آشنایی با 7 درخت میوه ایده آل برای فضاهای کوچک

درختان آپارتمانی میوه به شما امکان می‌دهند حتی در کوچکترین فضاها، میوه‌های خوشمزه پرورش دهید. دیگر برای پرورش میوه تازه نیازی به باغ ندارید. چنین درختانی آنقدر کوچک هستند که تقریباً همه می‌توانند از آن لذت ببرند. در اینجا 7 درخت میوه کامل وجود دارد که می‌توانید در ایوان خانه، در حیاط خلوت خود و تقریباً در هرجای دیگر رشد دهید.

1) درخت سیب

درختان سیب می‌توانند بهترین نوع درخت میوه برای خانه شما باشند. بسیاری از انواع خوشمزه درختان سیب می‌توانند به خوبی در گلدان رشد کنند، به شرطی که روی ریشه مناسب پیوند زده شوند. بسیاری از انواع محبوب درختان میوه را نمی‌توان از دانه‌ها (از جمله سیب) تکثیر کرد، بنابراین شاخه‌های آنها بر روی پایه محکم نوع دیگری از سیب پیوند زده می‌شود تا درخت جدیدی ایجاد شود.

2) درخت هلو

درختان هلو و زردآلو برای رشد در گلدان بسیار محبوب شده‌اند و دلیل خوبی نیز دارد. آن‌ها بسیار سریع (معمولاً در عرض 1-2 سال پس از کاشت) بار می دهند و همچنین بسیار جذاب هستند. درخت هلو، درختی مناسب برای حیاط است. یکی از مزایای بزرگ پرورش آن در گلدان این است که اگر هوا سرد است و یخبندان انتظار می‌رود، می‌توانید آن را به داخل خانه بیاورید. این کار از گلهای ظریف آنها محافظت می‌کند تا بعداً میوه بدهند. اگر در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنید که معمولاً شکوفه‌های هلو را از بین می‌برد، این راه حل عالی است.

3) درخت گیلاس

درختان گیلاس که به دلیل گلهای زیبای بهاری و میوه‌هایشان رشد می‌کنند، یکی دیگر از اعضای خانواده گل رز هستند که می‌توانند در گلدان‌ها رشد کنند. دو نوع اصلی درخت گیلاس وجود دارد: گیلاس شیرین و ترش گیلاس‌های شیرین آنهایی هستند که معمولاً در فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا می‌کنید. درختان گیلاس راحت‌تر رشد می‌کنند و نسبت به سایه تحمل بیشتری دارند. میوه‌های آنها بسیار ترش تر و برای پخت ایده آل می باشند.

4) درخت لیمو

یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین درختان میوه، انواع لیمو مایر است. این درخت ترکیبی بین لیمو و نارنگی است. نتیجه یک درخت لیمو به طرز شگفت انگیزی شیرین است که برای برشته، پخت و پز یا فقط چاشنی چای سرد مناسب است. این لیمو برای فضاهای کوچک ایده آل است و قادر است در ارتفاع 60 سانتی متر میوه دهد. درخت را در ماه‌های تابستان در بیرون پرورش دهید و در زمستان آن را به یک اتاق آفتابی منتقل کنید.

5) درخت انار

اگر می‌خواهید کمی متفاوت عمل کنید، انار یک انتخاب عالی است و می‌تواند تا 200 سال عمر کند. بنابراین، جای تعجب نیست که انار هزاران سال است که میوه ای فوق العاده است و جذابیت تزئینی آن ارزش گذاری شده است. درختچه انار دارای ویژگی‌های عالی یک درخت معمولی است و مزیت اضافه آن این است که فقط تا 90 سانتی متر در ارتفاع رشد می‌کند. در طول فصل گرم درخت خود را در فضای باز پرورش دهید. اگر در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنید، آن را در داخل خانه قرار دهید تا زمستان تمام شود.

6) درخت انجیر

افراد زیادی انجیر را در حیاط خلوت خود پرورش نمی‌دهند، اما این درختان نیمه گرمسیری در واقع یک انتخاب عالی هستند. درختان انجیر نیاز به نگهداری زیادی ندارند، خیلی زود میوه می‌دهند و اگر در منطقه‌ای با زمستان سرد زندگی می‌کنید در گلدان بسیار راحت‌تر از زمین رشد می‌کنند. هنگامی که درخت در پاییز به خواب می‌رود، کافی است گلدان را به یک سوله یا گاراژ گرم نشده منتقل کنید. آن‌ها دوباره در بهار آینده رشد خواهند کرد.

گونه‌ای به نام انجیر ‘Petite Negra’ برای رشد در گلدان در بالکن ایده آل است. این گیاه انجیر شگفت انگیز زمانی می‌تواند شروع به تولید انجیر کند که تنها 30 سانتی متر ارتفاع داشته باشد. هنگامی که در گلدان رشد می‌کند، ارتفاع درخت فقط 90 سانتی متر است و تعداد قابل توجهی میوه می‌دهد.

7) درخت پرتقال کالاماندین

بسیاری از انواع درختان مرکبات می‌توانند در گلدان رشد کنند، اما پرتقال کالاماندین یکی از بهترین درختان میوه حیاط برای مبتدیان محسوب می‌شود. این درخت مرکبات کوچک منحصر به فرد بسیار سازگار است و حتی در تمام طول سال در داخل خانه رشد می‌کند. میوه‌های آن بسیار ترش هستند و خوردن آنها به صورت خام ترجیح داده نمی‌شود، اما هنگام تهیه مربا خوشمزه هستند. گلهای با رایحه یاسمن نیز لذت بخش هستند.

مانند همه گیاهان باغی، درختان میوه هنگامی که کاشت خوبی داشته باشند، بهترین عملکرد را دارند. با انتخاب یک درخت میوه با کیفیت که در گلدان خوب عمل می‌کند، بهترین شانس موفقیت را به خود بدهید.

آنچه که باید در هنگام خرید درخت میوه بدانید

مطمئن شوید درخت میوه‌ای که می‌خرید این خصوصیات را داشته باشد:

1) درخت زنده پیوند شده روی پایه (هرگز میوه را از دانه نخرید).

2) درخت خود بارور است مگر اینکه برای دو یا چند درخت فضایی داشته باشید.

3) از بازار گل استانی که هستید میتوانید به صورت فیزیکی خریداری کنید. اگر در تهران هستید میتوانید برای آشنایی باآدرس بازار گل های تهران و ساعات کاری آن ها به سایت yjc.news مراجعه کنید.

4) علاوه بر این، شما باید گرده افشانی را در نظر بگیرید. گیلاس، سیب و دیگر درختان محبوب برای گرده افشانی و باردهی به درخت دیگری نیاز دارند. در صورت امکان حداقل دو عدد از آنها را رشد دهید. در غیر این صورت شما باید یک نوع خود بارور را انتخاب کنید.

نکاتی در مورد رشد درختان میوه

رشد درختان میوه در گلدان لزوماً دشوارتر از پرورش آنها در زمین نیست. کافی است این دستورالعمل‌های اساسی را دنبال کنید:

1) مطمئن شوید که نور کافی خورشید را برای گیاه تأمین می‌کنید

قبل از خرید، نور مورد نیاز هر گیاه را بررسی کنید. آفتاب زیاد می‌تواند باعث سوختگی برگ شود. سایه زیاد نیز می‌تواند مانع رشد گل و میوه شود.

2) به درستی گیاه آب دهید

درختان گلدانی بسیار سریعتر از درختان کاشته شده در زمین خشک می‌شوند. بنابراین درختان میوه شما به ویژه در ماه‌های تابستان، به آب اضافی احتیاج خواهند داشت. آبیاری فراوان انجام دهید، سپس اجازه دهید خاک بین آبیاری‌ها کمی خشک شود.

3) گلدان مناسب را انتخاب کنید

همه گلدان‌ها یکسان نیستند. به عنوان مثال پلاستیک‌ها سبک و ارزان هستند. اما درخت کاشته شده در گلدان پلاستیکی می‌تواند سنگین شده و واژگون شود. گلدان‌های سرامیکی جایگزین محبوبی هستند. حتماً اندازه گلدان مناسب درخت خود را انتخاب کنید. مطمئن شوید که گلدانی که انتخاب می‌کنید دارای سوراخ‌های زهکشی در پایین آن باشد. اگر درخت شما به طور دائم در خاک مرطوب زندگی کند، زنده نخواهد ماند.

4) برای هوای بد آماده شوید

درختان گلدانی در برابر طوفان بسیار آسیب پذیر هستند. باد شدید، تگرگ و برف سنگین می‌تواند به آسانی به آنها آسیب برساند. با رشد روی سطح زمین، درختان گلدانی نیز مستعد نوسانات شدید دما هستند. با محافظت از درختان میوه از آب و هوای بد، برنامه‌ای برای حفاظت از درختان میوه ایجاد کنید. در صورت امکان، آن‌ها را در داخل خانه در چنین شرایطی بپوشید.

5) آب و هوای مناسب خود را بشناسید

همه درختان میوه مناسب آوردن به داخل خانه در زمستان نیستند، به خصوص اگر در آب و هوای گرمتر زندگی می‌کنید. به عنوان مثال گیلاس و سیب و آلو باید در خارج از خانه باشند، جایی که می‌توانند هوای خنک مورد نیاز خود را در زمستان دریافت کنند. به همین ترتیب مرکبات، انار و دیگر درختان ظریف‌تر باید در سردترین ماهها به داخل خانه منتقل شوند. بر این اساس انواع درختان خود را برنامه ریزی و انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا