ، بخاری، فیلتر، کلر یا هر قسمت دیگری از آن باشد. استخرهای وینیل نسبت به استخرهای گچی، بتنی یا فایبرگلاس راحت تر تعمیر می شوند. اگر در یکی از این مناطق نشتی وجود دارد، بهتر است از متخصصان تعمیر استخر کمک بگیرید .

اگر در استخر بتنی یا ورودی خود ترک هایی پیدا کردید، نگران نباشید، این ترک ها تا زمانی که کوچک هستند ممکن است مشکل بزرگی برای استخر شما نباشند. برای ترمیم ترک های کوچک، ترک را کمی خالی کنید و سپس آن را با بتونه استخر پر کنید. اگر ترک ها بزرگ هستند، بهتر است از خدمات استخر کمک بگیرید .

اگر هنگام ساخت استخر از کاشی استفاده کرده باشید، پس از مدتی متوجه خواهید شد که دوغاب بین کاشی ها از بین رفته است. آب سبک می تواند کلسیم موجود در دوغاب را حل کند. برای حل این مشکل، تصمیم بگیرید که کدام کاشی باید دوغاب تزریق شود و آن را با اره تزریق برش دهید. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید کاشی‌ها را با ترکیب سرکه سفید و آب تمیز کنید .

اندازه استخرهای شنا استاندارد

اندازه استخری که می سازید بیشتر به علایق شما بستگی دارد، مثلا اگر محیط کوچکی دارید می توانید در حیاط استخر بسازید . البته اندازه های ثابتی نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید .

اندازه های استاندارد استخر خانگی

استخر خانگی با ساخت استخر عمومی بسیار متفاوت است ، بنابراین اندازه های متفاوتی دارند. استاندارد بسیار کوچکتر از استخرهای عمومی است. همانطور که گفتیم ابعاد ثابتی دارد و شما می توانید با توجه به طرح و شکل و همچنین متراژی که قصد ساخت استخر را دارید، ابعاد را مشخص کنید .

ساخت استخر عمومی

برای ساخت استخر عمومی در ایران باید مجوزهای لازم توسط سازمان تربیت بدنی صادر شود . هنگامی که مالک تمام مجوزها و مجوزها را داشت، باید به دنبال پیمانکاری برای ساخت استخر باشد.

مراحل ساخت استخر عمومی

اخذ مجوز: پس از اخذ کلیه مجوزهای لازم برای ساخت استخر عمومی، پیمانکار استخر باید طرح را طراحی کند . زمینی که استخر در آن ساخته می شود باید قبل از شروع آزمایش شود. پس از تایید زمین، کار خاکبرداری و مراحل گودبرداری باید انجام شود. کلیه مراحل ساخت استخر باید با حضور مهندس ناظر انجام شود.

در ساخت استخرهای عمومی هنوز مرحله مقاوم سازی را داریم که یکی از سخت ترین مراحل ساخت استخر است

ریختن بتن: پس از اتمام آرماتور حوض، فرآیند لوله کشی باید آغاز شود. در نظر داشته باشید که در این مرحله باید از بهترین و با کیفیت ترین لوله ها استفاده کرد. زیرا فشاری که هنگام ریختن بتن به لوله ها وارد می شود در صورت ناکافی بودن می تواند به سازه آسیب برساند .

عایق کاری استخر عمومی یکی دیگر از مراحلی است که در ساخت استخر باید در نظر گرفته شود. تا چند سال پیش برای عایق کاری حوض از ایزوگام استفاده می شد اما امروزه باید با روش های استاندارد این کار را انجام داد و چسب بتن است. هنگام اجرای مرحله تزریق بتن باید لرزش همزمان انجام شود تا لوله ها دچار مشکل نشوند .

تست پایداری: یکی از تفاوت های ساخت استخر عمومی با استخر خانگی مراحل بعد از ریختن بتن است. هنگام ریختن بتن بر روی حوض، باید تست های مقاومت آن انجام شود. پروژه ساخت استخر باید در طول آزمایش متوقف شود .

سرامیک: در مرحله آخر باید ظاهر حوض را اصلاح کرد. ساخت کف و دیوارهای سرامیکی برای استخر ضروری است. در این مرحله می‌توانید از نورهای زیر آب و پروژکتور برای استخر نیز استفاده کنید .

استانداردهای استخر شنا

استخر شنا، به مجموعه از ، لوازم و امکاناتی گفته می شود که جهت آبتنی کردن، شنا کردن، تفریح و مسابقه طراحی و شاخته می شوند. استخر شنا در دو نوع خصوصی و یا عمومی و به دو صورت روباز و سرپوشیده و همچنین با انواع سازه های بتنی، فایبرگلاس و یا روکش وینیل ساخته می شود. همچنین استخرهای شنا برحسب نوع فعالیت، آموزشی، تمرینی، مسابقه ای، تفریحی و درمانی تقسیم بندی شده و و بر این اساس دارای ویژگی های خاصی نیز می باشند.

بر همین اساس جهت ساخت استخرهای شنا، تدوین استاندار و قوانین الزامی است. هدف از تدوین قوانین ساخت استخر، ارائه مشخصات و ویژگی های استخرهای شنا جهت اطمینان حاصل کردن از شرایط بهداشتی و ایمنی محیط های عمومی شنا می باشد. تمامی این استانداردها تمامی استخرها روباز و سرپوشیده را شامل می شود که عبارتند از:

 • استخرهای شنای تفریحی
 • استخرهای حرفه و مسابقه ای
 • استخرهای آبگرم
 • استخرهای معلولان
 • استخرهای کف متحرک

البته در استخرهای شنای خصوصی(مسکونی)، استخرهای آبگرم، استخرهای آکواریومی، استخرهای کوچک جهت آب درمانی و استخرهای غیر دائمی خیلی این قوانین و استانداردها تاکید نمی شود، البته رعایت استانداردها بهتر است. در ادامه شما را با قوانین و استانداردهای مربوط به ساخت استخر آشنا می کنیم.

دریافت مجوزهای رسمی

راه اندازی یک استخر شنا، بدون دریافت مجوز رسمی تخلف محسوب شده و ارگان صادر کننده مجوز می تواند دستور توقف بهره برداری استخر را صادر نماید. همچنین الزامات مربوط به سلامت و ایمنی استخر وجود دارد و در مواردی که خطری برای سلامتی در استخر مشاهده شود باید اعلام شده و تا زمان برطرف نمودن مشکل، از بهره برداری استخر جلوگیری به عمل بیاید. مسئول استخر باید پس از رفع ایراد جهت دریافت مجوز و توجيه عدم وجود خطر در كار استخر براي سلامت عمومي اقدام نمايد . در غير اين صورت فعاليت استخر، براي مدت زمان مشخصي كه از طرف ارگان صادر كننده مجوز تعيين مي شود لغو مي گردد. ارگان صادر کننده مجوز پس از دريافت دفاعيه كتبي مسئول استخر و بازرسی مجوز را صادر می نماید.

کاسه استخر

طراحی کاسه استخر بر اساس سازه و شرایط خاک و تغییر طبقات زمین، سفره های آب زیرزمینی و غیره انجام می شود. کف و بدنه استخر باید مقاومت لازم را به عنوان زیر ساخت و پی استخر  با توجه به تغییرات فشار در داخل و خارج استخر تامین نماید و مصالح به کار رفته نیز باید متناسب با شرایط فوق انتخاب و اجرا شود.

استخرهاي داخل زمين معمولاً با صفحات بتن مسلح درجا، بلوك هاي بتني مسلح و يا صفحات بتن پيش ساخته با سيمان تيپ 5 و عيار 350 ، براساس سيستم سازه اي صفحه اي طراحي مي شود، كه عايق كاري رطوبتي از سمت بيرون و روكش حفاظتي از سمت داخل كاسه استخر ضروري مي باشد. پيش بيني درزهاي انبساط و درزهاي ساختمان از اهميت زيادي برخوردار است مگر در استخرهاي بتني كوچك و يكپارچه كه ضرورت به درز انبساط نخواهد داشت.

نازک کاری داخل استخر

سطوح داخلی کاسه استخر باید با مصالح مقاوم، نسبتا نرم و کاملا صاف پوشیده شود، به طوری که در اثر تماس با کلر و سایر یون های ضد عفونی کننده موجود در آب آسیب نبیند. به راحتی تمیز شود و در تماس با بدن شناگر ایمنی لازم فراهم باشد. همچنین سطوح باید بدون شکستگی و فرورفتگی بوده و از ایجاد گوشه و لبه های تیز اجتناب شود. رنگ آمیزی استخر از موارد مهم در استخر می باشد.

انتخاب رنگ بندی مناسب و اجرای دقیق آن مطابق با مشخصات فنی خاص، نمای مطلوب و دلخواه را تامین خواهد کرد. بهترین رنک در استخرها رنگ سفید به خصوص در استخرهای سرپوشیده می باشد. در استخرهای روباز اکثر از رنگ آبی استفاده می شود که شیت و اشتییببه استخر می دهد. از اين رو رنگ سفيد متمايل به آبي يا آبي كم رنگ به طور كلي براي كليه استخرها ترجيح داده مي شود و از رنگ هاي تيره و ساير رنگ ها مانند سبز و زرد باید پرهيز كرد.

اسکیمر (کفگیر) استخر

در استخرهایی که از اسکیمر استفاده می شود در هر ۳۶ مترمکعب یک اسکیمر باید قرار بگیرد. گاهی اوقات به دلیل نوع طراحی استخر و یا نحوه استفاده از آن به یک اسکیمر اضافی ممکن است احتیاج باشد. كف گيرها بايد در محلي قرار داده شود كه بطور موثري تمامي سطح آب را بدون تداخل و يا حداقل گردش، كف زدايي كند. همچنین كف گيرها بايد به گونه اي طراحي شوند كه با حداقل نرخ عبوري جريان 113 ليتر بر دقيقه كار كند .

نرخ گردش آب استخر نيز متناسب با مجموع نرخ جريان هاي اسکیمر و همچنين متناسب با جريان آب عبوري از سيستم اصلي فاضلاب محاسبه و تعيين مي شود. اسکیمرها بايد داراي يك دريچه متحرك يكطرفه  باشند كه به طور اتوماتيك كف گير را تنظيم نمايد و به طور آزاد و مداوم اين كار را در حالت ها و شرايط مختلف و در يك محدوده 10 سانتي متري بالاتر از سطح آب انجام دهد. با افزايش تعداد سرريزها ظرفيت پاكسازي نيز افزايش می يابد.

محوطه استخر

مساحت حاشیه استخرهای روباز از استخرهای سرپوشیده بیشتر است. در استخرهاي روباز نسبت مساحت حاشيه به مساحت استخر از 3:1 تا 4:1 برحسب ميزان تراكم جمعيت شناگر تغيير مي كند. در استخرهاي روباز حداقل عرض حاشيه 4 متر است كه در استخرهاي سرپوشيده اين مقدار تا 50 درصد قابل كاهش است يعني 2 متر. حاشيه استخرهاي روباز بايد آفتاب گير و مشرف به آب باشد. تخته شيرجه ها بايددر حاشيه استخر و در سمتي كه پشت به آفتاب قرار مي گيرد نصب شود و در پشت آنها بايد حداقل 2 و 4متر فضا به ترتيب براي استخرهاي روباز و سرپوشيده در نظر گرفته شود.

در جايي كه سرسره نصب شده است، عرض حاشيه از پشت سرسره بايد حداقل 2 متر باشد. در استخرهاي مسابقه (ملي يا بين المللي) به تناسب تجهيزات و ابعاد استخر ميزان حاشيه استخر بيشتر از مقادير فوق مي باشد. انتخاب مصالح و اجراي كف سازي حاشيه استخرها نياز به دقت و كنترل زياد دارد به گونه اي كه كليه مراحل اجرا، شامل آماده سازي خاك، زيرسازي، قشر مقاومتي و روسازي بايد مطابق مشخصات فني عمومي و خاص هر كدام از مصالح مورد نظر باشد.

حاشيه استخر نياز به شيب ملايم حدود 2 درصد به سمت خارج استخر دارد و پوشش نهايي آن بايد غير لغزنده و مناسب براي راه رفتن با پاي برهنه باشد. حاشيه استخرها بايد قابل شستشو با محلول هاي – استاندارد ملي ايران ضدعفوني كننده مجاز به طور روزانه باشد. روكش هاي جديد مانند پلي پروپيلن، وينيل و يا پوشش هايي از نوع لاستيك براي پوشش حاشيه استخرها به خصوص استخرهاي سرپوشيده علاوه بر تامين خصوصيت هاي مورد نياز از نظر آكوستيك، تنوع رنگ و مرمت داراي امتياز برتر است.

لبه استخر

لبه های استخر باید از مصالح بسیار محکم و مقاوم و با دوام و به صورت پیوسته و بدون شکاف و یا گوشه های تیز ساخته شود. لبه ها باید غیر لغزنده و در استخر های روباز در برابر یخ بندان مقاوم باشد. سازه اصلي لبه استخر معمولا از بتن درجا يا قطعات پيش ساخته بتني و يا گاهي مصالح سنگي است. مصالح پوششي لبه هاي استخر ممكن است از جنس وينيل، فايبركلاس، كاشي و يا سنگ پلاك باشد كه هر يك برحسب مشخصات خاص خود در شرايط محيطي و كاربردي مناسب قابل انتخاب می باشد.

تجهیزات دور استخر

در استخرهای شنا تجهیزات و لوازم متنوعی مانند نردبان استخر، سکوهای استارت، تخته شیرچه، طناب و سایر تجهیزات مورد نیلاز با توجه به کاربرد استخر وجود دارد. نحوه چیدمان، شرایط ساخت و شیوه استفاده از آنها در ایمنی شناگران، کاربری وسایل و زیبایی استخر اهمیت بالایی دارد. طراحی زیبا و قرار دادن تجهیزات جانبی استخر به درستی در مکان خود چشم انداز جذابی به استخرها می بخشد.

طراحي و اجراي برج بايد با جزئيات دقيق و با ظرافت كامل انجام شود تا با كمترين اشغال فضا امكان ديد و منظره بيشتري براي تماشاچيان و شيرجه روندگان فراهم گردد. الزامات مربوط به ايمني، روش نصب و ميزان تحمل بار سازه ها بايد مطابق استاندارد ملي ايران طراحي و اجرا شود. كليه حفره هاي اتصال بايد در صورت عدم استفاده با درپوش مناسب كاملاً بسته و آب بندي شود، به ويژه در استخرهاي روباز كه براي جلوگيري از يخبندان اين امر بايد كاملاً مورد توجه قرار گيرد.

فضاهاي جانبي مورد نياز استخرها

فضاهاي جانبي مورد نياز در كنار استخرهاي روباز يا سرپوشيده عبارتند از:

 • فضاي سرويس ها، دوش ها و رختكن هاي جداگانه براي داوران، مربيان و ورزشكاران
 • فضاهاي استراحت و تجديد قوا
 • فضاي آفتابگيري در استخرهاي روباز
 • اتاق هاي كمك هاي اوليه و استقرار امدادگران
 • فضاي اداري و تجهيزات ارتباط جمعي

البته این فضاها به طور کلی در انواع استخرها گفته شده است که با توجه به نوع استخر نیازی به برخی از این فضاها نمی باشد. هر مجموعه استخر شنا بايد داراي تعداد مناسبي اتاق تعويض و نگه داري لباس و نيز امكانات مناسب بهداشتي نظير: توالت، روشويي و دوش باشد. همچنين متناسب با آن آينه، مايع شستشوي دست ، تن و سر ، كاغذ توالت و يا خشك كننده الكتريكي و سطل بايد در محيط اطراف استخر و با فاصله مناسب از آن نصب شود تا امكان رعايت بهداشت شناگران به راحتي فراهم آيد .

استفاده از صابون در روشويي ها ممنوع است. همچنين ظرف مناسبي براي نوار بهداشتي خانم ها بايد در محل سرويس هاي بهداشتي وجود داشت باشد. ديوار و كف محل دوش گرفتن بايد كاملا تميز بوده و عاري از ترك و يا هرگونه حفره اي باشد . كف زمين سرويس هاي بهداشتي قبل از شروع به كار استخر بايد كاملا آبكشي شده و عاري از هرگونه مواد زايد و اضافي باشد . تمامي تجهيزات و ملحقات محل دوش گرفتن بايد در تمامي اوقات استفاده شناگران در شرايط کاملاً تميز و بهداشتي باشد. تمامي سرويس هاي بهداشتي و اتاق هاي تعويض لباس بايد داراي سيستم تهويه بوده و اين سيستم همواره به درستي كار كند.

روشنایی استخر

روشنایی استخرهای شنا ممکن است به صورت های مختلفی از جمله نور طبیعی. مصنوعی یا ترکیب هر دو صورت بگیرد. استفاده از روشنايي طبيعي در سالن هاي استخر داراي جذابيت خاصي خواهد بود، مشروط بر آن كه از انعكاس مستقيم و خيره كنندگي آن جلوگيري شود. از اين رو براي مقابله با تابش مستقيم آفتاب به ناچار از وسايل ثانويه اي مانند انواع پرده ها، كركره ها و شيشه هاي تيره رنگ استفاده مي شود.

براي استخرهاي سرپوشيده و يا استخرهاي روبازي كه شبها نيز مورد استفاده قرار مي گيرند و همچنين درصورتي كه به هر دليل روشنايي طبيعي روز، نور كافي را براي استخر تامين ننمايد، بايد روشنايي مصنوعي تعبيه شود. نورگيري از سقف يكي از بهترين روش هاي استفاده از روشنايي روز مي باشد كه كمترين مزاحمت را براي شناگران و تماشاچيان ايجاد خواهد كرد. مشروط بر اين كه تابش آفتاب با زاويه حداكثر 50 درجه نسبت به سطح افق وارد محوطه سالن شنا شود.

روشنايي مورد نياز مناطق مختلف استخر به شرح ذيل است:

 • سطح آب: روشنايي بالاي سطح آب بايد حداقل 323 لوكس باشد. البته تحت شرايطي كه كف استخر روشنايي معادل آنچه در بند 2 آمده است داشته باشد. در غير اين صورت حداقل روشنايي يك متر بالاي سطح آب بايد 600 لوكس باشد.
 • زير آب: هنگامي كه در ديواره استخر لامپ كار گذاشته شود، ميزان روشنايي آن نبايد كمتر از 10 وات بر فوت مربع باشد.
 • محوطه استخر : حداقل روشنايي 600 لوكس بايد در محوطه استخرهاي شناي مخصوص مسابقه تامين شود.
 • در صورت استفاده از نور مصنوعي براي روشنايي سالن هاي استخر شنا، شدت نور در بالاي سكوهاي استارت و انتهاي برگشت نبايد كمتر از 600 لوكس باشد . در سالن هاي مخصوص برگزاري مسابقات شيرجه نيز حداقل روشنايي در سطحي معادل يك متر بالاتر از سطح آب بايد برابر 600 لوكس باشد.
محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا