برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

معرفی بهترین نوع کلاهک دودکش

کلاهک دودکش چیست؟ چه کاربردی دارد؟ بهترین نوع کلاهک برای دودکش ساختمان کدام است؟ حتما در پشت بام‌ها، قطعه‌ای فلزی به شکل H دیده‌ید و بعضا درباره‌ی کارکرد آن سوالاتی در ذهنتان به وجود آمده است؛ نام این قطعه، کلاهک دودکش است که معمولا شکلی شبیه به اچ انگلیسی دارد و روی دودکش ساختمان نصب می شود. کاربرد این نوع کلاهک، تخلیه نمودن غبار و آلاینده های وسایل گازی است. این قطعه حالتی شبیه به پوشش محافظتی دارد که از جنس فولاد یا مس ساخته شده و در شکل و شمایل متفاوتی متناسب با محیط بیرونی خانه طراحی و تولید می شود. در نبود سیستم دودکش خانه، گاز های کشنده در محیط جمع شده و تهدیدی جدی برای سلامت تنفسی افراد به حساب می آیند.

کلاهک دودکش چیست؟

کلاهک، اصلی ترین جزء سیستم دودکش ساختمان است که در صورت داشتن خصوصیات و عملکرد مناسب، موجب افزایش کاربری دودکش شده و نقش مهمی در خروج گاز های آلاینده دارد. این قطعه مهم، پوششی محافظتی است که معمولا از فولاد یا مس ساخته شده و در انواع مختلفی مطابق با فضای بیرونی خانه ساخته می‌شود. در صورت عدم وجود کلاهک های دودکش، گرد و غبار و آلودگی به داخل فضا وارد خواهد شد؛ از این رو، توصیه می‌شود در انتخاب و خرید کلاهک دودکش استاندارد دقت کافی داشته باشید.

اهمیت نصب کلاهک دودکش

هنگامی که به پشت بام ساختمان‌ها نگاه می‌کنید، ممکن است سوالی در ذهنتان به وجود بیاید که نصب کلاهک دودکش چه اهمیتی دارد؟ قطعا خرید کلاهک از تارا تهویه و نصب آن مزایای بیشماری دارد؛ مکش گاز های سمی مانند دی اکسید کربن، مکش هوای ناسالم و خطرناک از موتورخانه، زیباسازی پشت بام‌ها و… از جمله موارد اهمیت نصب کلاهک برای دودکش ساختمان هستند. طراحی درست و اصولی این محصول باعث شده تا هیچ زمانی، نگران مسدود شدن راه خروج گاز های سمی نباشیم.

انواع کلاهک دودکش

کلاهک ها به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام با دیگری تفاوت هایی دارد و دارای زیردسته هایی هستند. در زیر به تعدادی از این دسته ها اشاره شده است:

  • کلاهک به شکل اچ
  • کلاهک به شکل پره ای
  • کلاهک چینی
  • کلاهک با طرح آلمانی
  • کلاهک زانویی
  • کلاهک نیم گرد
  • کلاهک گردان

کلاهک های مذکور جزو انواع بهترین کلاهک دودکش می باشند.

معرفی کلاهک دودکش به شکل اچ

این کلاهک به شکل حرف لاتین اچ بوده و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از کلاهک ها مصرف انرژی را با حد خوبی کاهش می دهند و به همین دلیل محبوبیت بالایی دارند.

کلاهک اچ گرد

کلاهک دودکش با طرح اچ گرد دسته ای از این نوع کلاهک است که گرد و استوانه ای بوده و به دلیل برابر بودن قطر لوله های دودکش با دودکش اصلی خانه، دود را به خوبی تخلیه می کند. به همین دلیل باید به قطر آن توجه کرد، چراکه اگر قطر اجزای آن با یکدیگر فرق داشته باشد و کوچکتر باشد، سبب می شود که دودکش نتواند دود را به خوبی خارج کند و به داخل خانه پس می زند که خطرناک خواهد بود.

جنس این دسته از دودکش ها معمولا از ورق گالوانیزه و استیل است. این کلاهک باید حداقل از سطح بام ۱٫۵ متر فاصله داشته باشد تا بتواند به خوبی دود را از خانه ها تخلیه کند. به این کلاهک ها،کلاهک بخاری نیز می گویند.

کلاهک اچ چهارگوش

این دسته از کلاهک ها نیز مانند همتایان گرد خود هستند. اندازه لوله های دودکش باید با هم برابر باشد و تفاوتی بین قطر لوله دودکش اصلی و کلاهک وجود نداشته باشد تا بتواند دود را از خانه خارج کند. جنس این گروه نیز از ورق گالوانیزه یا استیل است و بر روی بام های مسطح یا شیب دار نیز نصب می شود.

کلاهک دودکش با طرح پره ای

این دسته از کلاهک ها برای تخلیه دود از دودکش موتورخانه ، شومینه ، هود، بخاری و آبگرمکن ها کاربرد دارد. دو زیردسته کلاهک پره ای چهارگوش و کلاهک پره ای گرد در این گروه قرار می گیرند.

دسته پره ای چهارگوش پرکاربردترین نوع دودکش است که دارای چندین پره با شکل Z انگلیسی می باشد. این پره ها در این کلاهک به صورتی قرار گرفته اند که از ورود آب، برف، گرد و خاک یا دیگر عوامل مزاحم به داخل خانه جلوگیری کنند. ارتفاعی که بهتر است این کلاهک نصب شود در حدود ۳۰ سانتی متر است، اما بسته به محدودیت فضایی یا ضرورت می توانید آن را تغییر دهید، فقط مطمئن شوید که دود داخل خانه را به خوبی خارج می کند و هوا محبوس نمی شود.

کلاهک دودکش پره ای گرد نیز دارای یک پایه به شکل استوانه است که پره های آن گرد هستند و در بالای پایه قرار گرفته اند. این دودکش باید با دقت کافی ساخته شود تا عملکرد صحیحی داشته باشد. همانند موارد قبل، پره های این دستگاه نیز از نفوذ گرد و خاک، آب و برف نیز به داخل خانه جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که می توان این نوع دودکش را با هر جنس و قطری تولید کرد و محدودیتی در مواد اولیه آن وجود ندارد.

کلاهک دودکش چینی

این دسته از کلاهک ها نیز دارای یک استوانه خالی هستند که یک تاج خالی در انتهای آن وجود دارد. دو زیردسته آن شامل طرح گرد و چهارگوش است. در طرح گرد آن، قطر تاج از قطر پایه کلاهک بزرگتر بوده و به همین دلیل از نفوذ آب به درون لوله ممانعت می کند. همچنین این تاج باید تا حد خوبی از پایه فاصله گرفته باشد تا بتواند از ورود آب باران و برف به درون پایه اصلی جلوگیری کند و در برابر خروج دود از خانه مانعی را ایجاد نکند. کلاهک دودکش چینی با طرح چهارگوش نیز همانند مورد قبلی بوده و تفاوتی با آن ندارد. تنها تفاوتی که بین این دو زیردسته وجود دارد در ظاهر آن ها است.

کلاهک دودکش آلمانی

این دسته از کلاهک ها صرفا در صنعت کاربرد دارند و در سقف کارخانه های غذایی و مخصوصا کارخانه هایی که به تولید آرد گندم مشغول هستند دیده می شود. دلیل استفاده از این نوع کلاهک ها در صنایع به این خاطر است که کلاهک آلمانی می تواند از ورود ذرات گرد و غبار به داخل تاسیسات جلوگیری کند. مخصوصا در صنایعی که کار آن ها تولید مواد غذایی است، کیفیت و نبود مواد زائد محیطی حرف اول را می زند.

به همین دلیل با استفاده از کلاهک آلمانی، این دسته از صنایع می توانند از ورود آب باران، برف و گرد و غبار و آلودگی به داخل ساختمان جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که در فصول مرطوب سال، این کلاهک می تواند از نفوذ رطوبت به درون داکت هوا نیز جلوگیری کند.

این کلاهک معمولا با ورق های گالوانیزه ساخته می شود، اما می توان آن را به کمک دیگر مواد اولیه نیز ساخت و ممنوعیتی در استفاده از استیل یا ورق روغنی وجود ندارد. با این حال، ضخامت ورقی که برای ساخت این دسته از دودکش ها مصرف می شود بر روی قطر و کاربرد این کلاهک دودکش اثرگذار است.

همچنین، ارتفاع و قطر کلاهک آلمانی محدودیتی ندارد و می توان آن را به سفارش کارفرما در هر اتفاع و قطری ساخت. از این دسته از کلاهک ها نیز در سقف های مسطح و شیب دار استفاده می شود.

کلاهک گردان

این مدل کلاهک گردان جهت مکش هوای داخل سوله‌ها، کارخانجات، انبارها و سرویس های بهداشتی، کلاهک گردان بدون استفاده از انرژی الکتریکی و صرفا بوسیله جریان هوا به کار می‌رود.

انواع دیگری از کلاهم همچون کلاهک بادی، کلاهک ژاپنی و کلاهک شومینه هم گزینه های مختلفی هستند که کاربرد های مختص به خود را دارا می باشند .

مزایای کلاهک دودکش

درپوش دودکش دارای چندین مزیت است که می‌تواند هزینه نصب را ارزشمند کند.

افزایش بهره وری انرژی: جلوگیری از ورود جریان‌های پایین سرد به خانه‌ها، ثابت نگه داشتن دمای داخلی

پیشگیری از آتش سوزی: از خروج جرقه‌ها و اخگرها از دودکش‌ها و آتش گرفتن سقف‌ها یا محوطه سازی جلوگیری کنید.

جلوگیری از رطوبت: جلوگیری از ورود باران و برف به دودکش‌ها، هدایت آب به ناودان‌ها

پیشگیری از ورود حیوانات: از ورود حیوانات کوچک به دودکش و ایجاد انسداد جلوگیری کنید

طول عمر طولانی: از آسترهای دودکش در برابر رطوبت و زباله محافظت کنید و طول عمر آنها را افزایش دهید.

علائمی که نشان می‌دهد باید درپوش دودکش را تعویض کنید

به دنبال علائم زیر باشید که نشان می‌دهد نیاز به کلاهک دودکش جدید برای خانه خود دارید:

جریان‌های پایینی خنک که از طریق دودکش وارد خانه شما می‌شوند

زنگ زدگی یا پوسیدگی روی کلاهک یا دودکش فعلی شما

بادهای شدید کلاهک دودکش را کاملاً از بین برده است

رطوبت یا زباله در دودکش یا شومینه شما

آسیب قابل مشاهده به درپوش دودکش موجود شما

دکمه بازگشت به بالا