اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

نکات طراحی فضای سبز ویلا در شمال

امروزه در مناطق خارج از شهر به خصوص در شمال کشور که بسیاری از افراد به ساخت ویلاها در متراژ‌های زیاد روی آورده‌اند، فضای سبز یک المان‌ مهم برای ویلا تلقی می‌شود. برای آنکه بین ساختمان مسکونی ویلا و فضای سبز آن ارتباط و هماهنگی جالبی برقرار شود باید یک سری اصول و استاندارد را رعایت کرد. به همین دلیل ما در این مطلب از قصد داریم که به بررسی اصول طراحی فضای سبز ویلا در شمال بپردازیم تا به کمک آن فضای بیرونی ویلای خود را دیدنی‌تر کنید. اگر قصد یا ساخت را ویلا دارید، برای خواندن این مقاله جالب با ما همراه باشید.

قطعا اگر اطلاعات یا دانش خاصی در زمینه اصول و استانداردهای طراحی فضای سبز نداشته باشید، باز هم می‌توانید تعدادی درخت و بوته گل در حیاط ویلای خود بکارید و آن را سر و سامان دهید.

اگر می‌خواهید یک طراحی بی عیب و نقص برای فضای سبز ویلایتان انجام دهید لازم است پیش از هر چیز اصول طراحی را بدانید.

اصل اول: وحدت در طراحی

چشم انداز ویلای شما باید سبک و معماری خانه را نشان دهد. به طور کلی باید بگوییم وحدت در فضای سبز نشان دهنده تکرار و ثبات یک طرح است.

تکرار عناصری مانند گیاهان و وسایل تزئینی در فضای سبز باعث به وجود آمدن حس وحدت در طراحی می‌شود.

علاوه بر این قرار دادن عناصر گوناگون در یک فضای سبز در کنار یکدیگر برای ایجاد یک واحد یا مضمون مشترک به شکل گیری وحدت کمک می‌کند.

اصل دوم: متعادل کردن فضا

در طراحی فضای سبز ویلا دو نوع تعادل وجود دارد:

  1. تعادل متقارن
  2. تعادل نامتقارن

در تعادل متقارن، دو طرف چشم انداز فضای سبز یکسان هستند در صورتی که در تعادل نامتقارن، ترکیب چشم انداز فضای سبز با استفاده از عناصر و اشیا مختلف متعادل می‌شود.

اصل سوم: کنتراست و هارمونی عناصر

کنتراست در طراحی فضای سبز ویلا در شمال کمک می‌کند عناصر خاصی در طراحی شما برجسته شوند. برای خرید نهال به سایت کلیک کنید.

هارمونی به عناصر موجود در یک چشم انداز فضای سبز ویلا کمک می‌کند تا یکپارچه به نظر برسند و با یکدیگر هماهنگ باشند.

طبق این اصل از طراحی، هنگامی که عناصر متضاد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند توجه بیننده را به بیشتر به خود جلب می‌کنند و باعث متفاوت دیده شدن فضا می‌شوند.

اصل چهارم: توجه به رنگ‌ها

رنگ می‌تواند ابعاد زندگی واقعی را به فضای سبز ویلای شما منتقل کند.

بر طبق این اصل از طراحی فضای سبز ویلا باید توجه داشت که رنگ‌های گرم به طرف شما در حال حرکتند و شما را به خود جذب می‌کنند در صورتی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز این طور به نظر می‌آید که از شما دور می‌شوند.

اصل پنجم: تغییرات تدریجی

تغییرات تدریجی از اصول مهم در طراحی فضاهای سبز در ویلا‌ها محسوب می‌شوند.

تغییرات تدریجی که از آن به عنوان گذر هم یاد می‌شود در واقع فقط یک تغییر تدریجی و آرام آرام است.

گذر در یک طرح از فضای سبز با تغییر تدریجی اندازه گیاه یا شدت رنگ نشان داده می‌شود.

علاوه بر این، گذر را می‌توان در بافت، شکل شاخ و برگ و اندازه عناصر مختلف پیاده کرد.

مراحل طراحی فضای سبز ویلا در شمال

طراحی کردن فضاهای سبز ویلاها مراحل خاص خود را دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

اقدامات اولیه

از مهم‌ترین اقداماتی که قبل از طراحی و ایده پردازی برای طراحی یک فضای سبز باید در نظر گرفت موارد زیر هستند:

  • بررسی زمین از جوانب مختلف
  • توجه به شرایط آب و هوایی
  • توجه به عناصر موجود در زمین
  • بررسی سلیقه کاربران و بازه سنی آن‌ها

پس ابتدا لازم است زمین را از جوانب مختلف مانند ابعاد و شکل مورد بررسی قرار داد.

به دست آوردن نقشه کلی زمین و اطلاعات دقیق از پستی و ناهمواری‌های زمین یک دید کلی به شما خواهد داد و به واسطه همین دید خواهید توانست ایده‌های خود را پیاده کنید.

موضوع دیگری که در بررسی زمین باید مورد توجه قرار داد اقلیم منطقه است. منظور از اقلیم منطقه بررسی موارد زیر می‌باشد:

  1. جهت تابش نور خورشید
  2. شدت نور خورشید
  3. میزان و جهت باد
  4. تغییرات دمایی شبانه‌روز منطقه

چون در بیشتر پروژه‌های طراحی فضای سبز برای ویلا همیشه از قبل یک سازه مسکونی در زمین وجود دارد، پس باید زمین را از دید سازه هم بررسی کرد و جوانب آن را در نظر گرفت. مثلا به عنوان طراح باید توجه کنید که تمامی پنجره‌های ساختمان ویلا به چه قسمت‌هایی از فضای سبز مورد نظر باز می‌شوند.

تهیه نقشه و طرح اولیه

پس از آن که زمین و فاکتورهایی که به آن‌ها اشاره شد، مورد بررسی قرار گرفتند طراح با استفاده از نقشه دقیق زمین اقدام به طراحی یک طرح اولیه از فضای سبز ویلا می‌کند.

در این طرح و نقشه اولیه باید اصول مهم طراحی فضای سبز ویلا مانند راه‌های دسترسی و پراکندگی گل‌ها و گیاهان و نوع فضای سبز مورد استفاده مورد توجه قرار بگیرند.

طراح در طرح اولیه خود باید تا جایی که امکان دارد، نوع گیاهان و گل‌های مورد استفاده را مشخص کند تا بعدها در اثر چینش نادرست آن‌ها نقصی در پروژه به وجود نیاید.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در انتخاب گیاهان باید به شرایط آب و هوایی منطقه حتما توجه کرد.

چینش گیاهان به خصوص آن‌هایی که سایه‌دار هستند، موضوعی مهم است و عدم دقت به آن می‌تواند در رشد فضای سبز در سایر بخش‌ها اختلال ایجاد کند.

هزینه طراحی فضای سبز ویلا در شمال

برآورد هزینه و زمان لازم برای طراحی فضای سبز ویلا باید به طور دقیق و بر اساس طرح اولیه محاسبه شود. این مسئله توسط طراح صورت می‌گیرد.

در محاسبه میزان هزینه‌ها، تمامی مصالح و گیاهان مورد استفاده باید مورد بررسی قرار بگیرند و در لیست هزینه‌ها بیایند.

به این نکته توجه داشته باشید که بودجه گذاری کاربر در طراحی فضای سبز ویلا تأثیر زیادی در طرح نهایی خواهد داشت.

کاربر بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارد می‌تواند تغییراتی را در فضای سبز به وجود آورد.

شروع فرآیند ساخت

بعد از همه این اقدامات و توافق در مورد طرح نهایی فضای سبز بر اساس فاکتورهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، فرآیند ساخت فضای سبز آغاز می‌شود. در صورتی که زمین مورد نظر صاف و یکنواخت باشد، شاید لازم باشد که ناهمواری‌هایی را به طریق مصنوعی در آن ایجاد کرد.

نورپردازی محیط هم از آخرین اقداماتی است که در ساخت فضای سبز می‌تواند انجام شود. به خاطر داشته باشید در اجرای نورپردازی باید اصول ایمنی و امنیتی را رعایت کرد.

نکات مهم برای طراحی فضای سبز

برای طراحی فضای سبز ویلا در شمال  قبل از هر چیزی باید به موقعیت منطقه توجه ویژه داشت. فضاسازی محوطه ویلاهای ساحلی و ویلاهای نزدیک به جنگل با هم بسیار متفاوت است.

همانطور که می دانید در ویلاهای جنگلی هرچه از چوب و حصارهای چوبی استفاده شود جلوه قشنگی به محوطه سازی ویلا می دهد و در ویلاهای ساحلی استفاده از سنگ و بلوک های سنگی در اولویت است. همچنین توجه به جهت باد و یا جهت تابش نور در طراحی فضای سبز بسیار حائز اهمیت است.

در اصول طراحی فضای سبز ویلا در شمال وباید  از گیاهان متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده شود. همانطور که در جریانید با توجه به آّب و هوای مرطوب شمال نیاز به گیاهان مقاوم به رطوبت بالا و گیاهان پهن برگ در طراحی حیاط ویلا در شمال احساس می شود.

در اصول طراحی فضای سبز مدرن باید به این نکته توجه کنید که بین المان های مختلف موجود در محیط باید یک هارمونی و هماهنگی برقرار باشد. برای مثال نوع کاشت گل و گیاه و ردیف­ها یا استفاده از چمن در کنار درخت یا استفاده به جا از سنگ و سنگریزه و سنگفرش مناسب با محیط دارای اهمیت است.

در طراحی حیاط ویلا در شمال به مساحت محوطه هم باید توجه کنید. مساحت های کوچک قابلیت تعبیه آلاچیق یا استخر ندارند ولی در  فضاهای بزرگ  میتوان از المان های مختلف با خیال راحت استفاده کرد. در حال حاضر از ویلاهای بزرگ برای ساخت ویلاهای مدرن استفاده می شود تا معماران بتوانند ایده های خود را در این زمین بزرگ پیاده کنند.

ویلاهای شمالی در ایران بیشتر برای خانواده و جمع های چندنفری کاربرد دارد، بنابراین در اصول طراحی فضای سبز ویلا در شمال باید این نکته در نظر گرفته شود که کل محیط نباید با ابنما و گیاه و درخت پر شود و نیاز به آلاچیق ، جای نشیمن، اآتشدان و محوطه رفت و آمد و محل بازی بچه ها است.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا