نرخ مالیات کارتخوان سوپرمارکت و هایپرمارکت ها

سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها از جمله کسب و کارهای فراگیر در کشور ما هستند. صاحبان این کسب و کارها معمولاً دانش زیادی در خصوص مالیات و نحوه محاسبه مالیات خود ندارند. مساله‌ای که موجب ضررهایی می‌شود.  البته منظور ما استفاده از یک  تخصصی یا تسلط بر دانش حسابداری برای این کسب و کارها نیست.

بلکه کمی مطالعه در خصوص مالیات‌ها، افراد را با حقوق و تکالیف خودشان آشنا می‌کند. در این مقاله از وبلاگ سپیدار سیستم به صورت کامل نحوه محاسبه مالیات سوپرمارکت ها را آموزش میدهیم. اگر شما صاحب یک سوپرمارکت هستید و اطلاعات زیادی در خصوص نحوه محاسبه مالیات خود ندارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. به شما اطمینان می‌دهیم پس از خواندن این مقاله می‌توانید به راحتی مالیات سوپرمارکت خود را محاسبه کنید.

تشکیل پرونده؛ نقطه شروع یک کسب و کار پایدار

تجربه سال‌ها حضور در صنعت حسابداری و گفتگو با اشخاص مختلف نشان می‌دهد که کسب و کارها حضور قانونی خود را در کشور جدی نمی‌گیرند. یکی از مصداق‌های این مساله عدم تشکیل پرونده مالیاتی است. مساله‌ای که متاسفانه جریمه‌ها و هزینه‌های سنگینی را به کسب و کارهای نوپا تحمیل می‌کند. بنابراین اولین توصیه ما برای یک سوپرمارکت تشکیل پرونده مالیاتی است. تشکیل پرونده مالیاتی کار چندان سختی نیست. کافی است همراه با مدارک خود به نزدیک‌ترین شعبه مالیاتی محل کسب خود مراجعه و اقدام به باز کردن پرونده مالیاتی کنید. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • تصویر شناسنامه و کدملی
 • کدپستی
 • روشن کردن موضوع استیجاری یا صاحب ملک بودن
 • اجاره نامه
 • تصویر پروانه کسب

از چه زمانی باید مالیات پرداخت کنیم؟ باورهای غلط را باور نکنید!

گاهی اوقات باورهایی در ذهن مردم شکل گرفته که کاملاً غلط است. یکی از این باورها این است که در سال اول نیازی به پرداخت مالیات نیست. تبصره 3 ماده 177 قانون مالیات‌های مستقیماً صراحتاً چهارماه به صاحبان کسب و کار فرصت داده است تا شروع فعالیت خود را به اداره مالیات اطلاع دهند.

صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ ‌شروع فعالیت مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند. عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه‌ای ‌معادل ده درصد (10%) مالیات قطعی و نیز موجب محرومیت ازکلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره‌ امور مالیاتی خواهد بود. این حکم در مورد صاحبان مشاغلی که ‌برای آنها از طرف مراجع ذیربط پروانه یا مجوز فعالیت صادرگردیده است‌، نخواهد بود.

از زمانی که سوپرمارکت شروع به فعالیت کرده، مشمول پرداخت مالیات خواهد بود.

گروه بندی مشاغل ؛ پیش نیاز محاسبه نرخ مالیات سوپرمارکت

پیش از اینکه به سراغ محاسبه نرخ مالیات سوپرمارکت‌ها برویم، بایستی با گروه بندی مشاغل آشنا شوید. سازمان امور مالیاتی مشاغل را به سه دسته تقسیم کرده است. تا سال 99 گروه بندی مشاغل تغییر خاصی نداشت اما از ابتدای سال 1400 تغییراتی در گروه بندی مشاغل ایجاد شده است. به همین منظور ما گروه بندی مشاغل را بر اساس آخرین تغییرات یعنی 1400 بررسی می‌کنیم:

 • مشاغل طبقه 1: دارندگان کارت بازرگانی، صاحبان کارخانه، صاحبان هتل، صاحبان بیمارستان‌ها، صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صرافی‌ها، صاحبان موسسات حسابرسی و کسانی که شرکت‌های حمل و نقل دارند 8 شغلی هستند که در ردیف مشاغل طبقه 1 تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین مشاغلی که مجموع فروش آن‌ها بیش از 5.5 میلیارد تومان در سال باشد، در طبقه اول قرار می‌گیرند.
 • مشاغل طبقه 2: کسانی که بین 1 میلیارد و 800 میلیون تا 3 میلیارد تومان مجموع فروش سالانه داشته باشند.
 • مشاغل طبقه 3 : مشاغلی که در طبقه 1 یا 2 قرار نگرفته باشند، در این طبقه‌بندی جای می‌گیرند.

طبق قوانین، سوپرمارکت‌ها هنگام تشکیل پرونده خدمات مالیاتی می‌توانند طبقه خود را خودشان انتخاب کنند. معمولاٌ افراد طبقه سوم را انتخاب می‌کنند. دقت داشته باشید که تکالیف مالیاتی طبقه دوم و سوم به نسبت سایر طبقه‌ها کمتر و سبک‌تر است. همچنین بر اساس قانون، کسب و کار تا 3 سال بعد از تشکیل پرونده، حق تغییر طبقه خود را نخواهد داشت.

مالیات سوپرمارکت‌ها چطور محاسبه می‌شود؟

مالیات سوپرمارکت‌ها به صورت پله‌ای محاسبه می‌شود. به استاند ماده 131 نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به شرح زیر است:

 1. تا میزان پانصد میلیون (500,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (15%)
 2. نسبت به مازاد پانصد میلیون (500,000,000) ریال تا میزان یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (20%)
 3. نسبت به مازاد یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (25%)

تبصره- به ازای هر ده درصد (10%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می­شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

تا کی فرصت ارائه اظهارنامه داریم؟

اشخاص حقوقی باید نسبت به ارسال لیست مالیات حقوق و اظهارنامه خود به صورت منظم اقدام کنند. در خصوص سوپرمارکتها و کسب و کارهای اشخاص حقیقی هم سازمان امور مالیاتی تاریخی را مشخص کرده است. سوپرمارکت ها تا خردادماه (پایان خرداد) فرصت ارائه اظهارنامه دارند. برای مثال آخرین فرصت اظهارنامه مالیاتی سوپرمارکت ها برای سال 99، خرداد سال 1400 است.

مواظب کافی نت ها باشید

اکثر اشخاص حقیقی مثل سوپرمارکت‌ها با مراجعه به کافی نت ها اقدام به ارسال اظهارنامه مالیات بردرآمد مشاغل می‌کنند. نکته مهمی که در این باره بایستی به خاطر داشته باشید، چک کردن چند باره اظهارنامه است. در بسیاری از موارد صاحب سوپرمارکت اظهارنامه را به درستی تکمیل نکرده و همین مساله موجب اخذ مالیات سنگینی شده است.

ماده 101؛ میزان معافیت مالیاتی سوپرمارکت‌ها چقدر است؟

جالب است بدانید بر اساس ماده 101 سوپرمارکت ها می توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند. ابتدا متن صریح ماده 101 را بررسی می‌کنیم:

ماده 101 درآمد سالانه مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند تا ‌میزان معافیت موضوع ماده (84) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ­های مذکور در ماده (131) این قانون مشمول مالیات خواهد بود. ‌شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال 1382 به بعد جاری است.

تبصره 1- در مشارکت­های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به­طور مساوی بین آنان تقسیم و ‌باقی­مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود. شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک‌ تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد. در صورت فوت احد از شرکا وراث وی به عنوان قائم‌مقام قانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در‌مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به­طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هر کدام کسر خواهد شد.

به زبان ساده‌تر هرساله دولت مبلغی را به عنوان معافیت مالیاتی اشخاص حقوقی در نظر میگیرد. در سال 99 برای سوپرمارکت‌ها 28 میلیون و 800 هزارتومان از پرداخت مالیات معاف بودند. این مبلغ هرساله در قانون بودجه مشخص می‌شود. کسانی که به صورت شراکتی اقدام به تاسیس سوپرمارکت می‌کنند می‌توانند حداکثر از 2 معافیت مالیاتی بهره ببرند. از طرف دیگر در صورتی که زوجی اقدام به تاسیس سوپرمارکت کند، تنها یکبار میتواند از این معافیت استفاده کند.

در خصوص مالیات سوپرمارکت ها سوالی دارید؛ از ما بپرسید

در این مقاله به صورت کامل مالیات سوپرمارکت‌ها را بررسی کردیم. اما اگر همچنان در ذهن شما سوالی باقی مانده است، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. سوالات شما توسط متخصصان حسابداران خبره آذربایجان با دقت پاسخ داده خواهد

سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها بزرگترین صنف در کشور ما به حساب می‌آیند. صاحبان این کسب‌وکارها معمولاً دانش زیادی در خصوص مالیات کارتخوان سوپرمارکت و نحوه محاسبه مالیات مغازه داران ندارند. مسئله‌ای که باعث ایجاد زیان‌هایی مانند پرداخت جرایم مالیاتی می‌شود.  البته با استفاده از یک  تخصصی یا تسلط بر دانش حسابداری می‌توانید فرایند محاسبه سود و مالیات سوپرمارکت را ساده‌تر کنید.

مطالعه در خصوص مالیات‌ مغازه داران، افراد را با حقوق و تکالیف خودشان آشنا می‌کند. در این مقاله از وبلاگ سپیدار سیستم به صورت کامل نحوه محاسبه مالیات مغازه داران و به ویژه مالیات سوپر مارکت را آموزش می‌دهیم. اگر شما صاحب یک سوپرمارکت هستید و اطلاعات زیادی در خصوص نحوه محاسبه مالیات مغازه و  ندارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. به شما اطمینان می‌دهیم پس از خواندن این مقاله می‌توانید به راحتی مالیات خواروبار فروشی خود را محاسبه کنید.

تشکیل پرونده مالیاتی؛ نقطه شروع یک کسب‌وکار پایدار

تجربه سال‌ها حضور در صنعت حسابداری و گفتگو با اشخاص مختلف نشان می‌دهد کسب‌وکارها حضور قانونی خود را در کشور جدی نمی‌گیرند. یکی از مصداق‌های این مسئله عدم تشکیل پرونده برای مالیات کارتخوان سوپرمارکت است. مسئله‌ای که متأسفانه جریمه‌ها و هزینه‌های سنگینی را به کسب‌وکارهای نوپا تحمیل می‌کند؛ بنابراین اولین توصیه ما برای پرداخت مالیات سوپرمارکت یا مالیات میوه فروشی، تشکیل پرونده مالیاتی است. تشکیل پرونده مالیاتی کار چندان سختی نیست. کافی است همراه با مدارک خود به نزدیک‌ترین شعبه مالیاتی محل کسب خود مراجعه و اقدام به باز کردن پرونده مالیاتی کنید. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • تصویر شناسنامه و کد ملی
 • کد پستی
 • روشن کردن موضوع استیجاری یا صاحب ملک بودن
 • اجاره نامه
 • تصویر پروانه کسب

ما در این مقاله در خصوص مالیات اشخاص حقیقی صحبت می‌کنیم؛ اما در مقالات و پادکست‌های مختلف درباره مالیات اشخاص حقوقی هم صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه  از این مقالات و پادکست‌ها استفاده کنید.

تشکیل پرونده؛ نقطه شروع یک کسب و کار پایدار

تجربه سال‌ها حضور در صنعت حسابداری و گفتگو با اشخاص مختلف نشان می‌دهد که کسب و کارها حضور قانونی خود را در کشور جدی نمی‌گیرند. یکی از مصداق‌های این مساله عدم تشکیل پرونده مالیاتی است. مساله‌ای که متاسفانه جریمه‌ها و هزینه‌های سنگینی را به کسب و کارهای نوپا تحمیل می‌کند. بنابراین اولین توصیه ما برای یک سوپرمارکت تشکیل پرونده مالیاتی است. تشکیل پرونده مالیاتی کار چندان سختی نیست. کافی است همراه با مدارک خود به نزدیک‌ترین شعبه مالیاتی محل کسب خود مراجعه و اقدام به باز کردن پرونده مالیاتی کنید. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • تصویر شناسنامه و کدملی
 • کدپستی
 • روشن کردن موضوع استیجاری یا صاحب ملک بودن
 • اجاره نامه
 • تصویر پروانه کسب

ما در این مقاله در خصوص مالیات اشخاص حقیقی صحبت می‌کنیم اما در مقالات و پادکستهای مختلف درباره مالیات اشخاص حقوقی هم صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه از این مقالات و پادکست‌ها استفاده کنید.

از چه زمانی باید مالیات پرداخت کنیم؟ باورهای غلط را باور نکنید!

گاهی اوقات باورهایی در ذهن مردم شکل گرفته که کاملاً غلط است. یکی از این باورها این است که در سال اول نیازی به پرداخت مالیات نیست. تبصره 3 ماده 177 قانون مالیات‌های مستقیم صراحتاً چهار ماه به صاحبان کسب‌وکار فرصت داده است تا شروع فعالیت خود را به نزدیک‌ترین اداره مالیات محل مغازه اطلاع دهند. بعد از تشکیل پرونده فیزیکی باید وارد سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس بشوید و تشکیل پرونده الکترونیکی بدهید. پس از تشکیل پرونده الکترونیکی، نام کاربری و رمز عبور برای شما پیامک می‌شود و شما می‌توانید با ورود به پرونده الکترونیکی خودتان در سایتی که گفتیم، اظهارنامه مالیاتی خودتان را ارسال کنید.

صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ ‌شروع فعالیت مراتب را کتباً به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند. عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه‌ای ‌معادل ده درصد (10%) مالیات قطعی و نیز موجب محرومیت از کلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره‌ امور مالیاتی خواهد بود. این حکم در مورد صاحبان مشاغلی که ‌برای آنها از طرف مراجع ذیربط پروانه یا مجوز فعالیت صادر گردیده است‌، نخواهد بود.

بنابراین، از زمانی که سوپرمارکت شروع به فعالیت کرده، مشمول پرداخت مالیات خواهد بود.

گروه‌بندی مشاغل؛ پیش‌نیاز محاسبه نرخ مالیات سوپرمارکت

پیش از اینکه به سراغ محاسبه نرخ مالیات سوپرمارکت‌ها برویم، بایستی با گروه‌بندی مشاغل آشنا شوید. سازمان امور مالیاتی مشاغل را به سه دسته تقسیم کرده است. تا سال 99 گروه‌بندی مشاغل تغییر خاصی نداشت؛ اما از ابتدای سال 1400 تغییراتی در گروه‌بندی مشاغل ایجاد شده است. به همین منظور ما گروه‌بندی مشاغل را بر اساس آخرین تغییرات یعنی 1400 بررسی می‌کنیم:

 • مشاغل طبقه 1: دارندگان کارت بازرگانی، صاحبان کارخانه، صاحبان هتل، صاحبان بیمارستان‌ها، صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صرافی‌ها، صاحبان مؤسسات حسابرسی و کسانی که شرکت‌های حمل‌ونقل دارند 8 شغلی هستند که در ردیف مشاغل طبقه 1 تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین مشاغلی که مجموع فروش آن‌ها بیش از 5.5 میلیارد تومان در سال باشد، در طبقه اول قرار می‌گیرند.
 • مشاغل طبقه 2: کسانی که بین 1 میلیارد و 800 میلیون تا 3 میلیارد تومان مجموع فروش سالانه داشته باشند.
 • مشاغل طبقه 3: مشاغلی که در طبقه 1 یا 2 قرار نگرفته باشند، در این طبقه‌بندی جای می‌گیرند.

طبق قوانین، صاحبان سوپرمارکت‌ها هنگام تشکیل پرونده مالیاتی می‌توانند طبقه خود را خودشان انتخاب کنند. معمولاٌ افراد طبقه سوم را انتخاب می‌کنند. دقت داشته باشید که تکالیف مالیاتی طبقه دوم و سوم به نسبت سایر طبقه‌ها کمتر و سبک‌تر است. همچنین بر اساس قانون، کسب و کار تا 3 سال بعد از تشکیل پرونده، حق تغییر طبقه خود را نخواهد داشت.

مالیات سوپرمارکت‌ها چطور محاسبه می‌شود؟

مالیات سوپرمارکت‌ به صورت پله‌ای محاسبه می‌شود. نحوه محاسبه مالیات مغازه داران به این صورت است که ابتدا باید معافیت سالانه ای که سازمان امور مالیاتی اعلام می کند را از سود خودتان کم کنید و سپس باقیمانده سود مغازه خودتان را بر اساس نرخ هایی که در آن سال اعلام می شود محاسبه کنید. مالیات مغازه داران برای عملکرد سال 1400 به شرح زیر محاسبه می شود:

ابتدا 36 میلیون تومان از سود سالیانه سوپرمارکت به عنوان معافیت کسر کنید و سپس برای باقیمانده سود باید با نرخ‌های زیر مالیات را محاسبه کنید:

 1. تا میزان پانصد میلیون (500,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (15%)
 2. نسبت به مازاد پانصد میلیون (500,000,000) ریال تا میزان یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (20%)
 3. نسبت به مازاد یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (25%)

تبصره – به ازای هر ده درصد (10%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کاسته می­شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

تا کی فرصت ارائه اظهارنامه داریم؟

اشخاص حقوقی باید نسبت به  و اظهارنامه خود به صورت منظم اقدام کنند. در خصوص سوپرمارکت‌ها و کسب‌وکارهای اشخاص حقیقی هم سازمان امور مالیاتی تاریخی را مشخص کرده است. برای مالیات سوپر مارکت تا خردادماه (پایان خرداد) فرصت ارائه اظهارنامه وجود دارد. برای مثال آخرین فرصت اظهارنامه مالیاتی یا فرم تبصره ماده 100 سوپرمارکت برای سال 1401، 31 خرداد سال 1402 است

برای پرداخت مالیات به کافی‌نت‌ها اعتماد نکنید!

اکثر اشخاص حقیقی مثل سوپرمارکت‌ها با مراجعه به کافی‌نت‌ها اقدام به ارسال اظهارنامه  می‌کنند. نکته مهمی که در این باره بایستی به خاطر داشته باشید، چک کردن چند باره اظهارنامه است. در بسیاری از موارد صاحب سوپر مارکت اظهارنامه را به درستی تکمیل نکرده و با اشتباه وارد کردن ارقام باعث تعیین مالیات‌های سنگین از سمت اداره امور مالیاتی خواهد شد.

ماده 101؛ میزان معافیت مالیاتی سوپرمارکت‌ها چقدر است؟

جالب است بدانید بر اساس ماده 101 سوپرمارکت ها می توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند. ابتدا متن صریح ماده 101 را بررسی می‌کنیم:

ماده 101 درآمد سالانه مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند تا ‌میزان معافیت موضوع ماده (84) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ­های مذکور در ماده (131) این قانون مشمول مالیات خواهد بود. ‌شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال 1382 به بعد جاری است.

تبصره 1- در مشارکت­های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به­طور مساوی بین آنان تقسیم و ‌باقی­مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود. شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک‌ تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد. در صورت فوت احدی از شرکا وراث وی به عنوان قائم‌مقام قانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در‌مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به­طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هر کدام کسر خواهد شد.

به زبان ساده‌تر هر سال دولت مبلغی را به عنوان معافیت مالیاتی اشخاص حقوقی در نظر میگیرد. در سال  1400 سوپرمارکت‌ها بابت 36 میلیون تومان از سود سالیانه خودشان از پرداخت مالیات معاف بودند. این مبلغ هرساله در قانون بودجه مشخص می‌شود. کسانی که به صورت شراکتی اقدام به تاسیس سوپرمارکت می‌کنند می‌توانند حداکثر از 2 معافیت مالیاتی بهره ببرند. از طرف دیگر در صورتی که زوجی اقدام به تاسیس سوپرمارکت کند، تنها یکبار میتواند از این معافیت استفاده کند.

استعلام مالیات کارتخوان | جدول درصد مالیات مشاغل

پادکست مالیات سوپرمارکت‌ها را در رادیو مالی سپیدار سیستم بشنوید

اگر اهل گوش دادن به پادکست هستید، پیشنهاد می‌کنیم دو قسمت 12 دقیقه‌ای رادیو مالی سپیدار سیستم با موضوع مالیات سوپرمارکت‌ها را گوش کنید. در این پادکست‌ها به صورت کامل تمامی قوانین حاکم بر مالیات سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها با زبانی ساده بیان شده است.

پادکست های با موضوع مالیات سوپرمارکت‌ها

در خصوص مالیات سوپرمارکت ها سوالی دارید؛ از ما بپرسید

در این مقاله به صورت کامل مالیات سوپرمارکت‌ها را بررسی کردیم. اما اگر همچنان در ذهن شما سوالی باقی مانده است، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. سوالات شما توسط متخصصان سپیدار سیستم با دقت پاسخ داده خواهد شد. در انتهای مقاله پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه از آخرین اخبار، مقالات و پادکست‌های تخصصی و البته رایگان سپیدار سیستم با موضوع مالیات استفاده کنید.

 سؤالات متداول

1- مالیات سوپرمارکت چطور حساب می‌شود؟

بابت مالیات سال 1400 مغازه خودتان، ابتدا 36 میلیون تومان از سود سالیانه سوپرمارکت به عنوان معافیت کسر کنید و سپس برای باقیمانده سود باید با نرخ‌های زیر مالیات را محاسبه کنید:

 1. تا میزان پانصد میلیون (500,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (15%)
 2. نسبت به مازاد پانصد میلیون (500,000,000) ریال تا میزان یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (20%)

نسبت به مازاد یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (25%)

2- مهلت ارسال اظهارنامه مالیات سوپرمارکت تا چه زمانی است؟

معمولاً تا 31 خرداد هر سال برای ارسال اظهارنامه یا فرم تبصره ماده 100 فرصت دارید. البته بعضی از سال‌ها این مهلت تمدید می‌شود.

آیا صاحب سوپر مارکت در سال اول فعالیت نباید مالیات پرداخت کند؟

صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ ‌شروع فعالیت مراتب را کتباً به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند. عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه‌ای ‌معادل ده درصد (10%) مالیات قطعی و نیز موجب محرومیت از کلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره‌ امور مالیاتی خواهد بود.

جهت مشاوره مالیاتی در کرج می توانید با ما در تماس باشید.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا