برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

ژنراتور برق سه فاز دیزلی

دیزل ژنراتور در واقع یک موتور ژنراتور است که شامل دو قسمت اصلی موتور دیزل و دینام (ژنراتور) می باشد و می توان از آن برای تولید برق در مقیاس های مختلف با استفاده از سوخت دیزل استفاده کرد. در ادامه، اجزای اصلی ژنراتور را بررسی می کنیم.

دیزل

موتور دیزل یک موتور احتراق داخلی است، به این معنی که احتراق با فشار دادن هوا به داخل سیلندر و راه اندازی موتور انجام می شود. همانطور که از نام آن پیداست، سوخت اولیه موتور دیزل دیزل است که یک سوخت فسیلی است و احتراق و عملکرد موتور دیزل با موتورهای بنزینی و گازی متفاوت است. همه موتورها با روشن بودن موتور شروع به چرخش می کنند و اگر آن را به دینام وصل کنیم دیزل ژنراتور ساخته ایم.

آلترناتور

به عبارت ساده، ژنراتور وسیله ای است که انرژی مکانیکی چرخشی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند که از طریق دو قسمت اصلی ژنراتور انجام می شود. سیم پیچ ثابت و سیم پیچ دوار. نحوه کار ژنراتور در عکس زیر به وضوح نشان داده شده است اما همانطور که در بالا اشاره کردیم ژنراتور به شفت موتور متصل است و این اتصال باعث چرخش سیم پیچ می شود. چرخش این سیم پیچ دوار در داخل سیم پیچ ثابت نیروی الکترومغناطیسی ایجاد می کند که می توان از آن برای بدست آوردن انرژی الکتریکی یا الکتریکی در خروجی استفاده کرد.

قطعات موتور دیزل

دیزل ژنراتور از یک موتور دیزل و یک موتور و تمام اجزای مرتبط تشکیل شده است. این ابزار عبارت است از:

شاسی

رخت کن

عایق صدا

سیستم کنترل

کلیدهای مدار اضطراری

سیستم تولید گرما

سیستم استارت اتوماتیک و دینام

موتور ژنراتورها می توانند برق از 1 تا 20 کیلو ولت آمپر (کاوا) برای منازل، مغازه ها، ادارات کوچک تولید کنند و تا 2000 کیلو ولت آمپر (2 مگاوات) برای مجتمع های اداری و کارخانه های بزرگ قابل استفاده است. یک ژنراتور 2000 کیلوولت آمپر را می توان در یک اتاق ایزوله قابل حمل قرار داد. برای نیروگاه های کوچک از ژنراتورهای 5 مگاواتی استفاده می شود و برای این منظور می توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتورهای بزرگتر به طور جداگانه به محل نصب منتقل می شوند و در آنجا با تجهیزات اضافی نصب می شوند.

بیایید در مورد موتورهای دیزل بیشتر بدانیم

دیزل ژنراتورهای کوچک تا 250 کیلو ولت آمپر نه تنها برای تولید برق اضطراری استفاده می شود، بلکه برای تامین توان لازم در مواقع پیوسته یا پیک توان و یا کمبود ژنراتورهای بزرگ استفاده می شود. کشتی ها و بسیاری از وسایل نقلیه زمینی بزرگ مانند قطارها نیز از دیزل ژنراتورها نه تنها برای تامین روشنایی، بلکه برای تامین نیروی محرکه لازم استفاده می کنند. با کمک درایو الکتریکی می توانید علاوه بر استفاده کارآمدتر از فضا، حرکات نرم و قدرتمندتر انجام دهید. پیشرانه الکتریکی قبل از جنگ جهانی اول در کشتی ها استفاده می شد و در طول جنگ جهانی دوم توسعه یافت. تجهیزات مولد برق بر اساس ظرفیت تولید معمولی تا حداکثر، توان خروجی و کیلووات طبقه بندی و نامگذاری می شوند و با توجه به نحوه استفاده از آن برای تولید برق پیوسته یا اضطراری انتخاب می شوند.

چرا دیزل ژنراتورها خوب هستند؟

امروزه با توجه به پیشرفت و توسعه در زندگی بشر نیاز به انرژی بیش از پیش شده است و ما به منبع انرژی نیاز داریم که بتواند سرمایه کوتاه مدت و بلند مدت خود را در نظر گرفته و در بهترین حالت سرمایه گذاری ما را پوشش دهد. بنابراین ژنراتورهایی با قیمت مناسب، هزینه نگهداری مقرون به صرفه و عمر مفید اهمیت دارند. مشاهده این پارامترها باعث می شود که ما دیزل ژنراتور را انتخاب کنیم.

دلیلی برای انتخاب دیزل ژنراتور به ژنراتور گاز طبیعی

عوامل متعددی بر انتخاب ژنراتورها تأثیر می‌گذارند، مانند تأمین و ذخیره‌سازی سوخت، شرایط کاری و تأمین بار و غیره. یکی از دلایل انتخاب چندین دیزل ژنراتور، تامین کنندگان بیشتر قطعات آنها، عدم دانش و تجربه زیاد و همچنین سهولت حمل و نقل و بهره برداری است.

به طور کلی دیزل ژنراتورها به دلیل مواد خاص و فرآیندهای ساخت ساده و همچنین پردازش آسان و کند قطعات، خستگی کمتری را تجربه می کنند. در نتیجه، یک بار خسته، زندگی آنها به پایان می رسد. در مورد ژنراتورهای گازی، هزینه راه اندازی اولیه بسیار بالاست و تنها سود اقتصادی برای کاربر تامین سوخت آسان است.

مصرف سوخت دیزل ژنراتور

پارامترهای مختلفی بر مصرف سوخت دیزل ژنراتور تأثیر می گذارد. اما مقدار مصرف معمولاً به پارامترهایی مانند اندازه دیزل ژنراتور و وزن آن بستگی دارد و بر این اساس می توانید یک مصرف تقریبی بدست آورید.

دیزل ژنراتورها به طور متوسط ​​190 گرم تا 220 گرم گازوئیل در هر کیلووات ساعت مصرف می کنند. این مقدار بسته به ارتفاع از سطح دریا، دمای محیط، رطوبت نسبی محیط، عمر مفید دیزل ژنراتور و بدیهی است که کیفیت سوخت دیزل مصرفی متفاوت است. به عنوان مثال، اگر از دیزل ژنراتور 100 کاوا استفاده کنید که میانگین بار آن 80 کاوا است، میانگین مصرف سوخت 10 لیتر در ساعت خواهد بود.

جدول مصرف سوخت تخمینی دیزل ژنراتور بر اساس اندازه ژنراتور و قدرت ژنراتور. لطفا توجه داشته باشید که این جدول تقریبی از مقدار سوخت دیزل ژنراتور در حین کار دستگاه است و کاملاً دقیق نیست. میزان سوخت مصرفی در ژنراتور در اثر عوامل مختلف کاهش یا افزایش می یابد.

دکمه بازگشت به بالا