از بین بردن پرز فرش

از بین بردن پرز فرش دغدغه بسیاری از مصرف‌کنندگان است. در این مقاله ۲ روش خانگی و یک روش حرفه‌ای را برای حذف این پرزها از روی فرش معرفی کرده‌ایم.پرزدهی فرش‌های نو یک اتفاق طبیعی است و جای نگرانی ندارد. به خصوص اگر بافت فرش شما ضخیم و متراکم است. با این وجود چند راه ساده وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید پرزهای فرش را از بین ببرید. در این مقاله به بهترین روش‌های از بین بردن پرز فرش اشاره می‌کنیم.

جارو کردن، ساده‌ترین تکنیک برای از بین بردن پرز فرش

حتی گران قیمت‌ترین فرش‌ها نیز در روزهای اولیه‌ای که استفاده می‌شوند؛ به دلیل تماس مکرر با پا، تولید پرزهای نازک و فراوانی می‌کنند که اگر مدیریت نشوند؛ می‌توانند در کل خانه پخش شده و باعث کثیف شدن حتی دور افتاده‌ترین نقاط کف منزل شما شوند.

البته پرز دادن فرش نشانه‌ای از بی‌کیفیت بودن آن نیست. ماهیت فرش، به خصوص اگر از الیاف پشمی بافته شده باشد؛ حتی اگر محصول خریداری شده از باکیفیت‌ترین فرش‌های بازار باشد و سال‌ها نیز با حفظ ظاهر اولیه خود عمر کند سبب تولید پرز در روزهای اولیه می‌شود. اما تمیز کردن اصولی فرش باید حتما توسط بهترین قالیشویی در کرج انجام شود.

برای رفع پرزهای فرش باید در هفته اولی که از قالی استفاده می‌کنید؛ بیشتر از روزهای عادی روی آن را جاروبرقی بکشید. این کار کم کم باعث می‌شود که پرزهای شل شده روی سطح و پرزهای مخفی لابه‌لای الیاف آن خارج شده و به جای انتشار به مرور، در عرض چند روز پرزدهی فرش به اتمام برسد. در هفته اول حداقل یک روز در میان روی فرش را جارو کنید. گاهی برخی از گره‌ها در زمان تولید فرش، محکم زده نمی‌شوند و ممکن است بعد از چند بار پا خوردن فرش، از چله آن جدا شوند.

با جارو کردن فرش در روزهای اولیه، می‌توانید الیاف این گره‌ها را نیز از عمق قالی بیرون بکشید. یکی از دلایلی که بیشتر کارشناسان جمع کردن پرز فرش را توصیه می‌کنند؛ جلوگیری از ایجاد اصطکاک اضافه و فرسودگی بیش از موعد قالی است. حضور این الیاف در عمق بافت فرش موجب می‌شود که سایر گره‌ها نیز از ریشه دچار پوسیدگی و پارگی شوند.

چرا برخی از فرش‌ها، پرز بیشتری تولید می‌کنند؟

درست است که همه فرش‌ها در روزهای اولیه استفاده، پرز می‌دهند. اما حجم پرزی که ایجاد می‌شود از فرشی به فرش دیگر متفاوت است. دلایل پرزدهی فرش‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. از کیفیت پایین الیاف گرفته تا روش تولید نامناسب و استفاده از ماشین‌آلات قدیمی برای بافت، همگی از جمله این دلایل هستند. فرش از رشته‌های کوتاه زیادی تشکیل شده که به هم تابیده شده‌اند تا بافت فرش را تشکیل دهند. گاهی شل شدن گره این تارها، سرآغازی بر تولید پرز توسط فرش است.

اما گاهی نیز جنس الیاف طوری است که با اصطحکاک زیاد، تا مدتی بافت بدنه خود را به شکل پرز از دست می‌دهد. هر چه جنس فرش شما طبیعی‌تر باشد؛ یعنی از الیاف طبیعی درست شده باشد؛ امکان پرزدهی آن بیشتر است. معمولا الیاف مصنوعی چنین خاصیتی ندارد. در ضمن فرش‌های دستی در مقایسه با فرش‌های ماشینی پرز بیشتری تولید می‌کنند.

مراحل از بین بردن پرز فرش

برای پاک کردن پرز فرش با استفاده از این روش، طی کردن دقیق مراحل زیر ضروری است:

حتما از جاروبرقی که توان و قدرت بالایی برای مکش دارد استفاده کنید. پرز وزن بسیار سبکی دارد و ممکن است با کوچک‌ترین حرکت برس جارو، جابه‌جا شده و از دسترس شما خارج شود. اما اگر جاروبرقی قوی باشد؛ حتی از فاصله دور هم قادر است پرزهای فرش را جمع کند.

قبل از شروع کار و وقتی قصد دارید برای اولین بار روی فرش را جارو کنید؛ حتما کیسه جاروبرقی را عوض کرده و فیلتر آن را تمیز کنید. حتی اگر کیسه پر نبود و فیلتر مسدود نشده بود. این کار به جاروبرقی شما کمک می‌کند که مکش ثابتی داشته باشد.

برای جارو کردن اتاق، حتما همه وسایل مانند میز و مبلمان را از روی فرش بردارد. ضمن اینکه باید از حرکات آهسته سری جارو برای از بین بردن پرز فرش استفاده کرده و مطمئن شوید که کل اتاق را جارو کرده‌اید. سایه روشنی که روی فرش ایجاد می‌شود؛ راهنمای خوبی برای تشخیص جاهایی که جارو کرده‌اید خواهد بود.

روزی یک بار خانه را جاروبرقی بکشید. چرا که شما هر روز روی فرش تردد دارید و همزمان با این تردد، الیاف فرش‌تان تولید پرز می‌کند. جارو کشیدن را باید تا زمانی ادامه دهید که مطمئن شوید فرش دیگر پرز ندارد. برای اینکه بفهمید پرزدهی فرش شما تمام شده یا نه، بعد از یک هفته، گوشه و کنار خانه را بررسی کنید. اگر پرزی در این مناطق وجود نداشت؛ یعنی فرش شما دیگر پرز نمی‌دهد و نیازی نیست روزی یک بار روی آن را جارو کنید.

استفاده از برس و جاروی دستی

معمولا روشی که در بالا ذکر کردیم می‌تواند در عرض یک هفته به از بین بردن پرز فرش منجر شود. اما اگر جاروبرقی در دسترس ندارید یا امکان استفاده روزانه از آن برای شما میسر نیست؛ می‌توانید از جارو دستی یا برس استفاده کنید.

فقط فراموش نکنید که برسی که برای این کار استفاده می‌کنید؛ زبر نباشد. در غیر این صورت می‌تواند به الیاف فرش شما آسیب برساند و از عمر مفید آن بکاهد. علاوه بر این، جاروهای دستی نپتون بهتر از جاروهای دستی معمولی هستند. در مورد انتخاب جارو نپتون نیز باید به زبری برس آن توجه کنید.

استفاده از خدمات قالیشویی

برخی از فرش‌ها به دلیل حساسیت بالای الیاف‌شان، برای از بین بردن پرز به خدمات حرفه‌ای قالیشویی نیاز دارند. در اکثر قالیشویی‌ها این خدمت به مشتریان عرضه می‌شود. این مجموعه‌های حرفه‌ای مجهز به تجهیزات به‌روز و پیشرفته‌ای هستند که امکان از بین بردن پرز فرش با ساده‌ترین و ایمن‌ترین روش را فراهم می‌کنند. ابزاری که در این مراکز استفاده می‌شود؛ با استفاده از یک برس مخصوص، عمل پرزگیری را انجام می‌دهد و هیچ آسیبی به فرش وارد نمی‌کند.

فقط کافیست که در نزدیک محل خود را پیدا کرده و قبل از بردن فرش به خانه، آن را به متخصپرز دهی فرش می‌تواند از لذت خرید فرش نو بکاهد اما می‌توان با استفاده از راهکارهای مناسب از این کار جلوگیری کرد. البته ذکر این نکته ضرورری می‌باشد که الیاف‌های جنس آکریلیک پرزدهی بیشتری نسبت به دیگر الیاف‌های مورد استفاده در فرشدارندمهم‌‌ترین عامل تاثیرگذار روی مدت و شدت پرزدهی فرش‌های ماشینی تراکم و تعداد شانه فرش است. به گونه ای که هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بیشتر باشد پرزدهی آن کمتر خواهد بود.بیشتر بودن شانه بدین معنی است که، هنگام بافت فرش در کارخانه آهار به آن می‌دهند و این کار باعث می‌شود نخ و الیاف بهم نزدیک‌تر شوند، در نتیجه موقع راه رفتن روی فرش پرز کمتری ایجاد می‌شود. بنابراین اگر مسئله پرزدهی فرش برایتان مهم است، بهتر است تعداد شانه و تراکم فرش را هنگام خرید مدنظر قرار دهید.

فرش‌های ماشینی ایرانی در انواع شانه های ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه در بازار موجود می‌باشند و بر اساس نکته ای که در بالا بیان شد میزان پرزدهی از و کمتر است.در حالت کلی می‌توان گفت میزان پرزدهی فرش‌های ماشینی به عواملی همچون ضخامت نخ زمینه، ساختمان و نوع نخ به کار رفته، کیفیت الیاف و آهار به کار رفته، تعداد شانه، تراکم فرش و غیره بستگی دارد. هدف ما از نوشتن این متن، معرفی راهکارهای خانگی مناسب برای جلوگیری ازپرز دهی فرش می‌باشد.

راهکارهای خانگی عبارتند از:

1- استفاده از کسیه حمام

یکی از قدیمی‌ترین روش ها برای ازبین بردن پرز فرش، استفاده از کسیه حمام می‌باشد. در این روش ابتدا باید کسیه را خیس کرده و سپس در جهت خواب فرش کشیده شود. این کار را می‌توانید چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

2- جارو برقی با مکش بالا

این کار را باید به مدت یک هفته انجام دهید. البته شما می‌توانید جاروی حصیری نمداری را روی فرش بکشید تا رطوبت، پرزها را به خود جذبکند.

3- استفاده از شامپو فرش

در این روش شما به دو عدد دستمال نخی سفید نیاز دارید. ابتدا یکی از دستمال‌ها را به شاپو فرش آغشته کنید و روی فرش بکشید و با کمک دستمال دیگری که با آب مرطوب شده روی فرش بکشید تا اثرات شامپو پاک شود

4- استفاده از فرچه

استفاده از این راه کارممکن است به الیاف فرش آسیب بزند، اما اگراین کار به روش اصولی انجام شود، آسیبی به فرش وارد نمی‌کند. در این روش حتما باید فرچه را خیس کرده و در جهت خواب فرش بکشید.

5- استفاده از دستمال مرطوب

این روش جزء روش های آسان می‌باشد. بدین صورت که دستمال نخی سفید نمداری را در جهت خواب فرش بکشید وبعد کاملا مشاهده می‌کنید که پرزهای فرش از بین می‌روند.

6-استفاده از چسب کاغذی

چسب کاغذی را روی فرش چسبانده و سپس آرام از روی فرش جدا می‌کنیم تا بتواند پرزهای فرش را به خود جذب کند و از این طریق آن‌ها را از بین ببرد.

7- استفاده از شانه‌های مخصوص

در این روش باید شانه را در جهت خواب فرش بکشید.

 8- استفاده از دستگاه پرزگیر خانگی

این دستگاه‌ها به راحتی و در اسرع وقت پرزهای فرش را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

9- استفاده از فوم نگه دارنده فرش

با استفاده از این روش می‌توان باعث کاهش آلودگی‌ها و میکروب‌ها شد و همچنین میزان پرزدهی فرش را به حداقل ممکن می‌رساند. شما می‌توانید این فوم را از سوپرمارکت‌ها وهایپرهای بزرگ تهیه نمایید.

10- استفاده ازدستگاه پرزگیر

این دستگاه در کوتاه‌ترین زمان و به راحتی پرزهای فرش را از بین می‌برد. شما می‌توانید این دستگاه را از فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کنید.
نکته مهم

برای پرزگیری فرش، مخصوصاً فرش تازه و نو هرگز از مواد شوینده همچون پودرهای لباسشویی دارای آنزیم و غیره استفاده نشود

.در انتها بعد از انجام دادن روش های بالا ممکن است رنگ فرش شما تیره و کدر شود ولی لازم نیست نگران باشید زیرا ما به شما راهکاری معرفی می‌کنیم که فرش خود را مانند روز اول درخشان کنید. برای این کار ابتدا شما می‌توانید ازمخلوط آب و سرکه سفید استفاده کنید و بعد با کمک یک برس آن را روی فرش بمالید، سپس چند ساعتی صبر کنید تا فرش کاملا خشک شود.

اگر هیچ کدام از روش های بالا برای کاهش یا ازبین بردن پرزهای فرش موثر نبود، می‌توانید فرش خود را به یک قالشویی معتبر بسپارید و این نکته را به آن ها یاد آوری کنید که هدف این کار شما صرفا پرزگیری فرش می‌باشد.

صین قالیشویی بسپارید. فراموش نکنید که پرزگیری یک خدمت مجزا از است و نیازی نیست قبل از انجام آن، فرش شما شسته شود. بنابراین با استفاده از این خدمت دیگر نگرانی از بابت تغییر درخشندگی و تغییر رنگی که معمولا بعد از اولین شستشو ایجاد می‌شود نیز ندارید.

دکمه بازگشت به بالا