اقتصادی

شش منبع عجیب و غریب انرژی

در حالی که انرژی خورشیدی، بادی و برق آبی از برجسته ترین منابع انرژی تجدیدپذیر هستند، بسیاری از منابع انرژی غیرمتعارف و حتی عجیب و غریب می توانند نقش مهمی در حرکت به سوی آینده ای سبزتر داشته باشند.

به گزارش میجیک، با حرکت جهان به سوی آینده ای پایدارتر و سبز، منابع انرژی تجدیدپذیر اهمیت فزاینده ای پیدا می کنند. وب سایت پرایس اویل در گزارش خود به بررسی شش منبع انرژی تجدیدپذیر پرداخته است:

1- سرگین گاو

فضولات گاو منبع انرژی است که قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است. هنگامی که فضولات گاو در مخزن هاضم بی هوازی قرار می گیرد، میکروارگانیسم ها مواد آلی را بدون اکسیژن تجزیه می کنند و بیوگاز تولید می کنند که می تواند برق یا گرما تولید کند. بیوگاز حاصل از فضولات گاو دارای مزایای متعددی نسبت به سوخت‌های فسیلی سنتی است زیرا می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد و کودهای طبیعی تولید کند.

2- سیب زمینی

سیب زمینی از دهه 1800 زمانی که برای اولین بار برای تغذیه تلگراف استفاده شد منبع انرژی بوده است. یک باتری سیب زمینی از طریق دو الکترود فلزی که در سیب زمینی قرار می گیرد و توسط سیم به یک لامپ یا موتور متصل می شود، الکتریسیته تولید می کند. اگرچه سیب زمینی نمی تواند الکتریسیته کافی برای کاربردهای بزرگ تولید کند، سیب زمینی هنوز هم پتانسیلی برای کاربردهای کوچک مانند روشنایی اضطراری دارد.

3- فضولات انسانی

زباله های انسانی یکی دیگر از منابع انرژی تجدید پذیر است که می تواند از طریق هضم بی هوازی به بیوگاز تبدیل شود. تصفیه خانه های فاضلاب می توانند گاز متان تولید شده در این فرآیند را جذب کرده و از آن برای تولید برق یا گرمایش ساختمان ها استفاده کنند.

4- جلبک

جلبک انتخابی بعید برای منبع انرژی به نظر می رسد، اما به دلیل سرعت رشد بالا و توانایی رشد در محیط های مختلف مانند برکه ها یا مخازن، پتانسیل بالایی دارد. جلبک ها را می توان برداشت و به سوخت های زیستی مانند بیودیزل یا اتانول تبدیل کرد.

5- تفاله قهوه

تفاله های قهوه را می توان از طریق تجزیه در اثر حرارت، که شامل گرمایش بدون اکسیژن است، به سوخت زیستی تبدیل کرد. محصول به دست آمده حاوی روغنی است که می توان آن را برای تولید بیودیزل استخراج کرد.

6- تالار رقص

جعبه های جنبشی نصب شده در سالن رقص از حرکات رقصندگان برای تولید برق استفاده می کنند که می تواند چراغ ها یا سایر سیستم های الکتریکی داخل ساختمان را تامین کند. این منابع غیرمتعارف ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسند، اما فرصتی برای خلاقیت و نوآوری برای توسعه راه حل های پایدار برای نیازهای انرژی ما فراهم می کنند.

خلاقیت، محرک انرژی سبز

گذار به آینده ای سبزتر نیازمند ایده های جدید، راه حل های نوآورانه و تفکر خلاق از همه بخش ها، از جمله افراد، مشاغل و دولت ها است. با استفاده از این منبع انرژی غیر متعارف، نه تنها می توانیم ردپای کربن خود را کاهش دهیم، بلکه راه را برای صنایع جدید هموار می کنیم و در عین حال فرصت های شغلی را در کنار رشد اقتصادی ایجاد می کنیم.

به طور کلی، اگر به بررسی گزینه‌های فراتر از سوخت‌های فسیلی سنتی ادامه دهیم، احتمالات زیادی برای انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد. برای انجام این کار، خلاقیت، نوآوری و همکاری بین دانشمندان، مشاغل و دولت ها مورد نیاز است.

شش منبع عجیب و غریبی که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، تنها نمونه‌هایی از بسیاری از احتمالات هستند. با این حال، واضح است که استفاده از منابع غیر متعارف اما پایدار به ما کمک می‌کند تا به هدفمان برای محیطی پاک‌تر دست یابیم و در نتیجه آینده سبزتری را تضمین کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا