سیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) چیست

دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز، یک سیستم مالی است که تراکنش‌های مالی را با حذف واسطه‌ ها، انجام می دهد و مبتنی بر فناوری بلاک چین (عمدتا اتریوم) است. بسیاری از تراکنش های مالی با قراردادهای هوشمند دیفای انجام می شود و برنامه ها و پروژه های زیادی راه اندازی شده اند که دسترسی به DeFi را باز می کنند، اما با ریسک هایی همراه هستند.

افراد زیادی بر این باورند که دیفای روش انجام تراکنش های مالی را تغییر می دهد. اما به دلیل اینکه کنترلی بر این تراکنش و قرارداد ها وجود ندارد، سرمایه گذاران مورد حمایتی مانند بازارهای مالی سنتی، قرار نمی گیرند. اما ریسک امکاناتی که دیفای ارائه می دهد، آن را به یک حوزه هیجان انگیز برای سرمایه گذاران ارز دیجیتال تبدیل می کند.

با دیفای، می توانید کار های مختلف بانکی را کسب سود، وام، خرید بیمه، تجارت مشتقات، تجارت دارایی‌ها و موارد دیگر… را انجام دهید. توجه داشته ابشید که تمام این کارها به طور یرمتمرکز انجام میشوند و نطارتی بر آنها وجود ندارد. فعالیت های دیفای، به طور سریع انجام می شوند و لازم به شخص ثالث ندارد.

به طور کلی، DeFi یک کریپتو جهانی است که به طور P2P (یعنی مستقیماً بین دو نفر، نه از طریق یک سیستم متمرکز) انجام می شود و برای همه افراد قابل انجام است. ما قصد داریم در این مقاله؛ به تعریف دقیق از DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز بپردازیم. همچنین می توانید در پایان مقاله، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگئارید تا در جهت پیشرفت ، همکاری داشته باشید.

دیفای چیست؟

DeFi را به عنوان یک سیستم مالی باز در نظر بگیرید که در آن می توانید ابزارها و خدمات مالی غیرمتمرکز، بزرگ و کوچک را بر روی پلت فرم بلاک چین بسازید. از آنجایی که این برنامه مبتنی بر بلاک چین است، این سرویس ها را می توان به راحتی متصل، تغییر و ادغام کرد، درست مانند کنار هم قرار دادن لگو ها. به عنوان مثال، شبکه بلاک چین اتریوم در حال حاضر برنامه های کاربردی جذابی مانند سیستم بانکداری غیرمتمرکز، سیستم پرداخت غیرمتمرکز، سیستم اعتباری غیرمتمرکز را ارائه می دهد که همه آنها به یکدیگر متصل هستند.

مزایای اصلی امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi چیست؟

از آنجایی که دیفای بر روی پلتفرم بلاک چین پیاده سازی می شود، بسیاری از نگرانی های امنیتی دیگر منطقی نیستند. تمام داده های مربوط به این اکوسیستم در بلاک چین گرفته شده و به هزاران گره شبکه ارسال می شود. بنابراین دیگر سانسور، دستکاری یا حتی خطر توقف خدمات در این اکوسیستم وجود نخواهد داشت.

یکی دیگر از مزایای مهم اکوسیستم دیفای، سهولت دسترسی برای افرادی است که در حال حاضر به دلایلی (مانند جریمه) از دسترسی به خدمات مالی محروم هستند. از آنجایی که سیستم مالی سنتی فعلی برای ایجاد درآمد به واسطه ها متکی است، خدمات آنها معمولاً در مناطق کم درآمد در دسترس نیست. اما از سوی دیگر، دیفای هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و دست واسطه ها را کوتاه می کند. به همین دلیل گروه زیادی از افراد به راحتی می توانند از خدمات این شبکه استفاده کنند.

کاربردهای دیفای چیست؟

به طور کلی، DeFi هنوز در ابتدای راه است. با این حال، بر اساس ویژگی ها و تکنیک های محیطی که می توان در آینده از آن ها استفاده کرد، کاربرد های آن قابل بررسی است.

وام دهی

پروتکل های وام دهی در پلتفرم DeFi یکی از محبوب ترین پلتفرم ها است. وام ها و اعتبارات شفاف و رایگان دارای مزایای بی شماری نسبت به سیستم های اعتباری مرسوم فعلی است. برخی از این مزایا شامل قراردادهای سریع و بدون دردسر، عدم وجود ضامن یا بررسی اعتبار و امکان استفاده از سایر دارایی های دیجیتال به عنوان وثیقه است.

از آنجایی که پروتکل‌های اعتباری بر روی پلتفرم‌ های بلاک چین عمومی پیاده ‌سازی می‌شوند، تمام اعتماد لازم توسط کلیدهای دیجیتال تامین می ‌شود و نیازی به ارائه اسناد خاص برای ارائه اعتماد نیست. به دلیل استفاده از بلاک چین، ریسک مرتبط با افراد درگیر در یک وام یا قرارداد وام کاهش می یابد. از سوی دیگر، فرآیند های مرتبط با این مشکل سریع ‌تر، ارزان ‌تر و برای افراد بیشتری در دسترس خواهند بود.

خدمات بانکی پولی

طبق تعریف، از آنجایی که اپلیکیشن های اکوسیستم دیفای  در دسته خدمات مالی قرار دارند، خدمات بانکی و پولی می تواند یکی از حوزه های کاربردی این اپلیکیشن ها باشد. این خدمات شامل صدور استیبل کوین، وام مسکن و بیمه است.

صنعت بلاک چین در حال رشد است و نیاز فوری به استیبل کوین وجود دارد. این ارزها معمولاً توسط دارایی های دنیای واقعی پشتیبانی می شوند. از آنجایی که ارزش ارزهای دیجیتال بسیار نوسان است، استیبل کوین های دیجیتال را می توان به عنوان پول نقد دیجیتال روزانه استفاده کرد. پول یا ارزی که توسط هیچ مرجع متمرکزی کنترل نمی شود.

مارکت پلیس غیر متمرکز

ارزیابی این نوع برنامه ها می تواند دشوار باشد. این بخش از دیفای پتانسیل زیادی برای نوآوری مالی دارد. صرافی غیرمتمرکز مهمترین برنامه در امور مالی غیرمتمرکز محسوب می شود. این پلتفرم‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌های دیجیتال را بدون واسطه برای ایجاد اعتماد معامله کنند. این تراکنش ها مستقیماً بین کیف پول کاربر و از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. نیاز به خرید ارزهای دیجیتال از طریق صرافی های متمرکز مانند بایننس حذف شده است.

ساختار صرافی های غیرمتمرکز به گونه ای است که کارمزد معاملات کمتر از صرافی های متمرکز است. علاوه بر این، با توجه به قابلیت های این برنامه ها، احتمالاً در آینده شاهد معاملات سهام شرکت ها از طریق این مبادلات شخص به فرد خواهیم بود.

نقش بلاکچین در اجرای پروژه‌ های دیفای چیست؟

فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال زیرساخت های لازم را برای اجرای پروژه های دیفای فراهم کرده اند. هنگامی که در سیستم بانکی تراکنش انجام می دهید، سابقه تراکنش در یک مرکز داده خصوصی متعلق به بانک ثبت می شود. با کمک فناوری بلاکچین، داده ها در یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده ثبت می شوند.

علاوه بر این، توزیع داده ها بین کاربران امنیت اکوسیستم را بهبود می بخشد. تأیید تراکنش نیز با استفاده از کاربران انجام می شود. به این ترتیب از هرگونه فعالیت غیرقانونی جلوگیری می شود. طرفداران دیفای ادعا می کنند که تراکنش های مالی در این شرایط با امنیت و شفافیت بیشتری انجام می شود.

چگونه از دیفای بهره ببریم؟

پروتکل ها قوانینی هستند که شبکه های بلاک چین را تعریف می کنند. به عنوان مثال، اتریوم را می توان بزرگترین میزبان برنامه های غیرمتمرکز در نظر گرفت. این بدان معنی است که بسیاری از برنامه ها می توانند و بر اساس پروتکل های اتریوم کار کنند.

سیستم های معاملاتی

در حال حاضر کلیه معاملات تجاری شامل  پرداخت، حواله، معاملات اوراق بهادار، پرداخت وام و غیره با کمک اپلیکیشن های غیرمتمرکز قابل انجام است.

صرافی‌ های غیرمتمرکز

یک پلتفرم معاملاتی همتا به همتا است که در آن کاربران مستقیماً با هم خرید و فروش می کنند و دارایی های خود را کنترل می کنند.

کیف پول‌ های دیجیتال

کیف پول های دیجیتال برای ذخیره ارزهای رمزنگاری شده از دیگر محصولات پرکاربرد دیفای هستند که مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

استیبل کوین ‌ها 

پروژه های دیفای نیز در شناسایی استیبل کوین ها نقش دارند. استیبل کوین ها دارایی های تعریف شده ای هستند که ارزش آنها ثابت می ماند تا کاربران بتوانند از آنها برای جلوگیری از نوسانات استفاده کنند.

سیستم‌ های وام‌ دهی

برنامه های تمرکززدایی با هدف بازپرداخت وام ها نیز محبوب هستند. در این برنامه کاربران می توانند دارایی های خود را به دیگران قرض دهند و در ازای آن از مزایایی برخوردار شوند.

توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT)

NFT نوعی دارایی دیجیتال است که ارزش افزوده منحصر به فردی دارد. با استفاده از این نمادها می توان خواص مختلفی را ارزیابی کرد. برنامه های غیرمتمرکز زیادی برای راه اندازی و فروش این توکن ها وجود دارد.

پیش ‌بینی آینده امور مال غیرمتمرکز

برای اندازه گیری میزان پذیرش دیفای در بازار، آنها از شاخصی به نام مجموع ارزش قفل شده (TVL) استفاده می کنند. به عبارت ساده، مفهوم TVL به میزان سرمایه گذاری در پروژه های دیفای اشاره دارد. این رقم در ابتدای سال 2020 حدود 601 میلیون دلار بود و امروز در اواسط سال 2022 به حدود 239 میلیارد دلار رسیده است. اگر این دو عدد را با هم مقایسه کنیم 50 هزار درصد افزایش مشخص می شود. اما این روند صعودی تا کی ادامه خواهد داشت؟

این یک سوال بسیار مهم در مورد آینده DeFi است. ماهیت غیرمتمرکز DeFi یک ایده جذاب برای مصرف کنندگان است. به لطف این ایده، سرمایه گذاران استقلال بیشتری در معاملات مالی پیدا می کنند. علاوه بر این، پروژه های DeFi به طور کامل در مسیر بلوغ و پیشرفت هستند. به همین دلیل، اکثر کارشناسان معتقدند که آینده دیفای کاملا روشن است.

نقش قرارداد های هوشمند در DeFi

استفاده از قراردادهای هوشمند در سال 2020 افزایش یافته است زیرا صنعت دیفای از یک بخش کوچک در سال 2018 به یکی از صنایع در حال رشد در فضای فناوری در حال ظهور تبدیل شده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال و برنامه های غیرمتمرکز از کد قرارداد هوشمند برای تسهیل مبادله کالاها، خدمات، داده ها، وجوه و غیره استفاده می کنند.

قراردادهای هوشمند سریع‌ تر، شفاف ‌تر، دقیق ‌تر، ایمن ‌تر و کارآمد تر از روش‌های متمرکز سنتی مبادله کالاها، خدمات یا اطلاعات هستند. کاربران دیگر مجبور نیستند به جعبه سیاه یک سیستم متمرکز تکیه کنند، بلکه به قوانین و مقررات تکیه می کنند زیرا کاربران می توانند رفتار هر برنامه را ببینند. این ویژگی ها با هم ترکیب می شوند تا مقرون به صرفه ترین راه را برای مدیریت مبادله دارایی ها، کالاها یا خدمات ایجاد کنند.

 منظور از TVL در امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

آنها معمولاً از نسبت “ارزش بازار” یک پروژه ارز دیجیتال به کل سرمایه سرمایه گذاری شده در آن برای یافتن پروژه های سرمایه گذاری مناسب استفاده می کنند. هرچه این نسبت کمتر باشد، ارزش قفل شده در مقایسه با ارزش بازار شبکه و قیمت ارز دیجیتال پروژه بالاتر است. توجه داشته باشید که هرگز نباید در پروژه ای تنها با یک معیار سرمایه گذاری کنید.

امنیت دیفای چگونه تامین می‌شود؟

 DeFiتوسط بسیاری به عنوان راه حل نهایی در نظر گرفته می شود. DeFi برای مهار فساد در امور مالی سنتی و ایجاد یک سیستم مالی صادقانه و بی طرف ایجاد شد که به نفع همه در جهان است DeFi .می تواند سیستم مالی سنتی جهان را از بین ببرد و پول سالم و آزادی را برای عموم به ارمغان بیاورد، به گونه ای که سیستم بانکی موجود نمی تواند.

دیفای به عنوان یک شوالیه با زره طلایی از جهان در برابر بانک های سرکش” محافظت می کند و مانند رابین هود از بانکداران ثروتمند پول می گیرد و به مردم جهان پس می دهد. این کار فقط با یک زیرساخت غیرمتمرکز بلاک چین قابل انجام است. این زیرساخت از یک سیستم پرداخت همتا به همتا برای حذف و کاهش کارمزدهای بیش از حد استفاده می کند و به کاربران امکان می دهد وام هایی با نرخ بهره بسیار پایین دریافت کنند.

خرید بدون واسطه با پروژ‌ه‌های دیفای به چه صورت است؟

بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال به کاربران امکان خرید بدون واسطه را می دهند. خرید بدون واسطه فقط بین خریدار و فروشنده است و آنها قدرت کامل برای انصراف، تایید یا ثبت نام دارند.

اما با ایجاد یک پروژه غیرمتمرکز خرید بدون واسطه دیگر محدود به تراکنش‌های ارزهای دیجیتال نیست. مهمترین چیزی که در معاملات مالی یافت می شود. می توانید از آن برای دریافت وام استفاده کنید. در حساب پس انداز خود سرمایه گذاری کنید و معاملات انجام دهید.

توجه داشته باشید که تمامی این خدمات مالی در سراسر جهان و بدون واسطه و با تایید شخصی شما انجام می شود. به عبارت دیگر، با DeFi می توانید امور مالی مختلف خود را در سراسر جهان بدون کسب اجازه از کسی انجام دهید.

مقایسه CeFi با DeFi

امور مالی غیرمتمرکز یا CeFi با اجازه دادن به افراد، بازرگانان و مشاغل برای انجام تراکنش های مالی از طریق فناوری های نوظهور، واسطه ها را از بین می برد. این کار از طریق شبکه های مالی همتا به همتا انجام می شود که از پروتکل های امنیتی، اتصالات و پیشرفت های نرم افزاری و سخت افزاری استفاده می کنند.

از هر کجا که به اینترنت متصل هستید؛ وام دهی با استفاده از نرم افزاری که تراکنش های مالی را در پایگاه های داده مالی توزیع شده ثبت و تایید می کند. قابل معامله و استقراض یک پایگاه داده توزیع شده را می توان از چندین مکان در دسترس قرار داد. داده‌ها را از همه کاربران جمع‌آوری می‌کند و از مکانیزم اجماع برای اعتبارسنجی آن استفاده می‌کند. دیفای از این فناوری برای حذف مدل‌های مالی متمرکز استفاده می‌کند و هر کسی را در هر کجا که باشد قادر می‌سازد به خدمات مالی دسترسی داشته باشد.

برنامه های DeFi به کاربران از طریق کیف پول شخصی و خدمات تجاری کنترل بیشتری بر پول خود می دهند. اگرچه کنترل را از اشخاص ثالث دور می کند، اما مالی غیرمتمرکز ناشناس ماندن را فراهم نمی کند. ممکن است نامی از شما در تراکنش‌هایتان نباشد، اما سازمان‌هایی که دسترسی دارند می‌توانند آن‌ها را ردیابی کنند.

این سازمان ها می توانند دولت ها، مجریان قانون یا سایر سازمان هایی باشند که برای حفظ منافع مالی افراد وجود دارند. یکی از بهترین راه‌ها برای مشاهده پتانسیل دیفای، درک مشکلاتی است که امروزه با آن مواجه است.

  • برخی افراد مجاز به افتتاح حساب بانکی یا استفاده از خدمات مالی نیستند.
  • عدم دسترسی به خدمات مالی می تواند مانع از کار افراد شود.
  • خدمات مالی می تواند مانع از کسب درآمد شما شود.
  • هزینه پنهان خدمات مالی اطلاعات شخصی شماست.
  • دولت ها و نهادهای مرکزی می توانند بازارها را به میل خود ببندند.
  • ساعات معاملات اغلب به ساعات کاری در یک منطقه زمانی خاص محدود می شود.
  • انتقال پول ممکن است به دلیل فرآیندهای درونی انسان چندین روز طول بکشد.
  • برای خدمات مالی کارمزد دریافت می شود زیرا واسطه ها باید آنها را تخفیف دهند.

کلام پایانی

امور مالی غیرمتمرکز حوزه وسیعی است که با حذف واسطه به دنبال ارائه خدمات مالی مورد نیاز مردم است. با کمک این فضا می توان به سمت یک سیستم مالی آزاد حرکت کرد. نظامی که در سراسر جهان وجود دارد و از فساد، سانسور و تبعیض جلوگیری می کند. برنامه های غیرمتمرکز بر روی بلاک چین هایی اجرا می شوند که میزبان قراردادهای هوشمند هستند. اتریوم در حال حاضر بزرگترین میزبان DeFi است. در استفاده از پروژه های غیرمتمرکز باید به طور هوشمندانه و حساب شده عمل کنید.

برنامه های مالی غیرمتمرکز یا DeFi نوعی از برنامه های مالی مبتنی بر بلاک چین هستند که نیازی به واسطه های مرکزی مانند کارگزاران، صرافی ها یا بانک ها برای ارائه خدمات مالی عادی ندارند. این اپلیکیشن ها از قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین سود می برند که گسترده ترین آن ها بلاک چین اتریوم است.

اگر تا اینجا مقاله رو خوندی و جوابت سوالت در مقاله نبود، لطفا سوالاتت رو برامون کامنت کن تا اولین فرصت جواب بدیم.

منبع: حذف بانک‌ها، واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز از دنیای مالی؛ دیفای (DeFi) برای تحقق این آرمان کار می‌کند. در این مطلب با کمک از وب‌سایت بایننس آکادمی، به‌بیان ساده هرآنچه را که باید درباره حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز بدانید توضیح می‌دهیم.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه فعالیت در پلتفرم‌های دیفای، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «» را مطالعه کنید.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) چیست؟

مدت‌هاست که بانک‌ها و سازمان‌های متمرکز بر دنیای مالی تسلط دارند. امروزه اگر بخواهید وام بگیرید، خریدوفروش کنید و یا اقساط و مالیات خود را پرداخت کنید، مجبور هستید به بانک، دولت یا دیگر سازمان‌های متمرکز مراجعه کنید. در تمام جهان، مردم هر لحظه به دولت‌ها اعتماد می‌کنند با این فرض که دولت‌ها پاک هستند و با کمک آنها از ارزش پول‌های ملی‌ محافظت می‌شود. مردم دنیا به بانک‌ها اعتماد می‌کنند با این فرض که امانتدارِ درست‌کارِ پول‌هایشان هستند. هر لحظه به شرکت‌های واسطه اعتماد می‌کنند با این امید که خدمات مالی بدون نقص دریافت کنند.

اما تاریخ نشان داده است واسطه‌های متمرکز می‌توانند مرتکب فساد یا خطای غیرعمدی شوند. حوزه امور مالی غیرمتمرکز آمده است تا با استفاده از و مفهوم عدم‌تمرکز، فساد، خطای غیرعمدی و نیاز به اعتماد متمرکز را از بین ببرد.

دیفای با هدف بزرگی که دارد می‌تواند در کنار بلاک چین به‌عنوان یکی از نوآوری‌های امیدوارکننده عصر دیجیتال در نظر گرفته شود.

مزایای اصلی دیفای چیست؟

دنیای مالی سنتی به نهادهایی مانند بانک (به‌عنوان واسطه) و دادگاه (به‌عنوان داور) وابسته است. برنامه‌های دیفای اما به هیچ واسطه یا داوری نیاز ندارند. این کدِ برنامه‌نویسی است که چگونگی حل‌و‌فصل اختلافات احتمالی را مشخص می‌کند. از همه مهم‌تر، کاربران بر دارایی‌های خود کنترل و نظارت کامل دارند.

در آرمان‌شهر دیفای هیچ‌کس نمی‌تواند پول شما را مصادره کند، بر امور مالی زندگی‌تان نظارت داشته باشد یا از معامله شما با فرد دیگری جلوگیری کند. همچنین فساد و سرقت به ‌حداقل می‌رسد، چون همه‌چیز برای همه شفاف است.

علاوه بر ازبین‌رفتن واسطه‌ها، استفاده از دیفای می‌تواند هزینه‌ها را کاهش ‌دهد و امکان ایجاد یک سیستم مالی آسیب‌ناپذیر را فراهم کند. اگرچه حذف بانک‌ها و سازمان‌های متمرکز از دنیای مالی به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست، اما به نظر می‌رسد در آغاز یک جریان قدرتمند قرار داریم.

به‌لطف بلاک چین می‌توان به پیشرفت حوزه امور مالی غیرمتمرکز امیدوار بود. داده روی بلاک چین ذخیره شده و بین تمام افرادی که به شبکه متصل هستند پخش می‌شود. با این فناوری، احتمال تغییر اطلاعات، سانسور یا از کار افتادن سیستم تقریباً از بین می‌رود.

یکی دیگر از مزیت‌های چنین اکوسیستمی، دسترسی آسان تمام افراد به خدمات مالی است، به‌خصوص افرادی که نمی‌توانند از سیستم مالی فعلی استفاده کنند. ازآنجاکه سیستم مالی سنتی به سودآوری واسطه‌ها وابسته است، در جوامع کم‌بضاعت این خدمات به‌درستی ارائه نمی‌شود. بااین‌حال، با دیفای همه می‌توانند با هزینه بسیار پایین از خدمات مالی استفاده کنند.

کاربردهای DeFi

اغلب بخش‌های دنیای مالی می‌توانند از مزایای دیفای بهره‌مند شوند، اما امروزه بیشتر فعالیت‌های این حوزه در سه بخشِ کلی خلاصه می‌شود:

دریافت وام و وام‌دهی

پروتکل‌های وام‌دهی غیرمتمرکز یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی اکوسیستم دیفای هستند. وام‌دهی و دریافت وام به‌صورت آزاد و غیرمتمرکز مزیت‌های زیادی نسبت به سیستم اعتباری سنتی دارد. ازجمله ویژگی‌های جالب پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر بلاک چین می‌توان به پرداخت فوری، امکان وثیقه‌گذاری با دارایی‌های دیجیتال و نیاز نداشتن به چک‌های اعتباری اشاره کرد.

در این سیستم‌ها، تأمین‌کنندگان نقدینگی با قراردادن دارایی‌های خود در پلتفرم می‌توانند سود دریافت کنند و افراد دیگر می‌توانند از آن نقدینگی وام بگیرند.

ازآنجاکه این خدمات روی بلاک چین‌های عمومی عرضه می‌شود، نیاز به اعتماد به‌ حداقل می‌رسد و شفافیت بسیار بالایی برقرار خواهد شد. به‌طور کلی، سیستم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز ریسک طرف قرارداد را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند این کار ارزان‌تر و سریع‌تر باشد و افراد بیشتری از آن استفاده کنند.

خدمات بانکی پولی

با درنظرگرفتن روند بالغ‌شدن صنعت بلاک چین، تمرکز زیادی بر ایجاد استیبل کوین‌هایی وجود دارد که مانند ارزش ثابت داشته باشند و درعین‌حال غیرمتمرکز هم باشند. استیبل کوین‌ به نوعی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که دارای پشتوانه یک دارایی یا کالای پایدار مانند دلار است. مثلاً یک ارز دیجیتال باثبات دلاری (مثل تتر) پشتوانه دلار دارد و ارزش آن همواره یک دلار است.

در مورد خدمات اعتباری، در سیستم سنتی به‌دلیل وجود واسطه‌های فراوان، فرایند ثبت رهن و وثیقه بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. با بهره‌مندی از ، هزینه‌های حقوقی و پذیره‌نویسی به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر،‌ صدور بیمه‌ روی بلاک چین نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد و ریسک نقض بیمه‌نامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به این ترتیب، با حفظ کیفیت خدمات، مبلغ بیمه‌نامه می‌تواند کمتر شود.

صرافی‌های غیرمتمرکز

به‌عقیده صاحب‌نظران، صرافی‌های غیرمتمرکز در آینده حوزه معاملات مالی نقش انکارناپذیری خواهند داشت و این صرافی‌ها خود شامل دیفای می‌شوند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز که روی بلاک چین کار می‌کنند، معامله‌گران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را بدون واسطه و به‌شکل مستقیم خریدوفروش کنند. این معاملات از کیف پول شخصی کاربران انجام می‌شود.

ازآنجاکه یک سازمان متمرکز نمی‌تواند کنترلی بر فرایندهای صرافی داشته باشد، کارمزد معاملات بسیار ناچیز است؛ اگرچه هنوز درباره کارمزد تراکنش‌های خودِ شبکه چالش‌هایی وجود دارد.

همچنین، می‌توان از فناوری بلاک چین برای صدور و ارائه مالکیت تعداد زیادی از ابزارهای مالی بهره برد. این برنامه‌ها با ایجاد بستری غیرمتمرکز، نیاز به اعتماد به سازمان‌های امانتدار را از بین می‌برند و با کمک فناوری دفتر کل توزیع‌شده، یک نقطه شکست یکتا ندارند که احتمال حمله به آنها وجود داشته باشد.

برای مثال، در حوزه دیفای می‌توان ابزارها و منابعی را برای عرضه توکن‌های سهامی (اوراق بهادار) ارائه داد که با آنها افراد و کسب‌وکارها می‌توانند برای دارایی‌هایی مثل سهام و املاک، ارز دیجیتال ایجاد کنند و پارامترهای دلخواه خود را برای آن در نظر بگیرند.

بازارهای مشتقه (قراردادهای آتی و اختیار) و همچنین بازارهای پیش‌بینی (مانند ) هم می‌توانند زیرمجموعه دیفای باشند.

برنامه‌های دیفای کجا اجرا می‌شوند؟

هسته اصلی حوزه امور مالی غیرمتمرکز قرارداد هوشمند است، چون برنامه‌های غیرمتمرکز به‌وسیله آن کار می‌کنند. بنابراین، بلاک چین‌هایی که میزبان قراردادهای هوشمند هستند، می‌توانند میزبان برنامه‌های دیفای هم باشند.

درحالی‌که قراردادهای معمولی برای مشخص کردن رابطه افرادی که درگیر قرارداد هستند از مواد قانونی استفاده می‌کنند، یک قرارداد هوشمند از کدهای کامپیوتری بهره می‌برد.

به‌لطف بلاک چین، یک قرارداد هوشمند پس از پیاده‌سازی ضمانت اجرایی خواهد داشت. توسعه‌دهنده شرایط اجرای قرارداد را در کد تعیین می‌کند و پس از ثبت‌کردن آن روی بلاک چین، حتی خود او هم نمی‌تواند جلوی اجرای قرارداد را بگیرد.

استفاده از قراردادهای هوشمند سریع‌تر و آسان‌تر است و ریسک کمتری برای طرفین دارد. از طرف دیگر، قراردادهای هوشمند هنوز با چالش‌های حقوقی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به‌عنوان مثال، هنوز مراجع قانونی یک قرارداد هوشمند مالکیت خانه را به رسمیت نمی‌شناسند. همچنین، ازآنجاکه قراردادهای هوشمند قابل‌توقف نیستند، وجود باگ یا کد مخرب می‌تواند موجب خطر شود.

درحال‌حاضر بزرگ‌ترین پلتفرمی است که پروژه‌های دیفای می‌توانند روی آن کار کنند. بدون اغراق می‌توان گفت در مقطع فعلی بلاک چین اتریوم میزبان بیش از ۷۰٪ کل اکوسیستم دیفای است.

برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

به‌جز اتریوم، ایاس، تزوس، ترون، کاردانو، نئو، الگورند و ده‌ها بلاک چین دیگر قادر هستند برنامه‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز را میزبانی کنند.

ارزهای دیفای | استیکینگ چیست

دیفای با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟

مهم‌ترین چالش‌هایی که دیفای با آن روبه‌رو است، عبارت‌اند از:

سرعت

بلاک چین‌ها در مقطع فعلی کندتر از رقبای متمرکز خود هستند و این روی کار برنامه‌های غیرمتمرکز هم تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال، اتریوم، عمده‌ترین میزبان پروژه‌های دیفای، اکنون فقط می‌تواند ۱۴ تراکنش در ثانیه پردازش کند. البته با وجود راهکارهای مقیاس‌پذیری گوناگون و پیشرفت‌های بالقوه، به‌احتمال فراوان این مشکل در آینده نزدیک حل خواهد شد. گفتنش خالی از لطف نیست که همین حالا ده‌ها پروژه دیفای روی همین بلاک چین‌های آهسته هم به‌خوبی کار می‌کنند.

احتمال خطا از سمت کاربر؛ هرکس مسئول دارایی خود است

تجربه کاربری بد

درحال‌حاضر، استفاده از حوزه دیفای کمی برای کاربران تازه‌کار پیچیده است و برنامه‌های فعلی هنوز آن‌طور که باید رابط کاربری خوبی ندارند. برای یک کاربر عادی حریم‌خصوصی و عدم‌تمرکز اولویت اول نیست. آسان‌بودن کار با این حوزه می‌تواند انگیزه‌‌ای باشد برای کاربران تا سیستم‌های متمرکز را رها کنند، اما بدون یک رابط کاربری مناسب و دسترسی آسان، برنامه‌های غیرمتمرکز ازنظر تعداد کاربر نمی‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند. توسعه نرم‌افزارهای موبایل برای برنامه‌های حوزه دیفای مهم‌ترین مسئله‌ای است که درباره تجربه کاربری باید به آن توجه شود.

جمع‌بندی

امور مالی غیرمتمرکز یک حوزه گسترده است که تلاش می‌کند با حذف واسطه‌ها خدمات مالی موردنیاز افراد را ارائه کند. با کمک این حوزه می‌توانیم به‌سمت یک سیستم مالی آزادتر حرکت کنیم؛ سیستمی که در تمام جهان قابل‌دسترس است و مانع از فساد،‌ سانسور و تبعیض می‌شود.

برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای روی بلاک چین‌هایی که میزبان قرارداد هوشمند هستند، اجرا می‌شوند. اتریوم درحال‌حاضر بزرگ‌ترین میزبان دیفای است.

پتانسیل‌‌ دیفای برای رقم‌زدن آینده‌ای متفاوت به‌شدت بالا است؛ آینده‌ای که ما بدون نیاز به بانک‌ها و شرکت‌های واسطه امور مالی خود را مدیریت می‌کنیم و بر دارایی خودمان اختیار کامل داریم.

مجله ارزنو تاثیری زیادی روی فراز و نشیب‌های این بازار می‌گذارند. اگر فعال یا سرمایه گذار ارزهای دیجیتال هستید حتما پیگیر اخبار باشید

 

دکمه بازگشت به بالا