دکوراسیون سنتی: یک راه حل زیبا و دلپذیر برای خانه شما

با استفاده از آینه ها، فضا را بزرگتر جلوه دهید

شاید این ترفند یکی از قدیمی‌ترین حقه‌های معماری باشد، اما واقعاً کارایی دارد. شما می‌توانید با اضافه کردن آینه‌های بزرگتر و بیشتر، توهم فضا را ایجاد کنید. بهترین ترفند در این زمینه، پوشاندن یک دیوار کامل با یک آینه بزرگ است. آینه با بازتاب نور و البته دکوراسیون داخلی، توهم فضا را ایجاد می‌کند و فضای داخلی شما را دو برابر می‌کند. سعی کنید این آینه بزرگ را در برابر نور پنجره و یا حداقل در برابر نور کافی قرار دهید تا به ایجاد یک جلوه زیبا از اتاق پذیرایی به عنوان دکوراسیون سنتی به شما کمک کند.

دکوراسیون سنتی: یک راه حل زیبا و دلپذیر برای خانه شما

مرکز رسانه‌ای خود را بسازید

قرار دادن تجهیزات صوتی و تصویری در اتاق‌های پذیرایی کوچک همیشه یک مسئله بزرگ بوده، به ویژه وقتی این تجهیزات را در اندازه‌های بزرگ خریداری کرده باشیم. استفاده از میز‌های مخصوص این تجهیزات، فضای زیادی را از اتاق‌های پذیرایی کوچک اشغال می‌کند، بنابراین بهترین روش برای چیدمان این وسایل، متصل کردن آن‌ها به دیوار است. برای این کار می‌توانید یک تخته MDF را بر روی دیوار نصب کنید و با کمی خلاقیت، قفسه‌ها و یا فضا‌هایی را برای تجهیزات صوتی و تصویری، را بر روی آن تعبیه کنید. چنین صفحه‌ای بر روی دیوار می‌تواند از اشغال فضای زیادی در اتاق پذیرایی جلوگیری کند.

از معماری اتاق پذیرایی خود استفاده کنید

گاهی اوقات معماری خانه‌ها به شکلی است که چیدمان اتاق پذیرایی را بسیار دشوار می‌سازد. برای مثال گاه شکل اتاق پذیرایی نه به شکل چهارگوش، بلکه چند گوشه است. این موضوع به ویژه برای اتاق‌های پذیرایی کوچک، می‌تواند بسیار دردسر ساز باشد. اما توجه داشته باشید که از همین محدودیت‌ها نیز می‌توان استفاده کرد و با کمی خلاقیت، چیدمان جذابی را ارائه دهیم. برای مثال باور داشته باشید که ترتیب سنتی مبلمان، یک قانون نیست و ما می‌توانیم هر یک از اجزای مبلمان را در ترتیبی متفاوت بینیم. مثلاً قسمت دونفره مبل را در فرورفتگی پنجره جای دهیم و قسمت‌های تک نفره را به هم بچسبانیم.

ایده سبد‌های آویزان برای استفاده بیشتر از دیوار‌ها

اتاق‌های پذیرایی کوچک همواره با مشکل فضا مواجه هستند. گاه حتی برای قرار دادن وسایل کوچکی همچون کنترل تلویزیون یا شارژر موبایل نیز با کمبود جا مواجه هستیم و مجبور می‌شویم آن‌ها را بر روی مبل یا جا‌هایی این چنینی رها کنیم. این کمبود فضا برای برخی وسایل مورد استفاده ما در اتاق پذیرایی، به راحتی می‌تواند سبب یک بهم ریختگی کامل در خانه ما شود.

با این حال برای رفع این مشکل نیز راه حل‌هایی وجود دارد که یکی از جذاب‌ترین آن‌ها استفاده از سبد‌های آویزان به دیوار است. سبد‌های بافته شده از ترکه‌های درخت بید، هم ظاهری زیبا دارند و هم به اندازه کافی محکم هستند که می‌توانند بسیاری از وسایل ماه همچون تبلت، موبایل، عروسک، کنترل تلویزیون و یا هر وسیله مشابه دیگری را در خود جای دهد. وصل کردن این سبد‌ها به دیوار با قلاب‌های تزئینی و با شکلی خلاقانه می‌تواند جذابیت خاصی با اتاق پذیرایی کوچک ما بدهد.

ایده فضای ذخیره سازی در نزدیکی سقف

همه ما با کابینت‌های آشپزخانه آشنا هستیم و می‌دانیم که بخشی از این کابینت‌ها در بالا نصب می‌شوند (اصطلاحاً کابینت هوایی). حالا برخی طراحان خانه‌های کوچک از همین ایده برای بهره گیری بیشتر از فضا استفاده می‌کنند. این طراحان با استفاده از رنگ اتاق پذیرایی، کابینت‌هایی را در نزدیکی سقف، استتار می‌کنند تا علاوه بر کاهش بهم ریختگی در اتاق، ظاهری جدید به آن بدهند.

اتاق پذیرایی را با تزئینات زیاد شلوغ نکنید

اتاق پذیرایی کوچک خود را می‌توانید با یک یا دو وسیله تزئیناتی یا هنری، آراسته کنید، اما از شلوغ کردن آن با چنین وسایلی پرهیز کنید، زیرا جلوه مناسبی به اتاق پذیرایی شما نخواهد داد. چنین کاری باعث می‌شود که هم فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید و هم اتاق پذیرایی شما جلوه‌ای مدرن به خود بگیرد.

مبل خود را به دقت انتخاب کنید

یک مبل بزرگ می‌تواند به سرعت فضای اتاق کوچک پذیرایی ما را بخورد. به عبارت بهتر استفاده از مبل‌های بزرگ به هیچ وجه ایده مناسبی برای خانه‌های کوچک نیست. بهترین ایده برای خانه‌های کوچک استفاده از مبلمان کوچک و حتی بهره گیری از کاناپه‌های کوچک و ۱، ۵ متری است که می‌تواند به اندازه کافی برای یک خانواده چهار نفره مناسب باشد. استفاده از تزئینات گیاهی نیز می‌تواند به این مبلمان کوچک جلوه زیبایی نیز بدهد و آن را پرنشاط کند.

اتاق‌های پذیرایی باریک را نبندید

گاه اتاق پذیرایی شما دراز و باریک است و شما ممکن است تصمیم بگیرید که بخشی از این اتاق راهرو مانند را با مبلمان خود جدا کنید، اما این کار ایده جالبی به نظر نمی‌رسد. این ایده باعث می‌شود تا هم فضای بیشتری از اتاق شما هدر برود و هم ظاهر اتاق شما را نامناسب جلوه دهد. برای رهایی از این مشکل می‌توان از مبلمان ال در گوشه‌ای از اتاق پذیرایی استفاده کرد و در کنار آن از بالشتک‌های بزرگ مخصوص نشستن نیز بهره برد. این ایده می‌تواند فضای اتاق را حفظ کند و همچنین جلوه‌ای مدرن به آن بدهد.

رنگ‌هایی روشن برای دیوار‌ها انتخاب کنید

رنگ‌های روشن همیشه برای خانه‌های کوچک بسیار کاربردی هستند. رنگ‌هایی همچون آبی کمرنگ، خاکستری روشن و نیلوفری مات می‌تواند فضای یک اتاق پذیرایی کوچک را جذاب‌تر نشان دهد. انعکاس این رنگ‌ها باعث می‌شود هر اتاق نشیمن کوچک، احساس تازه و سرگرم کننده‌ای داشته باشد، دنج و در عین حال سرزنده. از رنگ سفید درخشان دور شوید و در عوض آن را طیف‌هایی ظریف از رنگ سبز، خاکستری یا آبی ترکیب کنید.

از عسلی‌ها به عنوان صندلی استفاده کنید

اولین کاری که هیچ وقت نباید انجام دهید این است که برای یک اتاق پذیرایی کوچک، مبلمان بیش از حد بزرگ انتخاب کنید. در عوض، مبل متناسب با فضای موجود را انتخاب کنید و اگر هنوز هم به صندلی‌های بیشتری احتیاج دارید، از عسلی‌ها استفاده کنید. آن‌ها فضای کمتری نسبت به صندلی‌های بزرگ اشغال می‌کنند و به راحتی می‌توان آن‌ها را جابجا کرد. به عنوان مثال می‌توانید در کنار مبل کوچک خود چند عسلی مکعبی شکل را سفارش دهید که در صورت عدم نیاز می‌توانید آن‌ها را زیر میز قرار دهید.

مبلمان چند منظوره را فراموش نکنید

وقتی صحبت از اتاق‌های کوچک می‌شود، مبلمان چند منظوره ایده‌های جذابی خواهند بود. برای مثال میز‌هایی که دارای مخزن ذخیره سازی هستند می‌تواند به شما در جای دادن برخی وسایل کمک کنند و یا میز‌هایی که در زیر خود می‌توانند چند عسلی را جای دهند نیز مناسب هستند. مبل‌های دارای باکس یا تبدیل شوند به تخت استراحت نیز می‌تواند به همان اندازه در زیبا شدن اتاق پذیرایی ما موثر باشند.

توجه را از درب ورودی دور کنید

بسیاری از اتاق‌های پذیرایی، در برابر درب ورودی خانه قرار دارند و برخی کارشناسان معتقدند که این امر در صورتی که ترتیب نشستن افراد رو به سمت درب خروجی باشد، ممکن است باعث سلب آرامش شود. برای رهایی از چنین حالتی باید ترتیب مبلمان را به سمت دیگری چید، اما ایم موضوع در خانه‌های کوچک که فضای کمتری دارند، سخت‌تر خواهد بود. با ایجاد یک نقطه کانونی، با استفاده از صندلی‌های و مرتب کردن مبلمان، تأکید را از درب ورودی دور کنید.

ایده تزئینات عمودی

وقتی فضای کف اتاق محدود باشد، دیوار‌ها و فضای عمودی اتاق می‌تواند نقش مهمی در زیبایی خانه ایفا کند. انجام برخی از تزئینات بر روی سطح عمودی دیوار می‌تواند نگاه‌ها را از فضای محدود کف به فضای عمودی و بلند اتاق تغییر دهد و یک فضای بزرگ را تجسم کند. برای مثال در این تصویر بخش کوچکی از یک اتاق سفید درخشان با یک دیواره برجسته از رنگ آبی تغییر یافته است که چشم را به سمت بالا می‌کشد تا از سقف بلند، نهایت استفاده را ببرد.

مبلمان چوبی هنوز گزینه‌ای مناسب به نظر می‌رسد

در یک اتاق پذیرای کوچک، همه چیز از نزدیک در معرض دید است بنابراین یک ترکیب سنتی می‌تواند بسیار چشمگیر به نظر برسد. مبلمان چوبی در کنار یک کتابخانه کوچک و چند عسلی و صندلی راحتی می‌تواند فضایی از یک کلبه جنگلی را تداعی کند. همچنین می‌توان از رنگ‌های روشن برای این ترکیب چوبی استفاده کرد و فضایی کاملاً مدرن را به نمایش گذاشت.

مبل ال را فراموش نکنید

اتاق‌های کوچک پذیرایی معمولاً فضایی کافی برای چیدمان مبل‌های جداگانه ندارد، بنابراین مبل‌های ال می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای رفع این معضل باشند. برای استفاده از این نوع مبل‌ها در نظر داشته باشید که از مدل‌هایی استفاده کند که بتوانید آن‌ها را در هر سمتی بچینید، زیرا برخی از آن‌ها فقط در یک سمت امکان چیده شدن دارند. اغلب این مبل‌ها باکس‌هایی نیز برای ذخیره سازی دارند که می‌توانند بسیار کارآمد باشند. همچنین این نوع مبل‌ها ظاهری بسیار مدرن و البته صمیمی دارند.

از نورپردازی اتاق پذیرایی غافل نشوید

یک فضای نشیمن را با یک نور آویز بزرگ و یک میز قهوه‌ای گرد، با دقت در کنار هم قرار دهید. این دو وسیله به خوبی در کنار یک دیگر اثر گذار هستند تا یک کانون دلپذیر ایجاد کنند که در اطراف آن می‌توانید بنشینید و هنگام پذیرایی از میهمانان، بالشتک یا کرسی اضافه کنید. در این تصویر، مجموعه‌ای از لوازم جانبی و کتاب در قفسه باز به سبک مدرن به نمایش گذاشته شده است تا بدون پنهان کردن بافت زیبای دیوار، ویژگی‌های تخته سنگ ها، احساس آرامش را ایجاد کند.

نمایش اشیاء مورد علاقه

فقط به دلیل اینکه اتاق نشیمن شما کوچک است، این بدان معنی نیست که شما باید وسایل مورد علاقه خود را در انبار مخفی کنید. اگر اشیایی دارید که ارزش نمایش دادن دارند، آن‌ها را در امتداد یک قفسه باز در بالای مبل خود به نمایش بگذارید. این ایده برای زمانی است که فضای کف اتاق پذیرایی بیش از حد محدود باشد که شما همچنین با قرار دادن چند علامت و یا نشانه براق می‌توانید نگاه‌ها را از کف اتاق منحرف کنید.

چشم را با اثاثیه‌های برجسته منحرف کنید

اگر شما طرفدار زندگی در مکان دنج و کوچک هستند، اما در عین حال نمی‌خواهید اتاق پذیرایی درهم و برهمی داشته باشید، این دوری از درهم و برهمی به معنای یک اتاق خالی نخواهد بود. شما همچنان می‌تواند از تزئینات جذاب، همانند یک اتاق نشیمن بزرگ استفاده کنید. ترکیب کلاسیک مبلمان چرمی تیره و شومینه سنتی را امتحان کنید، برای ایجاد یک محیط گرم و دنج، چیزی شبیه به آن وجود ندارد. همچنین می‌توانید وسایل و لوازم جانبی دوست داشتنی خود را نیز اضافه کنید.

از فضای زیر پله‌ها بیشترین استفاده را ببرید

شما ممکن است در یک خانه دوبلکس کوچک زندگی بکنید و یا اینکه اتاق پذیرایی شما در زیر یک پله قرار گرفته باشد و باعث نگرانی شما شود. اما فضا‌های زیر پله نیز می‌تواند ایده‌های جذابی برای زیباتر کردن اتاق پذیرایی شما خلق کند. شما می‌توانید از این فضا برای ایجاد مکان‌های ذخیره سازی، کمدها، میز کار و حتی کتابخانه‌های قفسه باز استفاده کند و بدین شکل اتاق پذیرایی خود را جذاب کنید. شما حتی می‌توانید این فضای زیر پله‌ها را به یک محیط گرم و دنج برای زندگی تبدیل کنید.

از ویژگی‌های قدیمی خانه خود نهایت استفاده را ببرید

ویژگی‌های قدیمی معماری ساختمان را می‌توان با کمی خلاقیت به روز کرد. در اینجا نگهدارنده‌های قدیمی سقف اتاق نشیمن به شیوه خاصی نقاشی شده است تا حالتی مدرن به این اتاق نشیمن داده شود. شومینه سیاه رنگ همچنان به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شده است و در کنار میز مبل چوبی و میز قهوه چوبی روستایی، حس راحتی را ایجاد می‌کند. فرش پشمی بافت نیز حس سرزندگی را به این طرح می‌بخشد و جذابیت اتاق را تقویت می‌کند.

به حداکثر رساندن پتانسیل ذخیره سازی

یک راه عالی برای بزرگتر کردن اتاق نشیمن، مرتب نگه داشتن آن است و برای انجام این کار، هر چیزی که در اتاق است باید مکان مناسب خود را داشته باشد. قفسه‌های روباز برای اتاق‌های کوچک مناسب هستند، زیرا می‌توانند چیز‌های زیادی را روی یک دیوار یا در کابین‌ها نگه دارند.

 

دکمه بازگشت به بالا