اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

نحوه محاسبه هزینه ثبت سفارش کالا در سال ۱۴۰۳

انجام فعالیت واردات و صادرات، به دلیل سود قابل توجه حاصل از این فعالیت ها، همواره ، مورد توجه تجار بوده و افراد بسیاری برای انجام این فعالیت های تجاری، اقدام می کنند. اما، انجام واردات و صادرات، مانند سایر فعالیت های تجاری، رایگان نبوده و لازم است تا هزینه های مربوطه، پرداخت گردد.هزینه ها و حقوق گمرکی که این حقوق، تعرفه گمرکی نیز نامیده شده، هر ساله توسط دولت، اعلام می گردد و انجام واردات و صادرات، توسط متقاضی، تا زمانی که این هزینه ها، مطابق شیوه و نحوه مخصوص پرداخت آن، تادیه نگردد، امکان پذیر، نخواهد بود.

هزینه ها و حقوق گمرکی چیست

افرادی که قصد اشتغال به تجارت بین الملل و امر واردات و صادرات را داشته یا در حال حاضر، به این نوع از فعالیت های تجاری، مشغول می باشند، لازم است تا با اصطلاحات تخصصی این حوزه، آشنا باشند. یکی از این اصطلاحات تخصصی، هزینه ها و حقوق گمرکی بوده که حقوق گمرکی، به عنوان تعرفه گمرکی نیز شناخته می شوند.به همین دلیل، در این بخش، به این سوال پاسخ خواهیم داد که هزینه ها و حقوق گمرکی چیست و سپس در بخش های بعد، میزان تعرفه گمرکی سال ۱۴۰۳ را در مورد گوشی و سایر کالاها، بررسی کرده و در انتها، جدول تعرفه گمرک ایران را ارائه خواهیم کرد.

برای پاسخ گویی به این سوال که هزینه ها و حقوق گمرکی چیست، باید به قانون امور گمرکی، مراجعه نمود. به موجب بند (د) ماده 1 این قانون، حقوق ورودی، شامل حقوق گمرکی، و سایر وجوهی است که گمرک، قانونا، موظف به دریافت آن می باشد. اگر مشکلی در ثبت سفارش کالا دارید، با پشتیبانی تماس بگیرید.اما، علاوه بر این موارد، لازم است تا هزینه های دیگری نیز توسط واردکنندگان کالا و خدمات پرداخت گردد که هزینه برگ سبز گمرکی، مالیات صادرات و واردات یا مالیات ارزش افزوده، عوارض هلال احمر و سایر هزینه های مرتبط با واردات، نظیر هزینه بیمه کالاها و هزینه های مربوط به حمل ونقل کالا و آن، از مهم ترین هزینه های گمرکی می باشد.

لازم به ذکر است که از آنجا که واردات، موجب خروج ارز از کشور شده و محدودیت هایی را برای تولید داخلی ایجاد می کند، قانون گذار نیز قاعدتا، هزینه ها و حقوق گمرکی را برای این قسم از فعالیت های تجاری بین المللی، پیش بینی و میزان تعرفه گمرکی آن ها را مشخص نموده است.بنابراین، صادرات به دلیل وارد کردن ارز به اقتصاد کشور، اصولا، معاف از عوارض گمرکی می باشد. با این وجود، در جایی که صادرات، زمینه وارد کردن زیان احتمالی به اقتصاد و تجارت را فراهم کرده، مانند صادرات مواد خام نفتی و صادرات محصولات کشاورزی که در واقع، شکل پنهان صادرات آب کشور بوده، قانون گذار و مراجع قانونی، هزینه ها و حقوق گمرکی صادرات را نیز تعیین و میزان آن را مشخص کرده اند.

 نحوه محاسبه هزینه ها و حقوق گمرکی ۱۴۰۳:

یکی از سوالات مهم و اصلی که در رابطه با هزینه ها و حقوق گمرکی، مطرح می گردد، بحث میزان این هزینه ها، از جمله هزینه  و مالیات می باشد. لذا، در این بخش، قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که میزان و نحوه محاسبه هزینه ها و حقوق گمرکی در سال ۱۴۰۳، به چه صورت است؟در پاسخ به این سوال که میزان و نحوه محاسبه هزینه ها و حقوق گمرکی در سال 1403، به چه صورت می باشد، باید گفت، برای محاسبه میزان تعرفه گمرکی، ابتدا، باید حقوق گمرکی کالا را محاسبه نمود که معادل 4 درصد ارزش گمرکی کالا بوده و بنابراین، رقم حاصله، برای کالاهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

یکی دیگر از هزینه ها و حقوق گمرکی که با مراجعه جدول تعرفه گمرک ایران در سال گذشته، میزان آن، قابل ارزیابی بوده، سود بازرگانی است که این سود، برای تمام کالاها یکسان نیست و به موجب بخشنامه ای که دولت، در هر سال، صادر و ابلاغ می کند، مشخص می گردد. به طور مثال، حقوق گمرکی کالاهای اساسی نظیر، مواد دارویی، مواد اولیه دارو، نهاده های دامی و کشاورزی، ملزومات مصرفی پزشکی، شیر خشک مخصوص اطفال، در سال جاری به نرخ یک درصد تعیین شده است.از دیگر موارد هزینه ها و حقوق گمرکی در محاسبه میزان تعرفه گمرکی گوشی موبایل و سایر کالاها، باید مورد لحاظ قرار گیرد، 1 درصد عوارض هلال احمر و یا مالیات ارزش افزوده است که قاعدتا میزان آن، 9 درصد بوده؛

اما، برخی از کالاها نیز از مالیات، معاف هستند و در مورد برخی دیگر، مانند انواع بنزین و سوخت هواپیما، سیگار، توتون پیپ و تنباکو و نوشابه‌ های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب‌ رسان به سلامت، مالیات سنگین تری، دریافت می گردد.امنیت و حریم خصوصی اطلاعات، از جمله اولویت‌های سامانه جامع تجارت است تا کاربران به راحتی اطلاعات حساس خود را مدیریت کنند.علاوه بر موارد فوق، لازم است تا هزینه های دیگری، مانند بیمه کالاهای صادراتی و وارداتی و هزینه های حمل و نقل کالا و ترانزیت آن نیز در محاسبه میزان هزینه ها و حقوق گمرکی، مورد توجه قرار گیرد که این هزینه ها، بسته به شرکت ارائه دهنده خدمات، نوع کالا و سطح پوشش خدمات، متفاوت می باشند.

استعلام هزینه ها و حقوق گمرکی 1403

افرادی که قصد دریافت  و انجام این معاملات تجاری را داشته، به طور معمول، خواهان این امر بوده که پیش از اقدام برای صادر کردن کالاها و خدمات یا وارد کردن آن ها، از میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی و سایر کالاها، مطلع شده و با توجه به میزان تعرفه گمرکی، برای انتخاب نوع کالا، اقدام نمایند. به همین دلیل، مساله استعلام میزان هزینه ها و حقوق گمرکی، مساله ای است که باید به آن، پرداخته گردد.با توجه به اینکه، هزینه ها و حقوق گمرکی، در مورد کالاهای مختلف، متفاوت بوده و یک مبلغ ثابت نمی باشد، لذا، افراد متقاضی نمی توانند با مراجعه به یک سایت یا سامانه، برای استعلام تعرفه گمرکی سال ۱۴۰۳، اقدام کنند.

نتیجه آنکه در هر مورد خاص، با توجه به نوع کالا و فعالیت تجاری که واردات یا صادرات بوده، متقاضی باید 4 درصد ارزش کالا را به عنوان حقوق گمرکی، محاسبه کرده؛ سپس، با مراجعه جدول تعرفه گمرک ایران، میزان سود بازرگانی را نیز به این مبلغ، اضافه کند. در نهایت، با اضافه کردن 1 درصد عوارض هلال احمر، 9 درصد مالیات ارزش افزوده و هزینه های فرعی دیگر، مانند هزینه بیمه و حمل و نقل، می توان رقم نهایی میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی و سایر کالاهای مورد نظر را به دست آورد.لازم به ذکر است موارد اعلام شده، بر اساس روال سال گذشته بوده و به محض تغییر و اعلام برای سال 1403، در متن مقاله اطلاع رسانی می گردد.

نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی:

پس از محاسبه میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی و سایر کالاها، با توجه به جدول تعرفه گمرک ایران و مشخص شدن مبلغ نهایی تعرفه گمرکی، متقاضی باید برای پرداخت این هزینه ها و حقوق، اقدام نماید. به همین دلیل، در ادامه، به این سوال پاسخ خواهیم داد که نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی ۱۴۰۳ به چه صورت می باشد؟در پاسخ به سوال فوق، باید گفت، قاعدتا، نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، به شکل حضوری و از طریق مراجعه به گمرک ایران در مبادی ورودی کشور می باشد که بدین منظور، لازم است تا متقاضی، با همراه داشتن کارت بانکی معتبر، برای پرداخت، اقدام نماید.

اما، از آنجا که گمرک ایران، سعی نموده تا با راه اندازی سامانه هایی مانند سایت گمرک، خدمات خود را هرچه بیشتر، به شکل غیر حضوری ارائه دهد، سامانه ای نیز تحت عنوان سامانه پرداخت عوارض گمرکی، در راستای پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، توسط گمرک، تاسیس و راه اندازی شده که صرفا، در صورتی که عوارض گمرکی، تا سقف 50 میلیون تومان باشد، متقاضی می تواند به روش آنلاین، برای پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، اقدام کند. در ادامه، به توضیح راهنمای پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، از طریق این سامانه می پردازیم.

دکمه بازگشت به بالا