بیشترین خرابی ماشین ظرفشویی

۱. تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی تمیز نکردن کامل ظرف‌ها است یعنی شما ظرف، لیوان، بشقاب و… را داخل ماشین ظرفشویی قرار می‌دهید و انتظار دارید پس از اتمام فرایند شستشو، ظرف‌های تمیز را به شما تحویل دهد اما این اتفاق نمی‌افتد.

این اتفاق می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

  • ماشین ظرفشویی را بیش از حد ظرفیت آن پر کرده‌اید.
  • ظرف‌ها را به‌گونه‌ای داخل ماشین قرار داده‌‌اید که مانع از چرخش آبپاش شده‌اند.
  • بشقاب‌ها و ظرف‌ها را بدون هیچ‌گونه تمیز کردنی در داخل ماشین قرار می‌دهید.
  • مشکل در بسته شدن ظرف، خرابی واشر و… نیز می‌تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد.

۲.  نشت آب در ماشین ظرفشویی

اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی واشر و درز درب ماشین ظرفشویی است. باید مطمئن شوید که هیچ‌گونه نشانه‌ای مبنی بر خرابی، شکستگی یا کثیفی وجود نداشته باشد تا مانع از بسته شدن کامل درب شود. واشر درب را به کمک یک ماده ضدعفونی تمیز کنید تا ترک‌های آن مشخص شود، اگر ترک بزرگی داشت، باید آن را تعویض نمایید.

کلید شناور دستگاه، وسیله‌ای برای سنجش سطح آب در دستگاه است و میزان ورودی آب را مشخص می‌کند. گاهی این قطعه دچار مشکل شده و به‌درستی کار نمی‌کند؛ در نتیجه آب، بیش از حد نیاز به دستگاه وارد شده و سبب نشت آب می‌شود. پس اگر می‌خواهید یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی را که نشت آب به بیرون است، برطرف کنید، باید عملکرد صحیح این قطعه را بررسی نمایید.

خشک نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی

از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی، خشک نکردن کامل ظرف‌ها بوده که انجام صحیح آن برعهده قطعاتی در دستگاه است. قطعه‌ای که وظیفه خشک کردن ظرف‌ها را در ماشین ظرفشویی به عهده دارد، المنت حرارتی است اما این تنها قطعه برای خشک کردن نیست بلکه ترموستات و دیسپنسر (پخش کننده) نیز در این فرایند دخالت دارند و اگر برای هر کدام از آن‌ها مشکلی پیش بیاید، ظروف به صورت مناسب خشک نمی‌شوند. شما می‌توانید برای رفع این مشکل از تعمیر کار کمک بگیرید. فرایند رفع ایراد توسط تعمیرکار به صورت مرحله‌ای پیش می‌رود تا مشکل اصلی را پیدا کند و برای رفع آن تلاش کند.

بوی بد ماشین ظرفشویی

احتمالا شما هم با بوی بد ماشین ظرفشویی مواجه شده‌اید زیرا یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی بوده و بیشتر افراد، آن را تجربه می‌کنند. اگر نمی‌خواهید این تجربه را داشته باشید یا برایتان تکرار شود، باید در هنگام وارد کردن ظرف‌ها به ماشین ظرفشویی آلودگی‌ها و بقایای روی آن‌ها را پاک کنید و حتما پس از پایان فرایند شستشو، به دنبال بقایای مواد غذایی در کف دستگاه بگردید و آن‌ها را تمیز کنید. گاهی بوی بد ماشین به خاطر سوختن و ذوب شدن ظرف پلاستیکی وارد شده به دستگاه است زیرا هنگام ورود آن، دقت کافی صورت نگرفته و به المنت دستگاه برخورد کرده و در طول فرایند داغ کردن المنت برای حرارت دادن به آب، ذوب شده است؛ در نتیجه بوی بدی را به وجود آورده است پس هنگام چیدن ظرف‌ها در دستگاه، دقت کافی را داشته باشید.

The most common failure of the dishwasher

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

در این حالت باید منابع تغذیه دستگاه را بررسی نمایید و از قطع نبودن فیوز، سالم بودن پریز و سلامت سیم دوشاخه مطمئن شوید. حتی پیشنهاد می‌شود که یکبار ماشین ظرفشویی را روشن و خاموش کنید. بهتر است بسته شدن کامل درب ماشین ظرفشویی را نیز بررسی کنید زیرا اگر درب دستگاه بسته نشود، دستگاه روشن نمی‌شود. اگر فکر می‌کنید که ماشین ظرفشویی دچار مشکل شده و نمی‌تواند به‌خوبی کار کند، موتور دستگاه را بررسی کنید. برای این بررسی بهتر است از تکنسین و افراد ماهر کمک بگیرید و خودتان به‌تنهایی کاری را انجام ندهید.

انجام نشدن عمل تخلیه در ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی تخلیه نشدن آب داخل آن است، به‌گونه‌ای که پس از باز کردن درب دستگاه، کف آن پر از آب بوده و تخلیه نشده است. اولین کاری که پیشنهاد می‌شود انجام دهید، روشن کردن دوباره ماشین ظرفشویی است زیرا هنگامی‌که ماشین در اثر قطع برق به صورت ناگهانی خاموش شده است، فرایند شستشو در آن کامل نشده، در نتیجه در کف آن، آب دیده می‌شود پس با راه‌اندازی مجدد دستگاه، چرخه از ابتدا آغاز شده و کامل می‌شود. این کار می‌تواند مشکل را برطرف کند. گاهی مسیر تخلیه آب با مواد غذایی مسدود شده و مانع از تخلیه مناسب آب می‌شود پس باید این مسیر تمیز شود. ممکن است لوله تخلیه آب به دستگاه وصل نشده باشد در نتیجه مسیری برای تخلیه آب وجود ندارد. شاید هم شلنگ تخلیه به‌خوبی وصل نشده در نتیجه فرایند تخلیه دچار اختلال شده است.

ماندن لکه روی ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی

از مشکلات رایج  ماشین ظرفشویی ماندن لک روی ظرف‌ها است. این لک‌ها، نوعی جرم هستند که روی شیشه رسوب می‌کنند. جالب است بدانید که این اتفاق در گذر زمان رخ می‌دهد و راه‌حل سریعی برای برطرف کردن آن وجود ندارد. این مشکل بیشتر به خاطر سختی آب صورت گرفته و کمتر به دستگاه ظرفشویی ارتباط دارد. می‌دانید که آب سخت دارای املاح معدنی مثل کلسیم، سدیم و منیزیم در خود است. این املاح در آب گرم رسوب می‌کنند و به سطح‌های دیگر مثل شیشه می‌چسبند. راه‌حل آن استفاده از مواد شوینده و افزودنی‌هایی است که مخصوص آب سخت بوده و مانع از بروز این مشکل می‌شوند. پس استفاده از مواد شوینده مناسب در فرایند شستشو ظرف‌های شما تاثیر دارد.

بروز سر و صدای بالای ماشین ظرفشویی

فرایند شستشو همواره با اندکی صدا همراه است اما اگر این صدا بیش از حد نرمال باشد، نیاز به بررسی دارد و بهتر است با بررسی بخش‌های داخلی دستگاه به دنبال علت بروز این سر و صدا باشید. شاید یک بازوی شستشو کج شده و سبب بروز این صداهای غیرعادی شده باشد. واشرهای آب‌بندی و حلقه‌های بلبرینگ از جمله قطعاتی هستند که نیاز به تعویض دارند و ممکن است مشکل مربوط به آن‌ها باشد.اگر با بررسی‌های خود نتوانستید عامل سر و صدا را پیدا کنید، با یک متخصص تعمیرکار تماس بگیرید تا به بررسی پمپ و موتور دستگاه بپردازد.

مواد شوینده به صورت مناسب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد

گاهی مواد شوینده را به داخل دستگاه می‌ریزید اما ماشین ظرفشویی آن را به صورت کامل مورد استفاده قرار نمی‌دهد و سبب بروز مشکل در عملکرد صحیح دستگاه می‌شود. شاید جریان ورودی آب به محفظه نگه‌داری مواد شوینده کافی نیست و نمی‌تواند سبب حل شدن و پخش شدن مناسب مواد شوینده شود. برای بررسی و رفع مشکل بهتر است ابتدا سعی کنید از مواد شوینده کمتری استفاده کنید یا نوع ماده شوینده مورد استفاده خود را به مایع شوینده تغییر دهید، اگر مشکل برطرف نشد، شاید مشکل از محفظه باشد و در فرایند شستشو به صورت کامل باز نشود. گاهی چیدمان نامناسب ظروف سبب می‌شود که در عملکرد محفظه شستشو اختلال ایجاد شود.

طولانی شدن فرایند شستشو در ماشین ظرفشویی

طولانی شدن فرایند شستشو یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی است که به خاطر یکی از موارد زیر صورت می‌گیرد:

  • بسته شدن مسیر گردش آب
  • خراب شدن ترموستات یا المنت دستگاه
  • خرابی سنسورهای ماشین ظرفشویی
  • خراب شدن برد الکترونیکی

سخن پایانی

آشنایی با مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به شما در برطرف کردن سریع‌تر مشکل کمک می‌کند. گاهی این مشکلات را می‌توان به‌تنهایی حل کرد اما گاهی نیاز به تعمیرکار وجود دارد زیرا کار تخصصی است و از طرفی، شما می‌خواهید از خدمات بوش یا همان خدمات پس از فروش خود استفاده کنید. در این شرایط می‌توانید با نمایندگی تماس بگیرید تا تکنسین خود را به محل اعزام کند. شما می‌توانید به هر نمایندگی برای کمک گرفتن مراجعه کنید یا با آن‌ها تماس بگیرید. ما دو نمایندگی ت و را به شما پیشنهاد می‌دهیم. آشنایی با خرابی رایج ماشین ظرفشویی نیز به شما کمک می‌کند تا با قطعاتی که سریع‌تر از بقیه خراب می‌شوند، آشنا شوید. گاهی برای تعمیر کار خاصی را نمی‌توان انجام داد و باید اقدام به تعویض قطعه نمایید. نمایندگی‌ها، مراکز معتبرتری برای خرید اجناس اصل و اورجینال هستند و شما می‌توانید با اطمینان بیشتری برای تعمیر یخچال بوش خود و رفع مشکلاتش به آن‌ها مراجعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا