راهکارهای جلوگیری از پیری زودرس پوست

۱۶ راه جلوگیری از پیری صورت + راهکارهای جوان سازی پوست

برای جلوگیری از پیری صورت و پوست چه راهکارهایی مناسب است؟ سن بر روی همه اعضای بدن تاثیر می‌گذارد. همان طور که با افزایش سن عقل و تجربه و دستاوردهای ما بیشتر می‌شود تغییراتی نیز در ظاهر ما به‌وجود می‌آید. چهره و صورت ما در خط مقدم این تغییرات است و پیش از بقیه اعضای بدن تغییر می‌کند و سن فرد را افشا می‌کند. با ما تا انتهای این مقاله از ژوابکس بمانید تا در این باره بیشتر بگوییم.

بهترین دارو برای پیشگیری از پیری پوست | جلوگیری از پیری بدن

جلوگیری از پیری صورت

چهره طی سال‌های مختلف عمر در حال تغییر است. بعضی از این تغییرات برای همه آشنا هستند. برای مثال با بالا رفتن سن گوش‌ها کمی کشیده‌تر می‌شوند، زیرا غضروف در آن‌ها رشد می‌کند یا با افزایش سن ممکن است تیزی نوک بینی از بین برود زیرا بافت همبند غضروف بینی کاهش می‌یابد.

چرا صورتمان پیر و پر چین ‌و ‌چروک می‌شود؟

هنگامی که ما جوان هستیم، چربی موجود در چهره به طور مساوی توزیع می‌شود. چربی قسمت‌هایی مثل پیشانی، شقیقه ‌ها، گونه ‌ها و مناطق اطراف چشم و دهان را پر می‌کند ولی با گذشت زمان این چربی از دست می‌رود، کم و زیاد می‌شود و به سمت پایینِ صورت حرکت می‌کند.  قسمت‌های دیگر چهره، به خصوص نیمه پایینی، چربی را جذب می‌کنند و چربی‌‌ها در اطراف چانه و گردن قرار می‌گیرند. از آثار کاهش چربی به‌ وجود آمدن چین و چروک است. چین‌های عمیق در پیشانی و بین ابروها شکل می‌گیرند که نتیجه کشیده شدن و خشک شدن عضلات صورت هستند. چین‌های دیگر ممکن است عمیق‌تر باشند زیرا چربی کاهش می‌یابد و به اطراف حرکت می‌کند.  چین و چروک‌های نرم‌تری نیز در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و انحطاط طبیعی عناصر پوستی یعنی ضخیم‌شدن و انعطاف‌پذیری آن رخ می‌دهد.

از آثار کاهش چربی به‌ وجود آمدن چین و چروک است.از آثار کاهش چربی به‌ وجود آمدن چین و چروک است.

جلوگیری از پیری صورت و جوان سازی پوست!

قبل از هر چیز بدانیم حتی اگر ژن‌های عالی داشته باشیم که بسیار جوان‌تر از سنمان باشند، باز هم تغییرات مرتبط با سن در ظاهر چهره ما به‌وجود خواهد آمد. این تغییرات شور و شوق و چالش‌های زندگی ما را نشان می‌دهد. بعضی‌ها معتقدند باید خیلی راحت بالا رفتن سن و تغییرات ظاهر خود را بپذیریم و آن را جشن بگیریم.

اما خیلی از افراد چنین روحیه‌ای ندارند و حاضرند تن به جراحی‌های متعدد بدهند تا چهره‌شان جوان‌تر شود. اما جراحی گران است و هزینه‌های زیادی را بر ما تحمیل می‌کند، ضمن آنکه هر گونه عمل جراحی به خصوص عمل‌های جراحی زیبایی عوارض خطرناکی را به دنبال می‌آوردند. در حال حاضر گزینه‌های زیادی به‌جز جراحی برای تغییر چهره سالم وجود دارد که البته بسیاری از این روش‌ها نیز ارزان نیستند. به ویژه هنگامی که نیاز به تکرار کردن درمان داریم. در اینجا چند نمونه از راه‌های جوان‌سازی  چهره را ذکر می‌کنیم.

راه‌های جوان‌سازی چهره و جلوگیری از پیری صورت

۱. پوستتان را از نور خورشید محافظت کنید

این راه بهترین شیوه برای جوان نگه داشتن صورت است. بخش اعظم آسیب‌های چهره از بخش UVA طیف نور می‌آید، بنابراین شما باید به کرم‌های ضد آفتاب عادت کنید تا هم از این طیف نور و هم از نور UVB که باعث آفتاب سوختگی می‌شود مصون بمانید. استفاده از کلاه آفتابی نیز ایده خوبی است.

۲. کرم‌ها و لوسیون‌ها

مرطوب‌کننده‌ها، پوست‌های خشک را تسکین می‌دهند  و می‌توانند چروک‌ها را موقتاً پنهان سازند. مرطوب‌کننده‌ها به چهره‌هایی که چربی کمتری دارند آب می‌رسانند و در بسیاری اوقات دارای گلیسیرین هستند. کرم‌های لایه‌بردار  می‌توانند ظاهر پوست سال‌خورده را ترمیم کنند و با از بین بردن سلول‌های مرده پوست مشکل پیری چهره را برطرف کنند.

۳. تزریق ژل بوتولینوم

 نام تجاری این شیوه بوتاکس است. این تزریق‌ها برای درمان خطوط پیشانی و بین سینه‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها با جمع‌کردن و از حرکت‌اند اختن ماهیچه‌هایی که خطوط بیان را تشکیل می‌دهند، کار می‌کنند و به این شیوه پوست را مسطح می‌کنند. هر چند با این روش ممکن است برخی از خطوط عمیق برطرف نشود. باید خاطر نشان کرد که در سال ۲۰۰۹ هشدار جدیدی در مورد مضرات توکسین بوتولینوم منتشر شده است.

چند نمونه از راه‌های جوان‌سازی پوست صورت را ذکر می‌کنیم.چند نمونه از راه‌های جوان‌سازی پوست صورت را ذکر می‌کنیم.

۴. پرکننده‌های پوستی

پرکننده‌های پوستی برای درمان خطوط تولید شده توسط کلاژن و چربی از دست رفته استفاده می‌شود. در ایالات متحده رایج‌ترین روش زیبایی پس از تزریق ژل بوتولینوم تزریق پرکننده پوستی است. نخستین محل برای تزریق دو مجموعه از پرانتزها است: خطوطی که از بینی تا گوشه‌های دهان در دو سوی صورت گسترش می‌یابد، و خطوط دیگری که از گوشه‌های دهان تا چانه در دو طرف صورت گسترش می‌یابد.

در بحث جلوگیری از پیری صورت چیزهای زیادی به عنوان پرکننده پوست استفاده می‌شود. در حال حاضر، اسید هیالورونیک از محبوب‌ترین‌ها است که به طور طبیعی در بسیاری از بافت‌ها یافت می‌شود. اسید هیالورونیک گران‌تر از کلاژن است، اما دوام بیشتری دارد. زیرا متأسفانه همانند تزریق ژل بوتولینوم، تأثیر پرکننده پوستی پس از چند ماه از بین می‌رود و باید تزریق تکرار شود.

۵. درمان لیزر

  لیزرها را می‌توان در خانه با رنگدانه‌های خاصی استفاده کرد و نیاز به مراجعه به پزشک نیست. اگر هدف از لیزر خلاص‌شدن از شربت‌ها و نقاط کبدی باشد از رنگ قهوه‌ای و اگر هدف مویرگ‌های شکسته باشد باید از رنگ قرمز استفاده کرد. آنها همچنین برای چین و چروک‌های ناشی ازآسیب‌های خورشید و زخم‌های آکنه‌ای به‌کار می‌رود. پس از بیشتر ‌ای لیزری پوست نیاز به زمان دارد. بسته به نوع و میزان درمان، ممکن است چند هفته طول بکشد. درمان‌های غیرمعمول معمولا کمتر منجر به بهبود می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید از جمله روش های شادابی و طراوت پوست ماساژ آن است.همان‌طور که می‌دانید از جمله روش های شادابی و طراوت پوست ماساژ آن است.

۶. استرس نداشته باشید

حذف کامل استرس از زندگی تقریبا غیرممکن است اما برای نجات زیبایی خود مجبورید عضلات پیشانی‌تان را شل کنید! چراکه در زمان استرس معمولا اخم می‌کنید و پیشانی‌تان را چین می‌اندازید. از طرفی خود این چین و چروک‌ها باعث افزایش استرس می‌شوند و پیری زودرس را به ارمغان می‌آورد.اخم، خنده، تعجب یا حالت‌های دیگر، ماهیچه‌های صورت را منقبض می‌کنند. اگر ماهیچه‌های خاصی خیلی زیاد استفاده شوند، خط‌های مربوط به آن ماهیچه پر رنگ و ماندگار می‌شوند.

هر زمان که عضلات صورت‌تان را حرکت می‌دهید پوست‌تان کمی چروک می‌خورد. این چروک‌ها در دوران جوانی سریع ناپدید می‌شوند اما هرچه سن بالاتر می‌رود و تولید سلول‌های جدید کندتر می‌شود چروک‌ها نیز دیرتر رفع شده و گاهي دائمی می‌شوند. در نور آفتاب حتما از عینک آفتابی استفاده کنید تا مجبور نشوید چشم‌های‌تان را ریز کنید. همچنین اگر چشم‌های‌تان ضعیف است حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا عینک مناسب بگیرید. از اخم کردن خودداری کنید.

۷. صورت خود را دو بار در روز بشویید!

شستن و تمیز کردن روزانه‌ی پوست در همه‌ی دوره‌های زندگی ضروری است، اما بعد از رسیدن به سی‌سالگی باید به این عادت رفتاری بیش از گذشته پایبند باشید. برای پاکسازی و شست‌وشوی صورت از پاک‌کننده‌ی ملایم و مناسب نوع پوست خود استفاده کنید. انواع پوست چرب، خشک، طبیعی و مستعد آکنه نیاز به شوینده‌ی مناسب خود دارند.

پاک‌کننده‌های ملایم، صورت را از چربی‌ها و آلودگی‌های روزانه پاک می‌کنند و آرامش و رطوبت را به پوست شما را بازمی‌گردانند. حتما قبل از رفتن به تخت خواب، صورت خود را از تمام آلودگی‌ها و مواد آرایشی پاک کنید. بنابراین شما به یک پاک‌کننده‌ی سبک نیاز دارید تا سموم و مواد زائد آرایشی و آثار به جامانده از انواع کرم پوست را از روی صورت شما پاک کند.

  • صبح‌ها: برای شستن چربی‌هایی که در طول شب بر پوست جمع شدند
  • شب‌ها: برای پاک کردن صورت از مواد آرایشی و آلودگی‌ها
  • عرق، پوست را تحریک می‌کند. پس اگر ورزش می‌کنید یا به هر دلیلی، زیاد عرق می‌کنید، حتماً بعد از ورزش، صورت و بدن خود را بشویید.

۸. مصرف سرم‌های حاوی ویتامین‌های مفید برای پوست

در ادامه بحث جلوگیری از پیری صورت باید گفت ویتامین‌ها از جمله مواد مفید برای حفظ جوانی و شادابی پوست هستند و مصرف سرم‌های حاوی آن‌ها زیر نظر پزشک متخصص، روی صورت شما معجزه خواهد کرد. علاوه بر مرطوب‌کننده، برای تأثیر بیشتر در حفظ سلامتی و آب‌رسانی قوی، باید استفاده از سرم‌ها را نیز در عادت‌های رفتاری خود بعد از گذر سی‌سالگی بگنجانید.دریافت میزان کافی از انواع ویتامین‌ها مخصوصا ویتامین‌های E و C و A می‌تواند بر روی سلامتی و جوانی افراد تاثیر گذار باشد.

ویتامین C آنتی اکسیدانی مهم و مفید برای حفظ سلامتی پوست است و در دوران بعد از سی‌سالگی مصرف آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. این ویتامین از پوست در مقابل رادیکا‌های آزاد مضر و آلاینده‌های هوا مراقبت می‌کند و در نتیجه ظاهری روشن به پوست می‌بخشد. بنابراین استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی، زیر نظر متخصص پوست، جذابیت و جوانی صورت شما را بیشتر خواهد کرد.  ویتامین A از دیگر ویتامین‌های ضروری پوست بعد از سی‌سالگی است. سرم‌های حاوی این ویتامین سبب بهبود آسیب‌های حاصل از اشعه‌های خورشید، پیشگیری از پیری پوست، کوچک شدن منافذ بزرگ، رفع آکنه و تیرگی پوست می‌شود.

۹. استفاده از مرطوب‌کننده فراموش نشود

مرطوب‌کننده در فهرست ضروری‌ترین انواع کرم پوست قرار دارد و برای آنکه بعد از سی‌سالگی نیز صورتی شاداب و جوان داشته باشید، باید استفاده از آن را در الویت قرار دهید. سرم‌های آب‌رسان نمی‌توانند جایگزین کرم‌های مرطوب‌کننده شوند و نباید در صورت مصرف سرم، استفاده از مرطوب‌کننده را از عادات روزانه خود حذف کنید. بیشتر کرم‌های مرطوب‌کننده حاوی اسید هیالورونیک هستند و این ماده‌ی قدرتمند، تGثیر فوق‌العاده‌ای در حفظ رطوبت پوست دارد.

هر روز به‌اند ازه‌ی لازم از کرم مرطوب کننده‌ی مناسب پوست خود استفاده کنید. کرم‌های مرطوب کننده رطوبت پوست را به دام می‌اندازند، از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند و ظاهر شاداب‌تری به آن می‌دهند.

 ۱۰.خواب کافی داشته باشید

با اینکه شما وقتی خواب هستید فعالیت زیادی ندارید اما پوست شما شدیدا در حال فعالیت است. سعی کنید حتما ۷ الی ۸ ساعت در طول شب بخوابید تا فعالیت بازسازی پوست‌تان بهینه شود و پوست فرصت کافی برای بازسازی داشته باشد. با این کار وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید پوستی شفاف و درخشان خواهید داشت.بر طبق مطالعات خواب، علاوه بر حلقه‌های سیاه و کیسه‌هایی که در زیر چشم‌ها قرار دارند، خواب کافی به زندگی کلی کمتری نسبت داده نشده است.کمبود خواب به سلول‌های پوستی فشار می‌آورد و تولید سلول‌های جدید را مختل می‌کند.

خوابیدن به‌اند ازه‌ کافی، به ویژه در طول شب، آن گودی سیاه چشم‌تان محو می‌کنند و رنگ و بافت پوست‌تان را بهبود می‌بخشد. یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست که هم لذت بخش است و هم مجانی.

منبع:

youtube.com

nkskin.com

دکمه بازگشت به بالا