برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از اتوپلاستی برای بهبودی سریع و کاهش دوره نقاهت باید رعایت شوند. اتوپلاستی جراحی زیبایی گوش است که برای رفع ایراداتی مانند بیرون‌زدگی گوش انجام می‌شود. بعد از جراحی همانند دیگر جراحی‌ها باید نکاتی را رعایت کنید. در ادامه مهم‌ترین توصیه‌های مراقبتی بعد از عمل را ذکر می‌کنیم. درصورتی‌که قصد عمل اتوپلاستی گوش را دارید و می‌خواهید در مورد مراقبت های بعد از عمل اطلاعات کاملی به دست بیاورید، حتما با جراح پلاستیک یا دکتر گوش و حلق و بینی مشاوره داشته باشید.

مهم ترین مراقبت های بعد از اتوپلاستی کدامند؟

همان جراحی زیبایی گوش است. اگر گوش شما بیرون‌زده است یا لاله گوش بزرگی دارید، این روش جراحی می‌تواند گزینه خوبی باشد. اتوپلاستی مانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد. با رعایت مراقبت های بعد از اتوپلاستی می‌توان دوره نقاهت را به حداقل رساند و عوارض عمل را کاهش داد. در ادامه مراقبت های بعد از اتوپلاستی گوش را ذکر می‌کنیم.

۱. به گوش های خود دست نزنید (جلوگیری از ورم گوش بعد از اتوپلاستی)

در چند هفته اول باید مراقب باشید که آگاهانه یا تصادفی به گوش‌های خود دست نزنید. دست زدن به گوش و مالش آنها ممکن است باعث جابه‌جایی گوش شده یا به بخیه‌ها آسیب وارد کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، عوارضی در پی داشته و دوره نقاهت طولانی می‌شود. گوش‌ها در چند روز اول بی‌حس هستند. به همین دلیل زمان حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره باید مراقب ضربه به گوش باشید. ممکن است ضربه‌های کوچک را احساس نکنید؛ اما به گوش آسیب وارد شود. در زمان خواب، حتما به پشت بخوابید. خوابیدن به پهلو باعث فشار به گوش می‌شود.

۲. هدبند پزشکی را برای جلوگیری از درد بعد از عمل اتوپلاستی استفاده کنید

بعد از عمل جراحی، یک پانسمان حجیم روی گوش‌ها قرار می‌گیرد. چند روز بعد از عمل این پانسمان برداشته شده و یک پانسمان سبک و هدبند جایگزین آن می‌شود. این هدبند پهن بوده و شبیه به هدبندهای ورزشی است. دلیل استفاده از آن، جلوگیری از ضربه و آسیب به گوش است. همچنین هنگام خم شدن از حرکت گوش و جلو آمدن آن جلوگیری می‌کند. معمولا جراح توصیه می‌کند، در دوهفته اول ۲۴ ساعته از این هدبند استفاده شود. بعد از دوهفته به مدت یک ما باید شب‌ها از آن استفاده کنید. بهتر است در این مدت از لباس‌های دکمه‌دار استفاده کنید تا به گوش آسیبی وارد نشود.

۷۲ ساعت بعد از عمل پانسمان سر برداشته شده و می‌توان دوش گرفت و موها را شست. زخم‌های روی گوش هنوز آسیب‌پذیر هستند. به همین دلیل شب‌ها از هدبند استفاده می‌شود. اگر بخیه‌ها جذبی نباشند، در پایان هفته اول برداشته می‌شوند. شما می‌توانید در این بازه زمانی به محل کار خود بازگردید.

۳. در مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی از سیگار نکشیدن غافل نشوید

حداقل باید تا ۲ هفته بعد از عمل از سیگارکشیدن خودداری کنید. حتی اگر اطرافیان شما سیگاری هستند، در این مدت نباید کنار شما سیگار بکشند. دود سیگار باعث کاهش سرعت بهبودی زخم شده و مدت‌زمان تورم و کبودی را طولانی‌تر می‌کند. همچنین ممکن است جای زخم نامنظم ترمیم شود.

۴. از داروهای مسکن استفاده کنید

اگر احساس ناراحتی و خارش دارید، به پزشک اطلاع دهید. در این شرایط معمولا داروهای تسکین‌دهنده درد تجویز می‌شوند. داروها را طبق نظر پزشک مصرف کنید. اگر با وجود مصرف مسکن درد افزایش پیدا می‌کند، حتما باید به پزشک اطلاع دهید.

۵. مراقب ترشحات گوش باشید (علت ترشحات بعد از عمل گوش چیست؟)

تا یک هفته بعد از عمل خارج‌شدن مقداری مایع از گوش کاملا طبیعی است. ممکن است ترشح، غلیظ، تیره یا قرمز باشد. در این شرایط می‌توانید از پنبه و پراکسید هیدروژن برای تمیزکردن گوش استفاده کنید. به‌هیچ‌وجه پنبه را در گوش فشار ندهید و فقط قسمت خارجی گوش را تمیز کنید. اگر ترشحات بیش از حد معمول است، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

۶. سر خود را هنگام خواب بالا نگه دارید

در هر نوع جراحی تورم طبیعی است. برای اینکه سطح تورم را پایین بیاورید، هنگام درازکشیدن چند بالش زیر سر قرار دهید. بالا قرارگرفتن سر به کاهش تورم کمک می‌کند. همچنین سعی کنید کمتر به جلو خم شوید. این کار علاوه بر ایجاد تورم احتمال خونریزی را افزایش می‎دهد. معمولا تورم یک تا ۲ ماه ادامه دارد. برای رفع کامل تورم باید حدود شش ماه صبر کنید.

۷. برای مراقبت های بعد از اتوپلاستی روی زخم ها را نخارانید

بعد از عمل جراحی احساس خارش در ناحیه بخیه‌ها کاملا طبیعی است. خارش نشانه بهبود زخم و ترمیم اعصاب است. روی زخم‌ها را نخارانید؛ زیرا ممکن است به آنها آسیب وارد کنید. اگر خارش همراه با قرمزی، احساس گرما یا ترشح است، حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این علائم نشانه عفونت باشند.

۸. از نور خورشید و دمای بالا تا حد امکان دوری کنید

بهتر است برای یک تا ۲ ماه از نور مستقیم خورشید و دمای بالا دوری کنید. در چند هفته اول بعد از عمل، گوش‌ها بی‌حس می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توان آسیب ناشی از دمای بالا را احساس کرد. در این مدت از سشوار استفاده نکنید. بهتر است تا یک سال بعد از عمل از برنزه کردن خودداری کنید. زیرا برنزه کردن پوست در قسمت‌هایی که زخم وجود دارد، احتمال ایجاد هایپرپیگمانتاسیون را بالا می‌برد.

۹. رژیم غذایی سالم در مراقبت های بعد از اتوپلاستی (بعد از عمل گوش چه بخوریم؟)

رژیم غذایی سالم در طول زندگی اهمیت دارد. اما در دوره نقاهت بعد از جراحی اهمیت آن بیشتر می‌شود. در این مدت باید انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی را دریافت کنید. برخی از افراد بعد از عمل زیبایی گوش نمی‌توانند تا مدتی غذاهای سفت بخورند. اگر شما هم چنین شرایطی دارید، سعی کنید از غذاهای نرم، آبمیوه و اسموتی استفاده کنید. این نوع غذاهای سبک حالت تهوع بعد از بیهوشی را نیز بهبود می‌دهند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

مراقبت های بعد از اتوپلاستی در روند بهبودی تاثیر زیادی داشته و از بسیاری از عوارض جراحی جلوگیری می‌کند. بعد از عمل رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید و تا جای ممکن غذاهای نرم بخورید. داروهای خود را به طور منظم استفاده کنید. اگر درد شما شدید است یا ترشحات زیادی دارید، به پزشک اطلاع دهید تا احتمال عفونت بررسی شود. تا ۲ هفته سیگار نکشید. زیرا سیگار روند بهبودی را کند می‌کند. از نور مستقیم خورشید دوری کنید. هنگام خواب چند بالش زیر سر قرار دهید تا تورم کاهش پیدا کند.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

  • پس از اتمام جراحی گوش ، بیمار باید تا مدت مشخصی گوش جراحی شده ، را به سمت بالا نگه دارد.
  • پس از جراحی گوش ، به دلیل وجود باند بر روی گوش شنوایی بیماران کاهش پیدا می کند بنابراین بیماران نگران نشوند.
  • به منظور وارد نشدن فشار به گوش ، تا مدتی از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کنید و از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.
  • احساس کمی درد پس از اتوپلاستی طبیعی می باشد بنابراین نگران نباشید و برای استفاده از مسکن از پزشک معالج خود اجازه بگیرید.
  • به دلیل وجود ارتباط بین مجاری بینی و گوش ، بیمار باید تا مدتی از فین کردن خودداری کند.
  • مصرف داروهایی که جراح گوش خوب در کرمان دکتر رادمان برای بیمار تجویز می کند ، بسیار ضروری است بنابراین بیمار باید در مصرف به موقع و مرتب آن ها دقت کند.
  • بیماران باید تا مدتی پس از جراحی گوش ، به هنگام عطسه و سرفه دهانشان را باز کنند.
  • کسانی که اتوپلاستی انجام داده اند ، باید از باد انداختن در گوش خود پرهیز کنند.
  • افرادی که جراحی گوش انجام داده اند ،  باید از ورود آب به گوش خود جلوگیری کنند زیرا در این صورت احتمال عفونت گوش افزایش می یابد.
دکمه بازگشت به بالا