برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

پشیمانی از طلاق توافقی

بسیاری از زوجین پس از ازدواج به این نتیجه می‌رسند که با هم تفاهمی ندارند و به همین دلیل درخواست جدایی و می‌کنند. منظور از توافقنامه طلاق توافقی زوجین از یکدیگر با درخواست و توافق هر دو طرف جدا می شوند. پشیمانی زوجه از طلاق احساس ناخودآگاهی است که پس از درخواست طلاق توافقی به یک باره سراغ زن می‌آید. در این مورد زن فکر می‌کند که چرا در تصمیمش عجله کرده و می‌توانست فرصت دیگری به زندگی خود بدهد.

آیا مردان بعد از طلاق پشیمان میشوند نی نی سایت | انصراف یکی از زوجین در طلاق توافقی

پشیمانی زوجه از طلاق توافقی چیست؟

طلاق یکی از آسیب‌هایی است که می‌تواند صدمات فراوانی را برای هر دو طرف به خصوص خانم‌ها در پی داشته باشد. طلاق توافقی زمانی اتفاق می‌افتد که زوجین زندگی مشترک خود را پایان یافته ببینند و هر دو طرف راضی به اتمام آن و جدایی باشند. هنگامی که طلاق توافقی باشد دادگاه رای مثبت برای جاری شدن صیغه طلاق می‌دهد. به طور معمول پس از درخواست طلاق توافقی امکان بازگشت به زندگی مشترک بسیار کم است چرا که زوجین هر دو راضی به جدایی هستند.

با این حال گاهی پس از اجرای این درخواست احساسی به زوجه دست می‌دهد که لحظه‌ای از تصمیم خود پشیمان می‌شود. او با خود فکر می‌کند که می‌توانست فرصت دوباره‌ای به زندگی مشترک شان دهد و به زندگی بازگردد. به این احساس که در هر دو طرف و در اغلب مواقع در خانم‌ها وجود دارد پشیمانی زوجه پس از طلاق توافقی گفته می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که پشیمانی زوجه پس از طلاق توافقی در بیش از ۹۰ درصد خانم‌ها دیده می‌شود. نشان می‌دهد که روحیه خانم‌ها آسیب پذیرتر بوده و پس از طلاق بیشتر از آقایان ضربه خورده و پشیمان می‌شوند. طبق قانون حمایت از خانواده طلاق جز اختیارات مرد به حساب می‌آید و در اینباره زوجه هیچ حقی ندارد مگر این که مرد وکالت و حق طلاق بلاعزل را به زوجه واگذار کند.

امکان پشیمانی زوجه پس از صدور حکم طلاق توافقی

این سوال پیش میآید که آیا پس از صدور حکم طلاق امکان بازگشت وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم بله. قانون همیشه راهی برای بازگشت به زندگی را برای زوجین باز گذاشته است. مطابق ماده ۳۵ قانون حمایت از خانواده در صورت پشیمانی زوجه از طلاق توافقی زوج می‌تواند درخواست خود را به صورت یک طرفه ثبت کند. در این صورت محضرخانه از شعبه صادرکننده رای طلاق مشورت گرفته و جاری شدن طلاق تا زمان رضایت زوجه به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که اگر هر کدام از زوجین پس از صدور حکم طلاق توافقی پشیمان شوند طلاق در دفترخانه ثبت نخواهد شد.

انصراف از طلاق توافقی پس از صدور حکم عدم سازش

همانگونه که گفته شد امکان انصراف از طلاق توافق برای زوجین وجود دارد اما این تا زمانی است که دادگاه رای عدم سازش زوجین را صادر نکرده باشد. در صورتی که دادگاه این رای را صادر کند باز هم امکان انصراف از طلاق وجود خواهد داشت اما شیوه آن متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است زوجین در صورت پشیمانی از طلاق توافقی انصراف خود را پیش از صدور حکم عدم سازش زوجین اعلام کنند. پشیمانی زوجه از طلاق توافقی در صورتی که از سوی شوهر وکالت بلاعزل داشته باشد ممکن خواهد بود و می‌تواند طلاق را منتفی کند یا این که رجوع کند.

پشیمانی زوج از طلاق توافقی

پس از ثبت درخواست طلاق توافق و گذراندن جلسات مشاوره گواهی عدم سازش زوجین با یکدیگر صادر شده و زوجین می‌توانند با مراجعه به دفترخانه طلاق خود را ثبت کنند. با وجود این که در ۹۰ درصد از مواقع امکان پشیمانی زوجه از طلاق توافقی وجود دارد اما گاهی اوقات نیز پس از ثبت طلاق زوج احساس پشیمانی می‌کند. در این صورت اگر مرد به زوجه وکالت بلاعزل نداده باشد می‌تواند طلاق را منتفی کند. در حالی که اگر مرد وکالت بلاعزل را به زن بدهد امکان پشیمانی از طلاق برای او وجود نخواهد داشت.

پشیمانی زوجین از طلاق توافقی قبل و پس از صدور حکم

گاهی اوقات پیش می‌آید که زوجین پس از گذراندن جلسات مشاوره و پیش از صدور حکم دادگاه از طلاق پشیمان می‌شوند. در این صورت اجرای طلاق توافقی در دادگاه کاملا منتفی است. طبق قانون حمایت از خانواده حتی اگر یکی از زوجین از طلاق توافقی پشیمان شوند امکان اجرای طلاق وجود نخواهد داشت و با شرایط خاصی همراه است. حال اگر زوجین پس از این که دادگاه حکم طلاق توافقی را صادر کند پشیمان شوند، امکان ثبت طلاق در دفترخانه وجود نخواهد داشت. در صورت پشیمانی زوجه از طلاق توافقی بدون داشتن حق طلاق زوج می‌تواند درخواست طلاق خود را ثبت نموده و با حضور دو شاهد عاقل و بالغ همسر خود را طلاق دهد.

آیا پس از طلاق توافقی امکان رجوع وجود دارد؟

امکان رجوع و بازگشت پس از طلاق توافقی وجود دارد اما بستگی دارد که طلاق از چه نوعی باشد. اگر طلاق از نوع بائن باشد امکان رجوع و بازگشت در مدت عده زن وجود نخواهد داشت و برای بازگشت نیاز به انعقاد عقد جدید است. در حالی که اگر طلاق از نوع رجعی باشد زوجین تا پایان عده زن می‌توانند رجوع کنند و اگر در طول این مدت رجوع کنند انگار که اصلا طلاقی صورت نگرفته است. گفته شد که در صورت پشیمانی زوجه از طلاق توافقی و داشتن وکالت بلاعزل امکان بازگشت وجود دارد اما رجوع پس از طلاق توافقی در طلاق رجعی دارای قوانین خاصی است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • نخستین قانون برای رجوع پس از طلاق این است که طلاق از نوع رجعی باشد. اگر طلاق بائن باشد به هیچ عنوان امکان رجوع وجود نخواهد داشت.
  • رجوع باید در مدت زمان عده زن که معمولا سه ماه است صورت گیرد. در صورت پایان مدت عده زن رجوع امکان پذیر نخواهد بود حتی در صورتی که طلاق رجعی باشد.
  • رجوع باید از سوی مرد در دادگاه ثبت شود‌ و مرد باید برای اثبات ادعای خود تعهد دهد و نشان دهد که برای این رجوع تمایل دارد.
  • در صورتی که رجوع در مدت عده زن صورت گیرد نیازی به خواندن مجدد خطبه عقد نخواهد بود.

علل پشیمانی زوجه از طلاق توافقی چیست؟

  • وضعیت اقتصادی زن پس از طلاق

با افزایش نرخ تورم و سخت تر شدن زندگی طلاق برای خانم‌ها بسیار کمرشکن خواهد بود. با وجود این که قانون در این باره برای خانم‌ها مهریه وضع کرده است اما بسیاری از اوقات خانم‌ها مهریه‌ای ندارند یا این که آن را دریافت نمی‌کنند و این باعث می‌‌شود که گذران زندگی برای آن‌ها پس از طلاق سخت شود.

برخی از افراد به طلاق به چشم یک شکست بزرگ نگاه می‌کنند. اغلب خانم‎ها پس از طلاق اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و گمان می‌کنند که دیگر حق زندگی دوباره ندارند. همین عامل باعث ایجاد حس افسردگی در آن‌ها می‌شود.

یکی دیگر از دلایل پشیمانی زوجه از طلاق توافقی تاثیرات مخربی است که طلاق بر فرزندان خواهد گذاشت. حتی ممکن است که زوجه موفق به اخذ حضانت فرزندان نشده و برای همیشه از آن‌ها دور بماند.

متاسفانه در دنیای امروز و به خصوص در کشور ما اغلب افراد دیدگاه درستی به خانم‌های مطلقه ندارند. این دیدگاه باعث می‌شود که زن نتواند به تنهایی زندگی خوبی برای خود بسازد و این عامل سبب پشیمانی زوجه از طلاق توافقی خواهد شد.

 

دکمه بازگشت به بالا