برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

کپسول پودر و گاز چیست؟ (معرفی مشخصات و انواع)

در میان تجهیزات و لوازم برای مهار آتش می توان به کپسول ها اشاره کرد. در نظر داشته باشید که کپسول ها را می توان در دسته بندی های بسیار متنوعی قرار داد. برای خاموش کردن هر نوع آتش باید از متریالی خاص استفاده کرد. یکی از بهترین و کاربردی ترین کپسول های موجود در بازار که به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد مدل پودر و گاز می باشد. کپسول پودر و گاز را می توان به عنوان یکی از بهترین مدل های موجود در بازار معرفی کرد که بسیار کاربردی می باشد. این کپسول ها با داشتن ساختار بسیار عالی خود می توانند عمل خنک کردن و خفه کردن آتش را انجام دهند.

توجه داشته باشید که کیفیت موجود در این کپسول ها بسیار با اهمیت می باشد. تمامی مدل های موجود دارای تاریخ مصرف می باشند. می توانید از بهترین سایز های موجود برای مکان های مختلف استفاده کنید. توجه داشته باشید که این کپسول ها دارای قابلیت های بسیار متنوعی می باشند. می توانید با توجه به نیاز خود از سایز ها و حجم های متفاوت موجود به خوبی استفاده کنید. این مدل از مهار کننده های آتش در بازار بسیار پر فروش می باشند.

می توانید با تهیه این محصولات و شارژ به موقع آن ها برای حوادث آتش سوزی، آماده باشید. این کپسول ها مزایا و معایبی را دارند که با توجه به تمامی این ویژگی ها می توانید آن ها را تهیه کنید. توجه داشته باشید که کیفیت در این کپسول ها را می توان در شرایط مختلف مورد بررسی قرار داد. کپسول پودر و گاز برای منازل، محل های صنعتی و … بسیار مناسب می باشند.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز چیست؟

نصب سیستم اعلام حریق مانند دتکتورها، پنل مرکزی، شستی اعلام حریق و غیره چه از نوع اعلام حریق متعارف و یا اعلام حریق آدرس‌پذیر، راهی برای افزایش ایمنی خانه‌ها، ادارت، مراکز صنعتی و غیره است. در کنار این تجهیزات اعلام حریق، سیستم‌ها و تجهیزات اطفا حریق مانند اسپرینکلر و یا استفاده از انواع کپسول آتش نشانی می‌تواند برای تسریع اطفای حریق بسیار کاربردی باشد. کپسول‌های اعلام حریق انواع مختلفی دارند که موضوع بحث این مطلب کپسول آتش نشانی پودر خشک BCE است که با عنوان خاموش کننده شیمیایی خشک نیز شناخته می‌شود.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز با پودر خشک پر شده و با گاز نیتروژن تحت فشار قرار می‌گیرد. پودرها، ترکیبات شیمیایی هستند که برای واکنش با گرمای حاصل از حریق فرموله می‌شوند. تاثیر بکار بردن پودر خشک، از بین بردن شعله‌ها است. گرمای ناشی از حریق همچنین باعث انبساط و بسته شدن پودر می‌شود و لایه‌ای محافظ بین آتش و اکسیژن موجود در هوا ایجاد می‌کند و باعث خاموش شدن موثر شعله‌ها می‌شود. خاموش کننده های پودری معمولا با کلاس آتشی که برای کنترل آن طراحی شده‌اند، توصیف می‌شوند و انواع مختلفی دارند.

موارد استفاده از کپسول پودر و گاز

از کپسول‌های پودر و گاز می‌توان برای انواع حریق در محیط‌های مختلف استفاده کرد. گستردگی کاربرد باعث شده است تا این کپسول‌ها به محبوب‌ترین مدل‌های کپسول آتش‌نشانی در بازار تبدیل شوند. در ادامه با کاربردهای این کپسول‌ها آشنا می‌شویم.

اطفای حریق در منازل

کپسول‌های پودر و گاز ماهان گستر همگام می‌توانند برای اطفای حریق در منازل استفاده شوند. تصور کنید در اثر اتصالی برق یا نشتی گاز، منزلتان دچار حریق شده است. در این موقعیت، نیاز به کپسولی دارید که بتواند به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن حریق ایجاد شده را مهار کند. برای این منظور، کپسول پودر و گاز می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد.

اطفای حریق در فضای باز

بافت‌های گیاهی همواره مستعد آتش‌سوزی هستند. خطر آتش‌سوزی نیز در بافت‌های خشک شده به مراتب بیشتر است. مخصوصا در فصول گرم سال که شاهد افزایش دما هستیم، این امکان وجود دارد که بافت‌های خشک شده آتش بگیرند. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، باید به سرعت و قبل از گسترش آتش، آن را مهار کنید. برای انجام این کار، کپسول پودر و گاز بهترین گزینه است. چرا که این نوع کپسول می‌تواند به سرعت شعله‌ها را مهار کند و با ایزوله کردن آتش، مانع از گسترش آن و شعله‌ور شدن دوباره شود.

آتش‌سوزی وسایل نقلیه

همیشه باید در وسایل نقلیه خود انواع تجهیزات برای مهار آتش را در اختیار داشته باشید. ممکن است در مواقعی به دلیل نشت سوخت یا اتصالی سیم‌کشی، خودروتان دچار حریق شود. در این موقعیت، لازم است که حتما به سراغ کپسولی بروید که بتواند در مدت زمانی کوتاه و بدون آسیب رساندن به بخش‌های دیگر خودرو، حریق ایجاد شده را مهار کند. برای این منظور، کپسول پودر و گاز می‌تواند گزینه‌ای عالی محسوب شود. با کمک این کپسول می‌توانید هر نوع حریق ایجاد شده در خودرو را مهار کنید و مانع از ایجاد خسارت بیشتر به ماشینتان شوید.

انواع آتش‌سوزی‌های صنعتی

تمام کارخانجات صنعتی باید دارای تجهیزات مناسب برای اطفای حریق باشند. چرا که در این کارخانه‌ها تجهیزات گران‌قیمت و مواد اولیه زیادی وجود دارند. در صورت ایجاد حریق، آتش می‌تواند به سرعت به تمام بخش‌ها سرایت کند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر شود. به همین خاطر، باید کپسول پودر و گاز را در بخش‌های مختلف کارگاه و کارخانه داشته باشید تا بتوانید به سرعت حریق ایجاد شده را مهار کنید.

کپسول‌های پودر و گاز دارای چه اجزایی هستند؟

یک کپسول پودر و گاز از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌ها دارای وظیفه خاص خود هستند و در صورت وجود خطا در عملکرد، باعث ایجاد اختلال در عملکرد تمام بخش‌های کپسول می‌شوند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم همواره از سلامت بخش‌های مختلف کپسول پودر و گاز اطمینان داشته باشید.

از جمله بخش‌های مختلف کپسول پودر و گاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدنه کپسول
  • سیستم فعال‌سازی کپسول
  • لوله لاستیکی کپسول پودر و گاز
  • پوشش مربوط به لوله پودر پاش
  • لوله سیفون کپسول پودر و گاز

انواع کپسول پودر و گاز

یکی از سوالاتی که همواره درباره کپسول پودر و گاز مطرح می‌شود این است که این کپسول‌ها از چند نوع پودر تشکیل شده‌اند و هر نوع کپسول چه ویژگی‌هایی دارد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که کپسول‌های پودر و گازی را می‌توان به انواع مختلفی از جمله BC، ABC، مانکس (Monnex)، M28 و L2 تقسیم کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

کپسول پودر و گاز BC

یکی از انواع پودرهای مورد استفاده در کپسول پودر و گاز، پودر BC است. این پودر از بی‌کربنات سدیم و در برخی مواقع بی‌کربنات پتاسیم ساخته می‌شود. به همین خاطر، می‌توان از آن برای مهار آتش‌سوزی‌های ناشی از بنزین، روغن، حلال‌ها و موارد مشابه استفاده کرد. اگر هم قصد خرید کپسولی برای مهار حریق احتمالی ناشی از گازهای قابل اشتعال را دارید، کپسول پودر و گاز با پودر BC می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. اما اگر به دنبال استفاده از این محصول در محیط‌های صنعتی با دستگاه‌های الکترونیکی مختلف هستید، توصیه می‌کنیم به سراغ انواع دیگر کپسول پودر و گاز بروید. چرا که پودر BC ممکن است به برد الکترونیکی آسیب وارد کند.

کپسول پودر و گاز ABC

یکی دیگر از پودرهای مورد استفاده در کپسول پودر و گاز، پودر خشک ABC است. این پودر امکان استفاده از کپسول پودر و گاز را برای حریق‌های مختلف می‌دهد. به عنوان مثال، می‌توانید از آن برای مهار آتش‌سوزی‌های مواد جامد، مایعات قابل اشتعال و گازهای قابل احتراق استفاده کنید.

برای ساخت پودر abc از فسفات آمونیوم استفاده می‌شود. به همین خاطر، ممکن است این پودر به بردها و تجهیزات الکترونیکی آسیب وارد کند. در عین حال، بهتر است از این محصول برای آتش‌سوزی‌های ناشی از مواد چرب استفاده نشود.

پودر مانکس

پودر مانکس پودر برای مهار آتش‌سوزی‌های کلاس B و C استفاده می‌شود. به این معنی که برای آتش‌سوزی مایعات هم می‌توانید از کپسول پودر و گاز حاوی این پودر استفاده کنید. توجه داشته باشید که در حال حاضر از کپسول‌های حاوی این پودر در فرودگاه‌ها، پمپ بنزین‌ها، گاراژ‌ها، پیست‌های مسابقه و سایر مکان‌های در تماس با مایعات قابل اشتغال استفاده می‌شود.

پودرهای M28 و L2

دو نوع دیگر پودر در کپسول‌های پودر و گاز استفاده می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به M28 و L2 اشاره کرد. کپسول‌هایی که دارای پودر M28 هستند، قابلیت مهار حریق‌های ناشی از احتراق را دارند. در عین حال، برای مهار آتش‌سوزی‌هایی که ناشی از سوختن سدیم، منیزیم یا آلومینیوم هستند هم می‌توانید از این نوع پودر استفاده کنید. کپسول‌های حاوی پودر L2 هم عملکرد مشابهی با M28 دارند. با این تفاوت که پودر L2 توانایی مهار حریق ناشی از لیتیوم را هم دارد.

دکمه بازگشت به بالا