اقتصادی

چینی‌ها، مشتریان وفادار کالای ایرانی!

آخرین آمار منتشر شده توسط گمرک از تجارت کشور در بهار امسال نشان می دهد که چین همچنان به عنوان شریک اصلی تجاری ایران شناخته می شود.

به گزارش میجیک، در سال های گذشته و با وجود تحریم های آمریکا، ایران نه تنها توانسته سطح مبادلات تجاری خود را حفظ کند، بلکه حتی در ماه های گذشته نیز روند صعودی در این زمینه ادامه دارد.

همراه روز: چینی

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده، مجموع معاملات تجاری ایران در بهار امسال به بیش از 26 میلیارد دلار رسید چین همانند سال های گذشته در صدر فهرست شرکای تجاری ایران قرار دارد و مجموع تجارت با ایران را به بیش از 7.5 میلیارد دلار رسانده است.

همچنین بررسی آمارهای رسمی منتشر شده نشان می دهد که رشد قابل توجهی در تجارت بین این دو وجود دارد ایران و ترکیه سال گذشته اتفاق افتاد.

سفیر بنگلادش در تهران نیز اعلام کرد که این کشور آماده ارائه پیشنهاد است امکانات متعدد تا تجار ایرانی وارد این کشور شوند.

ظهور روز: بازار سرمایه

شاخص کل بورس اکنون با 13480 واحد افزایش به 2157000 واحد رسیده است. شاخص کل با ضوابط هم وزن 754 هزار و 975 واحد با 8012 واحد افزایش است. در این بازار 492 هزار معامله به ارزش 56 هزار و 334 میلیارد ریال انجام شد.

پس از شکستن از سطح مقاومت بحرانی 30000 دلار، اکنون قیمت بیت کوینجایگاه خود را بالاتر از این سطح حفظ کرده است، با این حال، علائم نگران کننده ای وجود دارد که نشان دهنده بازگشت احتمالی یا تغییر جهت در آینده نزدیک است.

اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی این وضعیت می پردازد تورم کالاهای اساسی و غذا در نقاط مختلف جهان.

زنگ هشدار روز: مصرف برق

وزیر نیرو با اشاره به افزایش چهار درصدی مصرف برق وی در بخش داخلی گفت: تلاش می شود ضمن مدیریت مدیران فعلی و آمادگی برای گروه های امدادی، در پست های توزیع و فوق توزیع مشکلی وجود نداشته باشد.

مدیر کل امور انرژی و مشتریان صنعت برق شرکت توانیر گفت: تاکنون 25 میلیارد تومان آسیب الکتریکی سال گذشته پرداخت شده و اکنون منتظر تعیین تکلیف بیمه 1402 هستیم.

در اخبار دیگر و بر این اساس چشم اندازی که در برنامه هفتم توسعه کشور ترسیم شده استهدف صنعت پالایش تا پایان سال 1406 دستیابی به تولید روزانه حدود 130 میلیون لیتر بنزین و گاز نفت بوده که 75 درصد آن را محصولات با کیفیت یورو 4 به بالا تشکیل می دهد.

روز داغ نقره ای: فروشنده بلیط

شورای عالی هواپیمایی هفته گذشته ۱۴ تیرماه در جلسه ای با حضور مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- و محمد محمدی بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- خواستار برخورد قضایی با سایت های غیرمجاز و گران فروشی هواپیما شد. بلیط و سفارش به برخی از خطوط هوایی که خارج از مقررات عمل می کنند، دو هفته مهلت داده می شود تا مقررات لازم را رعایت کنند. در این راستا پس از رصد سایت های ارائه دهندگان بلیط و فروش و گزارش های شرکت های هواپیمایی و قبل از پایان دوره دو هفته ای، دامنه از 19 سایت فروش بلیط این پرواز با هماهنگی دستگاه قضایی به دلیل گرانی بلیت هواپیما مسدود شد.

مدیر کل عملیات راهداری عوارضی کشور در خصوص نرخ ها عوارضی آزادراه تهران-شمال وی گفت: این نرخ برای روزهای عادی 38 هزار تومان و برای روزهای پیک 50 هزار تومان محاسبه شده است.

همچنین رئیس روابط عمومی شورای مسابقات در این باره توضیحاتی ارائه کرد قیمت ماشین پیوست را بررسی کنید داده شده. سپهر دادجوی توکلی در گفت وگو با میجیک، با اشاره به برگزاری جلسات شورای رقابت، اظهار کرد: شورای رقابت به صورت مستمر در خصوص خودروها جلسه داشته و هر روز در این جلسات اولویت با خودروهایی است که قیمت آنها کاهش نیافته است. اعلام کرد. نه هنوز. امیدواریم با بررسی کارشناسی و در نظر گرفتن تمامی جوانب قیمت خودروی مونتاژ شده اعلام شود.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا