مطالب عمومی

پاسخ امارات به شکایت عربستان علیه ابوظبی در سازمان ملل

به گزارش میجیک، سازمان ملل امروز (سه شنبه) سندی حاوی پاسخ امارات به شکایت عربستان از ابوظبی در این سازمان بین المللی منتشر کرد.

به گزارش سایت عربی21، امارات در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد در پاسخ به شکایت عربستان اعلام کرده است: امارات بیانیه نامه عربستان مبنی بر درگیری خط مستقیم امارات را رد کرد. با قوانین بین المللی؛ زیرا این خط تحت قطعنامه شماره کشیده شده است. 35 شورای وزیران در سال 2022 و بر اساس بند 2 ماده 16 کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریاها.

به گزارش میجیک، در پاسخ امارات آمده است: امارات تایید می کند که خط مرزی ارائه شده به دبیرکل سازمان ملل مطابق با کلیه کارهای قانونی تضمین شده در قلمرو دریایی امارات و بر اساس قوانین بین المللی مرتبط با دریا است. دولت امارات این نامه را یک سند رسمی می داند و از دبیرخانه سازمان ملل درخواست می کند که آن را طبق رویه این سازمان منتشر کند.

در اواخر آوریل، ریاض در نامه ای خطاب به سازمان ملل، ابوظبی را به نقض مرزهای عربستان سعودی متهم کرد. زیرا در سال ۲۰۱۹ امارات منطقه «الیاسات» را به عنوان منطقه حفاظت شده دریایی اعلام کرد.

عربستان سعودی در این شکایت با ابراز مخالفت، تاکید می کند که اقدامات ابوظبی را به رسمیت نمی شناسد و برای آن اثر حقوقی قائل نیست و بر اساس توافقنامه منعقده بین دو طرف در سال 1974 که برای هر دو لازم الاجرا است. . کشور طبق قوانین بین المللی، برای همه به حقوق و منافع پایبند است.

در این شکایت آمده است که عربستان اقدامات انجام شده یا پیامدهای دولت امارات در منطقه «الیاسات» واقع در مقابل سواحل عربستان را به رسمیت نمی شناسد.

خبرگزاری رسمی امارات “WAM” پیشتر گزارش داده بود که الیاسات با فرمان امیری در سال 2005 و به دستور خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس جمهور فقید امارات تاسیس شد.

منطقه الیاسات علاوه بر اهمیت تاریخی و فرهنگی، به دلیل داشتن زیستگاه حساسی از صخره های مرجانی، جلبک دریایی و سواحل شنی، به دلیل اهمیت زیست محیطی نیز مشهور است. عربستان وابستگی این منطقه به امارات را به رسمیت نمی شناسد و در طول سال ها اختلافات مرزی وجود داشته و این منطقه را منطقه ای با حاکمیت مشترک می داند.

در واقع اختلاف بر سر مرز عربستان و امارات که هر از چند گاهی فاش می شود مربوط به ثروت نفتی منطقه ایلیااست. ریشه اختلافات به واحه مرزی البریمی برمی گردد که در زمان اشغال بریتانیا، زمانی که عربستان سعودی مدعی آن بود، بین عمان و ابوظبی تقسیم شد.

در سال 1974، امارات متحده عربی و عربستان سعودی قرارداد جده را امضا کردند که بر اساس آن، عربستان سعودی امارات متحده عربی را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخت و در ازای آن، یک سری اراضی نفت خیز در مرز بین دو کشور به دست آورد. عربستان سعودی در ازای واگذاری بخشی از واحه مورد نظر البریمی، ساحلی به طول 50 کیلومتر که قطر را از امارات جدا می کند، جزیره «الحویسط» و میدان «شیبه»، قسمتی فراتر از آن را به دست آورد. به امارات متحده عربی

ابوظبی سپس سعی کرد آن زمین ها را تصرف کند، اما ریاض کاملاً امتناع کرد. حتی در سال 1999 امارات با حمایت عمان کنفرانس وزیران خارجه و نفت شورای همکاری خلیج فارس در عربستان را در اعتراض به عدم توزیع سود میدان نفتی شیبه تحریم کرد.

این بحران زمانی رخ داد که ریاض در سال 2009 از ورود امارات به عربستان سعودی جلوگیری کرد زیرا نقشه ای داشت که نشان می داد سرزمین عربستان بخشی از امارات است. در سال 2020 سلطان بن خلیفه، رئیس جمهور امارات با انتشار نقشه ای در شبکه های اجتماعی جنجال به پا کرد، زیرا این نقشه نشان می داد که منطقه خور العدید که تحت کنترل عربستان سعودی است، متعلق به امارات است.

311311

دکمه بازگشت به بالا