همه چیز درباره فرش مدرن

در حال حاضر، با استفاده از دستگاه های نساجی، انواع فرش ماشینی بافته می شود که فرش مدرن یکی از آن ها است. با توجه به پیشرفت زندگی بشر و سوق یافتن به سمت مدرنیته، سبک معماری خانه ها و دکوراسیون داخلی نیز تغییر یافت و مدرنیته شد. به همین دلیل، دیگر کمتر خانه ای را می توان پیدا کرد که دارای سبک و سیاقی سنتی و با وسایل سنتی باشد و اغلب خانه ها آپارتمانی با سبکی اروپایی هستند.

شما در قصر فرش می توانید جدیدترین کلکسیون فرش مدرن را مشاهده کرده همچنین مناسب با دکوراسیون، اکسسوری منزل را تهیه کنید. این تغییر سبک معماری و شیوه ی زندگی سبب شد که لوازم و تجهیزات منزل نیز به تبعیت از آن ها تغییر کنند. یکی از مهم ترین این وسایل که دستخوش تغییر شده، فرش است که از حالت سنتی خارج و سبکی مدرن به خود گرفته است.

تغییر یافتن سلیقه ی مردم و گرایش آن ها به سبک مدرنیته از یک سو و وجود تنوع بسیار زیاد در فرش های مدرن سبب شده که امروزه بازار فروش فرش مدرن بسیار داغ باشد. تنوع رنگ و طرح فرش مدرن به گونه ای است که با هر نوع دکوراسیونی، ست می شود. از طرف دیگر این فرش از قیمتی بسیار مقرون به صرفه برخوردار است.

از دیگر ویژگی های فرش مدرن این است که به مانند فرش دستباف یا فرش های ماشینی سنتی، نیازی نیست تمام فضای خانه را با آن پر کرد. به همین دلیل فرش مدرن با توجه به فضای مورد نظر، طراحی و تولید می شود. این ویژگی سبب شد که امروزه انواع فرش مدرن مثل فرش مدرن کودک یا فرش مدرن اتاق خواب در بازار موجود باشد.

حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

فرش مدرن

فرش مدرن چگونه فرشی است؟

دستگاه های نساجی فرش های مختلفی می بافند که شامل فرش کلاسیک، فرش سنتی و فرش مدرن می باشند. فرش مدرن به گونه ای است که از نظر طرح، رنگ و قیمت، کاملا با دو نوع دیگر فرق دارد. در واقع تنوع طرح و رنگ یکی از مهم ترین قابلیت های این نوع فرش است. چرا که دست مشتری را برای انتخاب های جسورانه تر و متفاوت تر باز می گذارد. این تنوع طرح و رنگ به مشتری این امکان را می دهد که دکوراسیون خانه ی خود را بر اساس سلیقه ی مد نظر خود و به بهترین شکل ممکن، کامل کند.

یکی دیگر از ویژگی های فرش مدرن این است که می توان از فرش های مدرن متنوع در خانه استفاده کرد. یعنی نیازی نیست به مانند فرش های سنتی همه جای خانه فرشی شبیه به هم پهن شده باشد. در عوض می توانید در هر بخشی از خانه از فرشی مدرن با طرح و رنگ متفاوت استفاده کنید. این ویژگی های منحصر به فرد فرش مدرن سبب شد که در سال های اخیر این مدل فرش به خوبی جای خود را در خانه های ایرانی پیدا کند و نظر مشتریان را به سوی خود جلب نماید. یکی از مهم ترین مشتریان فرش مدرن، جوانان هستند چرا که این مدل فرش کاملا با سلیقه ی آن ها همخوانی دارد.

طرح های فرش ماشینی

فرش های ماشینی از نظر طرح و مدل به سه نوع فرش کلاسیک، فرش مدرن و فرش سنتی تقسیم می شوند. طبیعتا فرش های با طرح سنتی به دلیل سابقه ی چندین و چند ساله ی خود، معروف ترین فرش ماشینی می باشند. این نوع فرش، نتیجه ی کار تولیدکنندگان بافتنی و استادکاران می باشد. همان طور که از نام این نوع فرش ماشینی مشخص است از طرح و نقشی سنتی برخوردار است که تقریبا می توان آن را در اغلب خانه های ایرانیان مشاهده کرد.

فرش سنتی دارای ابهتی خاص و طرح و نقش های متنوع است. از رایج ترین طرح های این نوع فرش می توان به طرح برگ و گل، بته و جقه و طرح های اسلیمی اشاره کرد.

اما فرش های کلاسیک و مدرن، نوع دیگری از فرش های ماشینی هستند که در چند سال اخیر موفق شدند به خوبی نظر ایرانیان را به  خود جلب کنند و مورد استقبال قرار گیرند.

فرش کلاسیک از طرح های جدیدی برخوردار است که نتیجه ی خلاقیت طراحان آن می باشند. در واقع طرح این فرش ها تلفیقی از طرح های فرش سنتی به همراه خلاقیت طراحان است.

اما فرش مدرن چگونه فرشی است؟

بدون شک همه ی شما انواع فرش مدرن را در فروشگاه ها دیده اید. ولی شاید نام آن را ندانید یا با تفاوت آن ها آشنا نباشید. همان طور که از نام این مدل فرش مشخص است مناسب دکوراسیون های مدرن است و با سبک معماری و دکوراسیون های سنتی همخوانی ندارد. فرش مدرن از طرح های جدیدی برخوردار می باشد. به همین دلیل می توان از آن ها در خانه هایی با سبک معماری مدرن و دکوراسیون داخلی مدرن استفاده نمود.

فرش مدرن

شناخت فرش مدرن

برای اینکه بهتر فرش مدرن را بشناسید به چند ویژگی مهم آن اشاره می کنیم. یکی از مهم ترین ویژگی های این مدل فرش، رنگ آن است. به عنوان مثال، اگر فرش مدرن از نوع فانتزی باشد استفاده از رنگ های شاد مثل قرمز، سیاه و سفید، بنفش، زرد، صورتی، نارنجی و … در آن رایج است. همچنین داشتن طرح های هندسی در این مدل فرش، از دیگر ویژگی های آن می باشد.

با توجه به اینکه این مدل فرش در طرح و رنگ های بسیار متنوعی موجود می باشد بهتر است در زمان خرید، به طرح و رنگ آن ها دقت کنید تا فرش مورد نظر، هارمونی بهتری با فضای خانه ی شما داشته باشد. از دیگر شاخصه های فرش مدرن، الیاف به کار رفته در آن می باشد. عموما الیاف این فرش ها بلند و از جنس پلی استر و بی سی اف می باشد.

ویژگی های فرش مدرن

یکی از مهم ترین ویژگی های این مدل فرش، سادگی در طرح و رنگ آن است. عموما در این نوع فرش از ۳ تا ۴ رنگ ثابت استفاده می شود که از جمله ی آن ها می توان به طوسی، سرمه ای، دلفینی و نقره ای اشاره کرد. البته باید این نکته را یادآوری کنیم که فرش مدرن خود دارای انواع مختلفی است. لذا بکارگیری رنگ در این انواع، متفاوت می باشد. به عنوان مثال رنگ‌هایی که در فرش مدرن کودک به کار گرفته می شود با رنگ های فرش مدرن اتاق خواب متفاوت است.

برخی دیگر از تولیدکنندگان فرش مدرن برای جلب نظر مشتریان، اقدام به استفاده از رنگ های تندتری نموده اند که این ترکیب رنگ، سبب زیباتر شدن این مدل فرش شده است. از طرف دیگر، برخی دیگر از تولیدکنندگان، فرش مدرنی شبیه به فرش دستباف طراحی و تولید نموده اند که قیمت آن بسیار کمتر از نمونه های دستبافت می باشد.

یکی دیگر از ویژگی های فرش مدرن این است که در طراحی های امروزی به صورت ترنج دار هم، طراحی و تولید می شوند. در گذشته، فقط فرش کلاسیک دارای ترنج بود و فرش مدرن، ترنج دار نبود. اما در نمونه های جدید فرش مدرن، طرح ترنج دار نیز به سایر مدل های این فرش، اضافه شد. به همین دلیل، دست خریداران از بابت انتخاب فرش مدرن بسیار باز است و می توانند بدون هیچ محدودیتی فرش مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 

منبع: قصر فرش

دکمه بازگشت به بالا