مطالب میجیک

برداشتن تخمدان خطر بیماری پارکینسون را در زنان افزایش می دهد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین به نقل از هلث دی نیوز، محققان با بررسی اطلاعات بیش از 5000 زن دریافتند افرادی که قبل از 43 سالگی هر دو تخمدانشان را برداشته اند، در مقایسه با زنان همسن و سالی که این عمل را انجام نداده اند. . پنج آنها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون هستند.

محققان گفتند: «نتایج ثابت نمی کند که جراحی باعث پارکینسون می شود. اما این نتیجه با برخی از مطالعات قبلی مطابقت دارد و از این نظریه حمایت می کند که از دست دادن زودهنگام استروژن می تواند منجر به بیماری پارکینسون در برخی از زنان شود.

پارکینسون یک بیماری مغزی است که به مرور زمان سلول‌های تولیدکننده دوپامین را که یک ماده شیمیایی است که به تنظیم حرکت و واکنش‌های احساسی کمک می‌کند، آسیب می‌زند یا از بین می‌برد.

بارزترین علائم پارکینسون مربوط به حرکت است و شامل لرزش، سفت شدن اندام ها و مشکلات هماهنگی است، اما اثرات آن گسترده است و شامل افسردگی، تحریک پذیری و مشکلات حافظه و تفکر است.

بیماری پارکینسون در مردان تقریبا دو برابر زنان است. دکتر والتر روکا، محقق ارشد این مطالعه جدید از کلینیک مایو در مینه‌سوتا، می‌گوید: «این نشان می‌دهد که استروژن می‌تواند اثر محافظتی بر سلول‌هایی که دوپامین تولید می‌کنند، داشته باشد.

روکا می گوید: تخمدان ها منبع اصلی استروژن در بدن زن هستند. اگر زنی هر دو تخمدان را قبل از یائسگی برداشته باشد، دوباره استروژن دریافت می کند. این ممکن است به این معنی باشد که اثر محافظتی این هورمون بر روی مغز از بین رفته است.”

محققان از سوابق سلامتی حدود 5500 زن در مینه سوتا استفاده کردند که نیمی از آنها بین سال های 1950 تا 2007 تحت اوفورکتومی دوطرفه (برداشتن هر دو تخمدان) قرار گرفته بودند.

به طور کلی، تیم Rocca دریافتند که 1٪ از تمام زنان در این مطالعه در نهایت به بیماری پارکینسون مبتلا شدند و 1.5٪ دیگر به پارکینسونیسم مبتلا شدند. پارکینسون بیماری است که در آن فرد برخی از علائم پارکینسون را دارد، اما علت آن متفاوت است.

در بین 2750 زن که هر دو تخمدانشان را برداشته اند، موارد بیشتری وجود داشت: 32 مورد پارکینسونیسم، در مقابل 21 مورد در گروه مقایسه، و 50 مورد پارکینسونیسم در مقابل 32 مورد.

هنگامی که محققان عمیق‌تر کاوش کردند، دریافتند که این خطر به سن بستگی دارد: زنانی که تخمدان‌های خود را قبل از ۴۳ سالگی برداشته‌اند، پنج برابر بیشتر از سایر زنان هم‌سن‌شان در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون بودند.

دکمه بازگشت به بالا