هپاتیت منجر به ناباروری در مردان و زنان می شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهربه هل محل ، هپاتیت یا هپاتیت ویروسی گروهی از بیماری ها هستند که به طور کلی کبد را تحت تاثیر قرار می دهند. سه نوع مختلف هپاتیت وجود دارد: هپاتیت A ، هپاتیت B و هپاتیت C. هر یک از این ویروس ها علائم و درمان متفاوتی دارند.

در حالی که هپاتیت می تواند به طرق مختلف منتقل شود ، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است. وقتی صحبت از بیماریها و عفونت های مقاربتی می شود که بر ناباروری ، HPV ، HIV ، سوزاک و کلامیدیا ایده بگیرید. اما در زمینه تشخیص و درمان ناباروری ، توجه ویژه به هپاتیت ویروسی بیشتر به هپاتیت B و هپاتیت C اعمال می شود.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، بیش از 325 میلیون نفر در سراسر جهان از هپاتیت B و هپاتیت C رنج می برند. بسیاری از مردم نمی دانند که هپاتیت B و C به عنوان یکی از عوامل اصلی ناباروری در زوجین است.

هپاتیت B یک عفونت ویروسی کبد است. علائم شامل زردی ، تب ، خستگی ، مشکلات و درد معده ، درد مفاصل و مدفوع خفیف است. علائم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد و بیش از یک سوم مبتلایان هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. تشخیص اغلب با آزمایش خون انجام می شود. هپاتیت معمولاً از طریق رابطه جنسی ، سوزن مشترک و از مادر به فرزند منتقل می شود.

هپاتیت C یک عفونت کبدی است که می تواند آسیب جدی به کبد وارد کند. علائم ممکن است بین 2 هفته تا 6 ماه ظاهر شوند ، اما در بسیاری از موارد ، افرادی که از این بیماری رنج می برند ممکن است از این علائم آگاه نباشند. علائم ممکن است شامل تب ، زردی ، خستگی ، از دست دادن اشتها ، تهوع ، ناراحتی معده ، استفراغ ، درد مفاصل ، مدفوع خاکی و ادرار تیره باشد.

هپاتیت C می تواند از طریق رابطه جنسی با مردان آلوده شود ، شریک جنسی داشته باشد ، سوزن و دارو به اشتراک بگذارد ، نشان داد که مراقبت شخصی ، خال کوبی در شرایط غیربهداشتی و انتقال عفونت از مادر به فرزند منتقل می شود.

در زنان مبتلا به هپاتیت B و هپاتیت C ، اختلالات قاعدگی علت اصلی مشکلات باروری است که می تواند به دلیل عواملی که باعث آسیب کبدی می شوند ایجاد شود ، مانند انتخاب کنید بدی زنان مبتلا به هپاتیت C قبل از یائسگی بیشتر در معرض نارسایی زودرس تخمدان هستند. این می تواند بر باروری زن در طول زندگی او تأثیر بگذارد. این بیماری همچنین می تواند منجر به مرگ شود زا، سقط جنین و دیابت بارداری.

نشان داده شده است که بسیاری از ویروس ها می توانند بر اسپرم تأثیر گذاشته و باعث ناباروری مردان شوند. مطالعات نشان می دهد که هپاتیت C می تواند مورفولوژی غیرطبیعی اسپرم را افزایش داده و تحرک را کاهش دهد. با افزایش بار ویروسی هپاتیت C ، شمارش می شود اسپرم خوب به سفارش

پروتئین هپاتیت B همچنین ثابت کرده است که تحرک اسپرم را کاهش داده و لقاح اسپرم را تا بیش از نصف کاهش می دهد. چندین مطالعه نشان داده است که زوج هایی که شریک جنسی آنها مبتلا به هپاتیت B هستند ، حتی پس از IVF نیز احتمال کمتری برای ناباروری دارند.

واکسیناسیون یک راه م toثر برای ایمن سازی و محافظت از همه افراد در برابر هپاتیت B است. هپاتیت B همچنین به عنوان واکسن ضد سرطان شناخته می شود که ابتدا به دلیل جلوگیری از سرطان کبد تحت تأثیر هپاتیت B قرار می گیرد.

دکمه بازگشت به بالا