مطالب میجیک

کار شیفتی به سلامت مردان بیش از زنان آسیب می رساند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین به نقل از مدیسون با این حال، تحقیقات، شامل موش‌های آزمایشگاهی و انسان‌ها، نشان داده است که جنس نر این گونه بیشتر در معرض اختلال در «ساعت بدن» ناشی از شیفت کاری است.

در آزمایشگاه، محققان دریافته‌اند که موش‌های صحرایی نر اثرات منفی مختلفی را از تحت تأثیر قرار گرفتن در چرخه‌های غیرعادی روز و شب نشان می‌دهند. همه چیز از فعالیت ژن گرفته تا باکتری های روده و فشار خون به بیرون پرتاب می شود.

در مقابل، موش‌های ماده تا حد زیادی محافظت می‌شوند.

با استفاده از داده های بیش از 90000 کارگر شیفت در بریتانیا، محققان دریافتند که مردان در نوع انسان نیز بیشتر تحت تأثیر شرایط شیفت شب هستند. مردانی که شب‌ها کار می‌کنند بیشتر از مردانی که ساعت‌های منظم کار می‌کنند از سندرم متابولیک رنج می‌برند. سندرم متابولیک گروهی از عوامل خطر بیماری قلبی و دیابت است که شامل فشار خون بالا، کلسترول و قند خون و همچنین چربی اضافی شکم می شود.

در همین حال، زنان شیفت شب نیز نسبت به زنانی که فقط ساعات کار استاندارد دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم متابولیک هستند. اما این خطر پس از انجام این نوع پروژه ها توسط محققان کاهش می یابد.

دکتر”گرت فیتز جرالد، محقق ارشد دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: «نوع شغل مهم است زیرا همه شیفت های کاری یکسان نیستند.

فیتزجرالد می‌گوید: «این یافته‌ها با هم نشان می‌دهند که نوبت کاری ممکن است تأثیر کمتری بر ساعت بدن زنان داشته باشد، اگرچه دلیل آن هنوز مشخص نیست.»

آزمایش‌ها نقش استروژن را نشان می‌دهد: موش‌های ماده که تخمدان‌هایشان برداشته شده و بنابراین استروژن تولید نمی‌کنند، نسبت به موش‌های ماده با تولید طبیعی استروژن، کمتر از اثرات یک چرخه اختلال در روز و شب محافظت می‌شوند.

ریتم طبیعی شبانه روزی بدن انسان حکم می کند که افراد فعال باشند و در طول روز غذا بخورند و در تاریکی بخوابند. شیفت کاری این ریتم را می شکند.

اما برخی تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که شیفت‌کننده‌های زن ممکن است نسبت به همتایان مرد خود در برابر این اثرات مقاوم‌تر باشند.

دکمه بازگشت به بالا