برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

ترمه و ویژگی های آن

در جای جای کشور عزیزمان ایران، هنرهای دستی شگفت‌انگیز و دیدنی وجود دارند که هر کدام از این هنرها می‌توانند به‌ عنوان تاریخچه و شناسنامه بخش‌هایی متفاوت ایران شناخته شوند. اگر بخواهیم برای شما این هنرهای قدیمی را نام ببریم باید یک لیست بلند بالا تهیه کنیم. اما به‌ طور به ‌خصوص قصد داریم در این محتوا در رابطه با یکی از شگفت‌انگیزترین هنرهای قدیمی ایرانی یعنی ترمه‌بافی صحبت کنیم و به شما بگوییم پارچه ترمه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. ترمه به‌ عنوان یک نوع پارچه ارزشمند و خیره ‌کننده شناخته می‌شود که حتی نگاه کردن به آن می‌تواند ساعت‌ها ما را خیره نگه ‌دارد و آرامش خاصی را با خودش به ‌همراه داشته باشد.
پارچه ترمه پارچه‌ای بسیار نفیسی است که با طرح‌های گوناگون و متنوعی به بازار عرضه می‌شود و می‌تواند به ‌عنوان یک محصول زیبا، کاربردهای گوناگون و متفاوتی داشته باشد. در گذشته تنها یک نوع ترمه به‌ عنوان پارچه نفیس ابریشمی شناخته می‌شد. اما در حال‌ حاضر با توجه به پیشرفت فناوری‌، انواع گوناگون و متفاوتی از ترمه‌ها وجود دارند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌هایی منحصر به ‌فرد خودشان را دارند و در زمینه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال ‌حاضر شما می‌توانید با هر میزان بودجه‌ای یک پارچه ترمه را تهیه نمایید و از آن در هر زمینه‌ای که می‌خواهید بهره ببرید. قیمت ترمه در بازار به نسبت مغازه ارزانتر می باشد.

پارچه ترمه چه ویژگی هایی دارد؟

پارچه ترمه چیست؟

پیشتر برای شما کمی در رابطه با پارچه ترمه توضیح دادیم اما حال وقت آن است که برای شما به‌ صورت دقیق‌تر و جزئی‌تر در رابطه با این محصول شگفت ‌انگیز صحبت کنیم. پارچه ترمه به‌ عنوان یکی از اصیل‌ترین، قدیمی‌ترین و با ارزش‌ترین پارچه‌های قدیمی ایرانی شناخته می‌شود که نقش غالب در آن بته جقه ها می‌باشد. علاوه‌ بر این موضوع، این پارچه‌‌ها بسیار لطیف هستند و علاوه ‌بر ارزش مادی از ارزش معنوی بسیار زیادی نیز برخوردارند. در حال ‌حاضر انواع متفاوت پارچه ترمه در شهرهای متفاوت و گوناگونی از ایران بافته می‌شوند که هر شهری با توجه به داستان پیشینه‌ای تاریخی از روش خاصی برای بافت انواع این پارچه‌ها استفاده می‌کنند. این پارچه ها می‌توانند با موارد اولیه ابریشم یا پشم به بازار عرضه شوند.
به این موضوع توجه داشته باشید که پارچه ترمه با توجه به زمینه استفاده باید دست‌خوش تغییراتی شود. برای مثال اگر قرار باشد از این پارچه به ‌عنوان رومیزی یا جانماز بهره گرفته شود، پارچه ترمه ترمه باید با آستری‌ها، تودوزی‌ها و نوارهای دور گوناگونی تزیین شود تا شما بتوانید به ‌راحتی و بدون هیچ‌ گونه مشکلی از آن بهره ببرید. ویژگی‌های ترمه تنها به مواردی که ما گفتیم خلاصه نمی‌شود. این پارچه داستان طولانی‌تر و پربارتری دارد.

پارچه ترمه چیست؟

بررسی دقیق ویژگی‌ها پارچه ترمه 

پارچه ترمه با روش‌های گوناگون و متنوعی تولید می‌شود. به‌ همین دلیل ما نمی‌توانیم یک روش ثابت و از پیش ‌تعیین‌ شده را برای تولید پارچه ترمه بیان کنیم. می‌توان گفت که تمامی ترمه‌ها دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که همین ویژگی‌ها، باعث شده‌اند تا این پارچه تا این حد منحصر به‌ فرد و دوست‌داشتنی باشد. اجازه دهید با یکدیگر در ادامه بیشتر در رابطه با این پارچه شگفت‌انگیز صحبت کنیم.

ترمه چیست | ترمه دوزی

لطافت مثال ‌زدنی 

تمامی انواع متفاوت پارچه ترمه بسیار لطیف هستند و لمس کردن آن‌ها حس خوبی را با خود به‌ همراه دارد. پیشتر برای شما به این نکته اذعان کردیم که ترمه پارچه بسیار لطیفی می‌باشد که علاوه ‌بر ارزش مادی از ارزش معنوی نیز برخوردار است. دقیقاً به ‌همین دلیل است که این پارچه‌ها بسیار لطیف بافته می‌شوند تا هم ارزش مادی و هم ارزش معنوی آن‌ها، به‌ طور کامل حفظ شود. قاعدتاً ترمه‌هایی که از ابریشم خالص بافته می‌شوند لطافت بیشتری نسبت ‌به ترمه‌های پشمی یا انواع ترمه‌های مصنوعی دیگر دارند. اما لطافت از ویژگی‌های مشترک انواع متفاوت و گوناگون پارچه‌های ترمه می‌باشد.

زیبایی چشم نواز

از دیگر ویژگی‌های شگفت‌انگیز پارچه ترمه ما می‌توانیم به زیبایی چشم‌نواز اشاره کنیم. پارچه‌های ترمه با طرح‌های گوناگون و متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. برخی از این طرح‌ها، مخصوص بخش‌های متفاوتی از کشور هستند و برخی دیگر از ترکیب تمامی نقش‌های زیبا و چشم‌نواز به ‌وجودآمده اند. به‌ طور کلی می‌توان گفت بته جقه‌ها، گل‌های شاه‌عباسی و طرح‌های اسلیمی، به ‌عنوان پایه‌های اصلی طراحی‌ پارچه ترمه شناخته می‌شوند. در واقع  پارچه ترمه تقریباً شبیه به فرش ایرانی است. با این تفاوت که این پارچه بسیار لطیف‌تر است و تنها جنبه تزیینی دارد. در گذشته این پارچه‌ها با دست بافته می‌شدند و همین موضوع باعث می‌شد تا بسیار گران‌ قیمت باشند. اما در حال حاضر با توجه پیشرفت فناوری‌ها، این پارچه‌ها با دستگاه‌های پیشرفته بافته می‌شوند.
این موضوع می‌تواند قیمت آن‌ها را تا حد بسیار زیادی پایین بیاورد. از زمان شروع ترمه بافی هم افراد می‌دانستند که پارچه‌های ترمه قرار است به ‌عنوان پارچه‌های نفیس و ارزشمندی شناخته شوند به ‌همین دلیل تمام تلاش خودشان را کردند تا این پارچه‌ ها را هرچه زیباتر ببافند و آن‌ها را در اختیار افرادی قرار دهند که خواهان این پارچه‌های زیبا هستند. طرح‌های پارچه ‌های ترمه علاوه‌ بر زیبایی، به ‌عنوان نماد یک نماد خاص شناخته می‌شوند. برای مثال بته‌جقه ها به‌ عنوان سروهای خمیده‌ای شناخته می‌شوند که در حال خضوع و خشوع مقابل پروردگارشان هستند. بررسی دقیق همین نماد نشان می‌دهد که پارچه‌های ترمه تا چه حد نفیس می‌باشند و چقدر ارزش معنوی بالایی دارند.

کیفیت تولید بالا 

پارچه ترمه به ‌صورت ذاتی محصول با کیفیت و پرطرفداری است. همین موضوع باعث شده تا تولیدکنندگان این محصولات همواره به‌ دنبال تولید باکیفیت‌ترین و بهترین انواع پارچه ترمه باشند. برای مثال فرقی نمی‌کند که ترمه موردنظر شما از ابریشم خالص بافته شده باشد یا از پلی استر برای بافت آن بهره گرفته شده، به ‌هر حال تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تا همواره از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه برای تولید پارچه‌های ترمه بهره ببرند تا بتوانند به‌ خوبی نیاز مشتریانشان را برطرف سازند.


بررسی انواع متفاوت پارچه ترمه

پارچه‌های ترمه در انواع گوناگون و متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند‌ در گذشته‌های بسیار دور از پارچه ابریشم برای بافت ترمه استفاده می‌شد. اما در حال‌ حاضر از مواد اولیه گوناگون و متنوع‌تری برای بافت این نوع پارچه‌ها بهره گرفته می‌شود. اجازه دهید انواع متفاوتی محصولات را با هم بررسی کنیم.

ترمه‌های سرمه اصل و ابریشمی

ترمه‌های اصلی و با کیفیت در دو دسته ترمه سرمه و ترمه‌های ابریشمی دسته‌بندی می‌شوند. سرمه اصل سیم نقره با روکش آب طلا می‌باشد که برای زیباتر سازی ترمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قاعدتاً ‌چنین ترمه‌های قیمت بسیار بالایی دارند. ترمه‌های ابریشمی نیز همان ‌طور که از نام آن‌ها پیداست بسیار با ارزش هستند، زیرا از الیاف ابریشم ساخته‌ شده‌اند. در واقع می‌توان گفت که ترمه‌های ابریشمی و ترمه‌ های سرمه‌دوزی شده به ‌عنوان بهترین و باکیفیت‌ترین انواع ترمه‌ها شناخته می‌شوند. ترمه‌های قدیمی ایرانی نیز اکثراً از نوع ابریشمی هستند.


ترمه های پشمی یا کرکی 

دسته دوم از انواع پارچه ترمه پشمی یا کرکی می‌باشند. در برخی نواحی کشور ایران ترمه‌ها با پشم و در نواحی دیگر، با کرک بافته می‌شوند.


ترمه‌های پلی استر 

ترمه‌های پلی استر به‌ عنوان مقرون ‌به‌ صرفه‌ترین انواع پارچه‌های ترمه شناخته می‌شوند که شما می‌توانید آن‌ها را با هر مقدار هزینه و بودجه‌ای که دارید تهیه نمایید و از آن‌ها در جهت زیباسازی فضای خانه خود بهره ببرید.


پارچه ترمه چه کاربردهایی دارد؟

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی‌های انواع متفاوت پارچه ترمه، بد نیست کمی نیز برای شما در رابطه با کارایی این محصول شگفت‌انگیز صحبت کنیم. در گذشته‌های بسیار دور و در زمانی ‌که به ‌تازگی روند ترمه ‌بافی شروع‌ شده بود، معمولاً از ابریشم برای بافت ترمه بهره گرفته می‌شد.
به دلیل این‌ که بافت ترمه بسیار زمان‌بر بود و ‌روند ایجاد طرح در پارچه‌های ترمه به ‌دقت و ظرافت خاصی نیاز داشت، تولیدکنندگان تلاش می‌کردند تا با استفاده از مواد اولیه با کیفیتی مانند ابریشم، ارزش مادی این محصول شگفت‌انگیز را حفظ کنند. دقیقاً به‌ همین در گذشته‌ پارچه‌ ترمه برای دوخت لباس‌های اشراف زادگان و سران مملکت مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در حال ‌حاضر با ایجاد تنوع بالا در تولید، انواع متفاوت پارچه ترمه، شما می‌توانید این انواع پارچه ترمه را در حالت در حالت رومیزی، جانماز، پارچه مبلی، کوسن و… مورد استفاده قرار دهید. علاوه ‌بر این موارد، شما می‌توانید از این پارچه‌ها برای دوخت لباس و تزیینات گوناگون دیگر نیز استفاده کنید. تمامی موارد به سلیقه و خواسته‌ خود شما وابسته می‌باشد. ترمه بافی در صنعت بافندگی و هنرهای دستی ایران از ارزش والایی برخوردار است. این پارچه در شهرهای مختلف ایران بافته می‌شود، که مشهورترین آن ها از لحاظ تنوع نقش و کیفیت، ترمه یزد و اصفهان است. در این مقاله با این پارچه و انواع آن آشنا خواهیم شد.

تاریخچه پارچه ترمه

آغاز ترمه بافی در ایران متعلق به اوایل دوره صفویه است. همچنین زرتشتیان از پارچه ترمه برای دوخت شلوار، لباس های سنتی و مراسم خود استفاده می‌کردند. این پارچه دارای طرح‌ها و نقش و نگارهای خاص است.

در دوران شاه عباس صفوی، ترمه بافی بسیار پیشرفت کرد. این هنر در ایران وخارج از کشور مشهور شد و درنهایت ترمه به یک محصول صادراتی تبدیل شد.

پارچه‌های ترمه دارای نقش های گوناگونی ازجمله بته جقه ( طرح سرو خمیده به معنی فروتنی است، که نشانه ایران و ایرانیان می باشد) ، بته خرقه، گل های شاه عباسی، شاخ گوزنی، راه راه، بته سروی وبته بادامی است. همانطور که می دانیم بته یا بوته به دسته ای برگ گفته می‌شود، که ساده‌ترین شکل یکی از این برگ‌ها شبیه یک برگ دندانه‌دار است. با گذشت زمان اشکال مختلف این بوته به وجود آمد که دارای اسامی خاصی مانند بوته ترمه‌ای (کاج متوسط)، بوته خرقه‌ای (کاج بزرگ)، بوته بادامی (کاج بادامی شکل) و غیره، هستند.

پارچه ترمه چیست؟

پارچه ترمه که پارچه‌ای لطیف و زیباست از پشم و ابریشم تولید می‌گردد. البته به دلیل اینکه پشم سفید به راحتی با هر رنگی رنگ آمیزی می‌شود، در تهیه این پارچه کاربرد بیشتری دارد. تار و پود این پارچه در دوسری است که پود در پشت پارچه به صورت متراکم قرار دارد و روی پارچه نرم و لطیف است.

روش تشخیص ترمه مرغوب

یکی از بهترین روش های تشخیص ترمه مرغوب توجه به نوع نخ استفاده شده در بافت پارچه است. پارچه ترمه‌ای که تار و پود آن از ابریشم، کرک و نخ باشد دارای ارزش و مرغوبیت بالایی است.

دومین روش برای تشخیص این مرغوبیت، تعداد رنگ استفاده شده در پارچه است که هرچه تعداد این رنگ بیشتر باشد ارزش بالاتری دارد.

سومین روش، توجه به تراکم ترمه است که هرچه تراکم بافت آن بالاتر باشد، کیفیت بهتر و ظاهر زیباتری دارد.

علاوه براین‌ها نوع دوخت و طرح استفاده شده در پارچه نیز ملاک دیگری در میزان کیفیت ترمه است.

انواع پارچه ترمه

پارچه ترمه و ترمه ایرانی و کشمیری دارای انواع گوناگونی است، که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

1) ترمه اصل

طرح‌ها بر روی این پارچه با سرمه اصل (سیم نقره با روکش آب طلا)، سرمه دوزی می‌شوند و از نظر قیمتی دارای ارزش زیادی هستند.

2) ترمه پلی استر

از ویژگی‌های این پارچه می‌توان به زیبایی و ارزان قیمت بودن آن، اشاره کرد.

3) ترمه‌های ابریشمی

برای ساخت این ترمه از الیاف ابریشم در تراکم بالا و رنگ‌های متنوع بسیاری، استفاده می‌شود. به همین خاطر ترمه‌های ابریشمی دارای بهترین جنس و کیفیت هستند. همچنین خرید رانر ترمه  بر اساس کیفیت و برند آن برآورد می گردد.

انواع ترمه های ایرانی و کشمیری

انواع پارچه‌ ترمه‌های ایرانی و کشمیری شامل شال چهار قدی ( چارقد به روسری بزرگ گفته می‌شود که ابعاد آن تقریبا 140 در 140 سانتی متر است)، شال راه راه، شال اتابکی، شال بندی، شال محرمات، شال کشمیری، شال زمردی، شال کرمان، شال امیری، شال یزدی و شال اعلا است.

درباره کاربرد پارچه ترمه

در گذشته از ترمه برای دوخت لباس اشراف و سران مملکت استفاده می‌شد اما امروزه برای تهیه انواع رومیزی، کوسن، جانماز، پارچه مبلمان و رو‌مبلی استفاده می‌شود. همچنین از این پارچه خوش نقش و نگار برای دوخت و دوز کیف و کفش مجلسی، کوله پشتی، کیف دانشجویی، پرده، روبالشتی، پشتی و روفرشی استفاده می‌شود. در صنف تزئینات داخلی از پارچه هایی با این طرح برای پنجره ها به عنوان استفاده می شود.

 

جمع‌بندی 

ما سعی کردیم در این محتوا به‌ طور کامل برای شما در رابطه با پارچه ترمه و ویژگی‌های این محصول شگفت‌انگیز صحبت کنیم. در حال‌ حاضر، شما می‌توانید هر نوع طرح و رنگ پارچه ترمه مد نظرتان  را تهیه نمایید و مطابق با بودجه خودتان از آن‌ها بهره ببرید. اگر به ‌دنبال زیباترین، باکیفیت‌ترین و متنوع‌ترین انواع پارچه ترمه هستید، می‌توانید با مراجعه به بخش فروش سایت fabric land ، انواع گوناگون و متنوع این محصولات را تهیه نمایید و از آن‌ها بهره ببرید.

 

دکمه بازگشت به بالا