برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

چرا برای نمای ساختمان از سنگ استفاده می‌کنند؟

امروزه مصالح سنگی به شکل‌های مختلف و به طور وسیعی در فعالیت های مختلف عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال سنگ‌های ساختمانی از جمله مصالح سنگی به شمار می‌روند که با توجه به ویژگی‌های مطلوب زیادی که دارند کاربرد بسیار گسترده‌ای در معماری و نمای ساختمان‌ها در مناطق شهری دارند. تعاریف گوناگونی برای اصطلاح سنگ ساختمانی توسط محققین مختلف ارایٔه شده است، به عنوان یک تعریف ساده و مختصر می توان اینطور گفت که سنگ ساختمانی سنگی است طبیعی، که پس از استخراج از معدن در اندازه و ابعاد مختلف بریده شده و پس از فرآوری، در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار گرفته می‌شود.

در مناطق شهری، در کنار مصالح دیگری همچون آجر، بتن، شیشه و ورق های کامپوزیت آلومینیومی، استفاده از سنگ‌های ساختمانی نیز در طراحی و اجرای نمای ساختمان ها جایگاه خاص و ویژه‌ای در بین مهندسین معمار دارد. هر یک از گروه‌های سنگ‌های ساختمانی دارای ویژگی های فیزیکی و مکانیکی خاص خود می باشند، لذا در راستای بحث توسعه پایدار برای فضاهای شهری این ضرورت احساس می شود که قبل از استفاده از سنگ‌های ساختمانی در بخش‌های مختلف ساختمان ویژگی های فیزیکی و پارامترهای مکانیکی آنها مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

دلایل انتخاب سنگ‌های ساختمانی

از دلایل مناسب بودن سنگ‌ها در نمای ساختمان می‌توان به عدم تغییر رنگ و جذب گرد و غبار، مقاومت در برابر رطوبت، تنوع در رنگ و جنس، فراوانی و در دسترس بودن، عمر زیاد، مقاومت در برابر عوامل جوی و شرایط طبیعی، استحکام فشاری، مقاومت در برابر ضربه و سایش و غیره نام برد. سنگ‌های ساختمانی و تزیینی عمده را سنگ‌های آهکی تشکیل می دهند این گونه سنگ ها به دلیل سختی مناسب، قابلیت ساب و برش و تنوع سنگ‌ها، مقاومت خوب، قابلیت استخراج آسان، عدم امکان آلتره شدن و ذخایر زیاد، توانسته‌اند جایگاه خاصی را در سنگ‌های ساختمانی و تزیینی داشته باشند.

از جمله عواملی که باعث کاهش دوام و مقاومت سنگ نما می‌شود، تغییرات جوی، باران‌های اسیدی، وزش باد، تغییر شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه می‌باشند. بنابراین ضروری است که تاثیر این عوامل روی سنگ‌های مختلف بررسی شود و مناسب ترین سنگ از لحاظ دوام و مقاومت پیشنهاد گردد. از عوامل موثر بر دوام سنگ انجماد و ذوب آب می‌باشد. آبی که داخل حفرات و ریز ترک‌های سنگ وجود دارد بعد از انجماد حدود 9 درصد افزایش حجم خواهد داشت که باعث اعمال فشار به حفرات و ریز ترک ها می شود. در نتیجه حفرات و ریز ترک ها توسعه بیشتری پیدا می کنند.

با توجه به تاثیر شرایط تشکیل سنگ ها بر خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن‌ها، انواع مختلف سنگ‌ها از جمله سنگ‌های کربناته، در شرایط مختلف محیطی رفتارهای مقاومتی و دوام داری متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. امروزه از سنگ های کربناته از جمله  به طور گسترده به عنوان سنگ تزیٔینی و نما استفاده می شود که در ادامه خصوصیات فیزیکی این سنگ‌ها آورده شده است. سنگ های استخراج شده علاوه بر داخل کشور به کشورهای دیگر نیز صادر می شود. امروزه با افزایش روزافزون جمعیت بر تعداد خودروها، کارخانجات صنعتی، سیمان سازی، نیروگاه‌ها و… افزوده می‌شود. این تاسیسات منابع تولیدکننده آلاینده‌ها در سطح شهرها، به ویژه کلان شهرها می‌باشند و سهم به سزایی در آلودگی هوا دارند. آلاینده‌های موجود در هوا موثر بر ایجاد باران های اسیدی و محلول های سولفاته در جو هستند.

تنوع عوامل کنترل کننده دوام مصالح طبیعی، پیش بینی رفتار آن‌ها در طول زمان بهره وری با مشکلات عدیده‌ای روبه رو می سازد. کیفیت و دوام مصالح سنگی، شاید تنها متغیری باشد که بتوان با صحت و دقت مناسب مشخص نمود. یکی از شرکت‌های پر آوازه ایران در زمینه فراوری و همچنین مشاوره جهت انتخاب بهترین نوع سنگ بر اساس کاربرد شرکت آتی سنگ‌ آرا است که با پیشینه موفق خود توانسته است به برندی مشهور در ایران تبدیل شود. این مجموعه با بیش از ۳۰۰ پرسنل در بخش‌های مختلف فراوری، فروش و مشاوره در تامین سنگ و مشاوره بالاترین سرعت پاسخگویی را دارا می‌باشد. قبل از خرید سنگ باید بدانید که قصد استفاده از سنگ در کدام یک از بخش های ساختمان خود دارید چرا که طبیعتا سنگ های بیرون خانه با فضای داخلی آن تفاوت های بسیاری دارد.  سنگ نمای ساختمان.

جدیدترین سنگ نمای ساختمان

سنگ نما ساختمان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نما ساختمان یا همان سنگ نما، تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی ساختمان می‌گذارد. به همین خاطر از دیرباز تا به امروز از متریال‌های متنوعی برای نما استفاده می‌کردند. اما تنها زیبایی ملاک استفاده از یک متریال به عنوان نما نیست. بلکه این متریال باید مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلفی همانند ضربه، رطوبت ، دما و غیره داشته باشد. به همین خاطر بود که سنگ‌های خاصی به عنوان بهترین سنگ برای نمای ساختمان شناخته شدند. این سنگ‌ها را در ابعاد مختلف و ضخامت‌های باریک برش می‌زنند و آنها را کاملا صیقلی می‌کنند تا نمای بسیار زیبایی داشته باشند و بتوان از آنها به عنوان نما استفاده کرد. سنگ‌های طبیعی باید دارای مقاومت زیاد و طول عمر بالایی باشند تا بتوان از آنها به عنوان سنگ نما استفاده کرد.

ابعاد سنگ هایی که برای نما ساختمان استفاده میکنند؟

در حال حاضر کارخانجات مختلف برش سنگ در ایران مشغول به کار هستند تا سنگ‌های متنوع را در ابعاد متفاوتی برش بزنند و روانه‌ی بازار کنند. زمانی که صحبت از بهترین سنگ برای کف ساختمان به میان می‌آید، بیشتر باید به دنبال ابعاد 30 در 30، 40 در 40 و یا ابعاد های طولی 40 ، 50 و 60 سانتی متر بگردید. هرچقدر عرض سنگ های طولی افزایش پیدا کند، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند و دلیل آن هم کاهش درز‌های بین نما است که باعث ایجاد ظاهری یکنواخت و یک دست خواهد شد.

معمولا با توجه به کوچکی و بزرگی فضا و بودجه‌ای که در نظر دارید، می‌توانید انواع استاندارد برش‌های سنگ نما را انتخاب کنید. البته در نماهای بزرگ و لوکس، از برش اسلب سنگ با ابعادی بیش از 100 در 100 استفاده می‌نمایند تا یکدستی فضا حفظ شود.

از چه سنگ هایی برای نما ساختمان استفاده می‌کنند؟

در حال حاضر سنگ‌های مختلفی به عنوان نما استفاده می‌شود. در میان می‌توان به سنگ‌های طبیعی مثل گرانیت، مرمر، مرمریت، تراورتن و سنگ چینی اشاره کرد. در بین موارد ذکر شده، مرمریت، تراورتن و سنگ چینی بیشترین کاربرد را به عنوان سنگ نما دارد. اما باید بدانید که هر یک از این گزینه‌ها، برای بخش خاصی از آب و هوا کاربرد ویژه‌ای دارند. به عنوان مثال مرمریت در مقابل رطوبت مقاومت بسیار کمی دارد و به همین خاطر نباید از آن در آب و هوای مرطوب استفاده کرد.

بهترین سنگ برای نمای ساختمان چیست و چرا به عنوان بهترین سنگ برای نما شناخته می‌شود؟

در حال حاضر سنگ مرمریت را می‌توان بهترین سنگ برای نما ساختمان دانست. این سنگ در مقابل سنگ تراورتن مقاومت بیشتری دارد و در حین حال بسیار زیباتر است. بد نیست بدانید که سنگ مرمریت در ایران تولید می‌شود و جزء صادرات مهم کشورمان به حساب می‌آید. به همین خاطر، فراوانی زیادی در بازار دارد و همین مساله باعث کاهش قیمت سنگ مرمریت نسبت به سایر سنگ‌های طبیعی مثل گرانیت شده است. برش‌های مختلف سنگ مرمریت باعث شده تا بتوانید از آن در نواحی مختلف ساختمان از کفپوش تا پله، پاگرد و حتی دیوار استفاده کنید.

از طرف دیگر تایل‌های مختلف 30 در 30، 40 در 40، 60 در 60 و حتی 80 در 80 مرمریت در بازار به کرات وجود دارند. به همین خاطر بسته به کوچکی و بزرگی فضا و همچنین بودجه‌ای که مد نظر دارید، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در ضمن باید گفت که سنگ‌های مرمریت ساب پذیری مناسبی دارند و در مقابل ضربه و همچنین خط و خش آسیب پذیر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به سایر سنگ‌های دیگر دارند. اما در عین حال با نگه‌داری صحیح و دقیق می‌توانید سالیان سال از این سنگ به عنوان سنگ نما استفاده نمایید و از درخشش و زیبایی آن لذت ببرید.

سنگ مرمریت هرسین برای نما ساختمان

سنگ مرمریت هرسین یکی از با کیفیت‌ترین انواع سنگ مرمریت محسوب می‌شود که معادن آن در نزدیکی کرمانشاه قرار دارند. این سنگ در رنگ‌های کرم و سفید به بازار عرضه می‌شوند. رنگ سنگ مرمریت هرسین هر چقدر روشن‌تر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر تم رنگی سفید جزء ترند‌های مطرح طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود و به همین خاطر سنگ مرمریت هرسین طرفداران زیادی پیدا کرده است. این سنگ نیز همانند سنگ‌های مرمریت دیگر، در ابعاد 30 در 30، 40 در 40، 60 در 60 و 80 در 80 برش داده می‌شود و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. سنگ مرمریت هرسین هر چه قدر که رگه‌های کمتری داشته باشد، کیفیت بیشتری دارد و گران‌تر است. این سنگ نسبت به سایر سنگ‌های مرمریت زیبایی بیشتری داشته و کاربردی بیشتری در ساختمان‌سازی دارد.

دکمه بازگشت به بالا