اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

جهت تولید ذغال به چند نیروی کار نیاز دارند؟

نیروی انسانی مورد نیاز در کارگاه زغال فشرده

لازمه هر کسب‌و‌کاری علاوه بر تامین سرمایه و تجهیزات موردنیاز نیازمند نیروی انسانی خوب و متعهد هم می‌باشد. منابع انسانی در واقع از مهمترین دارایی‌های هر سازمان و کارگاه صنعتی می‌باشد که نقش بسزایی در موفقیت یا عدم موفقیت دارند. در این مطلب در مورد منابع و نیروی انسانی مورد نیاز برای کارگاه تولید زغال فشرده و کار با کوره صنعتی زغال می‌پردازیم.

تعریف نیرو انسانی

نیروی انسانی یکی از سرمایه‌های اصلی هر ملتی به شمار می‌رود. بدون نیروی انسانی متخصص و کارآمد، حتی ثروتمندترین کشورها هم دچار ضعف و رکورد می‌شوند. از این‌رو بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیروی انسانی را در مرکز توجه خود قرار داده و تلاش می‌کنند تا شرایط رشد و پیشرفت شخصی هر فرد را فراهم کنند. آن‌ها به خوبی متوجه شده‌اند که نیروی انسانی سرمایه اصلی یک کشور است و تربیت نیروی انسانی موثر آینده آن‌ها را تضمین می‌کند.

    کنفسوین می‌گوید: اگر طرح یک سالِ دارید برنج بکارید، اگر طرح 10 سالِ دارید درخت بکارید و اگر طرح 100 سالِ دارید انسان تربیت کنید.

منابع انسانی در کارگاه زغال فشرده

صنعت زغال فشرده یک کار تولیدی و تخصصی می‌باشد و همانند تمام صنعت‌های دنیا، نیاز به نیروی انسانی در کنار تجهیزات و ماشین آلات دارد. اینکه چه تعداد منابع انسانی در کارگاه تولید زغال فشرده فعالیت کنند، بسته به خط تولید شما و بزرگی کارگاه و کسب‌و‌کار دارد و می‌تواند کمی متفاوت باشد. (اما حداقل و برای استارت کار، و داشتن کارگاهی در حد معمولی، نیاز به ۳ نیروی انسانی برای کار با دستگاه‌ها است.)

کار با دستگاه نیو توربو

در میان 3 نیروی انسانی که در قسمت فوق گفته شد، یکی از این اشخاص باید به صورت ثابت با دستگاه نیو توربو کار کند و به عنوان متخصص بر این دستگاه نظارت داشته باشد. متخصص دستگاه زغال باید فردی کاربلد، منظم و فنی باشد و فرمول تولید زغال فشرده را کامل بَلد باشد تا بتواند محصولی باکیفیت را تولید نماید. لازم به ذکر است که بدانید، در صورتی که شما به عنوان سرمایه‌گذار یا کارگذار نیز باشید و بخواهید در کار حضور داشته باشید؛ می‌توانید آموزش‌های لازم و اولیه خط تولید زغال فشرده را از مجموعه آترین صنعت طهور به صورت رایگان فرا بگیرید.

نیروهای انسانی برای دیگر دستگاه‌های زغال

دستگاه سرند زغال فشرده

2 نیروی دیگر که در کارگاه حضور دارند که نقش آن‌ها ثابت نیست و فعالیت‌های آن‌ها شامل نظارت و راه‌اندازی دیگر دستگاه‌های خط تولید زغال فشرده است. که هر کدام از این 2 نفر بر روی دستگاه‌های مختلف کار می‌کنند.

اپراتور دستگاه آسیاب

اگر در خط تولید خود از مواد اولیه، از پوست گردو می‌باشد، نیاز است تا آن را با کراشر چوب خُردکُن یا خرد کن آسیاب کنید. یکی از کارگرها این کار را انجام می‌دهد که البته این مرحله پیش از سرند کردن می‌باشد و کارگر باید با این دستگاه در طول روز کار کند.

اپراتور دستگاه سرند

یکی از 2 کارگر در خط تولید زغال فشرده، در مرحله‌ای که نیاز است با دستگاه سرند کار می‌کند. به این ترتیب که مواد اولیه یعنی خاک اره، پوست گردو و خاک زغال را به نوبت داخل دستگاه سرند می‌ریزد و دستگاه را روشن کرده و فرآیند سرند شدن را تا زمان اتمام نظاره می‌کند.

اپراتور دستگاه خشک‌کن

رطوبت‌زدایی خاک اره یکی از مراحل مهم است که حتما باید پیش از رفتن مواد به دستگاه نیو توربو انجام شود. یکی از نیروها، خاک اره را به دستگاه خشک‌کن می‌ریزد و پس از اتمام فرآیند خشک‌کن، مخزن آن را باز کرده و خاک اره را با دیگر مواد اولیه مخلوط می‌کنند.

اپراتور دستگاه برش زغال فشرده

یکی از کارهایی که در فروش زغال حائز اهمیت است و فرآیند فروش را بالا می‌برد، برش زغال به قطعات کوچکتر است. اپراتور این دستگاه نیز یکی از کارگران خط تولید است که زغال‌ها را در سینی مخصوص چیده، و از تیغه می‌گذراند. دستگاه برش زغال (سکّه کُن دو تیغ) ساخت شرکت آترین صنعت طهور، دارای محافظ و کاور ایمنی است تا کارگران حین کار با این دستگاه با تیغه‌های آن برخوردی نداشته باشند و سلامت کارگران به خطر نیافتد.

دستگاه پالت زغال فشرده:

پس از اتمام فرایند پخت، دو اوپراتور می توانند زغال های پخته را با پالت خارج سازند و به کمک خفه کن آن ها را خاموش کنند . در این مرحله ، محصول نهایی آماده است .

پس در نهایت به حداقل ۳ نفر برای راه اندازی و تولید زغال فشرده نیاز دارید . اما پس از تولید زغال فشرده کارهای دیگری مانند بریدن زغال های آماده و بسته بندی آنها وجود دارد که این مراحل را هم اوپراتور ها (پس از تولید) می توانند انجام دهند. البته اگر قصد گسترش خط تولید و صادرات آن ها را داشته باشید می توانید نیروهای دیگری برای مثلا بخش حسابداری یا مدیریت کارگاه را به کار بگیرید . در مجموع باید بگوییم که استخدام نیرو های بیشتر کاملا بستگی به ابعاد تولید و نحوه کار شما دارد ولی حداقل نیروی انسانی برای به راه اندازی خط تولید ۳ نفر است.

نیروی انسانی برای بسته‌بندی زغال فشرده

مرحله پایانی در تولید زغال فشرده، بسته‌بندی آن است که می‌تواند به دست یکی از کارگران انجام شود. پس از آن نیز بارگیری به ماشین‌های حمل انجام شده و زغال آماده فروش در بازار صورت می‌گیرد.

نیروی انسانی دفتری

سؤال: آیا نیاز به منابع انسانی اداری و دفتری در خط تولید زغال فشرده هست؟ جواب این سوال بستگی به ابعاد و گسترش کار شما دارد. اگر کارگاه تولیدی شما گسترش یابد، نیازمند افرادی در امور دفتری، بازاریابی و فروش دارید.

بعنوان مثال: اگر در زمینه صادرات زغال فشرده فعال باشید، نیاز به نیروهایی در زمینه مدیریت و همچنین امور حسابداری و مالی هستید. اگر درآمد شما افزایش یافته و حرفه گسترده‌تری داشته باشید، برای امور مالی نیازمند مدیر مالی، حسابداری و منشی هستید، که این افراد باید امور اداری را به عهده بگیرند.

سخن پایانی

در ابتدای مقاله گفتیم که نیروی انسانی از مهم‌ترین دارایی‌ها و ارزش‌های هر کسب‌و‌کاری محسوب می‌شود. بنابراین مراقبت از سلامت آن‌ها چه از نظر شرایط جسمانی و چه روحی، از وظایف شما  به عنوان مدیر یا کارگذار است، چرا که این افراد نیروی جسمانی و ذهن خود را در کارگاه شما می‌گذرانند و سلامت و رضایت آن‌ها علاوه بر این که موجب راندمان کاری بالاتر می‌شود. (یک وظیفه اخلاقی و شرعی برای شماست.)

حال شما بگویید: به نظر شما نیروی فعال در کارگاه زغال چقدر تاثیرگذار می‌باشد؟ آیا تجربه کار با نیروی بد انسانی را داشته‌اید؟ یک نیروی خوب در صنعت زغال فشرده چه خصوصیتی باید داشته باشد؟ نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اِشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا