اقتصادی

افزایش سقف ضمانت انتشار اوراق صکوک به ۳۲۰ میلیارد از سوی صندوق نوآوری

معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و رفاه تاکید کرد: سقف تضمین انتشار اوراق صکوک در سال گذشته 120 میلیارد تومان بود که با پیگیری های نوآوری و رفاه امسال به 320 میلیارد تومان افزایش یافت. بودجه و همکاری دولت

به گزارش میجیک، برنامه «جهش تولید دانش بنیان» صندوق نوآوری و رفاه در راستای شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» در قالب 8 بسته حمایتی اجرا می شود. بسته حمایتی «ضامن» یکی از بسته های هشت گانه این برنامه است که هدف از اجرای آن تسهیل تامین مالی شرکت های دانش بنیان از طریق بازار سرمایه و تقویت اثربخشی آن در توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

شرکت‌های دانش‌بنیانی که شرایط تعیین‌شده شامل مجموع فروش بیش از 500 میلیارد تومان در سال 1402 را داشته باشند و دارای برنامه عملیاتی مشخص با میانگین رشد سالانه حداقل 10 درصدی در تولید محصولات/خدمات دانش‌بنیان باشند، می‌توانند دریافت کنند. . «ضمانت اعتباری» صندوق نوآوری و رفاه معادل 50 درصد اصل و اوراق فرعی تا سقف 300 میلیارد تومان سود خواهد داشت.

نشست معرفی بسته حمایتی «ضامن» با حضور دکتر روح الله ذوالفقاری معاونت تسهیلات و تجاری سازی، دکتر سیاوش ملکی فر معاون توسعه و مصطفی اکبری رئیس مدیریت تسهیلات تجاری و نوآوری و ضمانت صندوق رفاه. ، مرتضی چاشان، رئیس اداره انتشار اوراق بدهی و ثبت سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی از نمایندگان شرکت های مبتنی بر دانش کشور امروز یکشنبه 12 تیرماه در محل نوآوری برگزار شد. و صندوق رفاه

امکان بهره مندی شرکت های دانش بنیان بزرگ از بسته حمایتی «گارانتی».

دکتر روح الله ذوالفقاری معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و رفاه در نشست معرفی بسته حمایتی «ضامن» با اشاره به فعالیت نزدیک به 10 هزار شرکت دانش بنیان در کشور گفت: شرکت ها فعال هستند. . در حوزه های مختلف و در صندوق نوآوری تلاش می کنیم با روش های مختلف از دانش بنیان کشور (نو، نوآور، فناوری) حمایت کنیم. از تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان موجود، ۷۰ درصد آن‌ها را استارت‌آپ‌ها تشکیل می‌دهند که اغلب از خدمات دانا تلاش استفاده می‌کنند.

وی افزود: با رشد و بزرگ شدن شرکت های دانش بنیان (از لحاظ فناوری)، شبکه بانکی تنها راه تامین مالی نیست. کارکرد بازار سرمایه تامین مالی است و ظرفیتی است که در اختیار شرکت های دانش بنیان بزرگ قرار می گیرد و زمینه ساز رشد بیشتر شده است. بازار سرمایه از طریق شبکه بانکی کشور دارای مزیت های مختلفی است. به عنوان مثال، این زمینه در چارچوب نظارتی بانک مرکزی لحاظ نشده است. لازم نیست همه شرکت ها در این بخش باشند (معمولاً شرکت های بزرگ). تامین مالی (و بازپرداخت) در این بخش تقریبا طولانی تر است (بیش از 2 سال).

معاون تسهیل و تجاری سازی صندوق نوآوری و رفاه تصریح کرد: با این حال شرکت های دانش بنیان از ظرفیت بورس به خوبی استفاده نکرده اند و تلاش می کنیم با حمایت «ضامنان» رویدادهای بهتری در این حوزه ایجاد کنیم. . بسته بندی اوراق صکوک از طریق بازار سرمایه منتشر می شود و سهامداران از طریق صندوق های با درآمد ثابت اقدام به خرید اوراق می کنند. سود این اوراق معمولاً هر سه ماه یکبار پرداخت می شود و اصل اوراق پس از 4 سال پرداخت می شود.

ذوالفقاری افزود: اوراق صکوک شرکتی دانش بنیان با عنوان «نوآور» در بورس منتشر شد. در صندوق نوآوری و رفاه تلاش کرده ایم تا حد امکان بخشی از مشکلات از جمله بروکراسی و ضمانت های موجود را برطرف کنیم. به عنوان مثال با بانک ها توافق داریم که 50 درصد ضمانت نامه تعهد پرداخت توسط صندوق نوآوری و شکوفایی صادر شود و 50 درصد دیگر چک و سفته از شرکت متقاضی دریافت شود.

معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و رفاه تاکید کرد: سقف تضمین انتشار اوراق صکوک در سال گذشته 120 میلیارد تومان بود که با پیگیری های نوآوری و رفاه امسال به 320 میلیارد تومان افزایش یافت. بودجه و همکاری دولت

وی با اشاره به اعتبار شرکت های دانش بنیان گفت: این اعتبار عامل اصلی اعتماد شبکه بانکی کشور به شرکت های دانش بنیان بوده است و شاهد همکاری خوبی از همه بخش ها برای حمایت از توسعه شرکت های دانش بنیان بوده ایم. . و از سازمان بورس و اوراق بهادار نیز تعهد مثبت دریافت کرده ایم. شرکت های دانش بنیان بزرگ نقش مهمی در اقتصاد دانش بنیان دارند و اگر بتوانیم 15 تا 20 درصد از طریق بورس تامین مالی کنیم، جهش قابل توجهی را شاهد خواهیم بود.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: معتقدم بسته حمایتی «ضامن» ابزار بسیار مناسبی برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان بزرگ است و از این طریق شرکت ها می توانند برنامه ریزی بلندمدت داشته باشند. شرکت های دانش بنیان با فروش بیش از 500 میلیارد تومان (و سایر شرایط اعلام شده) می توانند از بسته حمایتی «ضامن» بهره مند شوند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و رفاه، مرتضی چاشان، رئیس اداره انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان های بورس و اوراق بهادار نیز در این نشست به تشریح سازوکار و ضوابط انتشار اوراق صکوک پرداخت و گفت: ابزارهای مختلف. برای تامین مالی یکی از آنها، کاغذ مرابحه وجود دارد. البته ممکن است این ابزار برای همه شرکت ها مناسب نباشد. شرکت های دانش بنیان برای تامین مالی از طریق بازار سرمایه حداقل به صورت های مالی برای دو سال گذشته نیاز دارند و صورت های مالی سال گذشته شرکت باید توسط حسابرس رسمی حسابرسی شود.

معرفی نمونه های موفق و نمونه های ناموفق انتشار اوراق صکوک توسط نمایندگان دو شرکت بر اساس دانش و انتقال تجربه در این راستا از دیگر بخش های این نشست است. همچنین نمایندگان شرکت های دانش بنیان در خصوص الزامات بهره مندی از بسته حمایتی «ضامن» و انتشار اوراق صکوک سؤالاتی را مطرح کردند و توضیحات لازم توسط معاون صندوق نوآوری و رفاه و مسئولان صندوق ارائه شد. سازمان بورس و اوراق بهادار.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا