برترین های کسب و کار مجیکمطالب میجیک

آشنایی با کارخانجات تولید میلگرد به تفکیک هر استان

باتوجه به نیاز بسیار فراوان صنایع مختلف عمرانی به میلگرد، لذا تولید و توزیع این محصولات به بازار مصرفی، از اهمیت زیادی برخوردار است. کارخانه‌های متعددی در داخل کشور، مشغول به‌تولید این مقطع فولادی هستند که در این مقاله با برخی از مهم‌ترین مجموعه‌های تولید میلگرد به تفکیک جغرافیایی مناطق، آشنا خواهیم شد.

کارخانه های زیادی در کشور اقدام به تولید میلگرد در استانداردهای متنوع می کنند.

پراکندگی کارخانه های تولید میلگرد در کشور به چه صورت است؟

صنایع تولیدکننده میلگرد، به‌صورت تقریباً متوازنی در سرتاسر کشور پراکنده شده‌اند؛ بنابراین، تهیه و خرید این محصولات کاربردی در تمامی مناطق کشور کار چندان سختی به‌نظر نمی‌رسد. این مجموعه‌ها در مناطق شمالی و شمال‌غرب کشور دارای تراکم بالاتر و در مناطق شرقی و جنوب‌شرق به تعداد کمتری قرار گرفته‌اند؛ این موضوع باعث شده تا قیمت میلگرد بناب که در نیمه شمالی کشور مصرف بالایی دارد، باتوجه به کیفیت خوبی که دارد، مناسب و مقرون‌به‌صرفه باشد.

مقایسه کیفیت و قیمت میلگردهای تولیدی در استان‌های مختلف کشور

مجموعه‌های زیادی در داخل کشور برای تولید میلگرد، مشغول به فعالیت هستند؛ در برخی مناطق مانند شمال‌غرب کشور، تعدد این مجتمع‌های تولیدی بسیار زیاد و در برخی نواحی مثل جنوب‌شرق، تعداد بسیار کمی کارخانه در حال تولید این مقطع هستند. در ادامه به بررسی تعدادی از این مجموعه‌های فولادی به تفکیک پراکندگی جغرافیایی خواهیم پرداخت.

·        استان‌های ناحیه شمال غرب

بیشترین میزان تولید میلگردها در کشور، به‌میزان حدودی ۴ میلیون تن در سال، مربوط به مناطق شمال‌غرب ایران و استان آذربایجان شرقی است. تعدد این کارخانه‌ها، باعث ایجاد یک بازار رقابتی در منطقه و در نتیجه افزایش کیفیت محصولات تولیدی شده‌است.

کارخانه‌هایی نظیر: فولاد آذربایجان (میانه)، فولاد کاوه تیکمه‌داش، ظفر بناب، ارگ تبریز و فولاد صنعت بناب (شاهین بناب) از مهم‌ترین مجموعه‌های منطقه هستند.

مجتمع فولاد میانه، جزو معدود تولیدکنندگان میلگرد A4 به روش ترمکس در کشور بوده که قیمت میلگرد میانه باتوجه کیفیت بالای آن، بسیار مناسب و اقتصادی است.

پراکندگی جغرافیایی تولید میلگرد را به تفکیک هر استان در تصویر می توانید مشاهده کنید.

·        استان‌های ناحیه شمال شرق

کارخانه فولاد خراسان (نیشابور)، قطب تولید میلگرد در شمال شرق کشور است که انواع میلگرد آجدار را با روش نورد گرم و ترمکس با ظرفیت حدودی ۵۵۰ هزار تن در سال، به بازار عرضه می‌کند. پیگیری نوسانات قیمت میلگرد نیشابور برای فعالین عرصه‌های عمرانی در منطقه شمال‌غرب کشور دارای اهمیت بالایی است.

از دیگر مجموعه‌های مهم تولید میلگرد در این منطقه می‌توان به: کارخانه‌ نیک صدرای طوس، فولاد کویر سمنان و شاهرود اشاره کرد.

·        استان‌های غرب و جنوب غربی

در نواحی غربی و جنوب‌غرب کشور، مجتمع‌های فولادی قابل توجهی مشغول به تولید میلگرد هستند. کارخانه‌های: فولاد سیادن ابهر، راد همدان، روهینا دزفول، جهان فولاد کرمانشاه و صبا فولاد زاگرس از نمونه‌های قابل اشاره هستند که از میان آن‌ها، قیمت میلگرد زاگرس به‌سبب مصرف بالا در صنایع، برای خریداران اهمیت بیشتری دارد.

کارخانه نورد کوثر اهواز، که از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های تولید میلگرد گروه ملی صنعت فولاد ایران (فولاد خوزستان) بوده، با ظرفیت تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن انواع میلگرد ساده و آجدار، از مهم‌ترین مجموعه‌های تولیدی در منطقه به‌شمار می‌رود.

·        استان‌های ناحیه جنوب شرق

در مناطق جنوبی و جنوب‌شرق کشور، بیشتر کارخانه‌های تولیدی در استان‌های کرمان و یزد قرار گرفته‌اند.

کارخانه آهن و فولاد بافق، نورد فولاد یزد، سرمد ابرکوه، سیرجان حدید کرمان و بردسیر، نمونه‌هایی از این مراکز هستند.

·        استان‌های ناحیه شمال و مرکز

در مناطق شمالی و مرکزی کشور، تعدادی از مهم‌ترین و معروف‌ترین مجموعه‌های تولید میلگرد قرار گرفته‌اند که سرآمد همه آن‌ها، کارخانه ذوب‌آهن اصفهان با تولید انواع گریدهای میلگرد و در سایزهای متنوع است. قیمت میلگرد اصفهان باتوجه به کیفیت و برند معتبری که دارد، بالاتر از بقیه رقبا و نمونه‌های داخلی موردتوجه صنعتگران قرار گرفته و به کشورهای زیادی صادر می‌شود.

از دیگر تولیدکنندگان معتبر و مهم میلگرد در مناطق مرکزی و شمالی کشور می‌توان به مجموعه‌های: امیرکبیر کاشان، آناهیتا گیلان، آریان فولاد قزوین، فولاد هیربد زرندیه ساوه، سپهر ایرانیان و البرز ایرانیان (فایکو) اشاره کرد.

مقرون بصرفه ترین برند از نظر کیفیت و قیمت و هزینه حمل برای هر ناحیه

یک مدیر پروژه حرفه‌ای باید در ابتدای کار، میزان دقیق استفاده از مصالح به‌خصوص میلگردها را که بخش عمده‌ای از پروژه را در بر می‌گیرد، محاسبه نماید. در مرحله بعدی باید باتوجه به نیاز طرح عمرانی خود، نوع و برند میلگرد موردنظر را از لحاظ کیفیت و کارایی انتخاب نموده و با درنظرگرفتن نوسانات بها، در بهترین زمان نسبت به خرید میلگرد اقدام نماید.

در زمان انتخاب برند موردنظر، توجه به فاصله کارخانه مربوطه تا مکان پروژه بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ زیرا چه از لحاظ زمانی و چه از نظر قیمت، باتوجه به افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل، می‌تواند باعث کاهش یا افزایش هزینه‌های پروژه گردد.

برای خرید میلگرد لازم است به موارد متعددی پیش از تهیه آن توجه کرد.

از لحاظ کیفیت، میلگردهای ذوب آهن اصفهان در منطقه مرکزی کشور، میلگردهای کویر کاشان در مرکز، فولاد خراسان در شرق کشور و میانه در غرب و شمال‌غرب کشور، باتوجه به دسترسی به جاده‌های ترانزیتی و راه‌آهن سراسری، از گزینه‌های مطلوب در کشور هستند. بالا بودن قیمت میلگرد شاهین بناب و برخی از این مجموعه‌ها، براساس کیفیت بسیار بالا و رعایت استانداردهای کشوری که دارند، قابل توجیه است.

لازم است پیش از خرید میلگرد، به داشتن استاندارد ISIRI13132 کشوری موجود در شناسنامه محصول و نام اختصاری حک شده کارخانه بر روی آن، دقت نمود تا باتوجه به بالا رفتن قیمت میلگرد در سال‌های گذشته، از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

سخن پایانی

در این مقاله با برخی از بهترین برندهای تولیدکننده میلگرد در نقاط مختلف کشور، آشنا شدیم. انتخاب یک میلگرد متناسب با نیازهای پروژه، باتوجه به جمیع مسائل ذکر شده، بر عهده مدیر پروژه بوده تا با انتخابی دقیق، ضمن رسیدن به بهترین نتیجه، هزینه‌های جاری در طرح را به حداقل برساند.

منبع: https://ahanonline.com/210484/میلگرد-تفکیک-استان/

دکمه بازگشت به بالا