اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

مزایای الگوریتم اثبات سهام

ارزهای دیجیتال در یک دهه گذشته توانسته با بسط و گسترش مفاهیم متعدد و اساسی، کاربران زیادی را جذب کند. مفاهیمی که باعث شده تا ارزهای دیجیتال با استقبال فراوانی همراه باشند و روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از آن مفاهیم بسیار کاربردی و بنیادین که به عنوان زیرساخت اصلی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود فناوری بلاک‌چین است.

فناوری بلاک ‌چین یک نوع از انواع دفتر کل توزیع‌شده (DLT) است که ویژگی‌های شگفت‌انگیز و متحیرانه‌ای را به ارزهای دیجیتال اضافه کرده است. هدف کلی بلاک‌چین این است که تراکنش‌های مالی را به صورت غیرمتمرکز و بدون نظارت افراد یا نهادهای خاص به سرانجام برساند. این دانش به ارزهای دیجیتال یاری می‌رساند تا ثبت اطلاعات و داده‌ها و همچنین تراکنش‌ها، کاملا غیرمتمرکز باشد و افراد بتوانند بدون نظارت و محدودیت نهادهای متمرکز، به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند.

ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی الگوریتم مورد استفاده در شبکه اتریوم یعنی اثبات سهام بپردازیم و بدانیم الگوریتم اثبات ‌سهام چیست؟

تعریفی متفاوت از الگوریتم اجماع اثبات ‌سهام

اثبات ‌سهام، الگوریتم مورد استفاده در شبکه بلاک‌چینی اتریوم و سایر فورک‌های اتریوم است که ویژگی‌های شگفت‌انگیزی را به همراه دارد. نحوه عملکرد این الگوریتم کاملا با الگوریتم اثبات‌کار متفاوت است و به جای انجام یک معادله پیچیده ریاضی، برای تولید بلاک جدید و تایید یک تراکنش، از فرآیند سهام‌گذاری ولیدیتورها برای تولید بلاک جدید و تایید یک تراکنش استفاده می‌کند. در این مکانیزم، به جای اینکه ولیدیتورها هزینه‌های زیادی برای خرید دستگاه‌های ماینر بپردازند و عواقب استفاده از آن را نیز تحمل کنند و با مصارف و هزینه‌های سنگین آن کنار بیایند، با استیک کردن بخشی از توکن‌های خود به نوعی تضمین می‌کنند که تراکنش‌های ثبت‌شده، واقعی هستند و یک تراکنش جعلی و تقلبی بر روی شبکه قرار نگرفته است.

فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌ها، به وسیله سهام‌گذاری توکن‌ها، ولیدیتورها را وادار می‌کند که با حسن نیت تمام، به تایید تراکنش‌ها بپردازند چرا که در صورت عدم تایید صحیح اطلاعات، عملکرد شبکه دچار اختلال شده و روند تولید بلاک‌های جدید کند می‌شود. این موضوع از تمامی جهات، برای یک ولیدیتور که سهام قابل‌توجهی از شبکه را خریداری کرده اصلا به صرفه نیست چرا که با به خطر افتادن امنیت شبکه، علنا اعتماد عمومی به شبکه کم می‌شود و دیگر مورد استقبال و استفاده عموم قرار نمی‌گیرد و قاعدتا با کم شدن تعداد اعضای فعال یک شبکه، مقدار تراکنش‌های انجام شده در شبکه نیز کاهش پیدا می‌کند و این برای یک ولیدیتور که راه درآمدش از تایید تراکنش‌ها می‌گذرد، صرفه اقتصادی ندارد. برای اطلاعات بیشتر و دنبال کردن اخبار در زمینه ی ارز دیجیتال میتوانید به سایت بلاک پست سر بزنید.

خوب اکنون که به طور کامل با الگوریتم اثبات‌سهام و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم، در این بخش از مقاله به بررسی مزایای این الگوریتم می‌پردازیم.

مزایای الگوریتم اثبات‌سهام

کاهش چشم‌گیر مصرف برق

همان طور که می‌دانید یکی از معایب بسیار بزرگ و حائز اهمیت مکانیزم اثبات‌کار که در بیت‌کوین اجرا می‌شود، همین مسئله مصرف برق است. دستگاه‌های ماینر که از آن‌‌‌ها برای این منظور استفاده می‌شود، مصرف برق بسیار فراوانی را به همراه دارند و گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان برق مصرفی در این نوع دستگاه‌ها، با میزان برق مصرف شده در شهرهای کوچک برابری می‌کند که مقدار قابل‌توجه و بسیار زیادی است. این حجم از مصرف برق در کنار تراشیدن هزینه‌های بسیار بالا برای صاحبان دستگاه‌های ماینر، تاثیرات ژرف و عمیقی بر روی گرم شدن کره زمین دارند.

به علاوه خود دستگاه‌های ماینر نیز بعد از مدتی، تبدیل به زباله‌های الکترونیکی شده و با آزاد کردن مقدار قابل‌توجهی گاز کربن‌دی‌اکسید، اثرات مخرب وحشتناکی را بر روی کره‌زمین می‌گذارند. اما در مقابل، الگوریتم اثبات‌سهام با مرتفع کردن بسیاری از این مسائل، تبدیل به یک مکانیزم به صرفه و با امنیت بالا شده است که با حذف دستگاه‌های ماینر و آسان‌سازی تولید بلاک به وسیله فرآیند سهام‌گذاری توکن‌ها، امنیت محیط زیست را نیز تامین می‌کند.

عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت

همان طور که اشاره کردیم در الگوریتم اثبات‌کار، ماینرها برای انجام سریع‌تر کارها و دستیابی به پاداش بیشتر، مجبور هستند تا دستگاه‌های ماینری را خریداری کنند که بتواند در کمترین زمان ممکن به عدد نانس مناسب برسد و بلاک جدید را تولید کند. این امر موجب می‌شود با توجه به عمر کوتاه اکثریت دستگاه‌های ماینر و دشواری‌های نگهداری مختص به آن، صاحبان این دستگاه‌ها سالیانه هزینه‌های زیادی را متقبل شوند. اما در مقابل الگوریتم اثبات‌سهام با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از الگوریتم اثبات‌کار و فقط با وثیقه قرار دادن تعداد مشخصی از توکن‌های ولیدیتور، موجب می‌شود تا هزینه‌های تمام شده برای فعالیت در شبکه‌های بلاک‌چینی مبتنی بر اثبات‌سهام، بسیار پایین‌تر از هزینه‌های تمام شده برای فعالیت در شبکه‌های بلاک‌چینی مبتنی بر اثبات‌کار باشد.

مقیاس‌پذیری بیشتر

همان طور که در سایر مقالات اشاره کردیم یکی از معایب الگوریتم اثبات‌کار این بود که با توجه به افزایش تعداد کاربران ارزهای دیجیتال، نمی‌توانست همگام با نیازهای جامعه پیش برود و به تایید سریع  تراکنش‌ها بپردازد و به عبارتی شدیدا با مشکل مقیاس‌پذیری همراه است. حقیقت این است که با افزایش تعداد تراکنش‌ها، شبکه‌های مبتنی بر اثبات‌کار نمی‌توانستند تعداد زیادی تراکنش را در یک بلاک جای دهند و به کندی تراکنش‌ها را در بلاک‌های ایجاد شده ذخیره می‌کردند.

اما در مقابل شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات‌سهام با کاهش شدید مدت زمان ایجاد بلاک ‌جدید، می‌توانند بسیار سریع‌تر تراکنش‌ها را در بلاک‌ها ذخیره کنند و روند کلی حرکت شبکه را بسیار سریع‌تر کنند. مدت زمانی که این نوع الگوریتم برای تایید یک تراکنش نیاز دارد حدودا دوازده ثانیه است که در مقایسه با مدت زمان ده دقیقه‌ای در اثبات‌کار، بسیار کارآمدتر و مفیدتر است.

دکمه بازگشت به بالا