مطالب میجیک

مواد شیمیایی فشارخون زنان را افزایش می دهد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش آنلاین، در این مطالعه، زنان 45 تا 56 ساله با بالاترین غلظت هفت ماده شیمیایی، 71 درصد بیشتر در معرض زنان با کمترین سطح PFAS (پرفلوروآلکیل و پلی فلوروآلکیل) قرار گرفتند. .

Keun Park Song، نویسنده این مطالعه از دانشگاه میشیگان می‌گوید: «چاقی، استرس و سیگار به عنوان عوامل خطر برای فشار خون بالا شناخته شده‌اند و PFAS ممکن است عامل اصلی یا مهم‌تر باشد زیرا PFAS گسترده است. تقریباً همه تحت تأثیر PFAS هستند.

PFAS را می توان در آب، خاک، هوا و غذا یافت. در اقلام روزمره خانگی مانند شامپو، نخ دندان، لوازم آرایشی، ظروف نچسب، بسته بندی مواد غذایی، لباس و غیره استفاده می شود.

این اولین مطالعه ای نیست که نشان می دهد PFAS می تواند به سلامت قلب آسیب برساند. این مواد شیمیایی همچنین با افزایش خطر بیماری قلبی و کلسترول بالا مرتبط هستند.

اینکه دقیقاً چگونه بر سطح فشار خون تأثیر می گذارد هنوز به طور کامل شناخته نشده است. پارک توضیح می‌دهد: «PFAS تقریباً همان واحد سازنده چربی است، بنابراین PFAS می‌تواند متابولیسم بدن را مختل کند و فشار خون را کنترل کند.»

پارک گفت: “مزایای کاهش مواجهه جمعیت با PFAS و پیشگیری بالقوه از فشار خون بالا و سایر مشکلات سلامتی بسیار زیاد است.”

برای این مطالعه، محققان هفت سطح خاص PFAS را در خون بیش از 1000 زن میانسال آمریکایی که در شروع مطالعه فشار خون طبیعی داشتند، بررسی کردند. زنان از سال 1999 تا 2017 سالانه تحت نظر قرار گرفتند. در این مدت، 470 زن به فشار خون بالا مبتلا شدند.

این مطالعه نشان داد که علاوه بر خطر ابتلا به فشار خون بالا که با ترکیبی از هفت PFAS مشاهده می‌شود، زنان با غلظت‌های بالاتر از سه PFAS خاص نیز بیشتر احتمال دارد که فشار خون بالا را تجربه کنند.

به طور خاص، زنانی که بالاترین غلظت پرفلوئورواکتان سولفونیک اسید (PFOS) یا اسید استیک (EtFOSAA، پیش ساز PFOS) را داشتند، 42 درصد بیشتر در معرض فشار خون بالا بودند و زنان با اسید پرفلوئورواکتانوئیک بالا (PFOA) 47 درصد بیشتر احتمال داشت. . آنها در معرض خطر افزایش فشار خون هستند.

محققان توصیه می کنند که هنگام انتخاب محصولات مراقبت شخصی، برچسب ها را با دقت بخوانید و آنهایی را انتخاب کنید که حاوی PFAS نیستند.

فشار خون بالا می تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی، بیماری چشمی و نارسایی قلبی را افزایش دهد.

دکمه بازگشت به بالا