خواص گیاه دارویی نعناع

طبق توضیحات خرید عطاری، نعناع گیاهی است باطبع گرم و خشک که دارای خواص فراوان دارویی است و مصرف آن به اشکال مختلف از جمله تازه، خشک شده، اسانس، دمکرده، پودر و… امکان پذیر است. نعناع یک گیاه بسیار معطر و با طراوت است که به طور گسترده در آشپزی و در کرم ها،خمیردندان، آدامس، خوشبو کننده ها، آبنبات ها و به عنوان یک ترکیب باشکلات در کوکی و مورد استفاده قرار می گیرد. نعناع یک گباه رایج و پرمصرف است که بیشتر آن در نزدیکی بدنه های آبی رخ می دهد و در طول سال رشد می کند. نعناع هم چنین به طور گسترده در محصولات آرایشی، در و به طور طبیعی از حشره کش ها استفاده می شود.

چای نعناع و کیست تخمدان | خواص چای نعناع برای پوست

در اساطیر یونانی، نعناع به عنوان گیاه مهمان نوازی شناخته می شود. در روزه ای اول کشف، از ضرابخانه به عنوان یک اتاق تنها تا زمانی استفاده می شود که مزایای متعدد دیگری می تواند فراهم کند و به نور داده می شود. نعناع که عموماً به پوندیا در هندمعروف است، به طور گسترده در غذاهای خاور میانه ای، هندی، انگلیسی و آمریکایی بهشکل چای، نوشیدنی، آب نبات، ژله، شربت، بستنی و غیره استفاده می شود.

ارزش غذایی نعناع:

برگ های نعناع حاوی بالاترین مقدار آنتی اکسیدان نسبت به سایر گیاهان موجود می باشند. روغن نعناع شامل اسیدهای فنولیک, فیتوسترون, ساپونین ها, تریترپین ها, فلانوئیدها، کاروتنوئید, آنتوسیانین ها و غیره است. روغن نعناع به طور گسترده برای مصارف مختلفی استفاده می شود. این روغن امروزه به طور گسترده ای در آماده سازی خوراک ها, عطرها و برای درمان انواع مختلفی از مشکلات استفاده می شود.

فواید سلامتی نعناع و خواص این سبزی معطر برای درمان بیماری ها:

موارد ذکر شده در این بخش از بررسی خواص در سلامت بهترین فواید سلامتی نعناع هستند.

نعناع ویژگی های آرامش بخش دارد و برای بیماران مبتلا به آسم بسیار مفید است، چون باعث انسداد در لوله بینی می شود با این حال, مقدار و فراوانی مصرف نعناع باید کنترل شود چون استفاده بیش از حد ممکن است منجر به سوزش بینی و معده شود.

درمان آسم با استفاده از نعناع

 1. نعناع برای کمک به فرآیند هضم:

نعناع آرامش بخش است و خاصیت پاک کنندگی و سم زدایی دارد.از التهاب در معده جلوگیری می کند, کام را پاک می کند و فرآیند هضم را تقویت می کند. این امر به دلیل فعال شدن غدد بزاقی در مصرف نعناع که آنزیم های گوارشی را قادر به تولید مقادیر کافی می کند, اتفاق می افتد.

3.کاهش و درمان اختلالات تنفسی با نعناع:

نعناع به شکل چای یا جویدنی برای رفع گرفتگی گلو, بینی, و ریه ها استفاده می شود. به تسکین بینی, گلو و مجاری تنفسی و جلوگیری از یک اختلال طولانی که معمولاً با آسم یا سرما شروع می شود, کمک می کند. نعناع یک درمان طبیعی موثر برای این حالت است و در پمادها استفاده می شود.

 1. نعناع برای کمک به :

مصرف نعناع این اطمینان را می دهد که انرژی اضافی را به شیوه ای سالم از دست دهید. نعناع, آزادسازی آنزیم های گوارشی بدن را قادر به مصرف چربی بیشتری به منظور تولید انرژی می کند. استراتژی دیگر استفاده از نعناع با سایر غذاهایی است که برای بهبود سلامتی مانند لیمو شناخته می شوند. می توانید آب را با نعناع لیمو مخلوط کنید. این یک روش کلاسیک برای آماده کردن بدن برای یک مسیر سالم جدید است و برای شما کم کردن وزن را به شیوه ای سالم و طبیعی آسان تر می کند.

 1. نعناع برای جلوگیری از آلرژی:

روغن های موجود با ترکیب نعناع به طور گسترده ای برای مقاومت در برابر انتشار مواد شیمیایی خاص در بدن شناخته می شوند، که منجر به و نیز می شود.نعناع بهتر است به شکل خام یا به شکل چای مصرف شود، تا از ها محافظت کند. این مزایا همچنین برگ های نعناع را برای و دیگر مسائلی که با انقباضات شدید و ناگهانی عضلات ناحیه اطراف تشدید می شوند, عالی می کند.

 1. نعناع برای تقویت کبد:

نعناع برای کار کردن موثر کبد شناخته شده است و نعناع به خاطر وجود مواد مغذی ضروری و خواصی چون آرامش بخشی و تسکین دهنده اش, یک گیاه بسیار مفید برای افزایش قدرت کبد است.

تقویت کبد با مصرف نعناع

 1. نعناع بهداشت دهان را تضمین می کند:

نعناع یک خوشبو کننده دستگاه تنفس هوای عمومی است ، علاوه بر اطمینان از تمیزی زبان و صمغ ها، مانع رشد باکتری در دهان می شود.بنابراین نعناع جز بسیار محبوبی است که در تهیه خمیر دندان و استفاده می شود.

 1. نعناع برای جلوگیری از :

افرادی که مصرف کنندگان معمولی نعناع هستند, به شدت هوشیار و باهوش هستند.نعناع به عنوان یک محرک موثر شناخته شده است، که حفظ حافظه بلند مدت و هوشیاری مشخص را افزایش می دهد

 1. نعناع برای داشتن پوست سالم:

نعناع دارای خواص ضد خارش و ضد عفونی کنندگی است و اطمینان می دهد که پوستتان کاملاً تمیز شده است. به پیش گیری و درمان عفونت های پوستی کمک می کند. درمان و حذف زخم های ناشی از گزش حشرات مانند پشه, , زنبور, پشه و زنبور سرخ. این بیماری التهابی است و از آن به عنوان یک ماده رایج در پمادهای دافع استفاده می شود.

 1. جلوگیری از با نعناع:

نعناع یک محرک طبیعی بسیار معطر است که باعث افزایش انرژی در بدن می شود. می تواند به صورت روغن یا تنفسی یا به صورت بخار به کار رود تا افسردگی و خستگی را بکاهد. ذهن را تحریک می کند, به آن نیرو می بخشد و حالت و کارکرد جامع بدن را افزایش می دهد.

 1. نعناع برای کمک به شیردهی:

نعناع به درمان و بهبود نوک پستان های ترک خورده و کمک می کند.استفاده از روغن نعناع روی سینه مادر شیر مادر را به جریان پایدار بدون ایجاد آسیب به پوست حساس و از بین بردن درد نوک پستان کمک می کند.

 1. نعناع برای جلوگیری از سرطان:

تحقیقات نشان داده است که برخی آنزیم های فعال موجود در نعناع به توانایی پیش گیری و درمان سرطان مجهز هستند.

جلوگیری از سرطان با مصرف نعناع

 1. نعناع برای کمک به گرفتگی های ماهیچه ای:

زمانی که گلوی شما قرمز و تحریک می شود, ماهیچه های دور گردن و قفسه سینه ممکن است از عمل سرفه که با ناراحتی های اولیه و التهاب در طول مری آورده شده اند, آسیب ببیند. احتمالاً متوجه شده اید که پس از یک روز کامل سرفه, گلو و سینه بسیار خسته و زخمی می شود, پس استفاده از برگ های نعناع مفید است.

صدها سال پیش, مردم فهمیدند که برگ های نعناع توانایی کاهش التهاب و همچنین توانایی آرام کردن فعالیت حرکتی در ماهیچه ها را دارند و این به نوبه خود به جلوگیری از التهاب ناشی از آن کمک خواهد کرد. امروزه گیاهان مانند نعناع با نوشیدنی های داغ مانند چای بسته بندی می شوند.

 1. نعناع برای مبارزه با اثرات :

وقتی یک سرماخوردگی معمولی دارید, تاثیرات فردی زیادی وجود دارند که بر شما تاثیر می گذارند. سوزش, درد, دشواری در تنفس و تولید خلط بیش فعال تنها تعدادی از نشانه های بسیار ناراحت کننده است که می توانید تجربه کنید, اما مصرف برگ های نعناع می تواند به تسکین دادن بخش عمده از اثرات آزار دهنده ناشی از بیماری کمک کند.

وقتی که برگ های نعناع برای کاهش تورم کار می کند، راحت تر خواهید بود و می توانید استراحت کنید. این منجر به کاهش آشفتگی هایی در سینه و گلو می شود. فعالیتی که در سرفه وجود دارد، اتلاف عمده انرژی دارد و فشار زیادی روی سیستم شما قرار می دهد، که باعث می شود بیشتر مستعد ابتلا به بیماری شوید.

 1. نعناع تنفس سخت را بهبود می بخشد:

زمانی که با سرمای شدیدی بیمار می شوید، یکی از بدترین عواقب آن زمانی است که مجاری تنفسی شما با انواع مختلف التهاب مسدود می شود. این کار می تواند فعالیت های روزمره و حتی خواب وحشتناک را انجام دهد.

این مساله چرخه ای باعث پیچیده شدن این مساله خواهد شد، زیرا شما احتمالاً در وضعیت ضعیف خود و ناسالم خواهید بود، اما یک راه عالی برای مبارزه با مشکلات تنفسی این است که قطعه بزرگی از نعناع را بخورید یا بجوید.

به خاطر ماهیت ضد التهاب برگ های نعناع، به احتمال زیاد مناطق قرمز و متورم درون دستگاه تنفسی شما در مدت کوتاهی با خوردن یک نعناع تازه تسکین پیدا می کنند. یک راه عالی برای رسیدن به این مزایا، اضافه کردن یک نعناع تازه به چایتان است. مایع و بخار داغش می تواند بسیار نافذ و موثر باشد.

 1. نعناع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری:

برگ های نعناع نه تنها طعم خوبی را به غذاها اضافه می کنند و برای کسانی که آن را می خورند تنفس تازه می کنند، بلکه برخی از مواد معدنی بسیار مهم را به مردم می دهند که به رشد بدن انسان کمک می کنند.

برگهای نعناع حاوی ترکیبات مختلفی هستند که می توانند به تسکین درد و مجاری گوارشی کمک کنند. این می تواند به جلوگیری از واکنش های ناشی از و واکنش های دردناک که گاهی ممکن است رخ دهد, کمک کند. به ویژه برای افرادی صدق می کند که از انواع تغییرات دستگاه گوارش رنج می برند.

 1. نعناع دافع برخی حشرات پروازی:

حشرات پروازی مانند پشه ها و آفات دیگر می توانند مشکل بزرگی باشند و باعث شود شما احساس درماندگی بکنید. برخی حشرات پروازی حتی می توانند بیماری های وحشتناکی با خود حمل کنند که منجر به بیماری های مادام العمر می شوند.

در آن زمان منطقی به نظر می رسید که شما هر کاری را انجام دهید تا از خود و خانواده خود در برابر آنچه که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی خواهد بود، محافظت کنید.

نعناع مفید برای دفع حشرات 

 1. نعناع برای کمک به کاهش نفخ و گاز معده:

اکثر مردم تجربه شرم آوری را در زمانی که داشته اند تجربه کرده اند. بعضی از غذاها می توانند باعث ورم همراه با گاز شوند. این می تواند منجر به خروج ناگهانی و غیرقابل کنترل این گازها شود که برای هر کسی که به اندازه کافی ناخوشایند است.

اگر تا به حال امیدوار بودید که یک جایگزین طبیعی برای کمک به اجتناب از این شرایط پیدا کنید، نعناع می تواند پاسخ شما باشد. مصرف نعناع می تواند به جلوگیری از تولید گاز متان کمک کند، چون تولید شیره معده را تحریک می کند.

خوردن یک شاخه نعناع به احتمال زیاد برای کاهش گاز و نفخ مفید است. یک بخش سالم از گیاه را بردارید و آن را گاز بزنید و قورت بدهید.

 1. کمک به کاهش و مدیریت درد با نعناع:

در دوران باستان، افرادی که به نعناع دسترسی داشتند اغلب از آن در زخم های کوچک و خراش هایشان برای تسکین درد استفاده می کردند. نعناع همچنین دارای برخی عوامل ضد باکتری است که به جلوگیری از برخی عفونت های کوچک کمک می کند.

مطالعات نشان داده اند که نعناع در واقع می تواند واکنش درد را محدود کند. آن ها حتی کشف کرده اند که خوردن نعناع نیز اثرات کاهندگی بر درد دارد.

نعناع به هضم کمک می کند. پس شما می توانید آن را مزمزه کنید و به همزمان به روده هایتان کمک کنید. نعناع خنک کننده است اضافه کردن آن به آب شما باعث خنک کردن نوشیدنی هایتان در روز گرم تابستان می شود.

چگونه در خانه یک لیوان آب نعناع تهیه کنیم؟

موادلازم:

3 تا 4 برگ نعناع

قطعات یخ

آب

4 تا 6 قطره عصاره استویا (اختیاری)

برگ های نعناع را آبکشی کنید و آن ها را بین انگشتان خود خرد کنید و روغن نعناع را بگیرید. در یک ظرف تمیز قرار دهید، یخ را به آن اضافه کنید و در صورت استفاده از آن، آب سرد را بریزیر و از آن لذت ببرید.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف بیش از حد نعناع:

در افراد با سابقه اختلالات سنگ صفرا, نعناع باید تنها پس از مشورت با پزشک متخصص مصرف شود. همین امر در مورد زنان باردار نیز صدق می کند. مصرف بیش از حد نعناع توصیه نمیشود.

وقتی نعناع زیادی می خورید چه اتفاقی می افتد؟

نعناع اضافی با عوارض جانبی مثل و همراه می شود. نعناع یک جز فعال در است. اگر مقدار زیادی از این چای را بخورید، ممکن است به عوارض جانبی نظیر غشا مخاطی، سوزش پوست، و سرخ شدن پوست (سرخ شدن) علاوه بر سردرد و دچار شوید.

منتول که عمدتاً به عنوان یک ترکیب فعال از چای نعناع است، می تواند موجب بسته شدن گلو در میان بزرگسالان و کودکان کوچک شوند. فرد مبتلا به آسم باید به طور خاص از مصرف محصولات غذایی که حاویز نعناع هستند اجتناب کند. این به این دلیل است که این گیاه می تواند مشکل را با کشیدن مشکل به سختی افزایش دهد.

علاوه بر این، زنانی که شیر می دهند نیز باید از خوردن چای نعناع اجتناب کنند. در مورد زنان باردار، نعناع می تواند منجر به شود. بیشتر از این، استفاده از روغن نعناع در کودک می تواند به پایان مشکلات تنفسی شدید منجر شود.

مصرف زیاد نعناع

مقدار توصیه شده مصرف نعناع:

شما می توانید در اشکال مختلف نعناع را مصرف کنید. اینها شامل روغن، چای و یا کپسول هایش هستند. بهتر است این موارد را به مقدار محدودی مصرف کنید. در ادامه بخش سلامت نمناک و در تکیمل بحث مقادیر توصیه شده از چای نعناع آورده شده است:

شما می توانید کمی چای نعناع را چند بار در روز بنوشید.

استفاده از کپسول های نعناع:

شما نمی توانید بیش از 1 – 2 کپسول را مصرف کنید.

روغن و یا پماد نعناع:

می توانید کرم و یا پماد را به پوست خود بمالید تا خارش و تحریک ها را دور کنید. استفاده از نعناع برای طعم و بافت:برای استفاده از یک طعم نعناع، بهتر است تنها 10 % از روغن نعناع را با 90 درصد اتانول استفاده کنید.

اقدامات احتیاطی دیگر:

در درجه اول، اگر شرایطی به نام “آهکلریدریا” دارید، نباید روغن نعناع را بخورید. طبق این مشکل سلامتی شکم، معده به اندازه کافی اسید هیدروکلریک را تولید نمی کند که برای هضم مورد نیاز است.

دوم، مصرف مقدار کمی نعناع در زمانی که به زنان باردار یا شیره ایمن است. با این حال مقدار دقیق مصرف نعناع که بی خطر است مشخص نیست. بنابراین بهتر است که در هنگام شیردهی یا ، مقدار بیشتری از نعناع را نخورید.

در نهایت، روغن نعناع این تمایل را دارد که باعث سوزش مقعدی در افراد مبتلا به شود. بنابراین دفعه بعدی که نعناع خوردید، تمام این اقدامات احتیاطی را در ذهن خود نگه دارید.

مصارف نعناع:

علاوه بر این, به طور گسترده در نوشیدنی, پماد, استنشاقی ها, خمیر دندان و غیره به کار می رود. به خاطر خواص خنک کنندگی و داشتن اثرات تسکین دهنده, برای آرام کردن التهاب, سوختگی و زخم نیز به کار می رود.

مصرف نعناع

کشت نعناع:

نعناع در سراسر جهان رشد می کند. رشد نعناع در ابتدا با بذر آغاز می شود, اما یک بوته کوچک به اندازه کافی قوی است که به اندازه باورنکردنی رشد کند. نعناع به صورت ایده آل به مکان های مرطوب و تحت سایه برای رشد سریع نیاز دارد، اما قادر است در دماهای نسبتاً آفتابی نیز رشد کند.

در پایان:

استفاده از برگهای نعناع می تواند فواید سلامتی داشته باشد. اینها شامل تسکین سردرد و تهوع، کمک به درمان سرماخوردگی، کاهش افسردگی و غیره هستند. با این حال بهتر است که این گیاه را به مقدار کمی بردارید به طوری که شما مجبور نیستید با اثرات جانبی خوردن زیاد از نعناعنعناع گیاهی است که طبع گرم و خشک داشته و دارای خواص فراوان دارویی است. مصرف آن به اشکال مختلف ازجمله تازه، خشک‌شده، دم‌نوش، اسانس، دم‌کرده، پودر و… امکان‌پذیر است. نعناع یک گیاه بسیار معطر و با طراوتی است که به‌طور گسترده در آشپزی و در صنایع غذایی و آرایشی بهداشتی کاربرد فراوانی دارد. در اساطیر یونانی، نعناع به‌عنوان گیاه مهمان‌نوازی شناخته می شود. نعناع که عموماً به پوندیا در هند معروف است، به‌طور گسترده در غذاهای خاورمیانه‌ای، هندی، انگلیسی و آمریکایی به شکل چای، نوشیدنی، دم‌نوش، آب‌نبات، ژله، شربت، بستنی و غیره استفاده می شود. برگ‌های نعناع دارای بالاترین مقدار آنتی‌اکسیدان نسبت به سایر گیاهان موجود است. روغن نعناع شامل اسیدهای فنولیک، فیتوسترون، ساپونین ها، تریترپین ها، فلانوئیدها، کاروتنوئید، آنتوسیانین ها و غیره است که به‌طور گسترده برای مصارف مختلفی استفاده می شود. مهم‌ترین خاصیت دم‌نوش نعناع، تأثیر آن بر دردهای دستگاه گوارش شامل درد معده، روده، نفخ، دل‌پیچه، تهوع و اسهال است، همچنین از این برای رفع بوی نامطبوع دهان و پیشگیری از بروز بیماری لثه‌ای استفاده می‌شود.

خواص چای نعناع و دم‌نوش آن

نعناع ویژگی‌های آرامش‌بخش دارد و برای بیماران مبتلابه آسم به دلیل اینکه باعث انسداد در لوله بینی می شود بسیار مفید است.

نعناع علاوه بر خاصیت آرامش‌بخش بودن خاصیت پاک‌کنندگی و سم‌زدایی نیز دارد. از التهاب در معده جلوگیری می‌کند و فرآیند هضم را تقویت می‌کند. این امر به دلیل فعال شدن غدد بزاقی در مصرف نعناع که آنزیم‌های گوارشی را قادر به تولید مقادیر کافی می‌کند، اتفاق می‌افتد.

 • کاهش و درمان اختلالات تنفسی:

نعناع به شکل چای یا جویدنی برای رفع گرفتگی گلو، بینی, برونشیت و ریه‌ها استفاده می شود. همچنین به تسکین بینی، گلو و مجاری تنفسی و جلوگیری از یک اختلال طولانی که معمولاً با آسم یا سرماخوردگی شروع می شود، کمک می‌کند.

روغن‌های موجود با ترکیب نعناع به‌طور گسترده‌ای برای مقاومت در برابر انتشار مواد شیمیایی خاص در بدن که منجر به آلرژی فصلی و تب یونجه نیز می شود شناخته می‌شوند. نعناع بهتر است به شکل خام یا به شکل چای و دم‌نوش مصرف شود تا از آلرژی‌ها محافظت کند.

نعناع به خاطر وجود مواد مغذی ضروری و خواصی چون آرامش بخشی و تسکین‌دهنده‌اش، یک گیاه بسیار مفید برای افزایش قدرت کبد و کمک به بهبود است.

نعناع یک خوشبوکننده دستگاه تنفس است ، علاوه بر اطمینان از تمیزی زبان و صمغ‌ها، مانع رشد باکتری دردهان می شود. بنابراین نعناع جز یکی از موارد مهمی است که در تهیه خمیردندان و دهان استفاده می شود.

نعناع به‌عنوان یک محرک مؤثر شناخته‌شده است که حفظ حافظه بلندمدت و هوشیاری مشخص را افزایش می‌دهد و افرادی که مصرف‌کنندگان معمولی نعناع هستند، به‌شدت هوشیار و باهوش هستند.

 • خواص نعناع برای پوست سالم:

نعناع دارای خواص ضد خارش و ضدعفونی‌کنندگی است و باعث می شود که پوستتان کاملاً تمیز شده باشد. همچنین نعناع به‌پیش گیری و درمان عفونت‌های پوستی کمک کرده و در درمان و حذف زخم‌های ناشی از گزش حشرات مانند پشه و  زنبورعسل مؤثر است.

نعناع یک محرک طبیعی بسیار معطر است که باعث افزایش انرژی در بدن می شود. همچنین می‌تواند به‌صورت روغن یا تنفسی یا به‌صورت بخار به کار رود تا افسردگی و خستگی را کاهش داده، ذهن را تحریک می‌کند، به آن نیرو می‌بخشد و حالت و کارکرد جامع بدن را افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان داده است که برخی آنزیم‌های فعال موجود در نعناع به توانایی پیش‌گیری و درمان سرطان مجهز هستند.

 • کمک به گرفتگی‌های ماهیچه‌ای:

زمانی که گلوی شما قرمز و تحریک می شود، ماهیچه‌های دور گردن و قفسه سینه ممکن است از عمل سرفه که با ناراحتی‌های اولیه و التهاب در طول مری آورده شده‌اند، آسیب ببیند. پس از یک روز کامل سرفه کردن گلو و سینه بسیار خسته و زخمی می شود، پس استفاده از برگ‌های نعناع مفید است چراکه توانایی کاهش التهاب و همچنین توانایی آرام کردن فعالیت حرکتی در ماهیچه‌ها رادارند و این به‌نوبه خود به جلوگیری از التهاب ناشی از آن کمک خواهد کرد.

 •  مبارزه با اثرات سرماخوردگی:

سوزش، درد، دشواری در تنفس و تولید خلط تنها تعدادی از نشانه‌های بسیار ناراحت‌کننده سرماخوردگی است که حتماً تجربه کرده‌اید اما مصرف برگ‌های نعناع می‌تواند به تسکین دادن بخش عمده از اثرات آزاردهنده ناشی از بیماری کمک کند.

یکی از بدترین عواقب سرماخوردگی زمانی است که مجاری تنفسی شما با انواع مختلف التهاب مسدود می شود. این کار می‌تواند فعالیت‌های روزمره و حتی خواب شمارا مختل کند و احتمالاً ضعیف و بی‌حال هم خواهید بود، اما یک‌راه عالی برای مبارزه با مشکلات تنفسی این است که قطعه بزرگی از نعناع را بخورید یا بجوید. به خاطر ماهیت ضدالتهاب برگ‌های نعناع، به‌احتمال‌زیاد مناطق قرمز و متورم درون دستگاه تنفسی شما در مدت کوتاهی با خوردن یک نعناع تازه تسکین پیدا می‌کنند.

 • خواص دم‌نوش نعناع برای اسهال و رفع دل‌درد:

برای اینکه دل‌درد و اسهال به‌سرعت با کمک دم‌نوش نعناع رفع شود تنها کافی است 1 قاشق نعناع خشک را به همراه دوتکه پوست نارنج خشک‌شده و نبات در دو فنجان آب بجوشانید. این ترکیب به‌سرعت دل‌درد و اسهال را درمان خواهد کرد.

 • خواص دم‌نوش نعناع برای پریودی:

خاصیت ضد اسپاسمی دم‌نوش نعناع کمک به کاهش درد قاعدگی ناشی از اسپاسم عضلات رحم را به همراه خواهد داشت.

خواص چشمگیر برگ نعنا

از آنجایی که این یک داروی عالی برای درمان مشکلات معده است، می تواند یک درمان عالی برای درمان حالت تهوع مرتبط با تهوع صبحگاهی نیز باشد. آنزیم های لازم برای هضم غذا را فعال می کند و حالت تهوع را از بین می برد. این می تواند یک درمان عالی برای مادران باردار باشد که اغلب تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند.

عطر نعناع طبیعتی بسیار آرام بخش دارد که می توان از آن در رایحه درمانی برای غلبه بر استرس استفاده کرد. عطر نعناع با آرامش ذهن به آرامش مغز و بدن شما کمک می کند. نعناع همچنین دارای خواص آداپتوژنی است که سطح کورتیزول را تنظیم می کند و مقاومت طبیعی در برابر استرس ایجاد می کند.

برگ های نعناع ممکن است به تلاش های شما برای کاهش وزن سالم کمک کند. مطالعه ای که در سال 2003 منتشر شد نشان می دهد که ممکن است به تحریک آنزیم های گوارشی کمک کند که مواد مغذی را از غذا جذب می کنند و چربی را مصرف می کنند و آن را به انرژی قابل استفاده تبدیل می کنند. اگر از نوشیدن نوشابه یا نوشیدنی های شیرین به نوشیدن چای نعنای بدون قند تغییر دهید، ممکن است به دلیل کاهش کالری دریافتی به کمک کند. یک چای 12 اونسی نعناع بدون شکر اضافه کالری صفر دارد در حالی که یک نوشابه 12 اونسی 150 کالری دارد.

انواع دم‌نوش نعناع

نعناع را می‌توان با سایر مواد دیگر مخلوط کرده و دم‌نوشی مفید و عالی تهیه‌کرده که هرکدام خواص خاص خود رادارند. در اینجا چند نوع از این دم‌نوش را بررسی می‌کنیم.

از خواص دم‌نوش نعناع با نبات می‌توان گفت که مصرف این دم‌نوش باعث می شود که تأثیر بیماری‌هایی ازجمله سرماخوردگی و سرفه و گلودرد بهتر شود. همچنین اگر از باد معده و روده رنج می‌برید نعناع برای بهبود این وضعیت معجزه می‌کند. استفاده از دم‌نوش نعناع با نبات راهکار مناسبی برای تقویت معده‌ است و پاک‌سازی مناسبی را انجام می‌دهد. همچنین دم‌نوش نعناع با نبات به خاطر خاصیت آرامش‌دهنده‌ای که دارد، می‌تواند هنگام سرفه‌های سنگین به شما کمک کرده و سینه شمارا آرام کند. درواقع یک خاصیت ضد تشنج هم دارد.

اگر می‌خواهید علاوه بر چشیدن طعم تندوتیز این دم‌نوش، از تأثیرات مثبت آن بر روی سلامتتان بهره ببرید، پس‌دست به کارشده و گیاه تازه یا خشک نعناع و زنجبیل را تهیه کنید و آن‌ها را در دم‌کرده و نوش جان‌کنید. خواص دم‌نوش نعناع و زنجبیل بسیار بوده و می‌تواند دهان شمارا خوش‌بو کند و در کنارش اگر سردردی داشته باشید یا سرماخوردگی به سراغتان آمده باشد، حتماً این دم‌نوش کمک‌کننده خواهد بود.

حتماً می‌توانید تصور کنید که ترکیب لیموترش تازه با نعناع بی‌نظیر خواهد بود. از خواص دم‌نوش نعناع و لیموترش می‌توان گفت دم‌نوشی است که حسابی شمارا سرحال می‌کند و در کنارش ویتامین C که از طریق لیمو به بدنتان منتقل می‌شود، به سلامتتان کمک خواهد کرد. درواقع به خاطر خواص نعناع و لیمو، هردو نوشیدنی مناسبی برای افراد سرماخورده هستند و می‌تواند به جنگ میکروب‌ها برود.

نعناع فلفلی گیاهی معطر و از گونه‌های معروف نعناع است که از پیوند نعناع آبی و نعناع زینتی یا تند به وجود آمده است. نعناع فلفلی یک درمان سنتی محبوب برای تعدادی از بیماری‌هاست. گمان می‌رود این گیاه دارای اثرات آرام‌بخش باشد. از خواص دم‌نوش نعناع فلفلی می‌توان گفت که برای درمان نفخ شکم، درمان دردهای قاعدگی، درمان اسهال، تهوع، درمان اضطراب مرتبط با افسردگی، بهبود دردهای عضلانی و عصب، سرماخوردگی، سوء‌ِهاضمه و سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر مؤثر است.

به‌طور سنتی از این دم‌نوش برای مقابله با سرماخوردگی، مشکلات تنفسی، مثانه و بیماری کبد، نفخ شکم و درد معده مورداستفاده قرارگرفته است. همچنین یکی از خواص دم‌نوش نعناع و پونه، جلوگیری از سقط‌جنین بوده و برای تسکین دردهای شروع دوره قاعدگی استفاده می شود.

خواص دیگر دم‌نوش نعناع

 • خواص دم‌نوش نعناع برای بانوان

دم‌نوش نعناع  می‌تواند برای خانم‌هایی که مبتلابه گرفتگی قاعدگی هستند، بسیار مفید باشد. یکی از خواص دم‌نوش نعناع این است که این دم‌نوش یک مایع خنک‌کننده مؤثر برای کاهش نفخ، دردهای شدید، گرفتگی قاعدگی و خستگی بوده و کسانی که در زمان قاعدگی دچار دل‌دردهای شدید هستند می‌توانند با نوشیدن دم‌نوش نعناع، درد خود را تسکین دهند. درد و گرفتگی عضلات در زمان قاعدگی معمولاً ناشی از انقباضات و اسپاسم عضلات رحم است؛ بنابراین دم‌نوش نعناع با خواص ضداسپاسمی که دارد، کمک می‌کند تا شدت انقباضات عضلات دیواره‌های رحم و به دنبال آن درد کاهش یابد، همچنین برای کاهش استرس و خستگی نیز از این دم‌نوش استفاده می‌شود.

 • خواص دم‌نوش نعنا برای لاغری:

مصرف دم‌نوش نعناع این اطمینان را به شما می‌دهد که انرژی اضافه را به شیوه‌ای سالم از دست می‌دهید. نعناع با آزادسازی آنزیم‌های گوارشی، بدن را قادر به مصرف چربی بیشتری به‌منظور تولید انرژی می‌کند. کاربرد دیگر استفاده از نعناع با سایر غذاهایی است که برای بهبود سلامتی مانند لیمو شناخته می‌شوند. می‌توانید آب را با نعناع لیمو مخلوط‌کنید. این‌یک روش کلاسیک برای آماده کردن بدن برای یک مسیر سالم جدید است و کم کردن وزن را به شیوه‌ای سالم و طبیعی برای شما آسان‌تر می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا