شرایط قانونی فارکس | آیا معاملات فارکس در ایران قانونی هستند؟

سرمایه‌گذاری در فارکس و شرایط قانونی آن

اگر تا کنون به دنبال راه‌های جدید سرمایه‌گذاری گشته باشید، حتما بارها کلمه فارکس را شنیده‌اید. فارکس یک بازار بر پایه مبادلات ارزی است که در آن ارزها به یکدیگر تبدیل می‌شوند. امروزه فارکس طرفداران زیادی پیدا کرده و به منبع مناسبی برای کسب درآمد تبدیل شده است. روزانه هزاران نفر در فارکس ثبت نام می‌کنند و هزاران معامله در آن انجام می‌شود.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا معاملات فارکس واقعی هستند؟ در پاسخ باید گفت که بازار فارکس کاملا قابل اطمینان و واقعی است و سرمایه بسیاری از مردم در آن قرار دارد. در این مطلب با شرایط قانونی فارکس به خصوص در ایران آشنا خواهیم شد. پیش از ادامه مقاله در نظر داشته باشید که بروکر فیبوگروپ یکی از بروکر های معتبر و قانونی است که به ایرانیان سرویس دهی می کند.

آیا فارکس همان ارز دیجیتال است؟

فارکس نام بزرگ‌ترین بازار مالی دنیا است که در طول 24 ساعت معاملات بسیار گسترده‌ای در آن اتفاق می‌افتد. در این بازار مواردی مانند طلا، نفت، ارزها (اعم از ارزهای رسمی و ارزهای دیجیتال) و سهام‌های کشور آمریکا خرید و فروش می‌شوند. شما می‌توانید با هر ارزی معاملات خود را در این بازار انجام دهید. اما در بازار ارز دیجیتال نمی‌توانید از هر واحد پولی استفاده کنید. دیگر تفاوت بازار ارز دیجیتال با بازار فارکس این است که در بازار ارز دیجیتال شما می‌توانید بدون حضور هیچ واسطه‌ای معاملات خود را انجام دهید. در صورتی که در بازار فارکس واسطه‌های بسیاری وجود دارند.

آیا معاملات فارکس قانونی است؟

در کشورهایی از جمله آمریکا، روسیه، ترکیه، آلمان، اسپانیا، انگلستان، ژاپن، چین، عربستان و بسیاری از کشورهای دیگر، معاملات فارکس به صورت قانونی انجام می‌شوند. آمریکای شمالی منطقه‌ای است که برای فارکس قوانینی نیز تعبیه کرده است. در این منطقه فارکس طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی از طریق آن به کسب درآمد می‌پردازند. توجه داشته باشید که افراد زیادی بدون مهارت و آموزش وارد این بازار شده و دچار ضررهای سنگینی شده‌اند. فارکس در ایران غیر قانونی اعلام شده است و یکی از دلایل آن می‌تواند جلوگیری از چنین ضررهایی باشد.

آیا معاملات فارکس در ایران قانونی است؟

افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در فارکس دارند ممکن است این سوال به ذهن‌شان خطور کند که آیا معامله در فارکس غیرقانونی است؟ آیا معاملات فارکس در ایران واقعی و قانونی است؟ برای پاسخ به این سوالات باید گفت که فارکس در اکثر کشورهای جهان قانونی است و سرمایه‌گذاران این امکان را دارند که پول خود را در آن سرمایه‌گذاری کنند. همچنین در این کشورها قوانینی وضع شده که سرمایه‌گذاران در چارچوب این قوانین می‌توانند به معامله بپردازند و درآمدزایی کنند.

با وجود تمامی نکات مثبت فارکس، این بازار پرسود در ایران غیر قانونی است. علت آن هم این چنین ذکر شده که افراد با ضرر در این بازار باعث از دست رفتن سرمایه‌های کشور می‌شوند. با این وجود در صورت آموزش صحیح، این سرمایه‌گذاری می‌تواند باعث افزایش سرمایه هر کشوری شود. طبق قوانین ایران سرمایه‌ای که از فارکس کسب می‌شود شرعی نیست.

طبق ماده 49 قانون اوراق بهادار، هر کسی که به چنین فعالیت‌هایی بپردارید مجازات او یک تا شش ماه حبس یا جریمه نقدی سه برابر سود حاصله و یا هردوی آن‌ها است. لازم به ذکر است که در دستگاه قضایی کسانی که سرمایه خود را در این فعالیت‌ها از دست داده‌اند مجازات سنگینی نخواهند داشت. این افراد به عنوان قربانی شناخته می‌شوند. اما مجازات کارگزاران فارکس سنگین است و این افراد تحت تعقیب خواهند بود.

مجازات فارکس در ایران

سازمان بورس اخیرا اطلاعیه‌ای در خصوص فارکس منتشر کرد که در آن تمامی فعالیت‌های مربوط به این بازار را غیر قانونی و جرم تلقی کرده است و با افراد خاطی برخورد خواهد شد. در این مورد برخی از علما نیز فارکس را حرام اعلام کرده‌اند. دلیل غیر قانونی بودن فارکس وجود کلاهبرداری‌های گسترده در دیگر نقاط جهان بوده که همین امر موجب ممنوعیت فارکس در ایران شده است.

طبق قوانینی که در این مورد اعلام شد، اگر فرد یا شرکتی در فارکس معامله کند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد و پس از تشکیل پرونده و ارجاع به مراجع قضایی، طبق قانون با وی برخورد خواهد شد. همچنین مال کسب شده از فارکس نامشروع به شمار می‌آید و مجازاتی طبق ماده 49 قانون بازار اوراق بهادار خواهد داشت. طبق این قانون هرکسی بدون رعایت مقررات فعالیت‌هایی که مستلزم مجوز است را انجام دهد، مجازات 1 تا 6 ماه حبس یا جریمه نقدی تا سه برابر سود یا زیان یا هردو را در پی خواهد داشت.

حقیقت استفاده از فارکس در ایران

بازار فارکس مکان فیزیکی مشخصی ندارد و انجام آن به صورت اینترنتی انجام می‌شود. چنین بازارهایی در ایران غیرقانونی اعلام شده‌اند. اما در حقیقت فارکس در ایران هم انجام می‌شود و برخی کارگزاری‌ها خدمات خود را به ایرانیان ارائه می‌دهند و برخی دیگر نه. کارگزاری‌هایی که به ایرانیان خدمت‌رسانی می‌کنند پشتیبانی فارسی زبان و 24 ساعته دارند.

لیست بروکر های فارکس مناسب ایرانیان

همین مورد می‌تواند بسیاری از ایرانیان را جذب این بازار کند. اولین و مهم‌ترین قدم در سرمایه‌گذاری در فارکس انتحاب کارگزاری مناسب است. توجه کنید که در این راه دچار اشتباه نشوید. چرا که یک اشتباه شما می‌تواند باعث از دست رفتن کل سرمایه شما شود. قبل از انتخاب بروکر (کارگزاری) مناسب باید به اعتبار بروکر مورد نظر توجه کنید و موفق‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بروکرهای معتبر، اعتبارنامه دارند که برای همه قابل مطالعه است.

مالیات فارکس در ایران

قوانین فارکس در کشورهای مختلف به خصوص در رابطه با مالیات آن متفاوت است. در کشورهای غربی، درآمدی که از بازارهای فارکس یا نظیر آن کسب می‌شود، مشمول مالیات می‌شود. اما این مالیات منصفانه است. اگر شما 100 هزار دلار سود کنید و 10 هزار دلار آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید، باز هم این معامله برای شما ارزش خواهد داشت. در ایران به دلیل عدم قانون‌گذاری مناسب در این زمینه، فعلا قوانین مالیاتی صدق نمی‌کنند.

بهترین رویکرد با توجه به شرایط قانونی فارکس

شما می‌توانید در صورت علاقمندی به بازار فارکس با ثبت نام در چند بروکر معتبر و قابل اعتماد فعالیت خود را آغاز کنید. این بروکرها پشتیبانی فارسی قابل قبولی برای ایرانیان دارند و تا کنون امنیت بالایی را از خود نشان داده‌اند و هیچ نگرانی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. ولی امکان پیگرد قانونی فعالیت‌های اقتصادی شما همچنان وجود دارد و تمامی مسئولیت ورود به این بازار مالی به خصوص برای مردم ایران، بر عهده خودشان خواهد بود. در بازار فارکس، فاکتور اصلی نحوه درست ترید کردن است. در این مطلب با شرایط قانونی فارکس در ایران و دیگر نقاط جهان آشنا شدیم و جزئیاتی را در این مورد به شما ارائه کردیم.

منبع : ایتسکا

دکمه بازگشت به بالا