انواع تیپ های شخصیتی مردان کدامند ؟

انواع تیپ‌های شخصیتی مردانه کدم‌اند؟

به روش‌های مختلفی می‌توان شخصیت شناسی مردان را دسته‌بندی کرد. به نقل از ایده آل مگ در یک نوع متداول، شخصیت مردان به 6 گروه آلفا، بتا، گاما،دلتا، سیگما و امگا تقسیم می‌شوند.

مشخصات شخصیتی مرد آلفا

اصطلاح «مرد آلفا» از تیپ های شخصیتی قلمرو حیوانات برای توصیف سردسته گروه یا گله نشئت گرفته است. به‌دلیل این طبقه‌بندی، مرد آلفا به نحوۀ رفتار و زندگی خود اطمینان دارد. همچنین اعتمادبه‌نفس و توانایی واردشدن به مجموعۀ وسیعی از موقعیت‌ها را دارد و می‌داند از آن عبور خواهد کرد؛ هرچند که شرایط نامطلوب باشند.

مرد آلفا یک گروه از تیپ شخصیتی مردان در روانشناسی است که با اعتمادبه‌نفس می‌تواند تقریباً با هرکسی تعامل داشته باشد که متأثر از شخصیت برون‌گرای اوست. اگر یک مرد آلفا بخواهد با کسی صحبت کند، هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع او شود. برون‌گرا بودن به مرد آلفا اجازه می‌دهد تا ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کند و روابطی با کارایی بیشتر نسبت به سایر تیپ‌های شخصیتی داشته باشد.

وقتی از کسی خواسته می‌شود که رهبری پروژه‌ای را در محل کار خود به عهده بگیرد این شخصیت آلفا است، که در بین انواع تیپ شخصیتی مردانه دیگر، مسئولیت و رهبری را بر عهده می‌گیرد. کاریزمایی که مردان آلفا دارند، دلیل اصلی گرایش مردم به سمت آن‌هاست. یک فرد کاریزماتیک کسی است که بودن در کنارش لذت‌بخش است و طبیعتاً در بین کسانی که به دنبال لذت‎بردن از زندگی هستند محبوب خواهد بود.

انواع تیپ

مشخصات شخصیتی مرد بتا

دوستانه رفتارکردن از ویژگی‌های شخصیتی مرد بتا است. مرد بتا نسبت به مرد و زن، می‌خواهد دوستانه و مهربان باشد و امیدوار است که مورد تأیید و تحسین دیگران قرار گیرد.

یکی از صفات اصلی مردان بتا بسته‌بودن شخصیت آن‌هاست. این خصوصیت باعث می‌شود مرد بتا خجالتی به نظر برسد این‌گونه که مایل نیست نظرات خود را به اشتراک بگذارد. درست است که برخی از مردان بتا خجالتی هستند؛ اما، بسیاری از آن‌ها فقط می‌ترسند نظرات خود را آشکارا به اشتراک بگذارند.

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های مرد بتا این است که بسیار وفادار است. از دلایلی که مرد بتا دوست بسیار خوبی است وفاداری اوست؛ و با کسانی که به او احترام می‌گذارند دوستانه رفتار می‌کند. وفاداری مردان بتا همچنین آن‌ها را به کارمندانی عالی تبدیل می‌کند؛ زیرا، به‌احتمال ‌زیاد کارهای خود را انجام می‌دهند و ساختار کلی گردش کار را مختل نمی‌کنند. مرد بتا ممکن است همیشه نظر خود را بیان نکند؛ اما، در صورت نیاز همیشه کنار دوستانش خواهد بود.

مشخصات شخصیتی مرد گاما

مدل تیپ شخصیتی مردانه گاما بسیار جالب است. به نظر می‌رسد که او کمی از ویژگی‌های شخصیتی مردان دیگر در شخصیت خود دارد، بدون اینکه هیچ‌یک از آن شخصیت‌ها بر بقیه غالب باشد. یکی از دلایل اصلی این امر این است که گاما مردی است، که در زندگی ماجراجو است، و مسیر خود را به‌ دور از نظرات دیگران طی می‌کند.

مرد گاما احتمالاً فردی است که مشتاق به دست آوردن چیزهای زیادی در زندگی است. در کنار تجربه و لذت‌بردن از چیزهایی که دنیا ارائه می‌دهد؛ مرد گاما احتمالاً مشتاق یادگیری مهارت‌های جدید خواهد بود. چیزی که به مرد گاما کمک می‌کند تا در میان انواع دیگر مردان متمایز شود توانایی او در آگاهی از اعمال خود و تأثیر آن اعمال بر دیگران است. همچنین می‌تواند کلید او برای رسیدن به مراحل بسیار دور در زندگی‌اش باشد.

همدلی به‌طور سنتی ویژگی‌ای است که در زنان بیشتر دیده می‌شود. بنابراین، دیدن یک مرد با احساس همدلی جالب و شاید تا حدودی غیرمعمول است. این ویژگی در مردان گاما کمی بیشتر از بقیه مردان است. درنتیجه دیگران را بیشتر درک می‌کنند و می‌توانند حامی خوبی برای آن‌ها باشند.

مشخصات شخصیتی مرد امگا

در جایی که مرد آلفا برای اطمینان از شخصیت و موقعیت خود به گروه خود تکیه می‌کند؛ مرد امگا کاملاً برعکس آن رفتار می‌کند و توجه چندانی به اینکه دیگران او را چطور می‌بینند ندارد. به همین دلیل حس اعتمادبه‌نفس مرد امگا به او اجازه می‌دهد تا از رقابت‌های محبوبیت بی‌اهمیت دوری کند. نکته منفی این است، که یک مرد امگا اغلب از مراقبت از دیگران غافل می‌شود؛ زیرا، آن‌ها فقط می‌دانند که چگونه از خود مراقبت کنند.

با قدرت درونی بسیار زیادی که او را به جلو می‌برد، احتمالاً شاهد خواهید بود، که یک مرد امگا به سمت انجام آنچه می‌خواهد رانده می‌شود. او بهترین تشویق‌کننده خودش است و تمام انگیزۀ لازم برای انجام عمل یا موفقیت در انجام یک کار را به خودش می‌دهد. بی‌توجهی به اعتبارسنجی و تأیید خارجی به مرد امگا احساس آزادی می‌دهد تا هر کاری را که می‌خواهد به روش خودش انجام دهد.

مشخصات شخصیتی مرد سیگما

در بین انواع دیگر تیپ شخصیت ‌شناسی مردان، شما باید در برابر مردان سیگما محتاط باشید؛ زیرا، آن‌ها می‌توانند به‌راحتی شما را درمورد چیزی متقاعد کنند که هیچ‌کس نمی‌تواند. آن‌ها حضور یا قدرت یک مرد آلفا را به اشتراک نمی‌گذارند؛ اما، با شخصیت پیچیده و مرموزی که دارند می‌توانند افراد و موقعیت‌ها را تغییر دهند و به همین راحتی مسیر خود را طی کنند. پیچیدگی یک مرد سیگما انکار‌ناپذیر است. مردان سیگما مطمئناً در بین دیگران محبوب هستند؛ اما، برای احساس خوب و اطمینان نسبت به خود نیازی به تأیید دیگران ندارند.

مشخصات شخصیتی مرد دلتا

مدل تیپ شخصیتی مردانه دلتا معمولاً این‌گونه است که تجربه‌ای را پشت سر گذاشته است و به یک مرد دلتا تبدیل شده است. تجربه هرچه که باشد، یک مرد دلتا به‌خاطر آن محتاط‌تر می‌شود. مرد دلتا در اعتماد به افراد جدید اغلب بسیار محتاط است. در بین سایر تیپ ‌های شخصیتی مردان در روانشناسی، مردان دلتا اغلب مقداری کینه نسبت به دیگران دارند؛ زیرا، گذشتۀ دشوار آن‌ها باعث شده به دیگران نزدیک نشوند. مرد دلتا به‌ندرت برای حل مسائل به درون نگاه می‌کند؛ زیرا، او به دیگران می‌نگرد تا برای مشکلات خود مقصر پیدا کند. تنهایی یک مرد دلتا باعث می‌شود که او فقط از دیگران عصبانی‌تر و عصبانی‌تر شود؛ زیرا، احساس می‌کند که تنهایی‌اش تقصیر شخص دیگری است.

بهترین تیپ شخصیتی مردانه در رابطه کدام است؟

اغلب همۀ مردان تمام ویژگی‌های نوع شخصیت را ندارند و درواقع ممکن است ترکیبی از دو یا چند ویژگی تیپ شخصیت شناسی مردان را داشته باشند. همچنین تیپ شخصیتی مردان در رابطه ممکن است با حالت عادی او متفاوت باشد. ممکن است یک فرد تیپ شخصیتی آلفا داشته باشد ولی، در رابطه گاما باشد.

آنالیز تیپ شخصیتی مردان در رابطه و در خارج از رابطه، کار آن‌چنان ساده‌ای نیست و تقریباً هر شخص ویژگی‌های خاص خود را دارد. در کنار این مسئله، خانم‌ها نیز دارای تیپ‌های شخصیتی متفاوتی هستند و هر تیپ با نوع خاصی از تیپ شخصیتی مردان در رابطه موفق خواهد بود. در این مطلب 8 تیپ شخصیتی مردانه را برای شما آورده ایم. بطور کلی منظور از تیپ شخصیتی نظامی برای درک رفتار انسانی و شخصیت افراد است.

گاهی اوقات شناخت تیپ شخصیتی خود و شریک زندگی آینده تان اهمیت زیادی دارد چون از این طریق متوجه می شوید که آیا فرد مورد نظرتان مناسب شما است یا خیر. شناخت تیپ شخصیتی مردها موجب می شود که افراد سالم تر و مناسب تری را به زندگی خود وارد کنید. بنابراین اگر قصد دارید با فردی ازدواج کنید یا وارد رابطه شوید، بهتر است ابتدا شخصیت او را بشناسید. با توجه به تیپ های شخصیتی معرفی شده در این مطلب، مرد زندگی خود را بهتر بشناسید و در این مورد تصمیم عاقلانه ای بگیرید. با ما همراه باشید.

1- آقای خودشیفته

مرد خودشیفته خود را انسان بزرگ و مهمی می پندارد. این شخصیت برروی جنبه های مهم زندگی مانند روابط اجتماعی، کاری و خانوادگی تاثیر منفی می گذارد. مهمترین مشخصه ی خود شیفتگی، خود محوری و کمبود احساس همدلی با دیگران است. افراد خودشیفته انتظار دارند دیگران بطور خاصی با آنها رفتار کنند و به هیچ عنوان نمی توانند انتقاد پذیر باشند.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

کسانی که خودشان هم خودشیفته هستند جذب مردهای خودشیفته می شوند! تصور غلط رایج این است که افراد خودشیفته خودشان را خیلی دوست دارند. اما در حقیقت اینطور نیست. نفس چاپلوسی، کمال گرایی و استکبار ستیزی فقط پوششی برای نفرت از نفس است که فرد نمی تواند آن را بپذیرد. اگر فکر می کنید که کنار آمدن با افراد خودشیفته برایتان سخت است، بهتر است از آنها دوری کنید. خودشیفتگی با شجاعت، گذشت زمان و متعهد شدن بهبود می یابد.

2- آقای بی احساس

تیپ شخصیتی بی احساس معمولا مشتاقانه به دیدن شما نمی آید. او بهانه تراشی می کند و بلاتکلیف است. این مردان درباره گذشته خود زیاد صحبت می کنند. آنها سریعا ادعا می کند که شما را دوست دارند اما به هر دلیلی به دنبال رابطه متعهدانه نیستند.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

احساس بی لیاقتی یا بی ارزش بودن می کنید. احساس عدم شایستگی معمولاً از آنجا ناشی می شود که شخص مهم زندگی تان در گذشته نتوانسته در کنار شما بماند. یا اینکه فرد مورد نظر حمایت خوبی از شما نداشته است یا از شما سوء استفاده یا غفلت کرده است. در نتیجه شما به شدت احساس بی لیاقتی می کنید. برای اصلاح این ویژگی مهم است که ابتدا با مقابله (و غالباً بخشش) شخصی که در ابتدا شما را ترک کرده است، شروع کنید.

3- آقای مهرطلب

شخصیت های مهرطلب افرادی هستند که دائما به فکر دیگران هستند. این افراد معمولا خود را به آب و آتش می زنند تابه دیگران کمک کنند. نیاز به محبت و توجه دیگران دارند و قادر به “نه” گفتن نیستند چون از طرد شدن از سوی دیگران می ترسند. این افراد همدل، صادق، و بسیار مهربان می باشند اما می توانند احساساتی و چاپلوس هم باشند. این افراد بسیار خوش نیت بوده و به طرف دیگران جذب می شوند. اما احتمال دارد که مورد سوء استفاده ی دیگران قرار گیرند.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

شما به دنبال حمایت دیگران هستید. احتمالا جاهایی از زندگی با بی توجهی افراد دیگر مواجه شده اید و می خواهید از این طریق آن را جبران کنید.

4- آقای مسئولیت گریز

او سابقه روابط کوتاه مدت بسیاری دارد و شاید هرگز ازدواج نکرده باشد. او بهانه های متعددی برای پیدا نکردن زن مورد علاقه ی خود دارد. این مردان برای ازدواج نکردن دلایل مختلف از جمله داشتن زمان زیاد را بیان می کنند.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

شما از لحاظ احساسی به یک مرد نیاز دارید. تعهد برای شما اهمیت چندانی ندارد و بیشتر دوست دارید با مردی باشید که شما را از تنهایی نجات دهد. بعبارت کلی شما تنها به توجه یک مرد نیاز دارد. خواه این توجه کم باشد خواه زیاد. این امر معمولاً در زنانی مشاهده می شود که در روابط گذشته شان پایان ناگهانی تجربه کرده اند. اگر به دنبال ازدواج و روابط پایدار هستید، فکر ارتباط با اینگونه مردها را از سر خود بیرون کنید.

5- آقای طفیلی

او از شما پول زیادی می گیرد و کمک به او اغلب شما را در معرض خطر قرار می دهد. این را بدانید که هیچگاه از وارد شدن رابطه با این افراد سود نمی برید.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

شما متزلزل و بی اعتماد به نفس هستید. این خصوصیات می تواند شما را جذب اینگونه مردها کند. اعتماد بنفس خود را حفظ کنید، قوی باشید و کاملا راسخ به اینگونه مردها بگویید که دیگر نیازی به آنها ندارید. زنانی که در امنیت هستند کمتر جذب مردان طفیلی می شوند.

6- آقای قلدر

او شما را مقصر چیزهایی می داند که تقصیر شما نیست. او مانند یک کودک با شما صحبت می کند. هنگام تقاضای کمک از دیگران، از لحن ترسناکی استفاده می کند. او احتمالاً از شخصیت شما و حتی فرزندان تان انتقاد می کند.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

شما در حفظ مرزهای عاطفی مشکل دارید. به طور ذاتی نمی دانید که کجا باید خطوط مسئولیت عاطفی بین خود و دیگران را تعیین کنید. شما به دنبال جلب دیگران یا خشنودی دیگران هستید ولی این به ضررتان است. این مسئله معمولاً ناشی از به گردن گرفتن بار عواطف دیگران است که شما در قبال آنها مسئولیتی ندارید. وقتی مسئولیت پذیری و مسئولیت عاطفی خود را مشخص نمودید، می توانید مرزها را بهتر مدیریت کنید.

7- آقای هالو و ضعیف

او با هرچه شما بگویید موافقت خواهد کرد. از عزت نفس پایینی برخوردار است. هیچ حس اعتماد به نفسی ندارد و قادر به ابراز عقاید یا خواسته های خود نیست.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

شما یک زن کنترل کننده هستید که به نظر می رسد دوست دارید فقط و فقط حرف شما مورد قبول واقع شود. اگر شما یک زن کنترل کننده هستید، به راحتی عاشق این مردها می شوید (یا بهتر بگویم دنبال آنها می روید و پیدایشان می کنید). این مردان شما را دوست دارند زیرا خصوصیات قدرت و بلوغی را که خودشان ندارند در شما پیدا می کنند. متأسفانه بیشتر این افراد هرگز تکامل پیدا نمی کنند و در عوض برای همیشه نقش “مردان بله قربان گو” را بازی می کنند. بهتر است به دنبال مردهای قوی باشید و در کنار شخصیت های بهتری بمانید.

8- آقای تنوع طلب

او ازدواج یا نامزد کرده است و همزمان با زنان دیگری رابطه دارد. لطفا توجه داشته باشید که ارتباط برقرار کردن با اینگونه مردها، خطرات و پیامدهای خاص خود را دارد.

جذب شدن به این مردها به چه معناست؟

شما عزت نفس پایینی دارید و هیچ عشقی به نسبت به خودتان ندارید. مهم نیست که به چه بهانه ای با این گونه مردها “رابطه” برقرار می کنید. دلیل این امر هر چه باشد، نشاندهنده ی بی احترامی به خود و تحقیر نمودن خودتان است. اگر در حال “معاشرت” با یک مرد تنوع طلب هستید، بدون شک شما هم یک فرد دورو و فریبکار محسوب می شوید.

کنار آمدن با تیب های شخصیتی مذکور برای هر فردی آسان نیست. ابتدا شخصیت خود را مد نظر بگیرید و ببنید که آیا می توانید با چنین مردهایی کنار بیایید یا نه. احتمالا تابحال خانواده و دوستانتان نسبت به روابط شما با دیگران ابراز نگرانی کرده اند و یا قصد دارند مانع کارتان شوند. این را بدانید که بهترین دوست انسان خانواده است و آنها در هر شرایطی صلاح شما را می خواهند. درست است که دوستان و خانواده متخصص و روانشناس نیستند اما به صلاح تان است که به حرفش.

دکمه بازگشت به بالا