ایجاد بیش از ۳۰۰۰ خانه بهداشت کارگری طی ۲ سال گذشته

بر اساس آمار در دولت سیزدهم بیش از 3000 مرکز بهداشت کار و منازل برای ارتقای سلامت و بهداشت کارگران ایجاد شده است و در استان تهران نیز راه اندازی خانه بهداشت کار و ایستگاه بهگر 47 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. دوره قبلی.

به گزارش میجیک، موضوع سلامت یکی از شاخص های مهم تامین رفاه اجتماعی است و توجه به سلامت نیروی کار در دستور کار دولت قرار دارد. در قوانین کار ایران بر اهمیت نظارت بر ایمنی و بهداشت محیط کار تاکید شده است. بر اساس تبصره 1 ماده 96 قانون کار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول برنامه ریزی، کنترل، ارزیابی و بازرسی در زمینه بهداشت و مراقبت کار بوده و موظف است اقدامات لازم را در این خصوص به عمل آورد. . رشته.

در حال حاضر 10 هزار پوسکم و پوسکم کارگری در کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از 3 هزار پوسکمه در 2 سال اخیر دولت تاسیس شده است.بر اساس ماده 147 قانون کار، دولت موظف است خدمات بهداشتی و درمانی را به کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده آنها ارائه دهد.

محمد چاکشیان – معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت 10 هزار پایگاه بهگر، خانه بهداشت و درمانگاه در کارخانه ها در سراسر کشور خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم 3 هزار مرکز ایجاد شد حوزه روانشناسی، آسیب های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد.

به گفته وی، وزارت کار با مشارکت وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی خانه سلامت کارگران را با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی به کارگران و خانواده هایشان ایجاد کرد.

خانه های بهداشت کارگری در سطح بنگاه های اقتصادی با 50 تا 500 نفر پرسنل بیش از یک میلیون نفر از جمعیت شاغل را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار داده اند. کارگران بیش از یک سوم عمر خود را در محل کار می گذرانند، بنابراین اطمینان از سلامت و ایمنی کارگران در محل کار بسیار مهم است.

ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری در 2 سال گذشته

یکی از ویژگی های مرکز بهداشت این است که با تشکیل پرونده بهداشتی برای پرسنل و معاینات دوره ای و برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره ای در جهت ارتقای سطح سلامت و سلامت جامعه کارگری و تولیدی فعالیت می کند.

بر اساس گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاع رسانی راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد مراکز بهداشتی درمانی کار نسبت به سال 1400 با 1401 افزایش به 4889 مرکز رسید و 399 مرکز جدید نیز در این مدت ایجاد شد.

ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری در 2 سال گذشته

محمد آذرپناه – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از افزایش تعداد مراکز بهداشت کار به 10 مرکز در استان تهران خبر داد و گفت: با استقبال کارفرمایان در استان تهران، تعداد کل مراکز بهداشت کار در استان تهران افزایش یافت. که قبلا 1094 مرکز داشت، اکنون به 1104 مرکز رسیده است.

افتتاح مراکز بهداشت کار و ایستگاه های بهگر استان تهران طی سال 1402 نسبت به سال های گذشته 47 درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، این مراکز جمعیتی نزدیک به 180 هزار کارگر را پوشش می دهد. وی افزود: یکی از مزایای افتتاح مرکز بهداشت کار، ایجاد پرونده بهداشتی برای کارگران است که برای تصمیم گیری های مختلف در مناطق سخت و خطرناک و معلولیت مفید است.

آذر پناه به ماده 147 قانون کار اشاره می کند و می گوید: مرکز بهداشت حرفه ای موظف به ارتقای سطح سلامت و بهداشت کارگران و جلوگیری از خطرات احتمالی در مجتمع های تولیدی صنعتی بالای 50 نفر است و شورای هماهنگی خدمات بهداشتی درمانی استان نیز نظارت دارد. عملکرد آن

به گفته مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران افتتاح خانه بهداشت کار و ایستگاه بهگر در سال گذشته نسبت به سال های گذشته 47 درصد رشد داشته است.

مطابق با اجرای ماده 147 قانون کار، موضوع سلامت و ایمنی جامعه کار و تولید با اهمیت جایگاه مرکز بهداشت در ارتقای سطح سلامت و ایمنی نیروی کار مورد تاکید قرار گرفته است. جامعه تولیدی، ایجاد و گسترش مراکز بهداشتی و درمانی در گروه های کارگری از جمله اقداماتی است که ارتقای سطح بهداشت سرانه در کارگاه ها و کارخانجات را موثر می دانند.

به گزارش میجیک، اکنون سلامت روان عاملی کلیدی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جامعه کار و تولید است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد چرا که یکی از مهم ترین پشتوانه های پایدار جامعه در هر کشوری نیروی کار ماهر و سالم است. کارشناسان بر این باورند که پیشگیری در حوزه سلامت کارگران نیازمند توجه جدی است و راه اندازی ایستگاه بهگر و خانه بهداشت کارگری گامی بلند برای حفظ سلامت کارگر در محیط کار است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا