مطالب عمومیبرترین های کسب و کار مجیک

معرفی بهترین نهال گردو

معمولا باغدارانی که تصمیم به کشت گردو دارند، تمام تلاش خود را می‌کنند تا بهترین نهال گردو را انتخاب نمایند. درختان گردو از مقاوم‌ترین انواع درختان هستند که میزان بازدهی و سودآوری بسیار خوبی دارند. به همین جهت کاشت بهترین نهال گردو در میان باغداران در مناطق مختلف ایران رونق خوبی دارد؛ به طوری‌که انواع مختلف گردو با توجه به آب و هوای منطقه در نقاط مختلف ایران کشت می‌شود. کشور ما یکی از صادر‌کنندگان اصلی گردو در دنیا است.

عمر مفید بهترین نهال گردو

اغلب درختان گردو از سال چهارم و پنجم شروع به باردهی می‌کنند. با بلوغ نهال میزان باردهی آن افزایش می‌یابد. اما پس از پایان یافتن عمر مفید نهال میزان باردهی نهال کاهش می یابد. یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین بهترین نهال گردو، طول عمر طولانی درخت است. درختان گردو معمولا عمر اقتصادی بسیار بالایی دارند و حدود 80 الی 110 سال محصول‌دهی دارند. به همین جهت پرورش گردو برای سالیان بسیار طولانی سودآور خواهد بود. از بین ارقام گردو، درختان گردو فرنور، گردو چندلر، گردو ژنوتیپ و گردو تویسرکان بیشترین طول عمر را دارا هستند. بنابراین عمر مفید بهترین نهال گردو معمولا بیش از 100 سال است. در واقع با کاشت بهترین نهال گردو، می‌تواند یک سرمایه گذاری پرسود و طولانی مدت داشت.

مقاومت بهترین نهال گردو در برابر بیماری و آفات

برای انتخاب بهترین نهال گردو باید مقاومت آن‌ها در برابر انواع بیماری و آفات در نظر گرفته شود. زیرا در صورت ابتلا نهال به آفات و بیماری ممکن است خسارات بسیاری به باغدار وارد شود. همچنین پاکسازی درختان هزینه بر و گاهی اوقات غیر ممکن است. بنابراین بهترین نهال گردو، نهالی است که مقاومت بالایی در برابر بیماری و آفات دارد. با توجه به بررسی های انجام شده در بین انواع مختلف گردو به ترتیب درخت گردو پکان، گردو چندلر و گردو ژنوتیپ بیشترین مقاومت را دارند. مقاومت بهترین نهال گردو در برابر بیماری و آفات موجب می‌شود از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. البته باید توجه کرد که هرچه کیفیت بالاتر میرود قیمت نهال نیز بالاتر خواهد رفت

پرسودترین و بهترین نهال گردو

به طور کلی درختان گردو از جمله درختان تجاری و با صرفه اقتصادی بسیار بالا برای باغداران است. زیرا گردو دارای خواص فراوان است و به همین جهت خریداران فراوانی دارد. همچنین با توجه به قیمت بالای محصولات، پرورش گردو بسیار مقرون به صرفه است. برای انتخاب پرسودترین و بهترین نهال گردو باید فاکتورهایی را در نظر گرفت. بالا بودن میزان باردهی سالیانه نهال موجب می شود که میزان سوددهی سالیانه بالاتری داشته باشد. همچنین طول عمر مفید بالای نهال موجب می شود که مدت بیشتری از برکت و سود درختان گردو بهره‌مند بود. همچنین مقاومت بالای نهال نیز یک نوع تضمین سلامت و در نتیجه سودآوری سالیانه درخت گردو است.

بنابرموارد ذکر شده برای تعیین پرسودترین و بهترین نهال گردو باید جنبه های مختلف نهال سنجیده شود. طبق بررسی‌ها و تجارب می‌توان گفت درخت گردو چندلر، گردو فرنور، گردو ژنوتیپ، گردو خوشه‌ای و گردو اسرائیلی بهترین نهال گردو هستند. بنابراین در صورتی که می‌خواهید بیشترین سوددهی را داشته باشید باید یکی از این ارقام را انتخاب نمایید. البته باید توجه داشته باشید که هر یک از این ارقام مناسب کاشت در شرایط اقلیمی خاص است. بنابراین قبل از تهیه نهال توجه داشته باشید که نهال با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگاری داشته باشد.

بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق گرمسیر

در صورتی که تصمیم به کاشت بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر دارید، باید نهال‌هایی را انتخاب کنید که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری داشته باشد. برای مثال در اغلب مناطق گرمسیر ذخایر آب اندک است و احتمال فراوانی وجود دارد که درختان با کم آبی و یا بی‌آبی مواجه شوند؛ بنابراین باید نهالهایی را انتخاب کنیم که گزومورفی بالایی دارند. زیرا این نهال‌ها نیاز آبی بسیار کمی دارند و در برابر خشکی مقاومت بالایی دارند.

همچنین در مناطق گرمسیر اغلب طول سال دمای هوا بالا است، بنابراین نهال‌ها باید مقاومت کافی در برابر گرمای شدید هوا داشته باشند. البته باید توجه داشت در مناطق گرم و خشک اختلاف دما بین شب و روز بسیار است. در این مناطق روزها بسیار گرم و شب‌ها هوا بسیار سرد می‌شود؛ بنابراین بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق گرمسیر باید تحمل چنین اختلاف دمایی را داشته باشد.

اغلب ارقام گردو برای کاشت در مناطق گرمسیر مناسب نمی باشند؛ زیرا که نیاز سرمایی بالایی دارند و در مناطق گرمسیر نیاز سرمایی آنها برآورده نمی‌شود. اما گردو پکان و گردو ژنوتیپ سازگاری بسیار خوبی با این شرایط دارند. درخت گردو پکان که بومی آمریکای جنوبی است، در برابر خشکی و بی‌آبی مقاومت بسیار بالایی دارد. معمولاً در مناطقی که دارای ارتفاع کمتر از ۶۰۰ متر از سطح دریا می‌باشند، گردوی پکان پرورش داده می شود. این نهال حدود ۷۵ ال ۹۰ سال عمر اقتصادی دارد. نکته بسیار مهم در پرورش گردو پکان، میزان تحمل این نهال در برابر گرما است. در مناطقی که گرمای هوا بیش از ۳۸ الی ۴۵ درجه سانتیگراد است، از پرورش این گردو خودداری کنید.

دومین نمونه از بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق گرمسیر گردو ژنوتیپ است. این نهال از ارقام اصلاح یافته است که در برابر کم آبی نیز بسیار مقاوم است. این نهال می تواند گرمای هوا را به خوبی تحمل کند. با توجه به عمر اقتصادی این نهال که حدود ۸۰ الی 100 سال است یکی از بهترین درختان گردو می باشد.

بهترین نهال گردو کاشت در مناسب سردسیر

ارتفاع مناطق سردسیر اغلب بالاتر از ۱۴۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد. این مناطق که معمولاً مناطق کوهستانی نیز می‌باشد، دارای زمستان‌های بسیار سرد هستند. بنابراین باید نهال‌هایی در این مناطق کاشته شوند که حداقل تحمل سرمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد را داشته باشند. درختان گردو فرنور و گردو چندلر بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق سردسیر هستند.

گردو فرنور در برابر آفات و بیماری مقاومت بسیار خوبی دارد. همچنین محصولات آن بسیار درشت و با کیفیت است .این نهال حدود ۸۰ سال باردهی اقتصادی دارد. یکی دیگر از بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق سردسیر نهال گردو چندلر است. این نهال بومی کشور آمریکا است. گردو چندلر از محبوبترین و معروف‌ترین ارقام گردو است. تمامی ارقام بهترین نهال گردو در نهالستان اکین نهال به صورت حضوری و آنلاین به فروش می‌رسد.

دکمه بازگشت به بالا