مطالب میجیکبرترین های کسب و کار مجیک

مقاومت حلقوی لوله های پلی اتیلن

فشار حلقوی در لوله های کاروگیت چیست؟

فشار حلقوی لوله کاروگیت، یکی از خصوصیات فیزیکی این لوله ها است و بنا برا تعریف علمی، عبارت است از میزان فشاری که دیواره لوله قادر است آن را تحمل کند. فشار حلقوی در برخی منابع و مراجع با عنوان مقاومت حلقوی لوله کاروگیت نیز بیان می شود. این پارامتر به عنوان معیار پایداری لوله در برابر فشارهای محیط است و در واقع دوام آن را در خط لوله نشان می دهد. فشار حلقوی لوله کاروگیت معمولاً بر حسب واحد استاندارد کیلونیوتن بر متر مربع (KN/M2) اندازه گیری می شود؛ به این ترتیب، فشار حلقوی در لوله های کاروگیت عبارت است از میزان فشار بر حسب کیلونیوتن، که بر واحد سطح لوله بر حسب متر مربع وارد می شود.

آشنایی با لوله های کاروگیت

لوله های کاروگیت، نوعی از لوله های پلی اتیلن هستند که ساختار آن ها به شکل حلقوی و با استفاده از قالب گیری به روش اکستروژن طراحی شده است. این لوله ها، دوجداره هستند و عمدتاً برای کاربرد در شبکه های انتقال آب و فاضلاب، سیستم های آبرسانی و آبیاری کشاورزی، زهکشی و مسیر عبور کابل های برق در شهرها و روستاها به کار می روند. یکی از کاربردهای مهم لوله های کاروگیت، استفاده از آن ها در سیستم انتقال کابل های برق است. در خطوط لوله کشی برق، فشار کاری تقریباً برابر با 16 کیلو نیوتن بر متر مربع در نظر گرفته می شود. این لوله ها کاربردهای دیگری نظیر ساخت منهول، مخزن تصفیه فاضلاب، لوله های انتقال آب به دریا و رودخانه و … می باشند که البته برای ساخت این تجهیزات، لوله کاروگیت با قطر بسیار بالا نیاز است.

لوله های کاروگیت در ابعاد و اندازه های متنوع در بازار وجود دارند. شرکت ما یکی از شرکت های فعال در زمینه تهیه و تأمین این لوله ها است که با تکیه بر دانش تخصصی و سال ها تجربه، انواع لوله کاروگیت و اتصالات پلی اتیلن را با قیمت مناسب و کیفیت عالی برای مشتریان فراهم نموده است. هر کدام از لوله های کاروگیت، دارای یک مقدار مشخص برای فشار حلقوی هستند؛ به طور مثال، فشار عملیاتی در سیستم های فاضلابی برابر با فشار اتمسفر است، بنابراین فشار حلقوی این لوله ها دارای یک حد متوسط می باشد.

به طور مثال می توان گفت، لوله پلی اتیلن کاروگیت فاضلابی با ابعاد 200 میلی متر، دارای مقاومت حلقوی برابر 5/31 کیلو نیوتن و لوله کاروگیت پلی اتیلن دوجداره با اندازه 250 میلی متر، دارای مقاومت حلقوی 16، 5/31 و 64 کیلو نیوتن می باشد. جالب است بدانید لوله هایی که دارای ابعاد 500 میلی متر و بالاتر هستند، تنها دارای فشار حلقوی برابر با 5/31 کیلونیوتن می باشند و به این ترتیب، صرفاً برای نصب در پروژه های عظیم تر طراحی شده اند.

آشنایی با استانداردهای لوله کاروگیت

تمام مراحل تولید، انبار، نصب و راه اندازی لوله های پلی اتیلن کاروگیت، مطابق با استانداردهای معتبر این صنعت انجام می شوند. بسیاری از استانداردهای لازم در این حوزه در دسترس هستند که در این قسمت به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم. استاندارد جهانی لوله و اتصالات پلی اتیلن به شماره DIN 16961 ، استانداردی است که در مورد مقاومت حلقوی لوله کاروگیت در کاربردهای طولانی مدت صحبت می کند. این استاندارد برای لوله های دفنی که فشار نسبتاً زیادی به آن وارد می شود طراحی شده اند. استاندارد شماره ISO 9969 به منظور بررسی روش های تست فشار حلقوی لوله در مدت کوتاه استفاده می شود.

مبحث انعطاف پذیری حلقوی لوله کاروگیت در استاندارد EN 1446 توضیح داده شده است؛ طبق این مرجع، تغییرات دیواره لوله کاروگیت در برابر تنش، ضربه، کشش، فشار و خمیدگی مورد بررسی قرار می گیرد؛ اگر لوله پلی اتیلن دوجداره بتواند پس از استرس محیط مجدداً به شکل اولیه خود بازگردد، دارای شرایط ایده آل و استاندارد می باشد. آزمون های کنترل کیفیت و روش انجام آن ها برای لوله کاروگیت در استاندارد EN 13476 بیان شده اند. به طور کلی، حداقل فشار حلقوی برای لوله کاروگیت با ابعاد بزرگ، معادل 5/31 کیلو نیوتن بر متر مربع است.

خرید انواع لوله کاروگیت از هر لحاظ مقرون به صرفه است زیرا دارای خواص و ویژگی های مفیدی می باشد. مقاومت و پایداری در برابر تغییرات مخرب محیط، مهم ترین مزیت این لوله ها است. برای اطلاع از  قیمت لوله کاروگیت و نحوه سفارش و خرید آن ها می توانید با شرکت  تماس حاصل فرمایید.

فشار حلقوی در لوله های کاروگیت چیست ؟

فشار حلقوی لوله کاروگیت یا مقاومت حلقوی لوله، پارامتری است که بیان می کند لوله های پلی اتیلن کاروگیت تا چه حد در برابر فشارهای خارجی مقاومت می کنند. فشار حلقوی لوله کاروگیت بر حسب واحد کیلونیوتن بر متر مربع (KN/M2) اندازه گیری می شود.

    طبق تعریف، فشار حلقوی عبارت است از: میزان فشاری (کیلونیوتن) که بر واحد سطح لوله (متر مربع) وارد می شود.

به طور کلی لوله های کاروگیت، نوعی از لوله های پلی اتیلن هستند که ساختار حلقوی دارند. این لوله ها برای کاربردهای انتقال آب و فاضلاب و سیستم های آبرسانی کشاورزی، شهری و روستایی گزینه بسیار مناسبی هستند. طبق توضیحاتی که درباره فشار حلقوی لوله کاروگیت گفته شد، این لوله ها برای نصب در شبکه های دفنی و غیر دفنی طراحی شده اند و حداکثر فشاری که می توانند تحمل کنند، ۱٫۵ بار است.

علی رغم مقاومت فشاری بالا، لوله های کاروگیت نسبت به لوله های پلی اتیلن تک جداره وزن کمی دارند. فشار حلقوی لوله کاروگیت، زمانی معنا پیدا می کند که تمام ساختار لوله کاروگیت از مواد اولیه پلی اتیلن یکسان و از نوع PE80 تهیه شده باشد. در تولید لوله کاروگیت، به هیچ عنوان نباید از مواد بازیافتی به عنوان ماده افزودنی به مواد اولیه لوله کاروگیت استفاده کرد.

استاندارد جهانی لوله و اتصالات پلی اتیلن به شماره DIN 16961 – ۲ در مورد ساختار، ابعاد، مقاومت و فشار حلقوی در لوله های پلی اتیلن بحث می کند. مبحث مربوط به کنترل کیفی و آزمون های سنجش کیفیت لوله کاروگیت در استاندارد EN 13476 بیان شده است. به طور کلی، حداقل فشار حلقوی برای لوله کاروگیت باید معادل ۱۶کیلو نیوتن بر متر مربع باشد.

لوله های کاروگیت ابعاد و اندازه های مختلفی دارند. طبیعتاً هر کدام از این لوله ها مقدار معینی فشار را می توانند تحمل کنند. با وجود اینکه در سیستم های فاضلابی فشار کاری برابر با فشار اتمسفر است، اما ممکن است سیالی که از داخل لوله ها عبور می کنند، اندکی فشار بر دیواره حلقوی لوله کاروگیت وارد نمایند. به طور نمونه، لوله پلی اتیلن کاروگیت فاضلابی با ابعاد ۲۰۰ میلی متر، فشارحلقوی برابر ۳۱٫۵ کیلو نیوتن و لوله کاروگیت فاضلابی با اندازه ۲۵۰ میلی متر، فشار کاری ۱۶، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن را می تواند تحمل کند.

ضروری است در این جا ذکر شود که یکی از کاربردهای مهم لوله های کاروگیت، به کار گیری در سیستم انتقال کابل های برق است. در خطوط لوله کشی برق، فشار کاری برابر با ۱۶ کیلو نیوتن بر متر مربع در نظر گرفته می شود. نکته پایانی این است که اندازه و ابعاد لوله کاروگیت، بر روی میزان فشار حلقوی لوله کاروگیت نقشی ندارد؛ مقاومت حلقوی یا فشار حلقوی، عاملی است که با توجه به جنس لوله سنجیده می شود.

 

استانداردهای لوله کاروگیت پلی اتیلن

در ادامه به استانداردهای لوله کاروگیت پلی اتیلن می پردازیم که بایستی مهندسان فنی و کارشناسان فروش نگاه جدی ای به این استاندارد ها داشته باشند.

استانداردهای تولید و کنترل کیفیت لوله دوجداره کاروگیت

مشخصات فنی و کیفیت لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت می‌بایستی با استاندارد DIN16961-2 که مربوط به کنترل ابعاد و مقاومت حلقوی لوله می باشد و EN13476 که سایر آزمون‌های مربوط به مشخصات کیفیت محصول را دربر می گیرد، مطابقت داشته باشد. نسل جدید لوله‌های کاروگیت شرکت مطابق با تمام استانداردهای بسیار سخت و فنی موسسه استاندارد ایران و آلمان است که منطبق بر قوانین و استانداردهای فنی مربوط به مدیریت آب و فاضلاب می‌باشد که دارای تایید فنی عمومی از مؤسسه Bautechnik – DIBT در برلین به شماره ۴۲٫۱-۳۹۰ DIBt Z- می‌باشد.

استاندارد جهانی بر تولید لوله کاروگیت با مقاومت مکانیکی بین ۱۶ تا ۳۱٫۵ کیلیو نیوتن بر متر مربع تاکید می‌کند. در ایران لوله های کاروگیت حتما میبایستی ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی داشته باشند.بدون اغراق می توان گفت تمام بازرسان تاکید دارند مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت تولیدی هر شرکتی در وحله اول باید دارای مقاومت مکانیکی ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع باشد.

استانداردها و الزامات کیفی لوله‌های کاروگیت

– سایر مشخصات آزمون‌های مربوط به لوله کاروگیت باید طبق استاندارد EN13476 انجام می‌شود.

– مشخصات کیفی لوله‌های کاروگیت مربوط به کنترل ابعاد و مقاومت حلقوی طبق استاندارد DIN16961-2 و INSO 9116-3 می‌باشد.

– لوله‌های دوجداره کاروگیت از دو لایه خارجی و داخلی از نوع پلی اتیلن تشکیل شده‌اند باید از گونه پلی اتیلن با جریان mfi یکسان و گونه‌های مناسب Pipe Grade و از نوع مواد PE 80 باشد.

– داخل لوله‌های کاروگیت باید کاملا صاف و دارای پوشش باشد و همچنین دارای ضخامت کافی برای استفاده از سیستم تحت فشار (حداکثر نیم بار ) را برخوردار باشد. سطح داخلی لوله‌های کاروگیت دارای زبری پایین و بسیار صاف می‌باشد.

– لوله‌ها بصورت کوپلر سرخود و با آب‌بندی کامل با استفاده از واشرهای آب بندی آلمانی تولید می‌شود.

– مقاومت حلقوی لوله کاروگیت حداقل SN=31/5 KN/M2 باشد.

– جهت تولید لایه‌های داخلی و خارجی لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت استفاده از مواد معدنی در مواد اولیه لوله مجاز نمی‌باشد.

– برای تولید لوله کاروگیت نباید از هیچگونه مواد بازیافتی استفاده شود و کاملا از مواد نو تولید می‌شود.

– در داخل لوله کاروگیت پلی اتیلن باید از مواد غیر مشکی استفاده می‌شود و باید دارای ۴ درصد مواد ANTI UV می‌باشد .

– اتصالات لوله‌های کاروگیت پلی اتیلن می‌بایستی طبق استاندارد‌های DIN16961-2 | EN13476| ASTM-849 باشد.

– لوله کاروگیت از مواد اولیه‌ای تولید می‌شود که سطح داخلی و خارجی آن طبق استاندارد ISIRI 7174 باشد.

دکمه بازگشت به بالا