نحوه تعمیر ریموت ماشین

 دزدگیر خودرو برای افزایش امنیت این وسایل نقلیه در برابر سرقت استفاده می‌شود. اگرچه دزدگیرها ابزاری کارآمد هستند، اما گاهی با مشکلاتی مواجه می‌شوند که متداول‌ترین آن‌ها مربوط به ریموت دزدگیر است. تعمیر ریموت دزدگیر بسته به علت مشکل ممکن است ساده باشد، به طوری‌که خودتان نیز بتوانید آن را تعمیر کنید. از این‌رو در ادامه نکاتی را در مورد عیب یابی و تعمیر ریموت دزدگیر ماشین معرفی خواهیم کرد. شما با استفاده از این نکات ابتدا باید دلیل مشکل ریموت را مشخص کرده و سپس در صورت امکان آن را رفع کنید یا به تعمیرکار مراجعه کنید. در مورد لوازم ماشین خودتان اگر خارجی است بی شک باید دنبال قطعات آن بگردید. فروشگاه های زیادی در این زمینه فعالیت دارند و دارای نمایندگی برندهای مختلفی اند فروشگاه آذین یدک تهران در زمینه قطعات فعالیت دارند. اگر به دنبال لوازم یدکی لیفان تهران یا برلیانس در تهران هستید حتما از نمایندگی ها کمک بگیرید.

روش‌های عیب‌یابی و تعمیر ریموت دزدگیر ماشین

مشکلاتی هستند که در اغلب ریموت‌ها رخ می‌دهد و به‌طور کلی هم راه حل‌های یکسانی برای تعمیر آن‌ها موجود است. شما می‌توانید با یک بررسی ساده این عیب‌ها را شناسایی و در نهایت بدون دردسر آن‌ها برطرف کنید.

۱. ریموت کنترل خودرو عمل نمی‌کند

به احتمال زیاد برای شما هم اتفاق افتاده که در هنگام سوار یا پیاده شدن از خودرو متوجه شوید که ریموت کنترل کار نمی‌کند. این اتفاق یکی از شایع‌ترین عیب‌ها در ریموت کنترل‌ها است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

  • ضعف باتری ریموتیکی از دلایل عمده از کار افتادگی در ریموت کنترل‌ها ضعیف شدن باتری آن است پس در گام اول برای بررسی مشکل حتما از سالم بودن باتری اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت باید باتری ریموت را تعویض کنید.
  • وجود فاصله زیاد بین ریموت و اتومبیل: پس از بررسی باتری اگر عملکرد ریموت درست نشد بهتر است به فاصله بین ریموت و خودرو بیشتر توجه کنید. فاصله زیاد باعث می‌شود تا شما خارج از محدوده تعیین شده برای عملکرد ریموت قرار بگیرید و این وسیله کار نکند.
  • دریافت نکردن امواج ارتباطی توسط خودرو: برخی اوقات به‌صورت ناخواسته تداخلی بین امواج ریموت کنترل و سایر دستگاه‌ها رخ می‌دهد که این امر موجب عدم دریافت امواج ارتباطی توسط خودرو می‌شود و عمل‌کرد آن را مختل می‌کند. در چنین موقعی بهترین کار تغییر زاویه ریموت است تا مشکل برطرف شود.
  • مشکل برنامه‌ریزی: اگر پس از تعویض باتری عمل‌کرد ریموت دچار اختلال شد و به‌صورت متناوب در حالت فعال و غیر فعال قرار گرفت مشکل از برنامه ریزی در ریموت است و باید به سراغ یک تعمیر کار بروید.
  • سیم کشی ایراد پیدا کرده است: گاهی اوقات سیم کشی دزدگیر اتومبیل توسط یک فرد ناشی صورت می‌گیرد و همین امر موجب می‌شود تا در هنگام استفاده ریموت کنترل عمل نکند. بهترین و تنهاترین راه در این هنگام بررسی دوباره سیم کشی است تا بتوان اشتباه رخ داده را برطرف کرد.

۲. صدای دزدگیر قطع نمی‌شود

بارها شده در کوچه و محله صدای طولانی مدت دزدگیر خودرو را بشنویم که اتفاق برای همه ناخوشایند است و موجب ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت برای عموم می‌شود. برای این اتفاق چند علت وجود دارد و برای رفع آن هم مواردی هستند که در ادامه بیان می‌کنیم.

  • غیر فعال کردن دزدگیر به‌صورت دستی: گاهی اوقات یک عامل بیرونی باعث تحریک سنسور می‌شود پس در اولین مرحله خوب بررسی کنید که چنین چیزی نباشد در ادامه هم سیستم دزدگیر ماشین را به‌صورت دستی غیرفعال کنید.
  • حساسیت بالای سنسور: یکی دیگر از مواردی که منجر به قطع نشدن صدای دزدگیر می‌شود حساسیت بالای آن است. در این هنگام بهتر است که میزان حساسیت سنسور را بررسی کنید و میزان حساسیت آن را کاهش دهید تا صدای آن قطع شود.

۳. خیس شدن ریموت کنترل

در صورتی‌که ریموت کنترل شما خیس شود یا در آب افتاده باشد باید مراقب باشید که از آن استفاده نکنید و دکمه‌های آن را فشار ندهید. ریموت را در یک مکان مناسب قرار دهید تا کاملا خشک شود. البته می‌توانید آن را باز کنید و برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک شدن از یک دستمال نخی که آب را به خود جذب می‌کند، استفاده کنید.

۴. آسیب دیدگی آنتن

تست ریموت دزدگیر با گوشی | تعمیر ریموت درب پارکینگ

دزدگیر اتومبیل‌ها برای برقرای ارتباط بین ریموت کنترل و رسیور از آنتن فیزیکی استفاده می‌کنند. زمانی که این آنتن دچار مشکل گردد، عملکرد ریموت کنترل هم مختل می‌شود. مشکلات مربوط به آنتن می‌تواند با خرابی سیم‌کشی نیز همراه باشد. برای عیب‌یابی در چنین مواقعی باید به نقشه و نحوه نصب دزدگیر روی اتومبیل خود مراجعه کنید زیرا نحوه نصب اتومبیل‌ها با یکدیگر متفاوت است.

۵. خراب شدن برد ریموت

گاهی اوقات تمام مراحل گفته شده را طی می‌کنید، اما بازهم ریموت کنترل کار نمی‌کند. در این هنگام ریموت کنترل را باز کرده و برد آن را بررسی کنید. خوب به قسمت‌هایی که لحیم شده‌اند دقت کنید، بررسی کنید که پایه قطعات به برد متصل بوده و قطعات دچار شکستگی نباشند.

۶. عدم ارسال امواج توسط ریموت

برای بررسی صحت ارسال امواج در ریموت کنترل باید از وسیله الکترونیکی به نام تستر یا امتحان کننده فرکانس رادیویی استفاده کنید. این وسیله را اگر نداشتید می‌توانید به تعمیرگاه‌هایی که با وسایل الکترونیکی همچون دزدگیر سروکار دارند مراجعه کنید. این وسیله قادر است تا صحت ارسال امواج توسط ریموت کنترل را تأیید یا خرابی آن را اعلام کند.

۷. اشکال در قفل فیزیکی ماشین

در خیلی از موارد امکان دارد که دزدگیر شما عیبی نداشته باشد و مشکل اصلی شما قفل فیزیکی ماشین باشد. قفل یکی از وسایلی است که بخشی از آن با فضای بیرونی در ارتباط است از همین رو امکان آسیب‌دیدگی و عمل نکردن آن وجود دارد. اغلب اوقات رانندگانی که دزدگیر را بر روی خودروی خود نصب کرده‌اند و از کلید فیزیکی برای باز کردن قفل استفاده می‌کنند این کار باعث پیدایش عیب در قفل می‌شود‌. این نیز یکی از مواردی است که موجب خرابی قفل می‌شود. پس از بررسی موارد فوق اگر مشکل ریموت یا رسیور قابل تعمیر نبود، باید قطعه‌ای که مشکل دارد را تعویض کنید.

روش های تعمیر ریموت دزدگیر

اطمینان از مشکل داشتن ریموت دزدگیر ماشین

وقتی احتمال دادید که مشکل بازنشدن و عمل نکردن ریموت دزدگیر ماشین از خود ریموت است، شاید بتوانید بدون مراجعه به یک متخصص خود مشکل را حل کنید. اما پیش از هرچیز باید اطمینان حاصل کنید که مشکل به وجود آمده از خود ریموت دزدگیر ماشین است. دلیل این موضوع آن است که در بسیاری از اوقات وقت زیادی را صرف تعمیر ریموت دزدگیر خودرو می‌کنیم درصورتی که مشکل به وجود آمده مربوط به آن نیست و بنابراین وقت بسیار زیادی را هدر داده‌ایم.
برای اطمینان از این موضوع می‌توانید از ریموت دوم خودرو برای بازکردن درها استفاده کنید، اگر ریموت دوم کار کرد می‌توان تا حدود بسیار زیادی انتظار داشت که مشکل از ریموت دزدگیر خودرو است. اگر ریموت دزدگیر دوم نیز عمل نکرد می‌توان اطمینان حاصل کرد که مشکل مربوط به خود ماشین و سیستم دزدگیر آن است. در این صورت نیز در اغلب اوقات نیازی نیست امید خود را از دست داده و به یک متخصص زنگ بزنید. معمولا رانندگان با مقداری دانش فنی خود می‌توانند مشکلات مربوط به سیستم دزدگیر خودرو را حل کنند.

اگر زمان استفاده از ریموت دزدگیر دوم خودرو باز شد و متوجه شدید که ریموت دزدگیر دچار مشکل است، در اغلب اوقات دلیل آن موضوعات عادی بسیاری می‌توانند باشند که به راحتی قابل حل هستند. در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و به شما راهنمایی کوتاه از تعمیر ریموت دزدگیر ارائه خواهیم داد.  در کلیدکار ما خدمات مربوط به تعمیر ریموت دزدگیر، تعمیر ریموت ماشین مانند تعمیر ریموت 206 و تعمیر ریموت پراید، تعمیر قفل ماشین و تعمیر درب برقی و پارکینگ را انجام می دهیم.

تعمیر باتری ریموت دزدگیر

پس از اطمینان از این موضوع که مشکل از ریموت دزگیر ماشین است، برای تعمیر ریموت  ماشین سعی کنید باتری آن را تعویض کنید. انواع ریموت دزدگیر به شکل‌های مختلفی ساخته شده‌اند و با توجه به ساختار ریموت دزدگیر ماشین باید اقدام به باز کردن آن کرد. پس از بازکردن قسمت خارجی ریموت دزدگیر ماشین، باتری‌های ساعتی قدیمی آن را خارج کرده و باتری نو جایگزین آن کنید. زمانی که باتری نو را درون ریموت دزدگیر خودرو قرار می‌دهید حتماً به شکل صحیح قرارگیری آن با توجه به باتری قبلی توجه کنید. اغلب اوقات از باتری‌های CR2030 و CR2025 درون ریموت دزدگیر ماشین استفاده می‌شود. اگرچه این نوع باتری‌ها بسیار مشابه هم هستند اما یکی نیستند. بنابراین قبل از جایگذاری اطمینان حاصل کنید که دقیقاً باتری مناسب را انتخاب و خریداری کرده‌اید.

با این حال بسیاری از تولیدکننده‌ها در این مورد بسیار هوشمندانه عمل کرده و به شما امکان می‌دهند که به سادگی از نوع باتری ریموت دزدگیر ماشین اطلاع حاصل کنید. شرکت‌هایی نظیر هوندا نوع باتری را دقیقاً روی خود ریموت دزدگیر ماشین نوشته‌اند. همچنین اگر ریموت دزدگیر ماشین شما روی خود چنین اطلاعاتی را درج شده نداشت می‌توانید به کتابچه‌ی راهنما و یا وبسایت تولید کننده سر بزنید و از این موضوع اطلاع حاصل کنید. همچنین زمان باز کردن قسمت خارجی ریموت دزدگیر ماشین توجه کافی را داشته باشید چرا که به سادگی می‌توانید آن را شکسته و هزینه‌های اضافی به خود تحمیل کنید. بنابراین زمان تعمیر ریموت دزدگیر باید بسیار مراقب باشید.

دکمه‌های ریموت دزدگیر

گاهی اوقات ممکن است حس کنید که دکمه‌های ریموت دزدگیر عملکرد همیشگی خود را ندارند و به گونه‌ای عجیب هستند. در این موارد می‌توان این احتمال را داد که شاید مشکل از آن‌ها باشد. اکثر این مشکلات به سادگی با بازکردن قسمت خارجی ریموت دزدگیر ماشین و تست کردن قطعات الکتریکی قابل پیدا شدن هستند. قسمت فلزی که دکمه‌ها در آن قرار گرفته‌اند باید به خوبی تنظیم شوند که دکمه‌ها بتوانند کارکرد عادی خود را داشته باشند. اگر دکمه‌های ریموت کنترل نسبت به جای اصلی خود کج شده و یا به درستی قرار نگرفته‌اند باید آن‌ها را به جای اصلی خود بازگردانده و به درستی قرار دهید. همچنین مشکلات دیگری نیز می‌تواند برای دکمه‌های ریموت کنترل پیش آید که اگر اطلاعات پایه‌ای مناسب درباره‌ی قطعات الکتریکی و تعمیر آن‌ها دارید به خوبی می‌توانید این مشکلات را تشخیص و حل کنید.

مشکل برنامه‌ریزی ریموت دزدگیر

ریموت دزدگیر ماشین می‌تواند گاهی حافظه‌ی خود را از دست دهد. این مشکل مخصوصاً به دلیل باتری‌ّهای خراب می‌تواند پیش آید. برای حل مشکل برنامه‌ریزی ریموت دزدگیر ماشین به سادگی می‌توانید وارد ماشین شده، درها را ببندید و ریموت را با قراردادن کلید در ماشین دوباره برنامه‌ریزی کنید. برای اینکار ماشین را روشن نکنید. به سادگی کلید را به عقب برگردانید و آن را بین دو وضعیت به سرعت نگه دارید. در این هنگام یک صدا از ماشین می‌شنوید. سپس دکمه‌ی ریموت دزدگیر ماشین را فشار دهید که برنامه‌ریزی را تأیید کنید. در این هنگام منتظر صدای دوم باشید. سپس از ماشین خارج شده و درها را ببندید. پس از ۲۰ ثانیه باید ریموت دزدگیر ماشین شما عمل‌کرد طبیعی خود را دوباره به دست آورد.

سخن آخر

در این مقاله تا جایی که شده سعی کردیم انواع عیب در ریموت کنترل، رسیور دزدگیرهای انواع اتومبیل را بیان و شما را با نحوه تعمیر ریموت دزدگیر آشنا کنیم. بدون شک همه ما افراد متخصصی در این زمینه نیستیم، بنابراین اگر این روش‌ها را امتحان کردیم و پاسخی نگرفتیم جای نگرانی نیست؛ شاید مشکل آنقدر هم جدی نباشد. زیرا روش‌های گفته شده به‌طور کلی و عمومی بوده است و مشکلات دیگری نیز بسته به برند دزدگیر ممکن است به وجود بیاید. در نهایت در صورت برطرف نشدن عیب شما با مراجعه به یک تعمیرکار یا متخصص در این زمینه می‌توانید مشکلات رخ داده را رفع کنید.

لطفا اگر روش دیگری برای تعمیر ریموت دزدگیر ماشین می‌شناسید، آن را با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما می‌توانید  را نیز در ستاره بخوانید.

 

دکمه بازگشت به بالا