برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگهداریم؟

فرش در خانه‌های ایرانی، یکی از شاخصه‌های اصلی دکوراسیون است. از طرف دیگر به دلیل ارزشی که فرش ایرانی به خصوص نوع دستبافت آن دارد، همواره به عنوان یک سرمایه هم به آن نگاه می‌شود. نگهداری از فرش یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه ما قرار داشته باشد. اما چگونه؟ در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

فرش‌ها از تار و پود ظریفی بافته می‌شوند که به دلایل مختلف امکان آسیب به آن‌ها وجود دارد. نفوذ آب به داخل بافت فرش می‌تواند باعث پوسیدگی آن شود. از طرف دیگر، اگر فرش در معرض خاک زیاد باشد، هم احتمال پوسیدگی دارد و هم به مرور زمان رنگ خوب خود را از دست می‌دهد. آفتاب و حرارت زیاد هم می‌تواند به بافت فرش آسیب برساند. تمام این موارد، در خانه‌ها می‌تواند وجود داشته باشد. پس برای نگهداری از فرش باید مراقب تمام اتفاق‌هایی که می‌تواند باعث آسیب رسیدن به فرش شود باشیم.

راه‌های نگهداری از فرش

برای اینکه همیشه ظاهر فرش ما مرتب و نو باشد باید مراقب آن باشیم. برای مراقبت از فرش راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت:

لکه‌گیری فرش

یکی از مهمترین راه‌های تمیز نگه داشتن فرش، لکه‌گیری است. در طول روز ممکن است مواد زیادی روی فرش ریخته شود که منجر به لک شدن آن بشود. اگر هر لکه را به سرعت تمیز کنیم هم راحت‌تر تمیز می‌شود و هم به بافت فرش آسیب نمی‌رسد. برای پاک کردن هر لکه باید از مواد مناسب آن استفاده کرد که هم کاملا تمیز شود و هم به قسمت‌های دیگر سرایت نکند.

جارو کردن فرش

بهتر است در هفته حداقل دوبار فرش را جارو کنیم. برای این کار باید درجه جارو برقی را روی درجه کم گذاشت و روی خواب فرش جارو کشید. این کار باعث می‌شود که خاک و ذرات ریزی که در لا به لای فرش جا مانده از آن خارج شود. به این ترتیب فرش همیشه ظاهر تمیزی خواهد داشت.

دور کردن از آفتاب و رطوبت

اگر فرش شما در معرض رطوبت قرار دارد مرتب باید آن را چک کنید. نباید رطوبت به بافت فرش نفوذ کند. آفتاب هم باعث رنگ‌پریدگی فرش می‌شود. اگر فرش شما در معرض آفتاب است بهتر است از یک روفرشی برای آن استفاده کنید.

قرار ندادن لوازم سنگین

اگر مبل و صندلی را روی فرش قرار می‌دهید حتما از یک محافظ زیر پایه‌ها استفاده کنید. سنگینی اجسام به مرور زمان به بافت فرش آسیب می‌زند.

استفاده از روفرشی

برای فرش‌های کناری خود از رو فرشی استفاده کنید. در این صورت دیرتر کثیف می‌شوند. اگر در خانه کودک دارید بهتر است هنگام بازی یا غذا خوردن کودک، از یک روفرشی استفاده کنید تا از لک شدن فرش جلوگیری کنید.

شستشوی صحیح

یکی از مهم‌ترین نکات برای تمیز و نو نگه داشتن فرش، شستشوی صحیح آن است. به این منظور باید از مواد شوینده بدون آنزیم استفاده کنید. شامپو فرش یکی از بهترین شوینده‌ها برای تمیز کردن فرش است. نکته مهم این است که نباید با آب زیاد این کار را انجام دهید.

بعد از تمیز کردن فرش، آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. باقیماندن آب در داخل بافت فرش به آن آسیب می‌اصول نو و تمیز نگه داشتن فرش‌های خانه

تمیزی و پاکیزگی یکی از خصلت‌هایی است که از ابتدای بشریت تاکنون در وجود انسان نمایان بوده است، در این بین قطعا تمیز بودن خانه و محل زندگی جزء مواردی است که باید به آن اهمیت ویژه‌ای داده شود. اما از آنجایی که این امر معمولا توسط خانم‌های خانه‌دار صورت می‌گیرد، طبیعتا خانم‌ها باید در این زمینه تبحر فوق‌العاده‌ای داشته باشند. تمیز نگه داشتن فرش یکی از این موارد است. بنابراین اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که در مورد برق انداختن فرش چیزی نمی دانید بهتر است در این بخش از با ما همراه شوید تا مهارت لازم را در این زمینه کسب نمایید.

جارو کردن فرش

یکی از روش‌های مهم تمیز کردن فرش، استفاده از جارو برقی است. زمانی که فرش خانه به صورت اصولی جارو کشیده می‌شود جلوه خاصی را پیدا می‌کند. جارو کشیدن باید به صورت منظم و اصولی انجام پذیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود که هفته‌ای سه بار از به منظور تمیز کردن فرش‌های منزل استفاده کنید.

با جارو کردن منظم، گرد و خاک‌های جمع شده و سایر آشغال‌های ریز از فرش جمع می‌شوند و در نتیجه باعث افزایش عمر فرش و حفظ زیبایی اولیه آن می‌شود. برای کشیدن جاروبرقی به روش صحیح جهت نو کردن فرش، باید از قدرت بالای جاروبرقی استفاده نمود، جارو را به آرامی و در تمام جهات روی فرش بکشید تا گرد و غبار و آشغال‌های ریز از سطح فرش جمع شوند.

ساییدن فرش

اگر فرش در زیر درب قرار داشته باشد احتمال ساییدگی آن زیاد است. بنابراین اگر به دلیل کم بودن فضا در خانه مجبور به قرار دادن قسمتی از فرش در زیر درب هستید، درب را باید طوری تنظیم کنید که هنگام چرخش تماسی با فرش پیدا نکند. علاوه بر آن هر چند وقت یکبار فرش را جا به جا و سر و ته کنید تا همه قسمت‌های آن به یک اندازه پا بخورد و فقط بعضی از قسمت‌ها در معرض ساییدگی قرار نگیرد.

لکه گیری فوری

همان طور که می‌دانید یکی از مهم ترین عواملی که باعث از دست رفتن زیبایی فرش و کهنه نشان دادن آن می‌شود، وجود لکه‌های مختلف در سطح فرش است. به همین دلیل یکی از روش‌های نو کردن فرش، از بین بردن لکه‌های آن است. توجه داشته باشید نباید به لکه‌ها فرصت ثابت شدن روی فرش را داد زیرا پاک کردن آنها مشکل می‌شود. بهتر است بلافاصله پس از به‌وجود آمدن لکه اقدام به لکه گیری کنید تا زیبایی و نو بودن فرش شما حفظ شود.

برای نو کردن فرش به هیچ عنوان از پارچه‌های آغشته به مواد شوینده در تمیز کردن لکه استفاده نکنید، زیرا انجام این کار باعث می‌شود که لکه به عمق و اطراف نفوذ کند و پاک کردن آن را مشکل می‌کند.

روش انجام لکه زدایی

 • در ابتدای لکه زدایی در صورتی که لکه‌های ایجاد شده قابل برداشت هستند با چاقو بردارید.
 • محلولی از ترکیب ، سفید و شامپوی فرش تهیه شده را روی محل آلوده شده بریزید و لکه را پاک کنید.
 • در مرحله بعد پارچه سفید و تمیز را به الکل سفید و یا تینر آغشته کنید و با آن روی لکه را دهید.
 • دوباره از پارچه سفید و تمیز و آغشته کردن به ترکیب آب ولرم و شامپوی فرش استفاده کنید، محل لکه را مالش دهید تا لکه‌ها در محلول حل شوند.
 • پس از آن از یک پارچه سفید و کاملا خشک برای مالش محل لکه استفاده کنید تا اثر لکه و آب مراحل قبلی از بین برود.
 • پس از خشک شدن محل لکه از جاروبرقی استفاده کنید.

شست و شوی فرش

یکی از روش‌های نو کردن فرش، شستشوی کامل فرش است. گاهی اوقات شستشوی کامل فرش ضروری می‌شود و هیچکدام از روش‌های نو کردن فرش نمی تواند به مانند شستشوی کامل در نو کردن فرش تاثیرگذار باشد. اگر امکان شستشوی فرش در منزل را دارید باید دقت زیادی هنگام شستشوی فرش انجام دهید. اما بهتر است که سالی یکبار شستشوی فرش را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. شستشوی کامل فرش باعث می‌شود تا مانند روز اول براق و تمیز دیده شود. از آنجا که این روش از مهمترین روش‌های نو کردن فرش محسوب می‌شود در ادامه به نحوه صحیح شستشوی فرش در منزل اشاره می‌کنیم :

 • برای شستن فرش آن را در محل سفت و شیب دار و تمیز پهن کرده و سطح فرش را به طور کامل خیس کنید.
 • با استفاده از محلول آب ولرم و شامپوی فرش و اسفنج همه سطح فرش را بشویید.
 • پس از اتمام مرحله دوم، سطح فرش را با آب آنقدر بشویید که تمامی مایع شوینده از فرش خارج شود.
 • پس از اتمام مراحل شستشو، فرش را در شیب تند قرار دهید تا به تدریج خشک شود.
 • یکنواخت بودن فرش هنگام پهن کردن بسیار مهم است.

نکاتی برای خشک کردن فرش

از آویزان کردن فرش‌های شسته شده خودداری کنید. پهن کردن فرش‌ها در زیر نور تند و سوزان آفتاب نیز آسیب‌هایی جدی به بافت و الیاف آن وارد می‌کند. اگر ترجیح می‌دهید فرش‌ها در منزل شسته شوند، داربست‌های چهارپایه‌ای شکل مخصوصی تهیه کنید تا بتوانید فرش‌ها را روی پشت بام یا در حیاط و نور ملایم آفتاب پهن کنید. با این روش، هوا در اطراف فرش به طور کامل جریان پیدا می‌کند و به خوبی خشک می‌شود.

اگر تنها بخشی از فرش شما خیس شده است، برای خشک کردن آن از یک اسفنج، حوله یا پارچه پنبه‌ای استفاده کنید و با آن آب را جمع کنید و سپس قسمت مرطوب را در مقابل آفتاب ملایم قرار دهید یا به وسیله حرارت ملایم سشوار دستی از پشت و روی فرش خشک کنید.

برای خشک کردن فرش، به هیچ وجه از حرارت مستقیم وسایل حرارتی مانند بخاری، شومینه و رادیاتور استفاده نکنید زیرا به فرش صدمه می‌رساند.

استفاده از شامپو فرش

اگر فرش شما زیاد آلوده نیست و یا جایی برای شستن آن ندارید می‌توانید آن را با شامپو فرش تمیز و درخشان کنید. کافی است در یک ظرف آب ولرم مقداری از شامپو فرش را ریخته و با یک تکه ابر روی فرش بکشید. با این کار لکه‌ها نیز از روی سطح فرش پاک خواهد شد و شما یک فرش تمیز خواهید داشت. کشیدن شامپو فرش، برای فرش‌های نرم و فرش‌های دستی که شستشوی زیاد باعث از بین رفتن آنها می‌شود نیز مناسب است.

استفاده از جوش شیرین

اگر به دنبال تازه شدن و حفظ طراوت فرش هستید و می‌خواهید بوی خوبی از فرش به استشمام برسد، توصیه می‌شود که پیش از جارو کشیدن فرش، اندکی بر روی فرش بپاشید. پس از چند دقیقه روی آن جاروبرقی بکشید.

نشاسته ذرت

اگر احساس می‌کنید رنگ فرش شما مانند قبل نیست و با شستشو هم درست نمی شود. بهتر است مقدار زیادی روی فرش بپاشید و بعد از یک الی دو ساعت از جاروبرقی استفاده نمایید.

محافظت در برابر آفتاب

خانه‌هایی که آفتابگیر هستند با وجود فراهم آوردن شرایط مفید برای محیط درونی خانه، مضراتی را هم برای آنها دارند. به عنوان نمونه قرار داشتن فرش در معرض آفتاب به طور مداوم می‌تواند روی رنگ آن تاثیری منفی بگذارد. اگر قالی شما دستبافت است از پرده‌های ضخیم برای پنجره‌ها استفاده کنید.

لیز خوردن فرش روی سرامیک

با وجود سرامیک و پارکت‌های چوبی دیگر خبری از موکت کردن سراسری خانه نیست. در این شرایط فرش‌ها بر اثر پا خوردن حرکت می‌کنند و جا به جا می‌شوند. برای جلوگیری از این حرکت می‌توانید از آسترهای اسفنج مانند یا شبکه‌های توری پی وی سی و نرم استفاده کنید. اندازه این آسترها را باید کوچکتر از ابعاد فرش در نظر گرفت.

فرش به عنوان یکی از اصلی‌ترین ملزومات در خانه‌های ایرانی، جدا از بحث کاربرد، به عنوان یکی از سرمایه‌های ما ایرانی‌ها هم شناخته می‌شود. به همین دلیل باید با مراقبت از فرش، عمر آن را طولانی کرده و در حفظ آن بکوشیم. در ادامه در مورد نکات مربوط به نگهداری فرش خواهیم گفت.

تميز كردن فرش دستباف بدون شستن | تميز كردن فرش دستباف در خانه

 

فرش را با روش صحیح بشویید

شستشوی فرش یکی از مهمترین نکات برای نگهداری آن است. اگر فرش شما خیلی کثیف نباشد می‌توانید آن را در خانه و با شامپو فرش تمیز کنید. اما باید مراقب باشید که شامپو را به آرامی روی فرش بکشید تا گره‌های فرش باز نشود. فرش دستبافت را بهتر است در خانه نشویید. این فرش‌ها احتمال تغییر رنگ دارند. بهتر است آن‌ها را به قالیشویی‌ها بسپارید.

 

دکمه بازگشت به بالا