برترین های کسب و کار مجیکمطالب عمومی

بطری پت آب معدنی چیست

این ماده، بیشتر برای تولید بطری اب معدنی و یا نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت این نوع از ماده با  دیگر مواد پلاستیکی ، سازگار بودن آن با بدن انسان است.

بوییدن و لمس کردن وسایل تولید شده با این مواد برای انسان ها ضرری نداشته و از این رو از آن ها در بسته بندی ها به وفور استفاده می شود. ساخت بطری های پت نسبت به ساخت سایر محصولات آن رایج تر و متدوال تر است اما پت ها انواع مختلفی دارند که ما در ادامه انواع پت را بررسی می کنیم. در ایران از این پلیمر بیشتر برای ساخت و تولید انواع بطری  پت، نظیر قوطی آب معدنی استفاده می گردد.

بطری پت کتابی

 بطری پت دارویی

 بطری پت استوانه ای

 بطری پت مایع ظرف شویی

 بطری پت 5لیتری

بطری پت رنگی

 بطری پت یک لیتری

بطری پت شامپو

بطری پت روغن

 بطری پت ادویه

 بطری پت گلاب

صنایع استفاده کننده از پت

پلی اتیلن ترفتالات در صنعت نساجی: این ماده در صنعت نساجی با نام و عنوان پلی استر شناخته می شود.در گذشته نوع دیگری از پت با نام pet-p در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار می گرفت که استفاده از آن امروزه متوقف گردیده.

در تولید پوشاک: به عنوان یک مانع رطوبتی

در صنعت بسته بندی و مواد غذایی: این ماده در صنعت بسته بندی و غذایی با عنوان pet و یا رزین pet یاد می شود.  از این پلیمر برای تولید انواع بطری ها ، انواع ، نوشابه ها، نوشیدنی ها ، بسته بندی برای روغن ها ، بسته بندی برای مواد و وسایل بهداشتی و دارویی و آرایشی استفاده می شود.

مراحل تولید بطری پت

فرآوری پت و تبدیل آن به بطری شامل دو مرحله ی اصلی می باشد. در زیر دو مرحله تولید بطری Pet را توضیح می دهیم.

مرحله ی اول:

ماده پت توسط قالب گیرهای تزریقی و دستگاه های تزریق پلاستیک، به یک بطری کوچک (همانند لوله های آزمایشگاهی) تبدیل می شود. علاوه بر جنس آن ها، تفاوت این لوله ها با لوله های آزمایشگاهی، این است که این بطری ها در همان مرحله ی اول، با درب و شیارهایش تولید می شود. به این محصول به دست آمده ی اولیه بطری، اصطلاحا پریفور می گویند.

مرحله دوم و نهایی:

در این مرحله که شکل نهایی شیشه آب معدنی شکل می گیرد، پرفورم تولید شده در مرحله ی قبلی ، مجددا گرم شده و کشیده می شود. این کار توسط با باد گرم انجام می گیرد. این دستگاه ها با سرعت های بالا انواع بطری Pet را تولید می کنند.

فواید تولید بطری آب معدنی با پت

با توجه به مضر نبودن این مواد و با توجه به مقاومت بالایی که بطری های ساخته شده با این مواد دارند، همینطور به دلیل مقاومتشان در برابر دما، مقاوم بودن در برابر شکستگی، دما و نفوذ گازها ، سبک بودن و وزن کم، تولید این محصولات روز به روز در حال افزایش می باشد.

از طرفی قیمت ارزان این نوع بطری های تولید شده با مواد پت، نسبت به سایر مواد بسته بندی،  نظیر فلز و شیشه، باعث شده تا تولید این بطری ها با این مواد بیشتر شود.

اما مساله ای که در هنگام خرید ظروف پت باید به آن توجه کرد، بحث حجم و تجزیه ناپذیری آن ها در زمان کم است. این بطری که با وجود اینکه وزن کمی دارند، حجم زیادی را اشغال می کنند. از طرفی تجزیه این مواد چیزی در حدود 300سال زمان لازم دارد، پس بحث بازیافت این محصولات اهمیت پیدا می کند. در  از این نوع بطری ها نیز استفاده می کنند.

بررسی سمی بودن PET ( میزان سلامت بطری آب معدنی )

PET ها به لحاظ بیولوژیکی خنثی می باشند. از این رو برای انسان ها بی خطر می باشند. مصرف این مواد هیچ تهدیدی برای سلامت انسان ها ندارند و تاکنون نیز گزارشی مبنی بر مضرر بودن آن به دست نیامده است.

مزایای استفاده و معایب استفاده ازPET

یک مورد ساده برای استفاده از بطری های pet ، بازو بسته شدن راحت درب این بطری ها می باشد.

قیمت ارزان آن ها نیز دلیل دیگر استفاده از این بطری هاست.می توان گفت که بطری های Pet dishes مشخصات پلاستیک های زیست تخریب پذیر را دارند و تنها در مدت 2سال اگر که زیر خاک بمانند،30 درصدشان تخریب می گردد.

با این وجود راه حل بازیافت و تبدیل این مواد به مواد دیگر راه حلی منطقی برای این مساله است.

بازیافت ظرف آب معدنی در اندازه های بسیار بالا ، باعث می شود تا صنایع پتروشیمی در تهیه و تولید مواد اولیه صرفه جویی نمایند.

مجموعه های بازیافت کننده در مقایسه با کسانی که برای اولین بار اینمواد را تولید می کنند زحمت کمتری می کشند، همینطور در اثر بازیافت این محصولات گازهای گلخانه ای نیز کمتر تولید می شوند.

سازمان غذا و داروی این محصولات به آنها نمره قبولی در ایمنی را داده. علت آن هم استفاده نکردن از فلزات سنگین به عنوان کاتالیزور می باشد.

در تهیه این مواد از موادی نظیر اکسید آنتیموآن غیرفلزی استفاده می شود که خطر کمتری داشته و سلامت تولید کننده و مصرف کننده را به خطر نمی اندازد.

آیا بطری آب معدنی را می توان دوباره استفاده کرد و با آب شیر پُر کرد؟

نکته دوم: اگر بطری دارای ترک یا تو رفتگی بود توصیه می شود به هیچ وجه از آن استفاده نکنید حتی اگر عدد بازیافتی آن 1 و 2 بود. زیرا در این شرایط مواد شیمیایی به سرعت وارد آب می شود.

نکته سوم: بطری های آب به دلیل پلاستیکی بودن نباید در معرض مستقیم گرما نور خورشید و داغ شدن باشد. زیرا مواد شیمیایی با سرعت بیشتری به آب راه پیدا می کنند.

انواع بطری پت | انواع بطری های پلاستیکی

نکته چهارم: در هنگام پر کردن مجدد آب یا مایعات دیگر در بطری پلاستیکی بهتر است آن را با شوینده بدون استفاده از آب گرم بشویید.

نکته پنجم: بهتر است بطری دچار یخ زدگی نشود زیرا به علت احتمال شکستگی باعث می شود مواد شیمیایی در آب پخش شوند.

قیمت بطری پت

همانطور که گفته شد قیمت عمده بطری پت و انواع بطری اب، نسبت به سایر بطری های تولید شده از مواد دیگر نظیر بطری های شیشه ای و فلزی بسیار ارزان‌تر می باشد. این تفاوت قیمت به قدری می باشد که شرکت ها و کارخانجاتی که از بطری های شیشه ای و فلزی استفاده می کردند، در حال جایگزین کردن بسته بندی های قبلی خود با بسته بندی پت، بطری های پت و قوطی های پت می باشند.

فروش بطری پت هم به‌صورت تک و هم به صورت عمده با توجه به سفارش مشتری انجام می شود سفارش عمده در تعداد مختلف تولید و به فروش می رسد.

 مانند هر صنعت دیگری، صنعت تولید بطری های پت نیز اگر که در تعداد عمده تولید شوند برای مشتریان هزینه ای بسیار ناچیز خواهد داشت. با این وجود هزینه بطری پت با توجه به نوع سفارش بطری Pet و ابعاد و تعداد آن می تواند متفاوت باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعت بیشتر درباره قیمت بطری پت یک لیتری، و دیگر انواع با کارشناسان برزین صنعت در ارتباط باشید.

شرکت دانش بنیان برزین صنعت مخترع دستگاه

نیاز روز افزون به تولید و استفاده از بطری های پت در صنعت بسته بندی و مواد غذایی و از طرفی افزایش تعداد و آمار تولید کنندگان این بطری ها، مجموعه برزین را ترقیب به ایجاد یک بانک اطلاعاتی کامل در باره ی بطری های pet کرد.

منبع: اکوپت 

دکمه بازگشت به بالا