مطالب میجیک

هورمون درمانی در یائسگی زودرس موثر است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین به نقل از مدیسون بر اساس نتایج یک مطالعه طولانی مدت، زنان زیر 60 سال می توانند از هورمون درمانی برای درمان علائمی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه بدون افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه یا سایر مشکلات سلامتی استفاده کنند.

دکتر”جوان منسونمحقق ارشد و رئیس طب پیشگیری بیمارستان زنان و بریگام در بوستون، گفت: “یافته های این مطالعه هرگز نباید به عنوان دلیلی برای امتناع از هورمون درمانی برای زنان یائسه زودرس با علائم یائسگی آزاردهنده استفاده شود.”

این مطالعه شامل بیش از 160000 زن یائسه 50 تا 79 ساله بود. این مطالعه میزان بیماری قلبی، سرطان و شکستگی لگن را ردیابی کرد و شامل یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده با بیش از 68000 زن برای آزمایش درمان‌های بالقوه پیری مانند هورمون درمانی یا مکمل‌های کلسیم و ویتامین D بود.

طبق مطالعات قبلی، زنان مسن‌تری که هورمون درمانی می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، زوال عقل، بیماری‌های مزمن و مرگ هستند.

یک کارآزمایی بالینی در سال 2002 درمان جایگزینی هورمونی را متوقف کرد، اما نشان داد که زنانی که هورمون درمانی ترکیبی (استروژن و پروژسترون) دریافت می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه، بیماری قلبی، سکته و لخته شدن خون را افزایش می‌دهند.

اما همانطور که زنان در این مطالعه طی دو دهه آینده پیگیری کردند، تصویر دقیق تری از خطرات و مزایای هورمون درمانی به دست آمد.

یافته ها همچنان نشان می دهد که هورمون درمانی خطر مشکلات سلامتی مرتبط با افزایش سن، مانند بیماری قلبی یا شکستگی لگن را کاهش نمی دهد.

با این حال، نشان داده شده است که هورمون درمانی برای زنان میانسال نزدیک شدن به یائسگی برای مقابله با علائم مرتبط با این تغییرات زندگی خطرناک و مفید نیست.

اگرچه مکمل‌های کلسیم و ویتامین D خطر شکستگی لگن را در زنان مسن‌تر کاهش ندادند، اما محققان خاطرنشان کردند که این مکمل‌ها ممکن است به پر کردن شکاف‌های تغذیه‌ای در میان افرادی که رژیم غذایی متعادلی ندارند، کمک کند.

در همین حال، محققان گزارش می دهند که رژیم غذایی کم چرب در حال حاضر با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا