اقتصادیبرترین های کسب و کار مجیک

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

به گزارش ؛ گیربکس اتومات رانندگی آسان و ایمن‌تری را فراهم می‌کند اما خرابی آن پرهزینه‌تر است و گاهی اوقات می‌تواند مخارج بسیار کمرشکن را به صاحب خودرو تحمیل کند. مواردی مثل خرابی توربین یا تورک کانورتور، خرابی ساعت گیربکس، خرابی کلاچ‌های مربوطه و… از جمله شایع‌ترین علل بروز ایراد در گیربکس اتوماتیک به شمار می‌روند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی خود روی لینک ضربه بزنید.

چگونه بفهمیم گیربکس اتومات سالمه | علائم تمام شدن صفحه کلاچ گیربکس اتومات

در این مطلب 7 مورد از  را به‌طور کلی توضیح داده‌ایم تا در صورت مشاهده هر یک از آنها نسبت به رفع عیب اقدام کنید.

7 نشانه خرابی گیربکس اتومات

اگر خودروی اتومات شما هر کدام از 7 نشانه زیر را دارد، باید احتمال بدهید که گیربکس ماشین‌تان دچار مشکل است و خیلی زود به تعمیرکار مراجعه کنید. در ادامه 7 نشانه خرابی گیربکس اتوماتیک را می‌خوانید:

احساس لرزش و تقه زدن هنگام درگیر شدن گیربکس

اگر احساس می‌کنید که ماشینتان بعد از آنکه اهرم تعویض دنده در وضعیت درایو قرار می‌گیرد و شروع به حرکت می‌کنید، با لرزش یا تقه زدن هنگام سبک کردن دنده‌ها مواجه می‌شود، قطعا یک جای کار گیربکس اتوماتیک خودرو ایراد دارد.

در حالت عادی نباید هیچ گونه لرزشی در عملکرد گیربکس احساس شود، همچنین تعویض دنده‌ها نیز تا حد امکان نرم و بدون تقه صورت می‌پذیرد. بنابراین اگر با چنین مشکلاتی روبرو هستید، باید ابتدا نسبت به سالم، تمیز و کافی بودن روغن گیربکس اتوماتیک ماشین مطمئن شوید. در موارد حادتر این مشکل می‌تواند یکی از علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک یا علائم خرابی توربین گیربکس اتومات تلقی شود و برای رفع آن لازم است تا حتما به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک مراجعه شود

بوی سوختگی از سمت جعبه دنده

بوی سوختگی از سمت محفظه موتور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که تمامی اتصالات، سیم‌ها، سوکت ها، لنت‌های ترمز و… سالم هستند و به هیچ وجه منشا این بو محسوب نمی‌شوند. حالا می‌شود گفت که احتمالا بوی سوختگی از سمت جعبه دنده به مشام می‌رسد و این مورد می‌تواند یکی از نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک باشد. افزایش دمای گیربکس، کم بودن میزان روغن جعبه دنده، کثیف شدن و کاهش کیفیت روغن اتومات از جمله دلایل بروز این مشکل محسوب شوند.

شنیده شدن صداهای زوزه مانند در حالت خلاص

اگر در وضعیت خلاص یا N صداهایی شبیه زوزه همراه با لرزش و کوبش از سمت گیربکس احساس می‌کنید، احتمالا جعبه دنده اتوماتیک ماشین شما دارای نقص است. این مورد می‌تواند از علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک یا نشانه وجود ایراد در توربین و سامانه‌های کلاچ جعبه دنده اتوماتیک باشد.

خارج شدن دنده از وضعیت خود

اگر احساس می‌کنید که گیربکس اتوماتیک ماشین شما نمی‌تواند دنده مورد نظر را در وضعیت ثابت نگه دارد و به طور ناگهانی آن را خلاص می‌کند، بدانید که جعبه دنده دچار ایراد است. این مورد می‌تواند یکی از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک باشد و احتمالا باید منشا آن به نقص در ساعت گیربکس و شیر برقی‌ها جستجو شود. به هر حال لازم است که در این وضعیت به تعمیرکار متخصص جهت عیب‌یابی دقیق مراجعه شود.

درگیر نشدن گیربکس بعد از انتخاب حالت درایو

اگر اهرم تعویض دنده را در حالت درایو یا D قرار داده‌اید اما احساس می‌کنید که ماشین همچنان گاز هرز می‌خورد و از جای خود حرکت نمی‌کند، بدانید که مشکلی در گیربکس اتوماتیک خودرو متعلقات آن به وجود آمده است. به احتمال قوی این مورد می‌تواند یکی از علائم خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک باشد که با تعویض یا تنظیم مجدد آن رفع خواهد شد.

لیز خوردن دنده

اگر فکر می‌کنید که هنگام حرکت با سرعت ثابت، دنده‌ها به طور غیرعادی تعویض می‌شوند، یعنی به جای آنکه در سر جای خود ثابت باشند به وضعیت سبک یا سنگین‌تر به طور ناگهانی و غیرمنتظره تغییر حالت می‌دهند، با مشکل لیز خوردن دنده مواجه هستید. این مورد می‌تواند ناشی از خرابی سلکتور یا ساعت گیربکس و شیر برقی‌های مربوطه باشد.

 نشتی روغن از جعبه دنده اتوماتیک

اگر متوجه شدید که روغن گیربکس اتوماتیک ماشین نشتی دارد باید حتما نسبت به رفع این عیب اقدام کنید؛ چراکه نشتی روغن یکی از علائم بروز خرابی برای گیربکس اتوماتیک محسوب می‌شود. باید بدانید که جعبه دنده‌های اتوماتیک برای آنکه به طور مناسب به وظیفه خود عمل کنند، وابستگی بالایی به میزان روغن و همچنین سطح کیفیت آن دارند.

اگر مقدار روغن گیربکس اتوماتیک کاهش پیدا کند ممکن است خرابی‌های پرهزینه‌تری مثل ساییدگی صفحه کلاچ‌ها، خرابی تورک کانورتور، ساییدگی چرخ‌دنده‌ها و بلبرینگ‌ها در آن رخ دهد.

آشنایی اجمالی با گیربکس اتوماتیک

دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک

جعبه دنده اتوماتیک عملکردی خودکار دارد اما راننده باید رفتار درستی داشته باشد تا این سیستم دچار مشکل نشود. در هنگام استفاده از این سیستم باید از تغییر حالت‌های ناگهانی و استفاده از حالت مغایر با شرایط خودرو جدا خودداری کرد. از دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از انتخاب حالت D (Drive) در وضعیت خلاص یا پا روی پدال گاز خودداری کنید.
  • از تغییر وضعیت دنده جعبه دنده (P, R, N, D) در زمان حرکت خودرو پرهیز کنید.
  • از حرکت با دنده خلاص در سرازیری‌ها اجتناب کنید.
  • از روغن گیربکس مخصوص خودرو استفاده کنید.
  • سرویس دوره‌ای را به صورت منظم انجام دهید.

۷ مورد از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

گیربکس خودکار از یک سیستم مکانیکی و رایانه‌ای پیچیده تشکیل شده است؛ از این‌رو اگر در مراقبت و نگهداری آن سهل انگاری کنید و در صورتی که گیربکس به سرویس نیاز داشته باشد و آن را نادیده بگیرید، هزینه و زحمت زیادی برایتان خواهد داشت. خرابی و مشکلات جعبه دنده اتوماتیک به صورت علائم و اخطارهایی ظاهر می‌شوند که باید آن‌ها را جدی بگیرید.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا