برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

کدام روش کاشت مو بهتر است؟

در سراسر جهان، حدود ۶۰ درصد از مردان و ۵۰ درصد از زنان به‌نوعی ریزش مو را تجربه می‌کنند و به دنبال راهی برای برگرداندن موهایشان باروش‌های جدید کاشت مو می‌گردند. به همین دلیل کسی نمی‌تواند اهمیت مو در زیبایی و جوانی را انکار کند. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد؛ از ترکیبات خانگی گرفته تا محصولات گیاهی، محصولات پوست و مو مثل شامپوها و سرم‌ها و برخی داروها و در نهایت کاشت مو. برخی از این راه‌ها می‌توانند موها را تقویت یا از ریزش آن جلوگیری کنند و برخی از آنها تنها باعث وخیم‌تر شدن وضعیت می‌شوند.

علاوه بر موارد بالا، جراحی زیبایی هم یک راه برای مبارزه با طاسی است. کاشت مو نوعی عمل جراحی زیبایی است که در آن جراح زیبایی یا درماتولوژیست، مو را به نواحی بدون مو یا کم پشت سر منتقل می‌کند. در این عمل، متخصص کاشت مو تعدادی از موهای پشت سر یا بغل سر (یا از نقاط دیگر بدن) که تراکم بالاتری دارند، را به قسمت بالا یا جلوی سر منتقل می‌کند. کاشت مو طرف‌داران زیادی در دنیا دارد و می‌تواند راه‌حل خوبی برای برگرداندن زیبایی و جوانی به چهره شما باشد.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

عمل کاشت مو مشهد می‌تواند تأثیر خوبی بر ظاهر و اعتمادبه‌نفس افراد داشته باشد. نامزدهای بالقوه برای این عمل شامل موارد زیر هستند:

 • مردانی که الگوی طاسی موی ژنتیکی دارند.
 • زنانی که موهای کم‌پشتی دارند.
 • کسانی که در نتیجه سوختگی یا برخی آسیب‌ها، قسمتی از موی سر خود را از دست داده‌اند.

اگر قصد انجام کاشت مو را دارید، بهتر است ابتدا با مشورت کنید. پزشک متخصص می‌تواند درباره‌ی مزایا و معایب این کار به شما راهنمایی‌های لازم را بدهد و به شما درباره عوارض کاشت مو کمک کند.

مراحل کاشت مو

عمل کاشت از چند مرحله تشکیل شده است: آمادگی‌ها و مشاوره‌های پیش از کاشت مو، استخراج گرافت و نگهداری از آن، کاشت گرافت‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل. در بسیاری از موارد، کل این روند بین ۶ تا ۹ ساعت طول می‌کشد.

۱. آمادگی برای عمل کاشت مو

قبل از اقدام برای کاشت مو، همه‌ی جنبه‌های کار و گزینه‌های پیش‌رو باید بررسی شود. قبل از عمل، پزشک دلیل ریزش مو، الگوی ریزش آن و دیگر شرایط فیزیکی شما را بررسی و براین‌اساس بهترین روش کاشت را برای شما تعیین می‌کند. سپس متخصص کاشت مو، تعداد بهینه گرافت‌ها و خطوط مناسب کاشت را تعیین می‌کند.

۲. استخراج و نگهداری از گرافت‌ها

گرافت‌ها از ناحیه اهداکننده یا همان بانک مو استخراج می‌شود. ابزارهای ویژه‌ای برای استخراج گرافت‌ها استفاده می‌شود. یک جراح ماهر در این مرحله، تمام سعی خود را می‌کند تا کمترین آسیب را به بافت‌ها وارد سازد. سپس این گرافت‌های برداشت‌شده، در محلول ویژه‌ای نگهداری می‌شوند.

۳. کاشت گرافت‌ها

در این مرحله، گرافت‌های برداشته‌شده در ناحیه موردنظر کاشته می‌شود. در این مرحله از ابزارهای ویژه‌ای یا از دستگاه اتوماتیک برای کاشت گرافت‌ها استفاده می‌شود. یکی از ابزارهایی که برای کاشت استفاده می‌شود، قلم کاشت DHI است. با استفاده از این روش، نیازی نیست که کانال‌های کاشت از قبل ایجاد شوند و در نتیجه آسیب کمتری به پوست سر وارد می‌شود.

۴. مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو، باید مراقبت‌های خاصی از ناحیه اهداکننده و ناحیه کاشته‌شده انجام شود. رشد مجدد گرافت‌ها تا حد زیادی به مراقبت‌های بعد از کاشت مو بستگی دارد. این مراقبت‌ها شامل شستن این نواحی، محافظت از آن‌ها در برابر عوامل آسیب‌زا و اجتناب از واردآمدن فشار بر روی این نواحی است.

انواع روش‌های کاشت مو

اولین مورد کاشت مو در سال ۱۹۳۹ در ژاپن انجام شد و در دهه‌های بعد، پزشکان توانستند تکنیک‌های جدیدتر و کارآمدتری را برای کاشت ابداع کنند. یکی از این تکنیک‌ها، روش پلاگ بود که در دهه ۱۹۸۰ مورداستفاده قرار می‌گرفت. این روش شامل کاشت دسته‌های بزرگی از مو بود که در واقع یک عمل تهاجمی به‌حساب می‌آمد و به کاشت موی عروسکی مشهور بود.

در طول زمان، روش‌ها و ابزارهای مورداستفاده برای کاشت مو، پیشرفته‌تر شدند و جراحان شروع به استفاده از گرافت‌های میکرو و ماکرو کردند تا به طبیعی‌ترین ظاهر برای کاشت مو برسند.

روش‌های کاشت مو به‌صورت کلی به ۲ دسته زیر تقسیم می‌شوند، این روش‌ها، پایه‌ای برای روش‌های دیگر هستند:

 • روش پیوند واحد فولیکولی (FUT)
 • روش استخراج واحد فولیکولی (FUE یا FIT)

روش کاشت مو

هزینه (میلیون تومان)

کاشت مو به روش میکروگرافت

بین ۱۲ تا ۱۵

کاشت مو به روش FUE

بین ۱۰ تا ۱۲

کاشت مو به روش SUT

بین ۱۱ تا ۱۳

کاشت مو به روش MICRO FIT

بین ۱۳ تا ۱۵

کاشت مو به روش ترکیبی و سوپرترکیبی

بین ۱۰ تا ۱۳

کاشت مو به روش DHI

بین ۱۴ تا ۱۸

کاشت مو به روش SFUE و SFUEplus

بین ۲۰ تا ۳۰

کاشت مو به روش Sapphire FUE

بین ۵۰ تا ۶۰

کاشت مو به روش ARTAS

بین ۳۰۰ تا ۳۵۰

هزینه کاشت مو به روش‌های مختلف در سال ۱۴۰۱

۱: کاشت مو به روش FUT

این روش از روش‌های قدیمی کاشت مو به شمار می‌آید. جراح در روش FUT که به روش کشتِ نواری هم مشهور است، مراحل زیر را طی می‌کند:

 1. جراح با استفاده از تیغ جراحی، بخشی از پوست سر را برمی‌دارد. این پوست عموماً از پشت سر برداشته می‌شود. اندازه این نوارها تقریباً بین ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر است.
 2. بعد از برداشت پوست، این ناحیه بخیه زده می‌شود.
 3. جراح این بخش از پوست را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنند. به این قسمت‌های کوچک، گرافت گفته می‌شود. برخی از این گرافت‌ها می‌توانند تنها دارای یک فولیکول مو باشند.
 4. سپس متخصص کاشت با استفاده از سوزن یا تیغ، در قسمت‌های موردنظر برای کاشت، سوراخ‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌کند.
 5. پس از آن، متخصص کاشت، گرافت‌های مو را درون این سوراخ‌ها قرار می‌دهد.
 6. در نهایت، ممکن است ناحیه جراحی شده را با بانداژ بپوشانند.

تعداد گرافت‌هایی که در این روش به دست می‌آید، به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع موی فرد متقاضی کاشت مو
 • وسعت محل کاشت
 • کیفیت مو از جمله ضخامت مو
 • رنگ مو

هرچند این روش، یک روش قدیمی شمرده می‌شود، اما هنوز هم نتایج بسیار خوبی ارائه می‌دهد. از مزایای این روش این است که معمولاً بیشترین تعداد تار مو را در اختیار جراح قرار می‌دهد. اگر بیمار بخواهد به بیشترین میزان ترمیم مو برسد، عموماً از روش FUT استفاده می‌شود و البته معایبی هم دارد، مثل جای زخمی که از خود به‌جای می‌گذارد و مدت‌زمان بیشتری که برای بهبودی نیاز دارد.

هزینه کاشت به روش FUT

هزینه کاشت مو در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت این عمل دخیل هستند. علاوه بر این، قانون مشخصی هم برای تعیین قیمت کاشت در ایران وجود ندارد و کلینیک‌ها بر اساس معیارهای خود، قیمت نهایی را تعیین می‌کنند.

این روش نسبت به سایر روش‌ها، هزینه کمتری خواهد داشت. همان‌طور که گفتیم، در این روش فولیکول‌های مو به‌صورت یک‌جا برداشت می‌شوند. این کار باعث می‌شود زمان کمتری برای کاشت نیاز باشد و همین موضوع باعث کمتر شدن هزینه نهایی خواهد شد. این عمل برای هر ۳۰۰۰ گرافت مو، تقریباً بین ۵ تا ۷ میلیون برای شما هزینه خواهد داشت.

۲: روش FIT کاشت مو

در روش FUE یا FIT یا استخراج واحد فولیکولی، برداشت و کاشت فولیکول‌های مو به شکل واحدی و دانه‌دانه انجام می‌شود. بر خلاف روش FUT که یک زخم نواری ظریف به جا می‌ماند، در این روش چندین زخم دایره‌ای بسیار کوچک به جا می‌ماند. در جریان عمل FIT، متخصص کاشت مو مراحل زیر را طی می‌کند:

 • ابتدا پشت سر تراشیده می‌شود.
 • سپس متخصص کاشت، فولیکول‌ها را به‌صورت تک‌تک از پوست سر جدا می‌کند.
 • پس از آن، او سوراخ‌های کوچکی را در پوست سر در ناحیه‌ای که قرار است کاشت انجام شود، ایجاد می‌کند و سپس گرافت‌ها را در این سوراخ‌های کوچک می‌کارد.
 • در نهایت، محل جراحی با بانداژ یا گاز پوشانده می‌شود.

نکته:

 • این روش، در حال حاضر بهترین تکنیک برای کاشت مو به شمار می‌آید زیرا حالت تهاجمی کمتری دارد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مزایای روش FIT

 • این روش کمتر تهاجمی است و در آن از جای زخم خبری نیست. به همین دلیل، زخم‌ها سریع‌تر خوب می‌شوند و درد و ناراحتی کمتری برای بیمار دارد.
 • در روش FIT، می‌توان موهای نازک‌تر را برداشت. به این دلیل کاشت مو در نهایت حالت طبیعی‌تری خواهد داشت.
 • علاوه بر این موارد، محدودیتی برای ورزش و فعالیت‌های بدنی بعد از کاشت مو وجود ندارد.

چگونه بهترین کلینیک کاشت مو را انتخاب کنیم؟

در حال حاضر رقابت شدیدی بین کلینیک‌های کاشت مو وجود دارد. در انتخاب کلینیک کاشت مو در مشهد باید به چند نکته دقت کنید:

 • حتماً دقت کنید که کلینیک کاشت مویی که انتخاب می‌کنید، مجوز داشته و از جراحان و کادر مجربی بهره گرفته باشد.
 • به تجهیزات و تکنولوژی‌هایی که در کلینیک کاشت مو استفاده می‌شود، دقت کنید. روش‌های مدرن کاشت مو، وابستگی زیادی به ابزارها و تجهیزات دارند. مطمئن شوید که کلینیک انتخابی شما از آخرین فناوری‌ها استفاده می‌کند.
 • جراح مجرب: شاید یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن دقت کنید، متخصص کاشت مو شماست. به یاد داشته باشید، جدیدترین و به‌روزترین روش‌ها و بهترین تجهیزات، تنها در دست یک متخصص موفق و زبده، بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت.
 • قبل از انتخاب نهایی کلینیک کاشت مو، از نمونه‌های قبلی انجام‌شده توسط کلینیک و جراح موردنظر بازدید کنید.
 • ارائه مشاوره و پشتیبانی قوی، از مواردی است که یک کلینیک کاشت موی خوب را از یک کلینیک ضعیف جدا می‌کند.

برای یافتن، از متخصصین پوست، مو و زیبایی دکترتو کمک بگیرید.

قبل از عمل کاشت مو چه آزمایش‌هایی لازم است؟

قبل از انجام عمل کاشت، مثل هر عمل جراحی دیگری باید یک سری تست‌ها و آزمایش‌ها انجام شود. این آزمایش‌ها عبارت‌اند از:

این تست‌ها یک هفته تا ده روز قبل از کاشت مو باید انجام شوند، و اگر یک ماه از زمان انجام تست‌ها گذشته باشد، باید تکرار شود.

آیا کاشت مو برای زنان هم ممکن است؟

کاشت مو عملی مختص یک جنسیت خاص نیست. هم مردان و هم زنان می‌توانند کاشت مو را انجام بدهند. ریزش مو در زنان هم پدیده شایعی است. اما ریزش شدید مو و طاسی در زنان کمتر دیده می‌شود. کلیت عمل کاشت مو، روش‌ها و هزینه کاشت مو برای زنان، تفاوتی با مردان ندارد.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو چیست؟

کاشت مو هم مانند هر عمل جراحی زیبایی، نیازمند مراقبت‌های خاص بعد از عمل است. دوهفته اول بعد از کاشت، مراقبت‌ها بیشتر از هر زمان دیگری ضروری است. در این بازه زمانی، باید در شستشوی موها، ضدعفونی‌کردن جای زخم‌ها، داروها، تغذیه و فعالیت‌های بدنی خود دقت زیادی داشته باشید و تمام گفته‌ها و توصیه‌های پزشک را دقیقاً رعایت کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه، تا حدود یک سال بعد از کاشت، باید خیلی مراقب موهای خود باشید. این مراقبت‌ها شامل یک سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، استفاده از محصولات مراقبت از موی معتبر و غیره است.

 • بعد از عمل، داروهای خود را به‌صورت دقیق مصرف کنید.
 • تا دو روز بعد از کاشت، به نحوه خوابیدن خود خیلی دقت کنید. بهتر است دو بالش زیر سر خود قرار دهید به صورتی که زاویه سر ۳۰ درجه باشد. ترجیحاً طاق‌باز یا اگر نمی‌توانید، روی پهلوی چپ یا راست بخوابید.
 • برای بازکردن پانسمان خود، به کلینیک مراجعه کنید و اگر نمی‌توانید به کلینیک مراجعه کنید، طبق دستورالعمل داده‌شده عمل کنید.
 • در روزهای بعد از عمل، از غذاها و نوشیدنی‌های دارای ویتامین سی استفاده کنید. کلینیک کاشت مو، دستورالعمل لازم در مورد تغذیه را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • در یکی دوهفته بعد از کاشت، از فعالیت و ورزش و هر کاری که باعث خم شدن سر شما می‌شود، خودداری کنید.
 • در هفته‌های اول بعد از عمل، از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکی پرهیز کنید.
 • بعد از کاشت مو، از شامپوها و محصولات مراقبت پوستی که پزشک به شما توصیه کرده است، استفاده کنید. اگر عادت به استفاده از دارید، حداقل دو هفته بعد از کاشت مو صبر کنید.
دکمه بازگشت به بالا