اقتصادی

پیش‌بینی رشد اقتصادی امارت متحده عربی

بانک مرکزی امارات متحده عربی (CBUAE) انتظار دارد تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سال 2024 به میزان 4.2 درصد رشد کند و در سال 2025 به 5.2 درصد افزایش یابد، در حالی که برآورد رشد خود را به 3.1 درصد در سال 2023 کاهش دهد.

به گزارش میجیک، بانک مرکزی امارات در بررسی گزارش اقتصادی سه ماهه سه ماهه چهارم سال 2023، رشد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی برای سال های 2024 و 2025 را 4.7 درصد و رشد تولید ناخالص داخلی نفتی را 2 درصد و رشد تولید ناخالص داخلی نفتی را 2 درصد پیش بینی کرده است. 2024 و 6.2 درصد در سال 2025.

بانک مرکزی خاطرنشان کرد که تراز مالی ترکیبی امارات متحده عربی در 9 ماهه نخست سال 2023 مازادی معادل 61 میلیارد درهم معادل 4.4 درصد تولید ناخالص داخلی را به همراه داشته که مجموع درآمدها به 370 میلیارد درهم و هزینه ها به 309 میلیارد درهم رسیده است.

گزارش بانک پیش‌بینی می‌کند که معرفی مالیات شرکت‌های فدرال جدید برای تقویت منابع مالی دولت به تنوع بخشیدن به منابع درآمدی دور از بخش نفت کمک می‌کند.

این گزارش همچنین به تداوم قدرت در بخش خصوصی غیرنفتی اشاره کرد که نشانه‌هایی از فعالیت اقتصادی قوی را نشان می‌دهد و شاخص مدیران خرید (PMI) در ژانویه 2024 به 56.6 رسید که ناشی از تداوم اعتماد تجاری به چشم‌انداز اقتصادی بود. این خوش بینی مبتنی بر انتظار پایداری تقاضا و فروش است که انتظار می رود از گسترش مستمر تولید همراه با امکان پروژه های جدید و افزایش سرمایه گذاری حمایت کند.

این گزارش تایید می کند که شاخص مدیران خرید در دبی در ژانویه گذشته به 56.6 رسید که نشان دهنده رشد پایدار در بخش خصوصی غیرنفتی امارات است.

بر اساس این گزارش، داده های مثبت در زمینه اشتغال و رشد دستمزدها نشان از مصرف قوی در پیش رو دارد.

تعداد کارگران بخش خصوصی که با میانگین متحرک سه ماهه اندازه گیری شد، در سه ماهه چهارم سال گذشته 3.1 درصد افزایش یافت. میانگین متحرک ماهانه در سه ماهه مشابه نسبت به مدت مشابه در سال 2022 7.4 درصد افزایش یافته و قدرت خرید مردم را افزایش داده است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا