راه باز كردن لوله فاضلاب

10 راه ساده برای باز کردن فاضلاب و لوله گرفته ظرفشویی

در مورد گرفتگی و مشکلات لوله فاضلاب همه ما علائم اخطار را میدانیم، راه آب سینک ظرفشویی و یا به چرخش و پایین رفتن آب از ساق پایتان در حمام توجه کنید و بوها ، بوهای تند و ناخوشایند اینها همه نشانه آن است که احتمالا بزودی با گرفتگی فاضلاب مواجه خواهید شد و یک روز می بینید راه آب کاملا بسته شده است پس لازم است که سریعا وارد عمل شوید .

خب !موهای اضافه و مواد چرب و چسبناک سطح فاضلاب را تمیز کردید هیچ اتفاقی نیفتاد حالا سعی میکنید مثل یک لوله کش عمل کنید اما فایده ندارد اما چه اتفاقی می افتد که این گرفتگی باز نمیشود؟ و یا بهتر است بگوییم چه کنیم که این گرفتگی ها سریع تر باز شوند ؟ در ادامه این بخش از 10 راه حل با تاثیر قطعی برای در این مورد پیشنهاد خواهیم کرد.

Opening the sewer pipe

چگونه لوله فاضلاب را باز کنیم

در اینجا راه حل پیشنهاد میکنیم تا قبل از اینکه به راه اورژانسی و گران قیمت نهایی یعنی خبر کردن لوله کش متوصل شوید امتحان کنید.

 1. سیم بلند و خمیده (فنر) برای باز کردن لوله فاضلاب :

خیلی ساده، اما بطور عجیبی کار آمد ، یک گیره فلزی لباس که کت و شلوار به آن آویزان میکنید بردارید و خوب خمیدگی آنرا صاف کنید بعد یک طرف آنرا در انتها به شکل قلابی کوچک خمیده کنید. آنرا به داخل راه آب بفرستید و فکر کنید ماهیگیری میکنید، سعی کنید تمام موها و چربیها و جرم های کثیف و نامطبوع را بیرون بکشید. به یاد داشته باشید باید سعی کنید محتویات لوله را بیرون بکشید نه اینکه بیشتر هل دهید و به پایین بفرستید، وقتی در حد ممکن محتویات را بیرون کشیدید، حالا به مقدار کافی آب داغ داخل راه آب بریزید ،به این روش به راحتی لوله شما باز میشود.

 2.باز کردن لوله فاضلاب با استفاده از نمک و یا باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه :

ترکیبی از یک سوم فنجان نمک و یک سوم فنجان سرکه درست کنید ؛ بر اثر ترکیب این دو، گازی از آن متصاعد میشود. بدون و قبل از تمام شدن جوشش ترکیب آنرا داخل فاضلاب بریزید این حالت جوشیدن دو ترکیب باعث میشود مو و چربی و محتویات لوله تمیز شود اجازه دهید حدود یک ساعت راه آب به همان شکل بماند بهتر است اجازه دهید تمام طول شب به همان شکل بماند بعد با آب گرم و فشار بالا لوله را بشویید. همچنین میتوانید اول به مقدار کافی نمک داخل لوله بریزید و بعد سرکه را روی آن بریزید.

 1. جارو برقی خشک و تر راه حل باز کردن لوله فاضلاب :

اگر جارو برقی خشک و تر دارید ،بدانید که آن ابزاری فوق العاده برای باز کردن فاضلاب است ، ابتدا آنرا روی مکش مایعات تنظیم کنید مخرج آنرا برای جلوگیری از کثیف کاری بپوشانید سپس دور تا دور لوله را خوب درز بندی کنید ، شاید بخواهید از یک کیسه قدیمی و کهنه برای این منظور استفاده کنید با روشن کردن جارو با قدرت بالا ،جارو تمام محتویات که مسبب گرفتگی بود را به داخل کیسه میکشد این کار همیشه جواب نمیدهد اما ارزش تست کردن را دارد.

 1. باز کردن لوله فاضلاب با آب جوشیده :

این کاری است که از آن ساده تر وجود ندارد، کتری را روی اجاق گاز یا داخل مایکروویو قرار دهید و تا جایی که ظرفیت دارد در آن آب بریزید و بجوشانید حالا آنرا در دو یا سه مرحله به آرامی داخل لوله بریزید اجازه دهید آب داغ چند ثانیه در هر بار کار کند و بعد سری بعد آب را بریزید این همیشه ساده ترین و سریع ترین راه حل است. اگر قبل از تمام شدن آب جوش ،لوله باز شد به خود تبریک بگویید و با بقیه آن برای خود یک فنجان چای درست کنید.

 1. باز کردن لوله فاضلاب با جوهر نمک 🙁 با احتیاط فراوان استفاده کنید)

یک دستکش پلاستیکی بپوشید و محافظ چشم به چشم بزنید ، جوهر نمک میتواند باعث سوختگی های تند و نامطبوع شود. میتوانید آنرا از فروشگاه ابزار آلات محل خود تهیه کنید ،اما برای حمل و انتقال آن خیلی احتیاط کنید. 3/4 گالن آب سرد داخل سطل بریزید و 3 فنجان جوهر نمک به آن اضافه کنید با یک قاشق چوبی کهنه آنرا خوب ترکیب کنید مخلوط شروع به جوشش میکند و گاز و گرما از خود متصاعد میکند محلول را داخل فاضلاب بریزید و بین 20 تا 30 دقیقه به آن زمان دهید. سپس لوله را با آب داغ شستشو دهید اگر لازم بود همین مراحل را تکرار کنید.

 1. باز کردن لوله فاضلاب با تخلیه چاه :

مشاغلی وجود دارد که چاه را تخلیه می کنند، ولی ما نمی توانیم آن کار را انجام دهیم اما یک کار ساده وجود دارد ،ابتدا یک سطل خالی زیر لوله یو شکل فاضلاب قرار دهید سطل برای جمع کردن آب داخل لوله ،از آچار استفاده کنید و واشر دو سر انتهایی لوله زیر سینک را شل کنید باید سعی کنید تمام اجزا لوله را با دست نگه دارید وقتی بست ها باز شد، آنرا آزاد کنید و به طرف سطل برگردانید و تمام محتویات لوله را داخل سطل بریزید.

ممکن است لازم باشد با چیزی داخل باقیمانده لوله بچرخانید و بقیه خرده ریزه های به جا مانده را تمیز کنید این کار را برای هر دو طرف لوله انجام دهید ، یک مسواک قدیمی و از کار افتاده وسیله خوبی برای این منظور است اتصالات را با آب بشویید و تمیز کنید و دوباره سر جای خود ببندید. بیشتر اوقات این ترفند جواب خواهد داد.

 1. باز کردن لوله فاضلاب از طریق لوله زانویی :

این قطعه تکه ای از لوله راه آب است ، در قسمت پایینی آن که کار کد ویژه ای دارد. اساسا این قطعه یک لوله فلزی قابل انعطاف است با یک شکل مارپیچ که در انتهای آن می باشد. ویدیویی که در ادامه فرستاده میشود به شما نشان میدهد چکار باید بکنید.

 1. نمک و روش خانگی باز کردن لوله فاضلاب :

1/2 فنجان نمک آشپزخانه را با 1/2 فنجان جوش شیرین ترکیب کنید و آنرا داخل فاضلاب مسدود شده بریزید اجازه دهید ده تا بیست دقیقه بماند سپس آب جوش روی آن بریزید ، آب داغ و نمک و جوش شیرین یک ترکیب شیمیایی بوجود خواهد آورد که بخش زیادی از جرم ها و چربی های داخل فاضلاب را حل می کند.

 1. باز کردن لوله فاضلاب با مواد شوینده ظروف :

اگر راه آب توالت شما مسدود شده ،1/4 فنجان ماده شوینده ظرف داخل کاسه بریزید سپس با مقداری آب آنرا بجوشانید. ماده شوینده مثل یک روان کننده عمل میکند و پس مانده های داخل فاضلاب را تمیز میکند بعد از آن به مقدار کافی آب داغ داخل راه آب بریزید اگر باز هم لوله باز نشد وقت آن است که دستکش پلاستیکی بپوشید.

 روش باز کردن لوله و سینک ظرفشویی

 1. باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین و سرکه :

اگر لوله حمام گرفته مقداری جوش شیرین و سرکه ترکیب کنید و در دو مرحله داخل آن بریزید و سپس به آن زمان دهید  چیزی حدود 45 تا 60 دقیقه صبر کنید حالا وان را با آب داغ پر کنید.حالا به یکباره درپوش وان را برداشته و با فشار 45 تا 60 گالن آب را به داخل راه آب هدایت کنید فشار ناشی از آب و تاثیر موادی که از گرفتگی لوله فاضلاب برای هر خانه ای اتفاق می افتد و بیشتر مردم یا از مواد شیمیایی استفاده می کنند یا با تماس می گیرند. اما راه حل های خانگی زیادی وجود دارد که می توانید ابتدا آنها را امتحان کنید و هیچ یک از آنها روش های پیچیده ای نیستند. قبل از تماس با سرویسکار از روش های آموزش داده شده برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده نمایید ببینید میتوانید گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنید.

بهترین روش های رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

۱. با یک آویز لباس، فنر دستی بسازید!

یک آویز لباس را صاف کنید و نوک آن را به کمک انبردست به شکل ۹۰ درجه خم کنید. مطمئن شوید که اندازه قلاب کوچک است و میتواند از توری آشغالگیر رد شود. قلاب را درون لوله فشار دهید و سپس به بالا بکشید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مواد زائد مثل مو، چربی، لجن و … را شبیه به ماهیگیری بالا بکشید و راه آب لوله را باز کنید.

 • اگر قلاب از توری رد نشد، با استفاده از آچار و پیچ گوشی آن را باز کنید.
 • سعی کنید مواد زائد را به سمت داخل فشار ندهید، هدف این است که آنها را بیرون بکشید.
 • برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب سینک های دو لگنه، بهتر است این کار را برای هر دو لگن انجام دهید.

۲. با استفاده از یک جاروبرقی تر و خشک، عامل انسداد لوله را از بین ببرید.

جاروبرقی را روی حالت تر قرار دهید تا هنگام مکش مایعات، به آن نرسد و آن را بر روی بالاترین قدرت مکش تنظیم نمایید. حالا شیلنگ جاروبرقی را وارد لوله کنید و اشیا و مواد زائدی که سبب مسدود شدن زانویی یا به اصطلاح شترگلو شده را تخلیه کنید. اگر این روش کار نکرد احتمال اینکه شیلنگ به گرفتگی لوله فاضلاب برخورد نکرده باشد وجود دارد. در صورت اینکه مجددا دستگاه گرفتگی را باز نکرد باید از یک مکنده قوی تر استفاده نمایید.

 • بهتر است اطراف لوله فاضلاب را با یک کیسه پلاستیکی یا وسیله ای دیگر به خوبی بپوشانید تا هنگام مکش درزی نداشته باشد. وجود درز هنگام مکش میتواند همه جا را کثیف کند.
 • اگر گرفتگی در سینک ظرفشویی یا شبیه به آن است بهتر است سیفون را باز کنید و شیلنگ جاروبرقی را مستقیما درون لوله تخلیه فاضلاب قرار دهید.

۳. گرفتگی سینک یا لوله فاضلاب را با تلمبه لوله بازکن رفع کنید.

یک تلمبه را روی دهانه لوله قرار دهید و کمی فشار دهید تا خلأ ایجاد شود. هنگامی که چند بار به آرامی تلمبه را بالا و پایین کردید، زمان فشار به سمت پایین، بیشترین قدرت خود را وارد کنید. تا زمانی این کار را انجام دهید که مطمئن شوید آب فاضلاب در جریان است یا اینکه عامل انسداد رفع شده است.

 • اگر از محلول های شیمیایی به ویژه اسید استفاده کردید، به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید. چون خطر پاشیدن مواد شیمیایی روی پوست شما وجود دارد.
 • هنگام بالا و پایین کردن تلمبه، به آن زاویه ندهید، بصورت صاف و قائم بالا و پایین کنید.
 • پس از اینکه ۴ تا ۵ بار این کار را انجام دادید، تلمبه را بردارید. بررسی کنید که نتیجه بخش بوده یا خیر. اگر مشکل رفع شده بود، درون لوله آب بریزید، در غیر این صورت این روش را باز تکرار نمایید.

و در پایان اگر این روش ها جواب نداد می توانید از طریق  چاه بازکنی تهران در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا